چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۴۵ - ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۲۰۴۱۰۸
دولت

نوبخت:

طرح کارانه بخشی از مصوبه شورای عالی اشتغال است/ دولت در مورد سایت کارانه شاکی نبود

اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت,محمد باقر نوبخت
سخنگوی دولت، طرح کارانه یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بخشی از طرح دولت عنوان کرد که در بهمن ماه ۱۳۹۵ در شورای عالی اشتغال تصویب شد که براساس آن افراد باید در واحد تولیدی مشغول به کار شوند و کارورزی کنند و مهارتی را بیاموزند.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت روز دوشنبه در حاشیه نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به این سوال که آیا طرح کارانه که از سوی یکی از نامزدها مطرح شده همان طرح دولت بوده است؟، بیان کرد.

 

وی اظهارکرد: این نکته ای که مطرح کردند بخشی از آن طرح دولت است که در بهمن ماه ٩٥ در شورای عالی اشتغال تصویب کردیم که امروز از سوی یکی از نامزدها مطرح می شود.

 

وی با بیان این که طرح این نامزد انتخابات دارای اشکالاتی است. تصریح کرد: بر اساس مصوبه دولت کسانی می توانند از این کارانه استفاده کنند که ثبت نام کرده و در واحدهای تولیدی مشغول به کارورزی شوند که بخشی از این کارانه را دولت می پردازد.

 

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اما این که بگوییم هر که بیکار است به او کارانه پرداخت می کنیم آن وقت همه کسانی که در حال حاضر جویای کار هم نیستند، آنها در صف قرار می گیرند و حجم قابل توجهی پول باید پرداخت شود.

 

نوبخت ادامه داد: در حالی که طبق مصوبه شورای عالی اشتغال این افراد باید ابتدا در یک واحد تولیدی ثبت نام و کارورزی کنند و مهارتی را بیاموزند تا کارانه به آنها پرداخت شود.

 

وی یادآور شد: در طرح دولت افراد باید در واحد تولیدی مشغول به کار شوند نه این که به صرف بیکار بودن به آنها پولی پرداخت شود.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه به طرح این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: در آن موقع باید همه کسانی که در سن کار قرار دارند مدعی دریافت این رقم شوند که پرداخت آن نیازمند اعداد نجومی است و مشکلات فراوانی برای کشور ایجاد می کند.

 

نوبخت در پاسخ به این سوال که حداقل مبلغ پرداختی کارانه به این افراد چقدر خواهد بود، گفت: به ازای تعداد افرادی که مشغول به کار می شوند ٣٠ یا ٤٠ درصد حداقل حقوق ماهانه به آنها تحت عنوان حق کارورزی پرداخت می شود.

 

ناظران انتخابات شاکی بودند

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا سایت ثبت نام کارانه که توسط یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری راه اندازی شده بود با شکایت دولت فیلتر شد؟، گفت: دولت در این زمینه شاکی نبود ، کسانی که انتخابات را برگزار و نظارت می کنند ، شاکی بودند.

 

وی افزود: آنها از این که افرادی را بدینوسیله تشویق می کنند که بیایند و ثبت نام کنند تا پولی به آنها بدهند این موضوع را با قوانین انتخابات به خصوص ایجاد شبهه در جلب رای مغایر دانستند.

 

سخنگوی دولت تصریح کرد: دراین زمینه از سوی شورای نظارت بر انتخابات این تصمیم گرفته شد و دولت شاکی نبوده است.

 

تلاش دولت در سال ۹۶ تامین منابع لازم برای سرمایه گذاری و ایجاد ۹۵۰ هزار شغل است

نوبخت همچنین به تشریح جلسه امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پرداخت و یادآور شد: در این جلسه تاکید و تصویب شد که ضمن تلاش برای اجرای قانون برنامه ششم توسعه و تک رقمی شدن نرخ بیکاری ٩٥٠ هزار فرصت شغلی مورد نیاز را در سال تامین کنیم.

 

وی ادامه داد: قرار شد به جز انجام سرمایه گذاری دو طرح ویژه در چهارچوب مصوبه شورای عالی اشتغال در بهمن ٩٥ اجرا کنیم بدین ترتیب که نیروهای جویای کار به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه ها بتوانند در واحدهای تولیدی به صورت کارورزی مشغول شوند.

 

سخنگوی دولت یادآور شد: در این راستا دولت بخشی از حقوق آنها را که درصدی از حداقل دستمزد است (تحت عنوان کارانه) پرداخت کند.

 

نوبخت ادامه داد:اقدام دیگر این است که دولت به بخشی از فارغ التحصیلان که در واحدهای تولیدی مشغول به کار می شوند نیز سهم بیمه کارفرمایان پرداخت کند.

 

وی یادآور شد: بر اساس تحلیلی که در جلسه امروز صورت گرفت، در سال های اجرای برنامه به طور متوسط ٧٦٥ هزار نیروی جدید کار وارد بازار می شوند که باید برای آنها شغل ایجاد شود.

 

سخنگوی دولت همچنین گفت: در گذشته در حدود ٥٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد می شد که برای جبران فاصله ٥٠٠ تا ٧٦٥ هزار فرصت شغلی که باید به این نیازمندی پاسخ دهیم واشتغالزایی کنیم، در حد ٩٥٠ هزار فرصت شغلی فراهم کنیم البته تحقق این مهم در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که سالانه ٧٧٠ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شود تا ٩٥٠ هزار شغل ایجاد و رشد ٨ درصدی نیز داشته باشیم.

 

نوبخت افزود: برای تامین ٧٧٠ هزار میلیارد تومان سرمایه طبق جدول ٣ ماده٣ قانون برنامه ششم و همچنین ماده ٦ قانون برنامه، باید حداقل ٦٥ میلیارد دلار ارزی و معادل آن ١٩٥ هزار میلیارد تومان در سال به صورت ریالی از منابع خارجی استفاده کنیم.

 

وی همچنین گفت: تامین این منابع از خارج نیازمند الزاماتی از جمله روابط متناسب است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: همه تلاش دولت بر این است که از سال ٩٦ که سال نخست برنامه ششم است بتواند منابع لازم برای سرمایه گذاری در جهت ایجاد این متوسط ٩٥٠ هزار فرصت شغلی را فراهم کند.

 

 

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش