چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۳ - ۰۳ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۱۴۰
بین الملل

مدودف: دستگیری پوتین یعنی اعلان جنگ/ اوکراین بخشی از روسیه است

دیمیتری مدودف,واکنش دیمیتری مدودف به دستگیری پوتین
رئیس‌جمهوری سابق روسیه در حالی که مجددا تاکید کرد که اوکراین بخشی از این کشور است، افزود، اگر آلمان بخواهد تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی را مبنی بر بازداشت ولادیمیر پوتین اجرا کند، این اقدام به منزله اعلان جنگ با روسیه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری سابق و معاون رئیس شورای امنیت روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک اظهار کرد: برخی افراد ابله و نادان درست مثل وزیر دادگستری آلمان می‌گویند "اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به آلمان بیاید، دستگیرش خواهیم کرد" آیا این وزیر متوجه می‌شود که این اقدام چه معنایی دارد؟ تصور کنید... رئیس‌جمهور یک کشور هسته‌ای به آلمان سفر کند و سپس در خاک این کشور بازداشت شود؟! یعنی چه؟ این تصمیم به معنای اعلان جنگ علیه روسیه است.

وی در ادامه تاکید کرد: در چنین موقعیتی، روسیه از تمامی ابزارهای موجود استفاده می‌کند تا پارلمان آلمان، دفتر صدراعظم و غیره را هدف بگیرد.

هفته گذشته دادگاه بین‌المللی کیفری در شهر لاهه برای رئیس جمهور روسیه به خاطر "جنایات جنگی" ادعایی در اوکراین حکم بازداشت صادر کرد. در این میان، روسیه ضمن مخالفت با تصمیم دادگاه بین‌المللی کیفری گفت، اختیار قضایی این دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد و تصمیمات آن را «پوچ و بی‌اعتبار» می‌داند. پس از اعلام این حکم، وزیر دادگستری آلمان گفت که حکم بازداشت پوتین در آلمان "معتبر" خواهد بود.

«اوکراین بخشی از روسیه است»

مدودف در ادامه با بیان اینکه "اوکراین بخشی از روسیه است" عنوان داشت: صادقانه بگویم، اوکراین اساسا قسمتی از روسیه است اما به دلالیل ژئوپلیتیکی و تاریخی، ما مدت‌هاست اجازه داده‌ایم که کشورها در "آپارتمان‌های مختلفی" زندگی کنند. ما باید این حقیقت را بپذیریم که این مرزها و سرزمین‌های جعلی همیشه قسمتی از روسیه بوده‌اند؛ همگی آن‌ها جزو امپراتوری روسیه بوده‌اند به جز قسمت‌های مشخصی که پس از جنگ جهانی دوم به ما رسیدند.

وی در این راستا تصریح کرد: اگر اوکراین عضو ائتلاف نظامی ناتو شود، روسیه صاحب همسایه‌ای خواهد شد که عضو ائتلاف غیردوست است و قصد دارد تسلیحات هسته‌ای تولید کند. پس از آن اوکراین قادر خواهد بود عملیات گسترده‌ای را به خاطر کریمه علیه روسیه به راه بیندازد و مسکو چنین چیزی را نخواهد پذیرفت.

مدودف همچنین با اشاره به طرح صلح چین برای اوکراین گفت: اجرای چنین طرحی نیازمند علاقه و اشتیاق است. این طرح نه تنها توسط مسکو بلکه باید توسط واشنگتن و کی‌یف نیز بررسی شود؛ چیزی که در حال حاضر رخ نمی‌دهد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا

معاون رئیس شورای امنیت روسیه به مسئله تحریم‌های اعمال‌شده از جانب اتحادیه اروپا و کاهش روابط تجاری این بلوک با کشورش پرداخت و افزود: به خاطر تصمیمات اتحادیه اروپا، سطح تجارت میان روسیه و این بلوک به طور جدی کاهش یافته است اما اروپا نسبت به روسیه بیشتر ضرر دیده است. اخیرا تجارت با اتحادیه اروپا ۴۰۰ میلیارد دلار ثبت شده بود اما اکنون به دلیل تصمیمات احمقانه، این حجم از تجارت به شدت افت پیدا کرده است. به نظر بنده آن‌ها بیشتر از ما ضرر کرده‌اند.

روابط روسیه-غرب

دیمیتری مدودف در ادامه این مصاحبه روابط روسیه و غرب را در "پایین‌ترین حد" خود دانست اما روابط روسیه وچین را در "بالاترین حد" خود توصیف کرد.

وی در این خصوص بیان کرد: ما روابط بسیار بدی با دنیای غربی داشته‌ایم. اگرچه در حال حاضر هیچ تصوری نسبت به اینکه روابط به زودی عادی خواهد شد، ندارم اما روابط با غرب تا حدودی می‌تواند احیا شود. رهبران فعلی کشورهای غربی را نمی‌پسندم و مذاکره با آن‌ها منطقی نیست. به نظر بنده در بعضی مواقع توافق با آن‌ها بیهوده است و لازم می‌دانم که آن‌ها را نادیده بگیرم. همچنین غرب می‌خواهد وضعیت سیاسی روسیه را بی‌ثبات کند. آن‌ها چشم دیدن فدراسیون روسیه را ندارند و به ما نیازی ندارند؛ البته این ایده ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک بسیار قدیمی آن‌هاست. چرا آن‌ها باید کشوری را که مجهز به قدرتمندترین سیتسم هسته‌ای است، سرزمین‌های پهناوری دارد و حتی از آمریکایی‌ها تبعیت نمی‌کنند را بخواهند؟

مدودف ادامه داد: بنابراین، هدف و اشتیاق آن‌ها بسیار ساده است؛ غرب استقلال روسیه و یا حتی چین را نمی‌خواهد، آن‌ها قصد دارند وضعیت سیاسی روسیه را بی‌ثبات‌ کنند، این کشور را به چند تکه تقسیم کنند و سپس برای مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای این تکه‌ها به سراغ ما بیایند و در نهایت سرویس‌های خودشان را به ما پیشنهاد دهند. دوستان، اکنون به کسی نیاز دارید که از شما محافظت کنند، آیا نیاز ندارید؟

روابط روسیه-چین

دیمیتری مدودف همچنین با نگاهی مثبت، روابط میان روسیه و چین را این گونه شرح داد: روابط میان روسیه و چین در بالاترین سطح خود قرار دارد و بنده هیچ مشکلی در روابط دوجانبه نمی‌بینم. اگر به طور کلی این روابط را ارزیابی کنم، باید عرض کنم که روابط میان این دو کشور بالاتر از هر زمان دیگری است و در آینده‌ای نزدیک هیچ مشکلی را نمی‌بینم.

وی افزود: سفر شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین به مسکو سطح جدیدی از روابط و یا شراکت راهبردی را میان این دو کشور نشان داد. چین اقتصاد شماره یک جهان شده و حتی ایالات متحده آمریکا به این موضوع آگاه است. بنده معتقد هستم که تجارت میان روسیه و چین تا سال ۲۰۲۳ الی ۲۰۲۴ به ۳۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. غرب به شراکت برابری با روسیه و چین احتیاج ندارد و صرفا می‌خواهد سلطه داشته باشد.

مذاکراتی میان روسای جمهور چین و روسیه در کاخ کرملین برگزار و سپس اسناد مشترکی میان شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین امضا شد؛ آن‌ها طی این دور از گفت‌وگوها پیرامون موضوعات مختلفی بحث و رایزنی کردند.

انتخابات ۲۰۲۴ روسیه

مدودف در پایان مصاحبه‌اش خاطرنشان کرد: غرب مثل همیشه بی‌شک می‌خواهد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ روسیه دخالت کند. در واقع این نفوذ و تلاش عیان آمریکا از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بوده است.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش