پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۳۹

انتفاضه چیست؟ (+ انواع انتفاضه)

انتفاضه,معنی انتفاضه,چند انتفاضه داریمانتفاضه پاسخی به عدم توانایی شیوه‌های گذشته‌ برای‌ آزادسازی‌ فلسطین نیز بـه شـمار می‌رود
انتفاضه، اثرهای گوناگونی را در عملکرد رژیم صهیونیستی به وجود آورد و صلح خواهی را در قسمتی از مردم و بدنه این رژیم تقویت کرد تا جایی که مـجلس صـلح و امنیت در رژیم صهیونیستی تشکیل شد.

انتفاضه چیست؟

انتفاضه یک جنبش مقاومتی مردمی گسترده در مقابل اشغال گری یا ظلم است. انتفاضه به اصطلاح بر جنبش های مقاومتی مردم فلسطین در مقابل حکومت اسرائیل هم اطلاق می شود. انتفاضه در فارسی به معنی خیزش ترجمه شده است.

انتفاضه از نظر لغوی یعنی جنبش و لرزش و حرکتی که همراه با نیرو و سرعت باشد تا قبل از قیام مردم فلسطین در سال ۱۹۸۷ میلادی کلمه انتفاضه صرفا در کتاب های لغت یافت می شد ولی قیام مردم فلسطین، کلمه انتفاضه را به بخشی از ادبیات سیاسی جهان تبدیل کرد و آنرا با تاریخ و سرنوشت فلسطین گره زد. انتفاضه معنی جدیدی پیدا کرد:"رفتار و عملکرد تعرض آمیز، جسورانه و مستمر مردم غیر مسلح فلسطین در قبال رژیم صهیونیستی، قیام انتفاضه و انقلاب از نظر مفهومی دو واژه نزدیک به هم هستند، در واقع مقدمه هر انقلابی قیام می باشد."

انواع انتفاضه

انواع انتفاضه به شرح زیر است:

- انتفاضه اول:

انتفاضه اول، در سال ۱۹۸۷ میلادی شروع شد، در سال ۱۹۹۱ درگیری ها رو به کاهش نهاد که نهایتاً قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳ به این انتفاضه پایان داد. انتفاضه اول فلسطین یا انقلاب سنگ، به انتفاضه سنگ نیز نامگذاری شده زیرا سنگ ابزار اصلی استفاده شده در آن بوده است، همینطور کودکانی که سنگ پرتاب می کردند با اسم کودکان سنگ شناخته می شوند. این انتفاضه را به آن جهت که گسترده و عمیق اسـت انقلاب سنگ می نامند چون مردم فلسطین به جای سلاح گرم از سنگ برای دفاع از خود و تهاجم علیه دشمن استفاده کردند.

انتفاضه سوم در فلسطین,انتفاضه,انتفاضه مردم فلسطینانتفاضه‌ای که از ۱۹۸۷ میلادی در جبلیا آغاز شد، انـتفاضه بزرگ نامیده می‌شود

- انتفاضه دوم یا انتفاضه الاقصی:

انتفاضه الاقصی به انتفاضه دوم مردم فلسطین هم معروف است که در سال ۲۰۰۰م شروع شد و حدود پنج سال به طول انجامید. بعد از مذاکرات کمپ دیوید دوم در شهریور ماه ۱۳۷۹ (۲۰۰۰ میلادی) و مذاکرات ۹ ساله تحت عنوان طرح صلح خاورمیانه آشکار شد. بعد از پایان جنگ اسرائیل و حزب الله لبنان و آغاز موجی تازه از دومین انتفاضه فلسطینیان و خاورمیانه در معرض چالش های جدی قرار گرفت. این موج دوم انتفاضه را انتفاضه دوم یا انتفاضه اقصی نامیده اند.

- انتفاضه سوم یا انتفاضه قدس:

انتفاضه سوم یا انتفاضه ساکت به سومین نبرد ارتش اسرائیل و فلسطین و درگیری های مربوط به شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن گفته می شود. این نبرد در سال ۲۰۱۴ شروع شد و مربوط به بازپس گیری اورشلیم بطور کاملاً انحصاری است. از زمان جنگ شش روزه، فلسطینیان دو بار دیگر بطور رسمی در برابر اسرائیل قد علم کردند انتفاضه یک واژه عربی است و به معنای لرزش می باشد. از زمان آغاز انتفاضه بیش از ۳۰۰ فلسطینی کشته و ۴۰۰۰۰ نفر دستگیر شدند ولی ظاهراً حماس و حزب الله تمایلی برای آغاز انتفاضه سوم بطور رسمی و جنگ مسلحانه متقابل ندارند. خیزش شعبانیه، به قیام مردم عراق در سال ۱۹۹۱ علیه رژیم بعث عراق اشاره دارد که سراسر کشور از شمال تا جنوب را دربرگرفت.

- انتفاضه چهارم و خیزش دوباره مردم:

انتفاضه نفق، در سال ۱۹۹۶ شروع شد، علت اسم گذاری این انتفاضه به نفق (تونل) این است که اسراییل، تونل هایی در نزدیکی مسجدالاقصی حفر کرده بود که یکی از علل آغاز جنگ علاوه بر فعالیت های اسکان دهی مردم اسرائیل به وسیلهٔ دولت اسرائیل در منطقهٔ جبل ابوغنیم بوده است. مردم کشورهای مسلمان در جهان بعد از موضع دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و دستور انتقال سفارت آمریکا به این شهر خشم خود را با راهپیمایی و آمدن به خیابان ها نشان دادند که این جرقه شروع انتفاضه ای دیگر بود. از همین رو گروه های سیاسی و مسلح فلسطین با اعلام آماده باش سراسری و شروع «انتفاضه چهارم»، از نیروهای خود خواست با متجاوزان به هر طریق ممکنی مقابله کنند.

انتفاضه چهارم دارای برد و عمق راهبردی در جهان و کشورهای اسلامی است. در واقع انتفاضه چهارم، یک گام بسیار بلند در پیروزی آرمان قدس به حساب می آید و میتواند معادلات نظام سلطه در مورد منطقه را به طورکلی دچار تغییر و تحول کند ولی وجه تشابه بین انتفاضه چهارم با سه انتفاضه قبل، تصمیم جدی فلسطینی های ساکن قدس، کرانه باختری، باریکه غزه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ میلادی برای منتقل شدن به وضعیت انتفاضه فراگیر و مقاومت با وسایل ابتدایی و به شکل خودجوش است.

بدین ترتیب، انتفاضه چهارم، جزء مباحث اساسی مثل بیحرمتی و تهدیدات علیه مسجدالاقصی است و آنچه سبب می شود خشم قدسی مسلمانان گسترش یابد، توطئه ای همه جانبه برای به فراموشی سپردن اولویت اصلی جهان اسلام است که به طور یقین با بیداری و وحدت مسلمانان، راه به جایی نخواهد برد و با شکست روبرو خواهد شد. در واقع آمریکا با تصمیمی که در حمایت از رژیم صهیونیستی برای قدس اتخاذ کرد، دو قطبی صهیونیسم- اسلام را برجسته و نابودی این رژیم در خاورمیانه را تسریع کرد.

انتفاضه اول,انتفاضه عراق,انتفاضهانتفاضه چهارم، ورای مباحث اساسی مثل بیحرمتی و تهدیدات علیه مسجدالاقصی است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
محمد جمشیدى,بیوگرافی محمد جمشیدى,تصاویر محمد جمشیدی بیوگرافی محمد جمشیدى بازیکن تیم ملی بسکتبال ایران + تصاویر

زاده: ۸ مرداد ۱۳۷۰

زادگاه: شهرکرد

ملیت: ایرانی

قد: ۱۹۸ سانتی متر

پیشه بازیکنی:  ۲۰۰۹ – تاکنون

ادامه
بابک زنجانی,زندگی نامه بابک زنجانی,همسر بابک زنجانی بیوگرافی کامل بابک زنجانی

زادگاه: تهران

زاده: ۲۱ اسفند ۱۳۵۲

ملیت: ایرانی

پیشه: بنیانگذار و موسس گروه سورینت

بیوگرافی بابک زنجانی

بابک زنجانی با نام کامل بابک مرتضی زنجانی زاده در ۲۱ اسفند ۱۳۵۲ در راه آهن تهران بدنیا آمد. پدرش راه آهنی بود و بنیانگذار شرکت تی.بی.تی هم بود. او همچنین دارای خواهری به نام بهار زنجانی بوده است. بابک زنجانی از اسامی خانواده در خصوص ثبت شرکت ها در روزنامه رسمی کشور بعنوان سهام دار بوده است.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش