دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۳۴ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۴۲۱
دولت

ابلاغیه ۲۳ بندی مخبر به اعضای دولت سیزدهم و استانداران+ جزئیات

ابلاغیه مخبر به اعضای دولت سیزدهم ,سرپرست ریاست جمهوری ,ابلاغیه‌ای ۲۳ بندی مخبر
سرپرست ریاست جمهوری ابلاغیه‌ای ۲۳ بندی را ابلاغ کرده که شامل موضوعاتی نظیر تلاش برای کاهش نرخ تورم و بیکاری، رشد تولید، اشراف بر اتباع بیگانه، پایان صف وام ازدواج، رشد ساخت مسکن و غیره است.

 محمد مخبر ابلاغیه‌ی ۲۳ بندی را خطاب به اعضای دولت و استانداران سراسر کشور صادر کرده است که حاوی موضوعاتی از جمله تحقق شعار سال، پرهیز از اسراف، برنامه‌ریزی برای پایان صف وام ازدواج، اشراف اطلاعاتی بر اتباع بیگانه، افزایش تولید مسکن، رشد تولید و کاهش نرخ تورم و بیکاری و امثال آن است.

آنگونه که تسنیم روایت کرده، این ابلاغیه درخصوص اجرای شعار سال، استانداران سراسر کشور را مکلف کرده است طی دو هفته برش استانی برنامه تحقق شعار سال را در بخش‌های مختلف اقتصادی و تولید را با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و رویکرد دانش‌بنیان تهیه و به سازمان برنامه بودجه ارائه کنند.

موضوع دیگر، بکارگیری و انتصاب نیروهای متخصص، شایسته، جوان و انقلاب در دستگاه‌های ذیل وزارت کشور از جمله استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها که دچار کمبود نیروی انسانی هستند. وی خواسته که این امر تسریع شود و گزارش آن نیز به دفتر رئیس‌جمهور ارسال گردد.

مصوبات سفرهای استانی ریاست محترم جمهور، مسئله‌ی بعدیِ این ابلاغیه بود که معاون اول اعضای دولت و استانداران را مکلف کرد تدابیر لازم را برای رفع موانع اجرای کامل این مصوبات به‌عمل بیاورند.

ابلاغیه مخبر به اعضای دولت سیزدهم ,سرپرست ریاست جمهوری ,ابلاغیه‌ای ۲۳ بندی مخبر

تقویت امید در مردم با انجام وظایف محوله و تلاش مستمر و صداقت در ارتباط با مردم، پیشبرد امور و تبیین عملکرد دولت دیگر دستورِ این ابلاغیه بود تا مسئولان دولتی و استانداران با رفع دغدغه‌های گروه‌های مختلف جامعه، ملاقات‌های مردمی‌شان را افزایش دهند.

مخبر به استانداران دستور داد ضمن جلوگیری از ایجاد زمینه‌های برهم‌زننده آسایش عمومی، حفظ و ارتقای امنیت را دنبال کنند.

در ادامه‌ی این ابلاغیه امده است استانداران(خصوصاً استان‌هایی که میانگین نرخ تورم بالاتری از میانگین کشوری دارند،) ضمن تنظیم بازار کالاهای اساسی و برررسی علل تورم، راهکارهای عملیاتی برای کنترل و کاهش نرخ تورم را اجرا کنند.

موضوع بیکاری از توصیه‌ها و دستورات بعدیِ این ابلاغیه‌ی ۲۳ بندی بود. استانداران(به‌ویژه استان‌هایی که میانگین آمار بیکاری‌شان بالاتر از میانگین کشوری است،) باید ضمن بررسی علل بیکاری، برنامه‌های عملیاتی خود را ارائه کنند.

در بخش بند ۱۰ این ابلاغیه آمده که اعضای دولت با همکاری استانداران و سایر دستگاه‌های اجرایی تدابیر لازم را برای تولید ثروت و بالفعل کردن ظرفیت‌های موجود در بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله بخش معادن، کشاورزی(به‌عنوان مبنای اقتصاد روستا) شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و سایر حوزه‌های مختلف اقتصادی به‌عمل آورند.

موضوع بهره‌وری از جمله مسائلی است که دولت سیزدهم بر آن تکیه دارد ولذا در این ابلاغیه آورده شده اعضای دولت و استانداران ارتقای بهره‌وری در بخش‌های مختلف با استفاده از روش‌های دانش‌بنیان پیگیری و راهکارهای عملیاتی‌شان را در این زمینه به سازمان اداری و استخدامی ارائه و محقق کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور در این ابلاغیه هم‌چنین به برخی دستگاه‌ها درباره انجام اقدامات لازم برای فرهنگسازی و ایجاد گفتمان قانونمداری، انضباط اجتماعی، جلویگری از اسراف و تبذیر، و پرهیز از مصرف‌گرایی را دنبال کرده و گزارش آن را به دفتر هیئت دولت ارسال نمایند.

در بند ۱۳ این ابلاغیه نیز به مسئله لزوم پایان صف دریافت وام ازدواج اشاره شده؛ مسئله‌ای که شهید رئیسی نیز برای آن چندین بار دستور صادر کرده بود.

مخبر اعضای دولت را مکلف کرد مسائل استان‌ها در زمان مناسب پیگیری و استانداران در جریان انتصاب مدیران کل دستگاه‌ها در استان قرار بگیرند.

وزارت کشور مکلف شده که با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد.

نهضت ملی مسکن نیز مسئله‌ی دیگری بود که در این ابلاغیه مورد تأکید قرار گرفته است؛ معاون اول استانداران را موظف کرده با همکاری وزارت راه تدابیر لازم را برای تسریع اجرای برنامه‌های این طرح ملی و افزایش تولید مسکن داشته باشند.

با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد دریامحور از سوی رهبر معظم انقلاب و تصویب برنامه‌ی جامع دولت در این زمینه، اعضای دولت می‌بایست برنامه‌ی خود و عملیاتی کردن آن‌ها و ارائه گزارش ان به دفتر معاون اول هستند.

در بند ۱۸ این ابلاغیه آمده که وزارتخانه‌های کشور و صمت، سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداران ضمن اجرای تکالیف قانونی درباره هوای پاک، زیرساخت‌های لازم از جمله تأمین زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی و تولید خودروهای برقی را فراهم کنند.

مسئله‌ی بعدی، لزوم اطلاع‌رسانیِ اقدامات دولت برای اقشار مختلف جامعه بود. نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب هم چندین بار درباره‌ی آن اشاره داشته‌اند.

در بند ۲۱ از این ابلاغیه امده که وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات تدابیر لازم را به‌منظور انضباط‌بخشی حضور و فعالیت اتباع بیگانه در کشور به‌عمل آورند. به‌نحوی که تمام اقدامات و مسائل و احوال شخصیه ایشان تحت اشراف آماری و اطلاعاتی دستگاه‌های ذی‌ربط قرار داشته باشد.

مخاطبین این ابلاغ مکلفند که گزارش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خود را درباره موارد مذکور به دفتر هیئت دولت ارسال کنند.

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش