سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
۱۲:۲۰ - ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۰۵۶۴
سیاست خارجی

گاردین: امیدها برای حفظ برجام رو به افزایش است/قطر: برای بازگشت طرف ها به برجام، باید گفت وگوها با ایران فعال شود

مذاکره درباره برجام,برگشت به برجام
روزنامه گاردین در گزارشی تحلیلی با تاکید بر اینکه زمان غرب و آمریکا برای حفظ برجام نامحدود نیست، تاکید کرد: باتوجه به اراده سیاسی جدید در دولت آمریکا و ایران، هنوز امیدهایی برای احیای توافق هسته ای وجود دارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین در گزارش خود در این باره نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا تلاش کرد تا توافق هسته ای ۲۰۱۵ را از بین ببرد اما اکنون باید دید جو بایدن (رئیس جمهور جدید آمریکا) و ایران می توانند راه حلی برای نجات آن بیابند.

به نوشته گاردین، اخبار خوب لزوما به اشکال مرسوم از راه نمی‌رسند. شش سال پیش، توافق هسته‌ای  یک پیروزی دیپلماتیک بود که در نتیجه یک فرآیند طولانی و سخت به دست آمد. اخیرا در جریان سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، پیروزی دیپلماتیک دیگری البته در ابعاد کوچکتری حاصل شد. اگرچه ایران به تازگی از میزان دسترسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی کاسته است اما گروسی گفت که این توافق صرفا شرایط را برای مدتی محدود حفظ می‌کند.

با این حال، نگرانی اصلی  طرف‌های غربی این است که اقدامات احتمالی آتی ایران می‌تواند شدیدتر باشد و تبعات گسترده تری را به دنبال داشته باشد.

توافق ایران با آژانس پس از گذشت چهار سال از بدترین اقدامات ترامپ علیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با هدف نابود کردن این توافق انجام شد، در نوع خود مثبت است. این مساله نشان می‌دهد که ایران و آمریکا از انعطاف پذیری و اراده سیاسی جدید جهت حل و فصل اختلافات در قالب برجام برخوردار هستند. در شرایط فعلی، گمانه زنی‌های زیادی درباره انجام گفت وگوهای غیررسمی میان ایران و گروه ۱+۵ با میانجی گری اتحادیه اروپا مطرح است. با این حال در این معادله یک چیز کاملا مشخص است: زمان نامحدودی وجود ندارد.

آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران به تازگی در یک سخنرانی از توانمندی ایران در انجام غنی سازی ۶۰ درصدی در صورتِ نیاز خبر داده است. امری که حامل پیامی روشن برای دولت بایدن و اروپا مبنی بر این است که زمان نامحدودی در قالب معادله برجام وجود ندارند.

گاردین همچنین نوشت: در این راستا، محتمل‌ترین گزینه برای تلطیف شرایط میان ایران و غرب این است که دو طرف به یک توافق کوتاه مدت دست یابند که راه را برای توافقی بلندمدت هموار کند. از سمت آمریکا، دولت بایدن در چارچوب سیاست‌های ظاهری و انتصاب‌های خود در عرصه سیاست خارجی و همچنین تعاملاتش با تروئیکای اروپایی از تمایل خود جهت انعقاد توافق با تهران خبر می‌دهد.

طرف‌های غربی باید بدانند که برای نجات توافق برجام کارهای زیادی باید انجام شوند. مشکل اینجاست که دولت آمریکا نمی‌خواهد تصویری را از خود نمایش دهد که انگار در مورد ایران، سخت گیری‌ها را کنار گذاشته است. با این حال دولت بایدن می‌تواند اقداماتی نظیر موافقت با اعطای وام پنج میلیارد دلاری جهت مقابله با بحران شیوع ویروس کرونا به تهران و همچنین آزادسازی منابع ارزی ایران در دیگر کشورهای جهان به طریقی کنترل شده و محدود را در دستور کار قرار دهد.

از منظر کلی، مشکل اساسی در مورد نوع رویکرد دولت آمریکا به ایران در مساله برجام، این نکته است که اساسا واشنگتن به دلیل رویه‌های ترامپ، اعتبار چندانی در این رابطه ندارد. دولت ایران کاملا به اهداف و نیات دولت بایدن بدبین است و حتی این مسئله را در ذهن خود دارد که او ممکن است به تعهدات کنونی اندکِ این کشور نیز پشت کند. آنچه برای غرب در این میان مهم است، این نکته می‌باشد که باید از دیدگاه‌های کوته فکرانه ترامپ درخصوص برجام درس گرفت. شاید برجام برای طرف‌های غربی کافی نباشد، اما راه تعامل با ایران از بازگشت آن‌ها به این توافق می‌گذرد.

رایزنی قطر با سفرای سه کشور اروپایی درباره برجام / قطر: برای بازگشت طرف ها به برجام، باید گفت وگوها با ایران فعال شود

وزیر امور خارجه قطر در نشستی در دوحه پایتخت این کشور با سفیران کشورهای اروپایی امضا کننده برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) درباره روند بازگشت گفت‌وگوهای سیاسی و اجرای تعهدات طرفین رایزنی کرد.

مذاکره درباره برجام,برگشت به برجام

ایرنا: وزیر امور خارجه قطر در نشستی در دوحه پایتخت این کشور با سفیران کشورهای اروپایی امضا کننده برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) درباره روند بازگشت گفت‌وگوهای سیاسی و اجرای تعهدات طرفین رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر (قنا) ، در این دیدار «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور با سفیران کشورهای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) طرف برنامه جامع اقدام مشترک دیدار کرد.

معاون نخست وزیر قطر در این نشست بر لزوم فعال کردن گفت وگوها با جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت طرف ها به برجام و اجرای تعهدات از مسیر دیپلماتیک تاکید کرد.

بر پایه این گزارش، در این نشست تازه ترین تحولات در زمینه بازگرداندن مسیر دیپلماتیک و فعال کردن گفت و گوها برای اجرای تعهدات طرفین در توافق نامه گروه ۵+۱ بررسی شد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی همچنین بر تلاش جدی کشورش برای پیشبرد مذاکرات به منظور بازگشت همه طرف‌ها به برجام و موضع ثابت قطر در حمایت از دیپلماسی و آمادگی‌ دوحه برای حمایت از هر اقدامی که موجب ثبات و امنیت و صلح در منطقه شود، تأکید کرد.

این گفت وگو در حالی انجام شد که وزارت امورخارجه قطر سه‌شنبه شب گذشته اعلام کرد، "محمد بن عبدالرحمن" وزیرخارجه این کشور برای دومین بار در روزهای گذشته در خصوص ایران با " جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی آمریکا گفت‌وگو کرده است.

به گزارش شبکه خبری "الجزیره" وزارت امورخارجه قطر اعلام کرد، در این گفت‌وگوی تلفنی علاوه بر ایران، دیگر موضوعات مهم منطقه‌ای از جمله عراق و افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خبرگزاری رسمی قطر ۲۳ بهمن ماه نیز گزارش داده بود که بن عبدالرحمن در دو گفت‌وگوی جداگانه با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران و سالیوان داشته و در آن بر لزوم کاهش تنش در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرده است.

وزیر امورخارجه قطر همچنین گفته بود که روابط این کشور با ایران و آمریکا استراتژیک است و دوحه با هر دو طرف ارتباط مستمر دارد.

وی ۲۲ بهمن ماه نیز در کنفرانس خبری با همتای اسپانیایی خود گفته بود که ایران کشور همسایه [ما] است و آنچه در منطقه رخ می‌دهد، مستقیما بر ما تأثیر می‌گذارد.

«مطلق القحطانی» نماینده ویژه وزیر امورخارجه قطر نیز اخیرا خبر داده که دوحه آماده است بین ایران و عربستان سعودی وساطت کند.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی ۲۷ بهمن ماه امسال با سفر به تهران ضمن دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با حجت الاسلام و المسلمین روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هم دیدار کرد.

سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی به جمهوری اسلامی ایران و دیدارهای وی با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه کشورمان در راستای دیپلماسی فعال قطر و مناسبات خوب و رو به رشد دو کشور مورد توجه محافل رسانه ای منطقه و بین المللی قرار گرفت.

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش