دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۰۹ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۰۶۱
بین الملل

این دانشمندان موشکی برای چین جاسوسی می کنند؟ /محاکمه فوق سری در سن پترزبورگ

دانشمندان موشکی,جاسوسی برای چین
روسیه در حالی ۳دانشمند موشکی خود را به اتهام خیانت و انتقال اسرار نظامی به چین محاکمه می‌کند که در ماه‌های گذشته و پس از آغاز جنگ اوکراین، نزدیک‌ترین روابط سیاسی و اقتصادی را با چین داشته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، یک دانشمند برجسته روسی که در برنامه موشکی مافوق صوت این کشور دخالت دارد، متهم به خیانت دولتی شده است. این دادگاه در حالی شکل گرفته که نگرانی‌ها از سلامت متهم به‌دلیل کهولت سن افزایش یافته است. دادگاه آناتولی ماسلوف روز پنج‌شنبه در سن‌پترزبورگ آغاز شد. این اولین پرونده علیه سه دانشمند موشک‌های مافوق صوت است که در موسسه‌ای در شهر نووسیبیرسک سیبری کار می‌کردند.

محاکمه فوق سری در سن پترزبورگ

کرملین می‌گوید آنها با «اتهامات بسیار جدی» روبه‌رو هستند. دادگاه سن‌پترزبورگ این محاکمه را با عنوان «فوق محرمانه» مشخص کرده و گفته است برای رسانه‌ها علنی نخواهد شد. وکیل ماسلوف نیز گفته است که امکان اینکه دادگاه علنی باشد نیست. یک منبع نزدیک به ماسلوف، ۷۶ساله به خبرگزاری رویترز گفت که این دانشمند موشکی از زمان بازداشتش در ژوئن گذشته در نووسیبیرسک، دو بار دچار حمله قلبی شده و مدتی را در بیمارستان گذرانده است. این منبع گفت که پزشکان در بازداشتگاه به ماسلوف اجازه دسترسی به تمام داروهای تجویزشده توسط پزشک او را نداده‌اند. او افزود: «ماسلوف در حال تحمل کردن است؛ اما البته وضعیتش خیلی خوب نیست.» رویترز نمی‌تواند به‌طور مستقل اتهامات مربوط به نرسیدن دارو به او را تایید کند.

ماسلوف، استاد و محقق در موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ، یکی از مراکز علمی برتر روسیه بود. هر سه متهم متخصص در تولید موشک‌های مافوق صوت هستند؛ حوزه ای که برای توسعه نسل بعدی موشک‌های روسیه با قابلیت پرواز با سرعت ۱۰برابر صوت از اهمیت کلیدی برخوردار است.

همکاران موسسه کریستیانوویچ در ۱۵مه نامه سرگشاده‌ای در حمایت از سه دانشمند زندانی صادر کردند که نشان‌دهنده بی‌گناهی و میهن‌پرستی آنها بود و خاطرنشان کردند که متهمان از امکان مشاغل پردرآمد در خارج از کشور اجتناب کرده‌اند تا خود را وقف «خدمت به علم روسیه» کنند. بر اساس ترجمه این نامه، «ما هر یک از آنها را به‌عنوان یک وطن‌پرست و فردی شایسته می‌شناسیم که قادر به انجام آنچه مقامات تحقیق مدعی آن بوده‌اند، نیستند.» امضاکنندگان نامه اضافه کردند: «در این شرایط، ما نه تنها از سرنوشت همکاران خود می‌ترسیم، بلکه نگران آن هستیم که ما نیز به‌دلیل انجام وظیفه متهم به خیانت شویم.» در این نامه آمده است: «آنچه امروز به خاطر آن پاداش می‌گیریم و برای دیگران سرمشق قرار می‌دهیم، فردا دلیل تعقیب کیفری‌مان می‌شود.»

جزئیات اتهامات علیه این سه نفر محرمانه است؛ اما پورتال خبری شهر علمی که در آن مستقر هستند، گفت که ماسلوف مظنون به انتقال اسرار دولتی به چین است. این منبع گفت ماسلوف بر بی‌گناهی خود تاکید می‌کند و خود را خائن نمی‌داند. او معتقد است که همیشه همه چیز را به درستی انجام داده است. ماسلوف بلافاصله پس از دستگیری، به زندان لفورتوف در مسکو، یک سایت بازجویی سابق کا‌گ‌ب، فرستاده و سپس برای محاکمه به سن‌پترزبورگ منتقل شد. پارلمان روسیه در ماه آوریل به افزایش حداکثر مجازات خیانت رای داد که از ۲۰سال به حبس ابد تغییر یافت. از دیگر افراد دستگیرشده می‌توان به «دکتر والری زوگینتسف»دانشمند برجسته مافوق صوت روسی، از موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ در نووسیبیرسک اشاره کرد که تحت قوانین خیانت بزرگ بازداشت شده است. این موسسه، ارتباطات بین‌المللی گسترده‌ای از جمله با «مرکز تحقیقات و توسعه آیرودینامیک چین» دارد که در زمینه جت‌های جنگنده و موشک‌های مافوق صوت فعالیت می‌کند. بررسی رویترز از مقالات آکادمیک چین نشان می‌دهد که محققان این مرکز تحقیقات چینی در سال‌های اخیر ده‌ها مقاله را با همکارانی که به‌طور مستقیم با ارتش چین همکاری دارند، نوشته‌اند.

وزارت خارجه چین در واکنش به دستگیری و محاکمه دانشمندان روسی به اتهام انتقال اسرار نظامی روسیه به این کشور موضع شفافی نگرفته و تنها در یک موضع‌گیری کلی گفته روابط پکن و مسکو مبتنی برعدم تعهد، عدم رویارویی و عدم هدف قرار دادن اشخاص ثالث است و ماهیت این رابطه اساسا با آنچه برخی از ائتلاف‌های نظامی و اطلاعاتی بر اساس ذهنیت خود در جنگ سرد کنار هم قرار داده‌اند، متفاوت است.

 روسیه در حالی ۳دانشمند موشکی خود را به اتهام خیانت و انتقال اسرار نظامی به چین محاکمه می‌کند که در ماه‌های گذشته و پس از آغاز جنگ اوکراین، نزدیک‌ترین روابط سیاسی و اقتصادی را با چین داشته است و از این کشور انتظار کمک برای مقابله با غرب و ناتو در اوکراین را دارد. این پرونده و دستگیری‌هایی که قبلا هم در روسیه به جرم خیانت صورت گرفته است، نشان می‌دهد که مسکو به‌شدت مراقب از دست دادن هرگونه فناوری برتر است؛ حتی اگر این کشور چین باشد؛ یعنی متحدی که از زمان آغاز حمله به اوکراین در پانزده ماه گذشته، مسکو به‌طور فزاینده‌ای برای حمایت سیاسی و تجاری به آن متکی بوده است. سال گذشته نیز «دیمیتری کولکر» (فیزیکدان حوزه لیزری) به اتهام خیانت دستگیر شد؛ اما دو روز بعد بر اثر سرطان درگذشت. وکیل او به رویترز گفت که کولکر متهم به انتقال اسرار به چین بوده است؛ اتهامی که خانواده این دانشمند آن را رد کرده‌اند. در پرونده‌ای دیگر، «والری میتکو» (رئیس آکادمی علوم قطب شمال در سن‌پترزبورگ) در سال‌۲۰۲۰ به انتقال اسرار دولتی به چین متهم شد. وی بارها برای سخنرانی به چین سفر می‌کرد. او دو سال بعد در سن ۸۱سالگی در حبس خانگی درگذشت.

به نظر می‌رسد که پشت دیپلماسی لبخند و مصافحه، روسیه، چین را هنوز یکی از رقبای خود می‌داند. بنا بر اعلام «جورج ناکوزی» (مهندس ارشد هوافضا) در شرکت موسسه آمریکایی «رند» سه دانشمند روس دستگیر شده تنها در یک بخش از کار پیچیده ساخت موشک‌های مافوق صوت شرکت داشتند. او بر این موضوع تاکید دارد که فرآیند ساخت این موشک‌ها بخش‌های دیگری هم دارد که شامل ادغام حسگرها، سیستم‌های ناوبری و نیروی محرکه می‌شود. بنابراین «این یک فرآیند طولانی است و نمی‌توان تنها با انجام یک تحقیق اولیه یک موشک ساخت.»

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش