دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۰۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۴۴
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

حزب اعتماد ملی: ایران نباید از مذاکره با آمریکا پروا داشته باشد | رئیس‌ بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

مذاکره مستقیم ایران و امریکا,محمد صادق جوادی حصار
محمد صادق جوادی حصار نوشت: ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، ‌مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد

«بایدها و نبایدها در گفت‌وگو با امریکا» عنوان یادداشت محمد صادق جوادی حصار برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده: بحث مذاکره ایران با کشورهای مختلف از جمله امریکا یکی از مباحث قدیمی در عرصه سیاسی ایران است که اتفاقا این روزها در فضای عمومی کشور بازتاب‌های وسیعی پیدا کرده است. اخبار جسته و گریخته‌ای هم درباره گفت‌وگوها و پیام‌های رد‌و‌بدل‌شده میان دو کشور منتشر می‌شود. البته اصل مذاکره، گزاره ناپسندی نیست؛ به خصوص اینکه سوابق مذاکراتی ما با دُول غربی به خصوص امریکا نشان داده که ایران توانایی و تسلط کافی برای فنون مذاکره را دارد.

بنابراین از اصل مذاکره با هر کشوری در جهان نباید گریزان بود. اما الزامات یک مذاکره سالم و نتیجه‌بخش آن است که طرفین یا دو طرف این اضلاع به چند مساله اصلی توجه کنند. یکی اینکه هدف از مذاکره نباید خود مذاکره باشد، بلکه گره‌گشایی و راهگشایی برای رسیدن به یک نتیجه معقول مهم‌تر از مذاکره برای مذاکره است. اگر امریکا سیگنال‌های مطلوب را بدهد و ایران بتواند به آن اعتماد کند یعنی سنا و کنگره امریکا قبول کنند که ایران یک کشور مستقل است و حق طبیعی ایران است که در مسائل منطقه‌ای و جهانی به دنبال منافع خودش (در حیطه قانون و منطق و اخلاق) باشد، می‌توان به یک مذاکره منطقی و نتیجه‌بخش دست یافت.

معتقدم ایران نباید از مذاکره با امریکا پروا داشته باشد، منطق هم حکم می‌کند همان‌طورکه ایران پس از سال‌ها قطع رابطه با عربستان سعودی به یک گفت‌وگوی سالم و نتیجه‌بخش رسید و روابط خود را از سر گرفت، می‌توان با شرکای عربستان، ‌مثلا امریکا هم یک‌چنین روابطی را برنامه‌ریزی کرد اما اینکه از امریکا یک تابو درست کرده و اعلام شود با همه جهان می‌توان مذاکره کرد جز امریکا موضوع جالب و دلنشینی نیست. ایران باید به گونه‌ای در سطوح داخلی و بین‌المللی تعامل داشته باشد که طرف مقابل عقلانیت و منطق پذیرش حق را در مواجهات ما ببیند. ایران می‌تواند در سطح جهانی بدل به کشوری شود که آماده است در هر سطحی مبتنی بر عقلانیت و منطقه گفت‌وگو کند. ایران هم ظرفیت دارد هم پشتوانه لازم را دارد و هم مستند جهانی قابل توجهی به نام برجام دارد.

امریکا اگر تعهدات خود ذیل برجام را عمل کند، ایران ،دست بالا را خواهد داشت. ایران و امریکا می‌توانند گفت‌وگوهای منطقی را برنامه‌ریزی کنند. یکی از مدعیان اصلی گفت‌وگوهای منطقه‌ای که همواره مطرح می‌شد عربستان بود که امروز با ایران روابط تازه‌ای را آغاز کرده است. وقتی عربستان مستقیما با ایران در حال گفت‌وگوست، دغدغه شرکای امریکا تا حد زیادی حل شده است. این موضوع فضای لازم برای مذاکره با ۵+۱ را فراهم می‌سازد. این مذاکرات به خصوص با امریکا مهم است؛ همه می‌دانند که طرف اصلی مذاکرات هسته‌ای، ایران و امریکا هستند. توافق ایران و امریکا بدون تردید معادلات را حل و دریچه‌ای به سمت تفاهم باز می‌کند. اروپا در بسیاری از موارد همگام یا تابع سیاست‌های امریکا هستند. ایران هم می‌تواند از این فرصت استفاده کند و بگوید؛ همان‌طور‌که با عربستان و سیر همسایگان منطقه‌ای مراودات نوینی را آغاز کرده با جهان به ویژه با امریکا هم می‌توان مذاکرات و مراودات سالم، دیپلماتیک و مبتنی بر رعایت حقوق متقابل در عرصه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را آغاز کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی راهی واشنگتن شد

محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی را در این سفر دکتر کریمی معاون امور بین‌الملل این بانک همراهی می‌کند.

مذاکره مستقیم ایران و امریکا,محمد صادق جوادی حصار

جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون عضو هیئت مدیره صندوق بین‌المللی پول است.

صندوق بین‌المللی پول اخیرا با انتشار گزارشی در پایگاه داده‌های آماری خود با اشاره به افزایش ۱۴۱ میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، اقتصاد ایران را در این سال به عنوان بیست و دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور نیز در پنجاه‌ و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی با اشاره به این آمار منتشر شده در صندوق بین‌المللی پول گفت: ایران در سال ۲۰۲۲ از نظر شاخص برابری قدرت خرید ۱۶۰۰ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته است.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بنظرم هرچه زودتر باید مذاکره با آمریکادر دستور کار حاکمیت قرارگیرد،چراکه در عمل کدخداگری حاکمان خبیث امریکایی آثار بسیار بد آن با اعمال تحریم های ظالمانه در کشورعزیمان آشکار است و از طرفی هم کشورمان در شمالغرب با علیوف بی مغز و در شرق هم با طالبان وحشی و متحجر در شرف درگیری ناخواسته نظامی است و علاوه بر آن فساد گسترده داخلی،آسیب های اجتماعی غیر قابل انکار و فقر و افزایش هزینه سبد خانوار مشکلات جدی است که حکومت باید به آن توجه عالمانه و منطبق بر واقعیات نه توهماتی امثال کیهانی ها داشته باشد
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش