دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۰۰:۰۴ - ۱۷ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۱۷۰۸
مجلس

احمد علیرضا بیگی: فوت مهسا امینی جرقه‌ای بر انباشت مطالبات مردم بود

نماینده مجلس: خشم مردم از تجاوز یا تعرض و بی‌تدبیری است/ پزشکیان: ماجرای آمبولانس‌ها را در مجلس خواهم پرسید

عبدالناصر درخشان,اظهارات نممانیدگان مجلس درباره اعتراضات 1401
درخشان گفت: این اتفاقات تلخ و ناگوار و خشم مردم ناشی از تجاوز(یا تعرض) به آن دختر و یا بی‌تدبیری است که می‌توانست هیچ کدام از اتفاقات نیفتد و باعث جریحه دار شدن مردم نشود ... آن‌ها یک چیز می‌خواهند که آن هم احترام، حرمت و اعتماد به معتمد و بزرگ شان است.

به گزارش جماران، سیستان و بلوچستان جزو مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین شهرهای ایران است؛ در طول تاریخ هیچ وقت ندیدیم فریاد تجزیه طلبی سر دهند، در حالی که در اکثر شهرهای کشور از جمله شمال غرب، غرب، جنوب؛ بعضا شاهد چنین مواردی بوده ایم.

نزدیک به دو ماه پس از شروع اعتراضات و تجمعات در کشور، فضای خیایان ها نسبتا آرام تر شده است، اما در این میان استان «سیستان و بلوچستان» در چند جمعه متوالی اتفاقات تلخی را به خود دیده است.

در این مورد عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر مردم ایرانشهر، دلگان، بمپور، فنوج، سرباز، راسک و بخش های بنت، لاشار، آشار و آهوران می گوید: در طول اتفاقات سال‌های قبل چون ۸۸ ،۹۸ ،۹۶ مردم سیستان و بلوچستان موضعی در قبال شرایط حاکم نگرفتند. اما در اتفاقات اخیر که در استان روی داد ما شاهد مسائل درون استانی بودیم. امروز بسیاری در کشور برنامه‌ریزی می‌کنند تا برنامه‌های نظام را برهم بزنند و مردم را مأیوس و ناراحت کنند. در هر استان و گوشه‌ی کشور یکسری موضوعات اهمیت دارد و یکی از آن موضوعات در چابهار رخ داد که اگر کنترل، بررسی و سپس پاسخ قاطعی داده و اعتماد مردم جلب می شد این اتفاقات رخ نمی‌داد. هر کسی در جمهوری اسلامی خطا کند بایستی پاسخگو باشد.

خشم مردم از تجاوز یا تعرض و بی‌تدبیری است

وی ادامه داد: پرونده‌ی اتفاق پیش آمده به روال عادی خود پیش می‌رفت؛ گاهی شرایط به قدری حساس است که موضوعات باید با حساسیت بیشتری بررسی شود، اما ما این حساسیت را ندیدیم و مسئولان این تصور را ایجاد کردند که بی‌تفاوت هستند، در حالی که این چنین نبود. اما این تصور باعث شد بدخواهان سوءاستفاده کرده و مردم را تحریک کنند. ابتدا چابهار شلوغ شد و سپس زاهدان. این اتفاقات تلخ و ناگوار و خشم مردم ناشی از تجاوز(یا تعرض) به آن دختر و یا بی‌تدبیری است که می‌توانست هیچ کدام از اتفاقات نیفتد و باعث جریحه دار شدن مردم نشود اما همه‌ی این‌ها در ذهن مردم باقی می‌ماند.

مردم سیستان بلوچستان در طول تاریخ هیچ‌گاه تجزیه طلب نبوده اند

نماینده مردم ایرانشهر در خصوص حضور تجزیه طلبان در استان گفت: مردم سیستان بلوچستان در طول تاریخ هیچ‌گاه تجزیه طلب نبوده اند و به جرأت می‌توانم بگویم ایرانی‌ترین ایرانی‌ها مردم سیستان و بلوچستان هستند و به هیچ عنوان ایران را رها نمی‌کنند. سیستان و بلوچستان جزو مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین شهرهای ایران است؛ در طول تاریخ هیچ وقت ندیدیم فریاد تجزیه طلبی سر دهند، در حالی که در اکثر شهرهای کشور از جمله شمال غرب، غرب، جنوب؛ بعضا شاهد چنین مواردی بوده ایم.

حق مردم سیستان و بلوچستان محرومیت و مظلومیت نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: مردم این استان همیشه هم گام و همراه کشور بوده و هستند و این همراهی نیاز به توجه بیشتری دارد. حق این مردم محرومیت و مظلومیت نیست. در طول چند دهه گذشته به اکثر شهرهای کشور توجه خاصی شده، اما این نگاه به سیستان و بلوچستان نبوده است؛ مردم مشکل آب، راه، برق و گاز دارند، در حالی که همه جای کشور گاز دارد. البته به تازگی به برخی شهرهای استان گازرسانی در حال انجام است، اما مشخص نیست چه زمانی به سرانجام می‌رسد.

درخشان گفت: تمام این‌ها عقده‌های فرو خورده‌ای است که امروز بیرون می‌آید، اما اتفاقات اخیر به خاطر جریاناتی است که عده‌ای با سوءاستفاده، احساسات مردم را به بازی گرفتند و به هر حال دولت و مسئولان باید تدبیر کرده و مسأله را حل کنند.

مردم سیستان و بلوچستان یک چیز می‌خواهند که آن هم احترام، حرمت است

این نماینده تصریح کرد: اگر مردم به دنبال تجزیه طلبی و آشوب بودند خیلی زودتر این نوع حوادث و اتفاقات را در استان شاهد بودیم. مردم آرام و کم ادعا زندگی می‌کنند؛ آن‌ها یک چیز می‌خواهند که آن هم احترام، حرمت و اعتماد به معتمد و بزرگ شان است. مردم سیستان حاضر هستند اکثر امکاناتی که در شهرهای کشور است را نداشته باشند اما آن احترام و حرمت را داشته باشند.

امروز ما به گفتمان ملی احتیاج داریم

درخشان در پایان افزود: امروز ما به گفتمان ملی احتیاج داریم و این پیام باید از مرکز به استان برود؛ ما بارها درخواست کردیم که از مردم دلجویی شود و این پیام به مردم داده شود که مسئولان دولت و حاکمیت در کنار مردم هستند. ما هر جمعه نگران اتفاقات تلخ در استان هستیم. باید با کسانی که مسبب اتفاقات اخیرهستند برخورد شود.

***

پزشکیان: ماجرای آمبولانس‌ها را در مجلس خواهم پرسید

دکتر پزشکیان ضمن تحلیل به اعتراض اخیر بخشی از پزشکان مقابل ساختمان نظام پزشکی و برخودها با آن می‌گویدکه در مجلس درمورد «استفاده از آمبولانس‌ها در مقابله با اعتراضات» خواهد پرسید او می‌گوید « این چیزی را که دیدم خودم هم نمی‌توانم قبول کنم که از آمبولانس چنین استفاده‌ای کردند! اصلا آدم فکر می‌کند دستی در کار است که دارد این کار را می‌کند.»

عبدالناصر درخشان,اظهارات نممانیدگان مجلس درباره اعتراضات 1401

نماینده مردم تبریز در مجلس همچنین درمورد برخی برخوردها با جامعه پزشکی در هفته‌های اخیر نیز به انصاف نیوز می‌گوید: «نتیجه‌ی این نوع رفتارها این شده که این روزها مهاجرت و خروج پزشکان از کشور بسیار افزایش پیدا کرده است. این بنفع مملکت نیست، فردا وقتی با مشکل مواجه شدیم می‌فهمیم چه اتفاقی افتاده است در داخل کشور. تنها فقط بحث اینگونه برخودهای امنیتی یا برخوردهای نامناسبی که می‌شود هم نیست…».

پزشکان اخیرا تجمع اعتراضی داشتند مقابل سازمان نظام پزشکی، در اعتراض به «سوءاستفاده از آمبولانس‌ها» و «حضور نیروهای امنیتی در بیمارستان‌ها». تحلیل شما از این اعتراض پزشکان و برخوردی که با آنها شد چیست؟

پزشکیان: من در آن تجمع نبودم و شاید عزیزانی که آنجا بوده‌اند اطلاعات و تحلیل دقیق‌تری داشته باشند؛ اما در کلان قضیه نهایتا اگر ما نگذاریم که سازمان‌ها و نهادهای رسمی کشور هم اعتراض خود را در چارچوب قانون مطرح کنند، بهانه می‌دهیم به یک عده ضدانقلاب که از این مسائل سوءاستفاده کنند و چهار حرف اضافه هم روی آن بگذارند. هرگونه خبری را اینها از ماجرا منتشر کنند ممکن است مورد قبول مردم قرار گیرد. بنظر من نباید با نهادهای مشخص کشوری که اعتراضی دارند و تجمع می‌کنند برخورد نامناسبی شود؛ آن مقداری که من از رسانه‌ها شنیدم هم اصلا قابل قبول نبود.

برخوردهایی بطور کلی این روزها با جامعه پزشکی می‌شود، مثلا موضوعی که برای دکتر فرهودی بنظر می‌آمد پیش آمده و یا موارد دیگر. نظرتان درمورد این رفتارها چیست؟

نتیجه‌ این شده که این روزها مهاجرت و خروج پزشکان از کشور بسیار افزایش پیدا کرده است. این بنفع مملکت نیست، فردا وقتی با مشکل مواجه شدیم می‌فهمیم چه اتفاقی در داخل کشور افتاده است. تنها فقط بحث اینگونه برخودهای امنیتی یا برخوردهای نامناسبی که می‌شود هم نیست، نوع قانونگذاری و چارچوب‌هایی که ما در مجلس نوشتیم، محدود کردن درآمدها، برخوردهای خارج از شان با جمعه‌ی پزشکی، نتیجه‌اش این است که آرام آرام نیروهای پزشک از کشور خارج می‌شوند و این زمانی خود را نشان خواهد داد که دیگر خیلی دیر است برای اینکه بخواهیم کاری بکنیم.

بیانیه‌ی پزشکی قانونی درمورد مهسا امینی بزعم برخی پزشکان بیانیه‌ی عجیبی بود و اعتراض بعضی پزشکان پزشکی قانونی را هم بدنبال داشت. نظرتان در مورد این بیانیه چه بود؟

بیانیه را ندیده‌ام و نمی‌دانم. آنچه من در صداوسیما و گفت‌وگوهای مختلفی که داشتم اعلام کردم این بود که نمی‌دانم چرا بجای اینکه ما مسئله را خیلی شفاف با مردم درمیان بگذاریم و اگر اتفاقی افتاده با مقصرین برخورد کنیم و اگر نیفتاده هم اطلاع‌رسانی شفافی داشته باشیم؛ به این شکل عمل نمی‌کنیم و نتیجه این می‌شود ه هرکس از ظن خود پیامی را در جامعه منتشر می‌کند. وقتی از طرف حکومت است یک عده قبول نمی‌کنند و وقتی از طرف مخالفان است می‌گویند که لابد چنین است. درحالیکه روز اول اگر این موضوع را شفاف بیان می‌کردند و قاطع هم برخود می‌کردند چنین نمی‌شد.

بالاخره دختری به قسمتی رفته و به هردلیلی فوت کرده است، باید می‌آمدند و این را شفاف می‌کردند، به هرحال نباید این موضوع به سادگی اتفاق می‌افتاد. بجای اینکه سریع با این مسئله برخورد کنند و شفاف‌سازی کنند، مدام طولش دادند و در نتیجه شایعات شروع شد، و بعد این تظاهرات خیابانی و بعد از خارج هم عده‌ای سوار این جریان شدند و شورش را براه انداختند و دیگر سره از ناسره در این مشخص نبود که حق کجاست و باطل کجا.

نظر شخص شما بعنوان یک پزشک درمورد سوءاستفاده از آمبولانس‌های درمانی در مقابله با اعتراضات و همچنین ورود نیروهای امنیتی به درون بیمارستان‌ها چیست؟

این چیزی را که دیدم خودم هم نمی‌توانم قبول کنم که از آمبولانس چنین استفاده‌ای کردند! اصلا آدم فکر می‌کند دستی در کار است که دارد این کار را می‌کند؛ چون نیروی انتظامی که به اندازه کافی ماشین دارد و لزومی ندارد از آمبولانس استفاده کند، راحت می‌تواند با ون یا خیلی‌چیزها برود. استفاده از آمبولانس اصلا برای من قابل توجیه نیست و اصلا نمی‌فهمم چرا این کار انجام شده است. برای اینکه نیروهای امنیتی وظیفه‌شان است بیایند در جاهایی که اعتراضی هست، در چارچوب قانون آن را مدیریت کنند و اینکه چرا باید از آمبولانس استفاده کنند برای من روشن نیست. واقعا این را باید شفاف‌سازی کنند که موضوع چه بوده است. من در مجلس پیگیری می‌کنم که ماجرای آمبولانس‌ها چه بوده و چقدر صحت دارد و چه اتفاقی افتاده است.

مگر سوریه است یا جنگ عراق است که بخواهند بر سر خارجی‌ها کلاه بگذارند؛ آنجا هم قابل توجیه نیست؛ اما بالاخره هرجا شورشی می‌شود و کارشکنی شکل می‌گیرد یا اعتراضی هست نیازی نیست که بخواهند با آمبولانس بروند یا مخفی‌کاری بکنند.

فکر هم می‌کنم در آن حد نبوده باشد اما اینکه اصلا چرا اینکار را کرده‌اند را من نمی‌فهمم و کلا نمی‌توانم توجیه کنم. برایم خیلی ثقیل است؛ چه دلیلی دارد؟! این را نشان داده‌اند اما برای من قبول کردنش ثقیل است. این مسئله را در مجلس پیگیری می‌کنم که بوده یا نبوده و اصلا چرا و آمبولانس متعلق به کجا بوده است. اصلا امکان ندارد با آمبولانس‌های دولتی بشود این کار را کرد. باید بپرسم که قضیه‌ی آمبولانس چه بوده است و چه اتفاقی رخ داده است.

***

نماینده تبریز در مجلس: فوت مهسا امینی جرقه‌ای بر انباشت مطالبات مردم بود/ رستم قاسمی پیش از استیضاح استعفا خواهد داد

دیده‌بان ایران نوشت: آیا مردم برای رسیدن به مطالبات خود همچنان به اصلاحات امیدوار هستند؟ موضوعی که شاید دیگر از دریچه جریان اصلاحات دنبال نشود. زیرا به نظر می‌رسد که بخش زیادی از کنش‌گران امروز در جامعه اعتقاد چندانی به دو جریان اصلی کشور ندارند.

البته در این بین برخی از کنش‌گران سیاسی معتقدند برخی تغییرات در کابینه دولت، قوانین حاکمیتی و حتی بازنگری در قانون اساسی می‌تواند اصلاحات مورد نظر جامعه امروز ایران را رقم بزند و اجازه ندهد که یک جریان و گروه خاص سیاسی علم اصلاح‌طلبی را به نام خود بلند کنند.

عبدالناصر درخشان,اظهارات نممانیدگان مجلس درباره اعتراضات 1401

در همین رابطه احمد علیرضا بیگی؛ عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها و نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در کشور و اینکه آیا احتمال انجام اصلاحات وجود دارد؟ گفت: ما باید نگاه منطقی به قضیه داشته باشیم و اتفاقاتی افتاد فقط به فوت خانم مهسا امینی مربوط نمیشود بلکه حادثه‌ای که برای این خانم افتاد، جرقه‌ای بر انباشت مطالبات مردم بود که نتایج تلخ و زیان‌باری برایمان به بار آورد.

وی با تاکید بر اینکه باید به فکر مطالبات انباشت شده باشیم عنوان کرد: انباشت مطالبات مردم همواره میتواند با بروز رخدادی مشابه دوباره خود را نشان داده و اعتراضات را شعله ور کرده و اسباب خسارت به نظام شود که در نتیجه فاصله بین حاکمیت و مردم را افزایش دهد.

بیگی تصریح کرد: رییس محترم مجلس در جلسه علنی هفته گذشته قول اصلاحات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را دادند. قولی که ایشان دادند باید سازوکارهای اصلاح را نشان دهد و مشخص شود که در حوزه انتخابات بناست که مشارکت مردمی را فراهم کنیم و یا اینکه قرار است با همان شیوه قدیم عمل کنیم. هر اقدامی که باعث دلگرمی مردم که در نتیجه سبب مشارکت بیشتر آنها در انتخابات و آغازی در تغییر روند اداره کشور در ابعاد مختلف میشود را باید فراهم کنیم.

مردم برای اصلاحات، منتظر انتخابات مجلس دوازدهم باشند

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که تا انتخابات مجلس دوازدهم ۱سال و نیم فرصت باقی است، آیا بهتر نیست در شرایط فورس‌ماژور تصمیماتی برای حل مشکلاتی که امروز در جامعه و کف خیابان‌ها با آن روبرو هستیم گرفته شود؟ گفت: تصمیمات تعجیلی تصمیمات درستی نخواهد بود و ثاثیر زیادی نخواهد داشت بنابراین ما نیازمند تعمل و تعمق و تغییراتی هستیم تا بتوانیم انباشت مطالبات و اعتراضات را به حداقل برسانیم.

فاصله حاکمیت و مردم باید کم شود

احمدعلیرضا بیگی در ادامه گفت و گو با دیده بان ایران با اشاره به افزایش فاصله میان حاکمیت و مردم گفت: ما باید فاصله بین مردم و حاکمیت را به حداقل برسانیم زیرا نیازمند حمایت و پشتیبانی مردم هستیم و راه برون‌رفت از این موضوعات میتواند در انتخابات خود را نشان دهد. مردم احساس کنند که در اداره کشور دارای نقش و جایگاه هستند حتما به طبع آن، تغییراتی نیز رخ خواهد داد.

بیگی افزود: تغییرات در کابینه، یکی از اقدامات این است که مردم حس کنند، منابع و امکانات حاکمیت در مسیر خواست مردم و در راستای تحصیل رضایت مردم صرف میشود. اقدامات بعدی نیز در میان‌مدت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری میتواند گره‌گشای مشکلات باشد. 

رستم قاسمی قبل از طرح استیضاحش استعفا میدهد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در رابطه با رای اعتماد مجدد مجلس به وزیر صمت و اینکه آیا تغییرات در کابینه میتواند وزیر راه‌و شهرسازی باشد، اظهار کرد: عکس‌های منتشر شده از ایشان اهمیتی ندارد. این وزارتخانه با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از اعتبارات عمرانی کشور را از آن دریغ کردیم و آقای وزیر نیز نتوانستند پاسخگوی انتظارات مردمی در حوزه مسکن و عمران باشد به نظر بنده قبل از اینکه موضوع استیضاح ایشان مطرح شود خودشان استعفا خواهد داد.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
گی به کیه برای پاک کردن صورت مسئله (مشکلات عدهده مردم)یک برچسب بزنید از دشمن پول گرفته اند خیالتان را راحت کنید صورت مسئله پاک میشه اون وقت شما طلب کار مردم میشید !!!!!!!!!!!!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش