جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۳۵ - ۲۵ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۶۹۹۰
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

حذف ۲ پسر از خاطرات آیت الله جنتی!

احمد جنتی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

زمانی که آیت‌ا... جنتی در پاسخ به سوالی درباره فرزندانش گفت: «پسرم نجاری دارد و نان حلال را او می‌خورد»، بسیاری دانستند منظور او حسن است. اما چرا آیت‌ا... از آوردن نام علی و محمد خودداری کرد؟ این سوال هنوز در ذهن بسیاری هست. برخی خانواده‌های سیاسی هستند که هیچگاه نام و عملکرد آنها از اذهان فراموش نمی‌شود و در هر دوره‌ای می‌توان نام آنان را به عنوان مثال در موضوعات مختلف ذکر کرد.

 

یکی از این خانواده‌ها، خانواده جنتی است. خانواده‌ای که در دوره‌های پس از انقلاب تا به امروز در اداره کشور نقش داشتند. پدر خانواده یعنی آیت‌ا... احمد جنتی را در این مقطع بیش از همه به عنوان دبیر شورای نگهبان می‌شناسند و در هر برهه انتخاباتی نام او در بررسی صلاحیت‌ها بیش از همیشه شنیده می‌شود. هر چند او اخیرا در گفت‌وگویی عنوان داشته بود‌: «این‌ها کاسه و کوزه‌ها را سر من می‌شکنند؛ در شورا دوازده نفر هستند و من یک دوازدهم هستم، اما با من تسویه حساب می‌کنند.» گرایش‌های جنتی به اصولگرایان نزدیک است که البته به سبب جایگاهش از نمایان کردن این نزدیکی سیاسی به آنها خودداری می‌کند، اما واضح می‌گوید که تعداد دوستانش در جریان اصلاح‌طلب محدود است!

 

حسین؛ علی و محمد فراموش؟

یک موضوع قابل تامل در زندگی آیت‌ا... جنتی وجود دارد و آن حذف کلامی نام برخی از فرزندان است. او ۴ پسر داشت. : «محمدحسین جنتی فرزند آیت‌ا... جنتی است که از سال‌های پیش از انقلاب به عضویت سازمان مجاهدین خلق در آمد. از آنجا که پس از اعلان جنگ مسلحانه سازمان منافقین علیه جمهوری اسلامی، برخورد با آنان در دستور کار قرار گرفته بود، برخورد با افرادی مانند محمدحسین جنتی نیز از همین موارد بود؛ اما، آیت‌ا... جنتی هیچ دخالتی در این امر نکرد و در نتیجه فرزند وی در درگیری کشته شد». اکنون علی، محمد و حسن در قید حیات هستند که آیت‌ا... جنتی از میان این ۳ برادر تنها نام حسن آورد و تمایلی نداشت درباره دیگران سخن بگوید.

 

صراحت لهجه

یکی از ویژگی‌های آیت‌ا... جنتی صراحت لهجه اوست. بر همگان عیان است که او دل خوشی از مواضع و رفتارهای علی جنتی ندارد؛ یک نمونه آن به زمانی باز می‌گردد که حسن روحانی از علی جنتی به عنوان وزیر ارشاد دولت یازدهم نام برد. در آن مقطع بود که علی در مورد واکنش پدرش گفت: «نظرشان این بود که وزارت ارشاد مشکلات فراوانی دارد و اگر به وزارتخانه دیگری می‌رفتم، بهتر بود.» هر چند علی جنتی به خوبی به این تفاوت دیدگاه‌های خود با پدر آشناست، چرا که در همان مقطع وقتی از او سوال شد: «با پدر مشورت نکردید؟» پاسخ داد:‌ «خیر مشورت نکردم. اطلاع دادم.» صراحت ویژگی علی است که ظاهرا در ژن خانوادگی آنهاست، چنان‌که وقتی از او درباره تاثیرپذیری از پدر سوال می‌شود بدون تعلل می‌گوید: «من شخصا بيشتر تحت‌تأثير شهيد بهشتي بودم. در دبيرستاني تحصيل مي‌كردم كه ايشان مؤسس‌ آن بودند، دبيرستان دين و دانش.» البته بی‌اطلاع گذاشتن پدر از فعالیت‌های علی جدید نیست و حتی در زمان پیش از انقلاب هم او برخی موضوعات را با پدر در میان نمی‌گذاشت چنان‌که در مورد برگزاری جلسات سیاسی پیش از انقلاب گفته است: «شرایط ‌طوری بود که نمی‌شد با کسی صحبت کرد. حتی پدر من خبر نداشت که من چه‌کار می‌کنم.»

 

اما در نهایت علی پسر آیت‌ا... جنتی است و او را به‌رغم تفاوت دیدگاه مورد احترام قرار می‌دهد، چنان‌که چندی پیش در اینستاگرامش نوشت:‌ «آیت‌ا... جنتی یکی از نوادر روحانیت است. علیرغم اختلاف نظر عمیق و فاصله زیادی که در بینش سیاسی و نوع نگاه به مسائل کشور با همدیگر داریم؛ افتخاردارم که فرزند شخصیتی پارسا، زاهد، وارسته و عمیقا باورمند به ارزش‎های اسلامی هستم. از زمانی که خود را شناخته‌ام تا امروز ایشان را مقید به تهجد و شب زنده‌داری و تضرع به درگاه خداوند یافته‌ام و آنچه را به عنوان وظیفه تشخیص داده با تمام توان بر آن پای فشرده است، اگرچه با مخالفت‌های فراوان و گاه ضدیت و دشمنی رو‌به‌رو شده است. بی‌رغبتی به دنیا و ساده‌زیستی از ویژگی‌های کم نظیر ایشان است. برای ایشان احترام زیادی قائلم».

 

سکوت پدر درباره محمد

محمد جنتی تفاوتی با علی دارد. او تمایلی ندارد که نام خود را به عنوان فرزند آیت‌ا... جنتی پررنگ کند و علی هم درباره این برادرش می‌گوید: ‌«برادر کوچک‌ترم محمدآقا در زمان رژيم گذشته چندان علاقه‌اي به ورود به جريانات مبارزاتي از خود نشان نمي‌داد.» حسن جنتی هم درباره این برادرش توضیح می‌دهد:«محمد هم در سازمان تبلیغات تهران مشغول است. او قبلا در کارهای برقی مشغول بود و ۳۰ سال است رها کرده و رفته سازمان تبلیغات.» نکته قابل توجه آنجاست که آیت‌ا... جنتی در رزومه خود دبیری شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را دارد. بنابراین محمد هم مسیر پدر را طی می‌کند، اما آیت‌ا... چندان تمایلی به مطرح کردن این پسر خودش ندارد، پس ترجیح می‌دهد کماکان ناشناخته بماند.

 

حسن؛ سوگلی آیت‌ا... جنتی

اما آیت‌ا... جنتی پسری به نام حسن دارد که می‌توان او را سوگلی پدر نامید چنان‌که وقتی درباره فرزندانش از او سوال می‌شود چنین پاسخ می‌دهد: «پسرم نجاری دارد و نان حلال را او می‌خورد» و در مورد تصور مردم مبنی بر اینکه فرزندان مسئولان دارای پست و سمت هستند، گفت: «خوشحالم بابت شغل پسرم، چه کسی گفته پسرم باید حتما اداری باشد». جنتی مرزبندی میان خود و حسن با محمد و علی را اعلام کرده است چنان‌که علی و محمد دارای پست‌های اداری بوده و هستند و تنها حسن است که اینگونه نیست. حسن جنتی اما مرزی میان خود و برادرانش قائل نیست وسال ۹۴ درباره تعاملاتش با علی گفته بود: «کم و بیش. بالاخره سال به سال یکی دو مرتبه تماس می‌گیرند یا اگر اصفهان بیایند می‌بینم‌شان.

 

ما هم بریم تهران می‌بینم‌شان. او مشغول کارش هست و ما هم مشغولیم.» علی جنتی درباره این برادر می‌گوید: «برادر ناتني من، حسن آقا درحال ‌حاضر در اصفهان زندگي مي‌کند و چندان علاقه‌اي به کار سياسي نداشت. ايشان يک سال از من کوچک‌تر است و از ابتدا در اصفهان نزد پدربزرگ‌مان رفت و همان‌جا ماند. خيلي علاقه‌اي به درس‌خواندن هم نشان نمي‌داد.» آیت‌ا... جنتی هر گاه به اصفهان سفر می‌کند در منزل محمد می‌ماند و شاید همین سبب شده تا او را بیش از دو پسر دیگرش دوست داشته باشد. آیت‌ا... جنتی یک نوه به نام محسن هم داشت که تحت نظارت حاج آقای جنتی تربیت شد. یک روز در بسیج مشغول گشت زنی بود که توی یک تصادف کشته شد. حدود ۱۵ سال سن داشت.»

 

 مطهره شفیعی

 

armandaily.ir
  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش