پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۷۲

بیوگرافی باراک اوباما برنده جایزه صلح نوبل (+ تصاویر)

باراک اوباما,مادر باراک اوباما,زندگینامه باراک اوباماباراک اوباما نخستین رئیس جمهورآمریکاست که در اولین سال ریاستش جایزه صلح نوبل را دریافت کرد
باراک اوباما عضو حزب دموکران ایالات متحده آمریکا، وکیل، سناتور ایالت ایلینوی و برنده جایزه صلح نوبل است. او از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ به مدت دو دوره ۴ ساله چهل و چهارمین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بود.

چکیده ای از بیوگرافی باراک اوباما

نام: باراک حسین اوباما

زاده: ۴ اوت ۱۹۶۱ ‏

زادگاه: هونولولو، هاوایی

ملیت: آمریکایی

پیشه: سیاستمدار

دین: مسیحیت، پروتستان

بیوگرافی باراک اوباما

باراک حسین اوباما در ۴ اوت ۱۹۶۱ در هونولولو، مرکز ایالت هاوایی به دنیا آمد. پدر وی یک مهاجر کنیایی سیاه پوست و مادرش یک زن سفیدپوست از اهالی ویچیتا در ایالت کانزاس است. پدربزرگ باراک اوباما در جریان مبارزات استقلال طلبانهٔ کنیا از بریتانیا، جزء چندین هزار کنیایی بود که روانهٔ بازداشتگاههای حکومت دست نشاندهٔ بریتانیا شد. اگرچه پدر و پدرخواندهٔ باراک اوباما هردو مسلمان بودند، ولی دین او یک مسیحی است و در ۴سالگی که در اندونزی زندگی میکرد، به جای اینکه در مدرسه «مکتب مذهبی مسلمانان» شرکت کند به مدارس کاتولیک یا سکولار رفته است. 

باراک اوباما کیست,باراک اوباما,همسر باراک اوباماباراک اوباما لیسانس علوم سیاسی با گرایش روابط بین الملل را در ۱۹۸۳ از دانشگاه کلمبیا گرفت

پدر باراک اوباما برای استفاده از یک بورس تحصیلی در دانشگاه هونولولو در سن بیست و سه سالگی به تنهایی عازم آمریکا شد. اگرچه پنج سال قبل از آن با دختری از قبیله خود ازدواج کرده و ثمره ی این ازدواج چهار فرزند شد. او نیز حین تحصیل در هونولولو با دانهام، یک دانشجوی دختر آمریکایی اهل کانزاس آشنا شد و با وی ازدواج کرد. آن دانهام، مادر اوباما با وجود مشکلات عدیده موفق شده بود از همان دانشگاه در رشته مردم شناسی مدرک دکترا دریافت کند. آن دو صاحب فرزندی به نام باراک اوباما (پسر) شدند ولی این فرزند دو سال بیشتر نداشت، که والدینش طلاق گرفتند.

پس از اینکه تحصیل پدر باراک اوباما در آمریکا پایان یافت، به کنیا برگشت و در یک سانحه رانندگی در سال ۱۹۸۲ در آن کشور فوت کرد در حالی که پسرش را تنها یک بار دیگر در سال ۱۹۷۱ ملاقات نموده بود.

تحصیلات باراک اوباما

باراک اوباما لیسانس علوم سیاسی با گرایش روابط بین الملل را در ۱۹۸۳ از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. او بعد از چند سال کار در شیکاگو در سال ۱۹۸۸ با گرفتن کمک هزینه تحصیلی وارد دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد شد. سرعت پیشرفت باراک اوباما در هاروارد چنان شتاب یافت که در سال دوم تحصیلش در هاروارد به ریاست ژورنال مشهور نشریه قانون هاروارد انتخاب گردید.

ازدواج باراک اوباما با میشل اوباما و فرزندان

باراک اوباما با میشل رابینسون، وکیل جوانی که بعنوان مشاور وی در دفتر حقوقی شیکاگو در سیدلی آستین منصوب شده بود، ملاقات کرد. چندی نگذشته بود که این زوج با یکدیگر رابطه عاشقانه ای برقرار کردند. او و میشل در ۳ اکتبر ۱۹۹۲، با یکدیگر ازدواج کردند. آنها به کنوود، واقع در South Side شیکاگو نقل مکان کردند. ثمره ی این ازدواج دو دختر به نام های “مالیا” در سال ۱۹۹۸ و “ساشا” در سال ۲۰۰۱ بودند.

درباره باراک اوباما,عکسهای خانوادگی باراک اوباما,باراک اوباماباراک اوباما و میشل در ۳ اکتبر ۱۹۹۲، ازدواج کردند و دو دختر به نام های مالیا و ساشا دارند

زندگی سیاسی اوباما

باراک اوباما در ۴ ژانویه ۲۰۰۵ وارد سنا شد. او با وجود تازه وارد بودن در واشنگتن گروهی از مشاوران خبره را که معمولاً سناتورهای تازه کار به آن توجهی نمی کنند بکار گرفت. او «پیت روز»، کهنه سرباز قدیمی در امور سیاست ملی را بعنوان رییس ستاد خود انتخاب کرد. وی با کنار زدن تنها رقیب جدی خود در کنگره ملی حزب دموکرات که هیلاری کلینتون نام داشت، بعنوان نامزد این حزب معرفی شد. وی همچنین «کارن کورن بلو» اقتصاددان را بعنوان معاون سیاسی خود منصوب کرد. او همچنین مسئولان اجرایی پیشین کلینتون، که «آنتون لیک» و «سوزان رایس» بودند را بعنوان مشاوران سیاست خارجی خودش برگزید.

باراک اوباما پنجمین آفریقایی آمریکایی است که به سنا راه پیدا کرده و همچنین سومین آفریقایی آمریکایی است که بعنوان سناتور با رأی بالا برگزیده شده است. وی تنها سناتوریست که عضو کمیتهٔ حزبی سیاهان کنگره است. «سی کیو» که هفته نامه ای فرا حزبی است، او را بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ براساس تمام آرا و مصوبات سنا وفادارترین دموکرات معرفی کرده است. او همینطور در سال ۲۰۰۷ از سوی مجلهٔ نشنال ژورنال براساس نظرسنجی انجام گرفته بعنوان لیبرال ترین سناتور انتخاب شده است.

محبوبیت باراک اوباما

باراک اوباما نخستین بار در سال ۲۰۰۴ با ایراد سخنرانی اصلی در گردهمایی حزب دموکرات آمریکا توجه بسیاری را در عرصه ملی و بین المللی جلب کرد. باراک اوباما در این سخنرانی، که به آن «جسارت امید» می گفتند، با تکیه بر زندگی و تاریخچه شخصی خودش به صحبت درباره آرمان های آمریکا پرداخت: پدر من با کار زیاد و پشتکار توانست فرصت درس خواندن در مکانی جادویی به نام «آمریکا» را بیابد. 

باراک اوباما در سال ۲۰۰۴ بعد از پیروزی چشمگیر خود که چند ماه پس از این سخنرانی بود به چهره محبوب رسانه ها و شخصیتی قابل توجه در واشنگتن تبدیل شد که دو کتاب پرفروش به نام اولی «رویاهایی از پدرم» که نه سال پیش از وارد شدن به مجلس سنا نوشته شده و متشکل از خاطرات اوست و دومی «جسارت امید: اندیشه هایی در بازپس گیری رویای آمریکایی» که بیانگر افکارش درمورد تاریخ و وضعیت کنونی ایالات متحده است، را منتشر کرده است. او از حمایت اپرا وینفری، یکی از ستارگان محبوب تلویزیون آمریکا برخوردار است. این ستاره نه تنها از او خواست که نامزد انتخابات شود بلکه در تبلیغات انتخاباتی باراک اوباما هم تلاش فعال دارد.

باراک اوباما,اصلیت باراک اوباما,تاریخ تولد باراک اوباماباراک اوباما پنجمین آفریقایی آمریکایی است که به سنا راه پیدا کرده است

ستاد انتخابات ریاست جمهوری

باراک اوباما در ایالات ایلینوی در یک سخنرانی در فوریه سال ۲۰۰۷ اعلام کرد نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ خواهد بود. ستاد انتخاباتی او در نیمه نخست سال ۲۰۰۷ موفق به جلب ۵۴ میلیون دلار از حامیان شد که رکوردی در جلب سرمایه نسبت به انتخابات سالهای قبل از آن بود. نظرسنجی ها نشانگر اینست که او با سناتور هیلاری کلینتون دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری حزب دموکرات رقابتی تنگاتنگ دارد. او در ایالت آیووا در انتخابات مقدماتی مجمع حزب دموکرات نفر اول شد و با اختلاف ۳ درصد پس از سناتور کلینتون در ایالت نیوهمشایر در جایگاه دوم قرار گرفت. هیلاری کلینتون بعنوان چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا جای باراک اوباما را گرفت.

موضع گیری های سیاسی باراک اوباما

باراک اوباما در عراق از نخستین مخالفان سیاست های دولت بوش بود. زمانی که جورج بوش در ۱۶ مارس ۲۰۰۳، به صدام حسین برای خروج از عراق یا مواجهه با جنگ اولتیماتوم چهل و هشت ساعته ای داده بود، اوباما در شیکاگو در بزرگ ترين اجتماع ضد جنگ سخنرانی کرد و اظهار داشت که هنوز برای جلوگیری از وقوع جنگ «دیر نشده است». این مسأله در سال ۲۰۰۴ او را از سایر رقبایش در انتخابات سنا که به جنگ، رأی مثبت داده بودند متمایز کرد. باراک اوباما بعنوان یک سناتور با مواضع لیبرال جایگاه خود را مشخص کرده با این حال در برخی مسائل مانند آموزش و جلوگیری از بیماری ایدز نیز با همکاران جمهوریخواه خود مشارکت کرده است.

برنده جایزه صلح نوبل

کمیته نروژی صلح نوبل در سال ۲۰۰۹، به دلیل «تلاش فوق العاده برای تقویت دیپلماسی بین المللی و ترغیب به همکاری میان مردم» به باراک اوباما جایزه صلح نوبل سال را اهدا کرد. این جایزه را دو رئیس جمهور دیگر ایالات متحده آمریکا در زمان ریاست جمهوری خود پیش از باراک اوباما دریافت کرده بودند ولی باراک اوباما نخستین رئیس جمهور آمریکاست که در اولین سال ریاست جمهوری اش دریافت کرده است. اهدای این جایزه سبب برانگیخته شدن واکنش های انتقادی از طرف برخی رهبران جهان شد.

مذهب باراک اوباما,همه چیز درباره باراک اوباما,باراک اوباماباراک اوباما در عراق از نخستین مخالفان سیاست های دولت بوش بود

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش