یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۲۵ - ۱۳ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۸۵۹
دولت

اقدام عجیب رئیسی در سفر به کردستان/ ۵ طرح انجام‌شده در دولت روحانی دوباره افتتاح شد!

افتتاح دوباره پروژه ها در دولت رئیسی,اقدام عجیب رئیسی در سفر به کردستان
ابراهیم رئیسی از روز پنجشنبه برای افتتاح چند پروژه مهم و کلیدی به استان کردستان سفر کرد.

به گزارش آفتاب نیوز، رئیسی دیروز در مراسم افتتاح راه آهن سنندج گفت: "مردم کردستان برای به ثمرنشستن راه‌آهن ۱۷ سال انتظار کشیدند و خدا را شاکر هستیم که به دولت این افتخار را عنایت فرمود که این خدمت را انجام دهیم". اما چرا رئیسی و رسانه‌های حامی و همسو همه واقعیت درخصوص طرح‌هایی که در کردستان افتتاح شده است را به مردم نگفته و نمی‌گویند؟!

یکی از طرح‌های افتتاح شده توسط رئیس دولت سیزدهم فرودگاه سقز بود، این فرودگاه به مساحت ۲۲۰ هکتار، دارای باند پرواز به طول ۲ هزار و ۹۳۰ متر، تاکسی وی به طول ۴۵۰ متر، اپرون به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع، مسیر دسترسی به فرودگاه به طول ۴۵۰ متر است. همچنین ساختمان ترمینال فرودگاه به مساحت ۲ هزار و ۲۹۸ مترمربع، شامل سالن انتظار و ترانزیت است، ساختمان جانبی هم به مساحت ۳۳۰ مترمربع احداث شده‌است. مطالعات ساخت این فرودگاه از سال ۱۳۷۵ آغاز و عملیات ساخت آن در سال ۱۳۸۴ شروع شد.

در نهایت فاز نخست آن در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ مصادف با روز عید قربان و با حضور مسئولان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور و استاندار کردستان در دولت دوازدهم شروع به فعالیت کرد و همزمان اولین پرواز آزمایشی فلایت چک شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری نیز در این فرودگاه به زمین نشست. به گفته نماینده سقز و بانه مواردی مانند تکمیل دیوار پیرامونی، ساختمان نگهبانی و تکمیل ترمینال و استخدام بخشی از پرسنل محقق نشده بود. این فرودگاه که در دولت قبل ساخته شد با یک پیرواز نمایشی توسط سید ابراهیم رئیسی افتتاح شد.

یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده در سفر رئیس جمهور سد رمشت_ آمیرآباد کامیاران بود، تاج سد امیرآباد ـ رمشت به‌ ارتفاع ۳۰ متر و از جنس همگن است که پس از آبگیری حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب را پشت خود ذخیره می‌کند.

این سد بعد از ۲ سد گاوشان و زیویه سومین سد احداثی در شهرستان کامیاران است که پس از آبگیری به حدود یک‌هزار و ۱۵۰ هکتار از اراضی پایاب خود را تحت پوشش قرار می‌دهد. سد مذکور با حضور وزیر کشور دولت سیزدهم افتتاح شد.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در دی ماه ۱۳۹۹ سد مذکور در آن تاریخ ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. وی در این‌باره، اظهار کرد: کار شبکه تمام شده و با بهره‌برداری از سد رمشت ۵۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست این سد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

گفتنی است در آن تاریخ در اثر تحولات بین المللی فروش نفت به شدت کاهش یافت و در اثر کاهش بودجه عمرانی کار تکمیل برخی پروژه‌ها با تاخیر مواجه شد.

یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ افتتاح شده در سفر ریاست جمهوری، طرح راه آهن همدان_ کردستان بود.

حسام الدین آشنا مشاور اسبق رئیس جمهور دولت تدبیر و امید در این رابطه در صفحه توییتر خود نوشت: عملیات اجرایی راه آهن همدان- سنندج به طول ۱۵۱ ک. م از سال ۹۶ آغاز و تا مهرماه سال ۱۴۰۰ نیز ۱۴۴ ک. م آن تحویل شد. دولت جدید موظف بود ۷ ک. م باقیمانده را تا پایان آذر ۱۴۰۰ تکمیل و بهره برداری از کل پروژه را تا پایان سال آغاز کند. از ۲ سال تاخیر و ۱۹۰۰ میلیارد تومان اضافه پرداخت، گلایه‌ای نیست.

سد چراغ ویس

هرچند بسیاری خبرگزاری‌های حامی دولت نوشتند: «افتتاح سد چراغ ویس در دولت رئیسی»، اما همانگونه که حسن روحانی رئیس جمهور دولت دوازدهم در واپسین روزهای دولت قبل اعلام کرد «سد چراغ ویس به زودی افتتاح می‌شود» عملیات این سد در مراحل انتهای قرار داشت و مقرر بود در ماه‌های ابتدایی دولت سیزدهم افتتاح گردد که پس از ۲ سال بلاخره افتتاح شد. سد چراغ ویس با هسته رسی در فاصله ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سقز واقع شده است.

دوبار افتتاح یکی سال ۹۹ و دیگری سال ۱۴۰۲

شهرک صنعتی سنندج ۴ از جمله دیگر طرح‌های در نظر گرفته شده برای افتتاح در این سفر است. این شهرک در ۲ فاز تعریف شده است که مساحت فاز نخست آن ۷۵ هکتار و فاز دوم هم ۱۳۰ هکتار است. این شهرک صنعتی در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد، خبرگزاری تسنیم در آن تاریخ به نقل از احمد خسروی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان نوشته بود: افتتاح شهرک صنعتی شماره ۴ سنندج از آرزوهای دیرینه مردم استان بوده و اکنون به جمع مراکز و بنگاه‌های اقتصادی مرکز استان می‌پیوندد.

اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان از سد سیازاخ نیز به عنوان یکی دیگر از پروژه‌های مهمی یاد کرد که در این سفر افتتاح و آماده بهره برداری می‌شود. سد مخزنی سیازاخ در استان کردستان و در ٧ کیلومتری جنوب دیواندره و ٩٥ کیلومتری شمال شهر سنندج بر روی رودخانه قزل اوزن واقع شده است. سد سیاه‌زاغ از نوع خاکی سنگریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع آن از بستر ۷۴ متر است. گنجایش این سد ۲۶۰ میلیون متر مکعب است. مدیر منابع آب دیواندره در سال ۱۳۹۹ گفته بود: سد سیازاخ هم‌اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل آن تنها به ۹۷ میلیارد تومان نیاز است. با توجه به احتمال آبگیری کامل سد سیازاخ تا حجم ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۹، جاده ارتباطی روستاهای گله سور و شیخ حیدر به زیر آب خواهند رفت و سایت جدید باید هر چه سریعتر در اسرع وقت به بهره برداری برسد.

برخی دیگر از طرح‌های آب رسانی نیز تا حد زیادی در دولت قبل پیشرفت کرده بود، در این سفر همچنین به افتتاح ۵۸۰۰ واحد مسکونی اشاره شده که جزئیات و چند و، چون آن چندان مشخص نیست.

افتتاح دوباره پروژه ها در دولت رئیسی,اقدام عجیب رئیسی در سفر به کردستان

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۶
جدیدترین
قدیمی ترین
لعنت برشما
قراره که چند دستگاه دستشوئى نيز اضافه شه و دولت بعدى از جنس آقاى رئيسى مجددا افتتاح کنه و کيهان هم با داد و فرياد خبرشو پخش کنه
سلام جای بسی تاسفذ که مدعیان دیانت و راستی، از هر نیرنگ و فریبی جهت نیل به اهداف خود دریغ نمی کنند.به قول زعیم دولتمردان عوام فریب:هدف وسیله راتوجیه می کند.ماکیاول
سلام جای بسی تاسفذ ...
دروغ گویی کسانی که درورانی دروغگو را دشمن خدا می نامیدند با توجیه های مختلف که اصلا زره ای برای مردم عاقل قابل قبول نیست موجب شده اکنون هر چه رسانه میلی می گه مردم مطمعن باشند حتما دروغه
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش