دوشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۰۶

آشنایی با احمق مفید و انواع آن

عبارت احمق مفید,اهداف احمق مفید,احمق مفید کیستاحمق مفید اصطلاحی در سیاست است
لنین در دوران جنگ سرد برای اولین بار از عبارت احمق مفید استفاده کرد ولی امروزه افراد زیادی در نقش احمق های مفید در بسیاری از کشورها مشغول به فعالیت هستند.

احمق مفید

احمق مفید به عنوان یک اصطلاح سیاسی، مختص افرادیست که سرگرم فعالیت در نقش تبلیغات چی یک جناحی هستند که اهدافش را نمی دانند و درواقع سران جناح مذکور، از وجود آنها و اقداماتشان سود میبرند.

لنین برای نخستین بار در اشاره به روزنامه نگاران و اندیشمندان غربی از عبارت احمق مفید استفاده کرد که آن ها به شرح اتحاد جماهیر شوروی می پرداختند.

اهداف احمق مفید

هدف از ایجاد عبارت احمق مفید این بود که افراد، بدون این که درباره‌ی کاندیدا یا اندیشه یا ایدئولوژی سیاسی خاص، اطلاعات صحیحی داشته باشند؛ آن را تبلیغ می کنند و یا از آن حمایت می کنند و در این زمان رهبران و تئوریسین های سیاسی برای پیشبرد اهدافشان به خوبی از این افراد بهره میبرند. احمق های مفید به کسانی اطلاق میشود که اساساً در مورد اهداف و محتوای آنچه به تبلیغ می پردازند، واقف نیستند ولی به دلایل زیر، حامی آن هستند:

- کسب منافع

- تعصب

انواع احمق مفید,اصطلاح احمق مفید,صفت احمق مفیداحمق مفید کسانی هستند که محتوای آنچه را در موردش تبلیغ میکنند نمیشناسند

احمق مفید در بسیاری از موارد، نسبت به موضوع یا فرد و یا جناح خاصی که از آن حمایت می کند از ناآگاهی و عدم دانش خود، باخبر است ولی برا این که منافعی را به دست آورد برای آن تبلیغ می کند. احمق مفید همچنین در بعضی از موارد، نسبت به عقیده یا فرد یا جناح سیاسی خاصی به میزان کافی اطلاعات کسب می کند و فقط بخاطر تعصب از آن حمایت و تبلیغ می کند.

انواع احمق مفید

احمق های مفید، متشکل از دو دسته به شرح زیر می باشند:

> احمق های مفید برای این که منافع مادی و یا پست و مقامی را به دیت آورند؛ از افراد، جناح و یا عقاید سیاسی خاصی، حمایت و تبلیغ می کنند.

> اطلاعات بعضی از احمق های مفید، بسیار کم و ناقص است؛ به گونه ای که آن ها خودشان را طرفدار و حامی افراد و عقاید خاص بطور متعصبانه می دانند و برای آنان تبلیغ می کنند.

در بین هر دو گروه احمق های مفید مذکور، صفت مشترکی به نام ناآگاهی وجود دارد؛ بدین دلیل که آن ها علاوه بر این که از اهداف مدنظر رهبران جریان ها و عقاید سیاسی، بی اطلاع هستند؛ برای آن ها تبلیغ می کنند. تنها تفاوت عمده ی احمق های مفید گروه نخست با گروه دوم در اینست که گروه اول با وجود عدم برخورداری از دانش صحیح برای آنچه که تبلیغ می کنند؛ خود را به شکلی ظاهری مدافع جریان مورد نظر نشان می‌دهند تا بلکه از این طریق، منافع مادی کسب کنند درحالیکه احمق های مفید گروه دوم به جریان موردحمایت خود، وفادار هستند. چنین افرادی در بسیاری از موارد، علاوه بر این که از اهداف و محتوای تبلیغی خود بی خبر هستند؛ با این وجود، از آن به شکلی متعصبانه حمایت و تبلیغ میکنند.

احمق مفید در حوزه اجتماعی و فرهنگی

با توجه به کاربرد اصطلاح احمق مفید در حوزه سیاسی، بهتر است بدانید که این اصطلاح، امروزه در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی استفاده میشود. افرادی در این حوزه ها هستند که در اکثر موارد، بدون این که از محتوایی که پخش می کنند درک درستی داشته باشند؛ از آن دفاع و تبلیغ می کنند. امروزه گسترش وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی، این قابلیت را برای افراد، فراهم کرده تا بتوانند نسبت به اطلاعات بسیار ناقص و نادرست از موضوعات مختلف، واقف شوند و از آن دفاع کنند و برای آن به تبلیغ بپردازند.

پس از بررسی شبکه های اجتماعی می بینید که کاربران در مورد موضوعات مختلف، نظرات بسیاری داده اند که گاهی اوقات در آن ها تلاش کرده اند تا از موضوع یا فرد خاصی از راه فحاشی حمایت کنند بدون آنکه با دانش و اطلاعات صحیحی به تبلیغ و حمایت از آن بپردازند. در واقع اگرچه احمق های مفید در حوزه سیاسی درباره جناح یا شخص خاصی بطور مشخص به حمایت و تبلیغ می پردازند ولی آن ها باتوجه به تعدد مطالب در حوزه های اجتماعی و فرهنگی، درخصوص طیف های مختلفی از موضوعات به تبلیغ و حمایت می پردازند.

احمق مفید,کاربرد اصطلاح احمق مفید,انواع احمق مفیدمهمترین صفت احمق مفید، ناآگاهی است

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
یکی از خصوصیات احمق مفید این است گه بجای نشر حقایق وبصیرت بخشی قشر فعال جامعه وروشنگری دسیسه های معاندین ودشمنان کینه توز خارجی ،خود برای حفظ منافع وباج خواهی حزب وباند وابسته بانشر اکاذیب ، قشر فعال جامعه را مورد تهمت وافترا قرار داده وآنچه لیاقت خود بوده به دیگران نسبت میدهد .
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش