یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
۱۵:۰۹ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۲۳۳
سیاست خارجی

ظریف: آماده همکاری با کشورهای «دی ۸» در حوزه‌های مختلف هستیم

محمدجوادظریف,سازمان دی 8
وزیر امورخارجه تسهیل و افزایش تجارت، گسترش ارتباطات حمل و نقلی، تقویت گردشگری و بهره برداری از ظرفیت‌های فنآورانه و انسانی بویژه جوانان را ازجمله اولویت‌های سازمان «دی ۸» عنوان کرد و از آمادگی کشورمان برای همکاری جدی در این حوزه ها خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، محمد جواد ظریف،‌ امروز در نوزدهمین نشست مجازی وزیران امور خارجه "سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه موسوم به دی ۸"  در نورسلطان ( آستانه) شرکت و سخنرانی کرد.

 وزیر امور خارجه ضمن اشاره به بحران بی‌سابقه کرونا و آثار مخرب آن بر اقتصاد کشورهای عضو گفت: یکی از درس‌هایی که باید از این بحران گرفت، این است که چطور یک بحران بهداشتی می‌تواند به بحران‌هایی همچون بحران اقتصادی، بحران بشردوستانه، بحران آموزشی و افزایش نابرابری‌ها در جامعه بین المللی تبدیل شود و هزینه اصلی آن نیز بر کشورهای درحال توسعه تحمیل گردد. 

 ظریف با اشاره به تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران در دوران همه گیری کرونا از رویش حس همبستگی مابین ملت‌ها و نیز تمایل به همکاری در شرایط بحران به عنوان درس‌های مثبت دوران کرونا یاد کرد.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود تسهیل و افزایش تجارت، گسترش ارتباطات حمل و نقلی، تقویت گردشگری و بهره برداری از ظرفیت‌های فنآورانه و انسانی بویژه جوانان را ازجمله اولویت‌های سازمان دی ۸ برای همکاری قلمداد و آمادگی کشورمان برای همکاری جدی در این حوزه‌ها را اعلام کرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از دولت بنگلادش برای برگزاری عالی این نشست و دبیرکل و تیم ایشان گفت: وزیران گرانقدر، جامعه بین الملل همچنان با چالش بی سابقه همه گیری کووید-۱۹ روبروست. برای ایران، این چالش با تروریسم اقتصادی وحشیانه علیه ، که جنایتی فاحش علیه بشریت است، تلفیق شده است. 

ظریف افزود: هرچند جامعه بین‌الملل مشتاقانه می‌خواهد ویروس کرونا را به زباله دان تاریخ بسپارد، اما این همه گیری درس‌های ارزشمندی هم به ما آموخته است. ما آموختیم که یک بحران سلامت چطور به سهولت می‌تواند به یک بحران اقتصادی، یک بحران بشری، یک بحران تحصیلی، یک بحران امنیت غذایی و یک بحران نابرابری منجر شده و به کشورهای در حال توسعه و کم‌تر توسعه یافته خسارتی فراتر از انتظار وارد کند.

وزیر امورخارجه کشورمان یادآور شد: در عین حال، ما همچنین آموختیم که یک بحران جهانی چطور می تواند برکات همبستگی را میان ملت‌ها سرازیر کند. 

محمدجوادظریف,سازمان دی 8

وی در ادامه ضمن قدردانی از کشورهای دی ۸ به دلیل حمایت جمهوری اسلامی ایران در طول این همه گیری و در میانه تحریم‌های غیرقانونی و بیرحمانه، گفت: درس دیگری که آموخته‌ایم این است که اگر جامعه بین المللی می‌خواهد برای چالش‌های مشترکی که در پیش داریم آماده شود، تقویت همکاری میان کشورها و مناطق، گزینه ای بهینه خواهد بود. نهادهای چندجانبه، از جمله دی ۸، ‌مجموعه گسترده ای از انتخاب‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد.

ظریف با بیان این این که نمی خواهم به شرح و بسط در خصوص چالش‌های مشترکی که پیش روی ماست، بپردازم یادآور شد: می خواهم بر انتخاب‌های مؤثری تمرکز کنم که می‌توانیم به صورت جمعی در چارچوب موجود و بالقوه همکاری دی۸، اتخاذ کنیم. این امر همچنین اکنون که در آستانه نهایی کردن نقشه راه ده ساله دی۸ قرار داریم، بسیار حائز اهمیت و درخور است.

وزیر امورخارجه به تجارت اشاره کرد و گفت: در صورتی که موافقتنامه موجود تجارت ترجیحی همراه با برخی از ساز و کارهای تکمیلی در خصوص گمرکات، امور مالی و خرد مالی، بانکداری، ظرفیت های دیجیتال و غیره اجرایی شوند، هدف تجارت ۲۰ درصدی درون دی۸ تا سال ۲۰۳۰ در دسترس ما خواهد بود بنابراین دولت های ما باید در نقش تسهیل گر ظاهر شده و بخش خصوصی و شرکت‌های کوچک و متوسط باید به میدان آورده شوند.

وی ادامه داد: با وجود فاصله جغرافیایی زیادی که میان برخی کشورهای دی۸ وجود دارد، دی۸ می‌تواند یک نهاد متشکل از مجموعه‌ای از کشورهای متصل به هم باشد. این امر می تواند و باید از جمله در زمینه حمل و نقل مرکب و همکاری بندری، قرابت فرهنگی و گردشگری و اتصال شرکت به شرکت محقق شود.

ظریف گفت: از کشور میزبان بابت هوشیاری‌اش در تعیین موضوع بهره‌برداری از قدرت جوانان و فناوری به عنوان زمینه این نشست شورای وزیران و کنفرانس، سپاسگزاریم. 

وزیرامورخارجه یادآور شد: وزیران مربوطه ما در حوزه جوانان، این هفته گردهم آمده و راه‌های همکاری در خصوص این موضوع بسیار حائز اهمیت برای کشورهای‌مان را مورد بحث قرار دادند، جمهوری اسلامی ایران در دو برنامه مرتبط با مسائل انسانی و فناورانه دی۸ فعال بوده است. ما در همدان میزبان «دانشگاه بین المللی دی۸  و همین طور در تهران میزبان شبکه انتقال و تبادل فناوری دی۸ هستیم. ما از هر ایده‌ای برای تقویت این دو ابتکار استقبال می‌کنیم.

وی در پایان گفت: بار دیگر بر حمایت کامل ما از اقدام جمعی برای تحقق اهداف و مقاصد عالی دی۸، تأکید می‌کنم.

نشست وزرای خارجه سازمان دی هشت بریاست وزیرامور خارجه بنگلادش و با حضور وزرای امور خارجه مصر، اندونزی، جمهوری اسلامی ایران، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه در آستانه دهمین نشست سران این سازمان برگزار گردید. 

نشست مجازی سران  دی هشت  فردا با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و به ریاست نخست وزیر بنگلادش برگزار می‌شود.

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش