دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۱۴:۳۸ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۷۹
سیاست خارجی

خشم رسانه سعودی از زمزمه های احیای برجام: آیا آمریکا تا این اندازه احمق است که نداند برجام، نفوذ ایران در منطقه را افزایش می‌دهد؟

خشم رسانه سعودی,زمزمه های احیای برجام
العرب، نزدیک به عربستان سعودی در مطلبی به قلم علی الصراف نوشت: ایران از برنامه های هسته ای خود استفاده می کند تا نفوذ خود بر دولتهای منطقه را تضمین کند و تلاش آمریکا برای زنده کردن توافق هسته ای، تنها به نفع ایران است. همین موضوع باعث می شود دولتهای منطقه با نگاه تردید امیز به تلاش ایالات متحده نگاه کنند، چرا که آمریکا تا این اندازه احمق نیست که نداند ممکن است ایران از برنامه های هسته ای خود به صورت جزئی چشم پوشی کند تا در مقابل، نفوذش بر عراق، سوریه، یمن و لبنان را افزایش دهد.

به گزارش انتخاب، مذاکرات جاری در وین، مانند مذاکرات سری که در سال ۲۰۱۵ در عمان برگزار شد، روی یک موضوع تمرکز کرده و موضوعات دیگر را رها نموده است. هیئت آمریکایی تلاش می کند عربستان، امارات، اردن و مصر و عراق را با وعده یک توافق هسته ای جدید فریب دهد، توافقی که اوضاع موجود در منطقه را تغییر نمی دهد.

مذاکره کنندگان آمریکایی ممکن است خطاب به اعراب بگویند: این مساله به ما ارتباطی ندارد، ما نمی خواهیم ایران به یک قدرت هسته ای تبدیل شود که از این پس هیچ کس نتواند با آن مقابله کند. پاسخ صحیح به آمریکایی ها این است: ایران هسته ای هم دغدغه ما نیست، دغدغه ما آن است که به توافقی دست نیابید که مانند توافق قبلی ما را قربانی طرح سیطره ای خطرناکتر از سلاح اتمی کند.

تصور کنید ایران به بمب اتمی دست یابید، سوال بعدی آن است که ایا ایالات متحده نگران است تا ایران به سمت اسرائیل بمب اتمی شلیک کند؟

منظور از توازن هسته ای در نهایت، منع استفاده از سلاح اتمی است، به دیگر معنا، توازن هسته ای برای توازن صلح در جهان است و این مساله بین دو دولتی که سلاح اتمی دارند هم حاصل می شود.

اما خلع سلاح هسته ای ایران، برای حفظ قدرت آن در منطقه، عملا به این معناست که ایران اجازه دارد تا دخالتهای خود در منطقه را ادامه دهد. شاید بتوان تصور کرد که بازگشت به توافق هسته ای با ایران، لیستی از منافع اقتصادی را برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا دارد، اما این منافع دلیل نمی شود که ما کشورهای عربی قربانی شویم.

اگر هیئت آمریکایی گمان می کند به خاطر منافع این کشور ما باید هزینه ها و عواقب را تحمل کنیم، این تصوری احمقانه و از اساس معیوب است.

بروید و در منطقه ای دیگر منافع خود را جست و جو کنید و با توافق با ایران، برای ما فاجعه نسازید.

ایالات متحده می تواند هر توافقی را با هر طرفی برای تحقق هر منفعتی امضا کند و نیازی به موافقت دولتهای منطقه ندارد، اما این دولتها باید به منافع و مسائل امنیتی خود توجه داشته باشند و ایالات متحده را شریک خود محسوب نکنند.

چطور آمریکا میتواند شریک ما باشد در حالی که هر روز شاهد تهدیداتی است که متوجه عربستان می شود و با این حال سامانه های دفاعی و نیروهای خود را از منطقه خارج کرد؟ چطور می تواند شریک باشد در حالی که موشکهای حوثی ها و چالش هایی که بر سر راه صلح ایجاد می کنند را نادیده می گیرد؟

قدرتهای بزرگ از مکانی خارج نمی شوند مگر اینکه یک خلأ را به جا می گذارند که قدرت دیگری این خلأ را پر می کند. اما پس از ترک عراق توسط ایالات متحده، کدام قدرت این خلأ را پر می کند؟ آیا کسی هست که نداند آمریکا به نفع ایران از عراق خارج می شود؟ آیا تنها یک نابغه این مهم را درک می کند؟ سوال بعدی آن است که تهران و واشنگتن چگونه در این باره توافق کرده اند؟

همین موضوع در ابعادی گسترده تر بر بازگشت به توافق هسته ای منطبق می شود. واشنگتن می خواهد به ایران اجازه دست یابی به صدها میلیارد دلار را بدهد، در حالی که از قبل می داند ایران از این اموال در چه راستایی استفاده می کند.

ثابت شده است که مشارکت با ایالات متحده، سراسر ضرر و زیان است و دولتهای منطقه بدون این همکاری با آمریکا، اوضاع امنیتی بهتری داشتند. به عبارت دیگر، این شراکت ثابت کرده که ما روی همکاری طرفی حساب کرده بودیم که هر ساعت اراده کند، ما را فریب داده و تنها می گذارد.

آیا می خواهید به نفع ایران عقب نشینی کنید؟ مشکلی نیست، خدانگهدار! می خواهید با ایران وارد توافق شوید؟ بسیار خوب، مشکلی نیست. می خواهید ایران به سیاستهای قبلی خود ادامه دهد؟ باز هم اشکالی ندارد، اما ما را رها کنید. تا به دنبال شرکای جایگزین باشیم. این حرف آخر ماست با هیئت بلند پایه ای که به دنبال خرید خطرات برای ماست و در عین حال تلاش می کند اینطور وانمود کند که همدستی اش با ایران و عقب نشینی به نفع تهران، برای ما هم مفید است.

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
منظورش از جایگزین کدامست . چین ، روسیه . آمریکا و اروپا بهمین دلیل نمیخواد ایران با چین مچ بشه تا منطقه را از دست ندهند ، تعیین کننده ایران است و اینان احساس خطر کردند ، که مبادا ایران با توجه به سوابق نسبت به آنان کم توجهی نشان دهد و از این یال و کوپال بیفتند و در ضعف قرار گیرند ،
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش