دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۰۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۴۴
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

حزب اعتماد ملی: ایران نباید از مذاکره با آمریکا پروا داشته باشد | رئیس‌ بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

مذاکره مستقیم ایران و امریکا,محمد صادق جوادی حصار
محمد صادق جوادی حصار نوشت: ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، ‌مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد

«بایدها و نبایدها در گفت‌وگو با امریکا» عنوان یادداشت محمد صادق جوادی حصار برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده: بحث مذاکره ایران با کشورهای مختلف از جمله امریکا یکی از مباحث قدیمی در عرصه سیاسی ایران است که اتفاقا این روزها در فضای عمومی کشور بازتاب‌های وسیعی پیدا کرده است. اخبار جسته و گریخته‌ای هم درباره گفت‌وگوها و پیام‌های رد‌و‌بدل‌شده میان دو کشور منتشر می‌شود. البته اصل مذاکره، گزاره ناپسندی نیست؛ به خصوص اینکه سوابق مذاکراتی ما با دُول غربی به خصوص امریکا نشان داده که ایران توانایی و تسلط کافی برای فنون مذاکره را دارد.

بنابراین از اصل مذاکره با هر کشوری در جهان نباید گریزان بود. اما الزامات یک مذاکره سالم و نتیجه‌بخش آن است که طرفین یا دو طرف این اضلاع به چند مساله اصلی توجه کنند. یکی اینکه هدف از مذاکره نباید خود مذاکره باشد، بلکه گره‌گشایی و راهگشایی برای رسیدن به یک نتیجه معقول مهم‌تر از مذاکره برای مذاکره است. اگر امریکا سیگنال‌های مطلوب را بدهد و ایران بتواند به آن اعتماد کند یعنی سنا و کنگره امریکا قبول کنند که ایران یک کشور مستقل است و حق طبیعی ایران است که در مسائل منطقه‌ای و جهانی به دنبال منافع خودش (در حیطه قانون و منطق و اخلاق) باشد، می‌توان به یک مذاکره منطقی و نتیجه‌بخش دست یافت.

معتقدم ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، ‌مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد اما اینکه از امریکا یک تابو درست کرده و اعلام شود با همه جهان می‌توان مذاکره کرد جز امریکا موضوع جالب و دلنشینی نیست. ایران باید به گونه‌ای در سطوح داخلی و بین‌المللی تعامل داشته باشد که طرف مقابل عقلانیت و منطق پذیرش حق را در مواجهات ما ببیند. ایران می‌تواند در سطح جهانی بدل به کشوری شود که آماده است در هر سطحی مبتنی بر عقلانیت و منطقه گفت‌وگو کند. ایران هم ظرفیت دارد هم پشتوانه لازم را دارد و هم مستند جهانی قابل توجهی به نام برجام دارد.

امریکا اگر تعهدات خود ذیل برجام را عمل کند، ایران ،دست بالا را خواهد داشت. ایران و امریکا می‌توانند گفت‌وگوهای منطقی را برنامه‌ریزی کنند. یکی از مدعیان اصلی گفت‌وگوهای منطقه‌ای که همواره مطرح می‌شد عربستان بود که امروز با ایران روابط تازه‌ای را آغاز کرده است. وقتی عربستان مستقیما با ایران در حال گفت‌وگوست، دغدغه شرکای امریکا تا حد زیادی حل شده است. این موضوع فضای لازم برای مذاکره با ۵+۱ را فراهم می‌سازد. این مذاکرات به خصوص با امریکا مهم است؛ همه می‌دانند که طرف اصلی مذاکرات هسته‌ای، ایران و امریکا هستند. توافق ایران و امریکا بدون تردید معادلات را حل و دریچه‌ای به سمت تفاهم باز می‌کند. اروپا در بسیاری از موارد همگام یا تابع سیاست‌های امریکا هستند. ایران هم می‌تواند از این فرصت استفاده کند و بگوید؛ همان‌طور‌که با عربستان و سیر همسایگان منطقه‌ای مراودات نوینی را آغاز کرده با جهان به ویژه با امریکا هم می‌توان مذاکرات و مراودات سالم، دیپلماتیک و مبتنی بر رعایت حقوق متقابل در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را آغاز کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.

مذاکره مستقیم ایران و امریکا,محمد صادق جوادی حصار

جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.

صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بنظرم هرچه زودتر باید مذاکره با آمریکادر دستور کار حاکمیت قرارگیرد،چراکه در عمل کدخداگری حاکمان خبیث امریکایی آثار بسیار بد آن با اعمال تحریم های ظالمانه در کشورعزیمان آشکار است و از طرفی هم کشورمان در شمالغرب با علیوف بی مغز و در شرق هم با طالبان وحشی و متحجر در شرف درگیری ناخواسته نظامی است و علاوه بر آن فساد گسترده داخلی،آسیب های اجتماعی غیر قابل انکار و فقر و افزایش هزینه سبد خانوار مشکلات جدی است که حکومت باید به آن توجه عالمانه و منطبق بر واقعیات نه توهماتی امثال کیهانی ها داشته باشد
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش