سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۳۹

انتفاضه چیست؟ (+ انواع انتفاضه)

انتفاضه,معنی انتفاضه,چند انتفاضه داریمانتفاضه پاسخی به عدم توانایی شیوه‌های گذشته‌ برای‌ آزادسازی‌ فلسطین نیز بـه شـمار می‌رود
انتفاضه، اثرهای گوناگونی را در عملکرد رژیم صهیونیستی به وجود آورد و صلح خواهی را در قسمتی از مردم و بدنه این رژیم تقویت کرد تا جایی که مـجلس صـلح و امنیت در رژیم صهیونیستی تشکیل شد.

انتفاضه چیست؟

انتفاضه یک جنبش مقاومتی مردمی گسترده در مقابل اشغال گری یا ظلم است. انتفاضه به اصطلاح بر جنبش های مقاومتی مردم فلسطین در مقابل حکومت اسرائیل هم اطلاق می شود. انتفاضه در فارسی به معنی خیزش ترجمه شده است.

انتفاضه از نظر لغوی یعنی جنبش و لرزش و حرکتی که همراه با نیرو و سرعت باشد تا قبل از قیام مردم فلسطین در سال ۱۹۸۷ میلادی کلمه انتفاضه صرفا در کتاب های لغت یافت می شد ولی قیام مردم فلسطین، کلمه انتفاضه را به بخشی از ادبیات سیاسی جهان تبدیل کرد و آنرا با تاریخ و سرنوشت فلسطین گره زد. انتفاضه معنی جدیدی پیدا کرد:"رفتار و عملکرد تعرض آمیز، جسورانه و مستمر مردم غیر مسلح فلسطین در قبال رژیم صهیونیستی، قیام انتفاضه و انقلاب از نظر مفهومی دو واژه نزدیک به هم هستند، در واقع مقدمه هر انقلابی قیام می باشد."

انواع انتفاضه

انواع انتفاضه به شرح زیر است:

- انتفاضه اول:

انتفاضه اول، در سال ۱۹۸۷ میلادی شروع شد، در سال ۱۹۹۱ درگیری ها رو به کاهش نهاد که نهایتاً قرارداد اسلو در سال ۱۹۹۳ به این انتفاضه پایان داد. انتفاضه اول فلسطین یا انقلاب سنگ، به انتفاضه سنگ نیز نامگذاری شده زیرا سنگ ابزار اصلی استفاده شده در آن بوده است، همینطور کودکانی که سنگ پرتاب می کردند با اسم کودکان سنگ شناخته می شوند. این انتفاضه را به آن جهت که گسترده و عمیق اسـت انقلاب سنگ می نامند چون مردم فلسطین به جای سلاح گرم از سنگ برای دفاع از خود و تهاجم علیه دشمن استفاده کردند.

انتفاضه سوم در فلسطین,انتفاضه,انتفاضه مردم فلسطینانتفاضه‌ای که از ۱۹۸۷ میلادی در جبلیا آغاز شد، انـتفاضه بزرگ نامیده می‌شود

- انتفاضه دوم یا انتفاضه الاقصی:

انتفاضه الاقصی به انتفاضه دوم مردم فلسطین هم معروف است که در سال ۲۰۰۰م شروع شد و حدود پنج سال به طول انجامید. بعد از مذاکرات کمپ دیوید دوم در شهریور ماه ۱۳۷۹ (۲۰۰۰ میلادی) و مذاکرات ۹ ساله تحت عنوان طرح صلح خاورمیانه آشکار شد. بعد از پایان جنگ اسرائیل و حزب الله لبنان و آغاز موجی تازه از دومین انتفاضه فلسطینیان و خاورمیانه در معرض چالش های جدی قرار گرفت. این موج دوم انتفاضه را انتفاضه دوم یا انتفاضه اقصی نامیده اند.

- انتفاضه سوم یا انتفاضه قدس:

انتفاضه سوم یا انتفاضه ساکت به سومین نبرد ارتش اسرائیل و فلسطین و درگیری های مربوط به شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری رود اردن گفته می شود. این نبرد در سال ۲۰۱۴ شروع شد و مربوط به بازپس گیری اورشلیم بطور کاملاً انحصاری است. از زمان جنگ شش روزه، فلسطینیان دو بار دیگر بطور رسمی در برابر اسرائیل قد علم کردند انتفاضه یک واژه عربی است و به معنای لرزش می باشد. از زمان آغاز انتفاضه بیش از ۳۰۰ فلسطینی کشته و ۴۰۰۰۰ نفر دستگیر شدند ولی ظاهراً حماس و حزب الله تمایلی برای آغاز انتفاضه سوم بطور رسمی و جنگ مسلحانه متقابل ندارند. خیزش شعبانیه، به قیام مردم عراق در سال ۱۹۹۱ علیه رژیم بعث عراق اشاره دارد که سراسر کشور از شمال تا جنوب را دربرگرفت.

- انتفاضه چهارم و خیزش دوباره مردم:

انتفاضه نفق، در سال ۱۹۹۶ شروع شد، علت اسم گذاری این انتفاضه به نفق (تونل) این است که اسراییل، تونل هایی در نزدیکی مسجدالاقصی حفر کرده بود که یکی از علل آغاز جنگ علاوه بر فعالیت های اسکان دهی مردم اسرائیل به وسیلهٔ دولت اسرائیل در منطقهٔ جبل ابوغنیم بوده است. مردم کشورهای مسلمان در جهان بعد از موضع دونالد ترامپ درباره به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و دستور انتقال سفارت آمریکا به این شهر خشم خود را با راهپیمایی و آمدن به خیابان ها نشان دادند که این جرقه شروع انتفاضه ای دیگر بود. از همین رو گروه های سیاسی و مسلح فلسطین با اعلام آماده باش سراسری و شروع «انتفاضه چهارم»، از نیروهای خود خواست با متجاوزان به هر طریق ممکنی مقابله کنند.

انتفاضه چهارم دارای برد و عمق راهبردی در جهان و کشورهای اسلامی است. در واقع انتفاضه چهارم، یک گام بسیار بلند در پیروزی آرمان قدس به حساب می آید و میتواند معادلات نظام سلطه در مورد منطقه را به طورکلی دچار تغییر و تحول کند ولی وجه تشابه بین انتفاضه چهارم با سه انتفاضه قبل، تصمیم جدی فلسطینی های ساکن قدس، کرانه باختری، باریکه غزه و اراضی اشغالی ۱۹۴۸ میلادی برای منتقل شدن به وضعیت انتفاضه فراگیر و مقاومت با وسایل ابتدایی و به شکل خودجوش است.

بدین ترتیب، انتفاضه چهارم، جزء مباحث اساسی مثل بیحرمتی و تهدیدات علیه مسجدالاقصی است و آنچه سبب می شود خشم قدسی مسلمانان گسترش یابد، توطئه ای همه جانبه برای به فراموشی سپردن اولویت اصلی جهان اسلام است که به طور یقین با بیداری و وحدت مسلمانان، راه به جایی نخواهد برد و با شکست روبرو خواهد شد. در واقع آمریکا با تصمیمی که در حمایت از رژیم صهیونیستی برای قدس اتخاذ کرد، دو قطبی صهیونیسم- اسلام را برجسته و نابودی این رژیم در خاورمیانه را تسریع کرد.

انتفاضه اول,انتفاضه عراق,انتفاضهانتفاضه چهارم، ورای مباحث اساسی مثل بیحرمتی و تهدیدات علیه مسجدالاقصی است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش