۱۱:۲۴ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۸۰۳۷
خارج از گود سیاست

جهش خاکستری؛ چرا «شی جین پینگ»، رییس جمهور چین، دیگر موهایش را رنگ نمی کند؟

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست
مقامات رسمی چین دهه هاست که برای نشان دادن وحدت موهای خود را با رنگ مشکی براق رنگ می کنند.

با به چالش کشیدن یک سنت سیاسی چند دهه ای، قدرتمندترین مرد چین خاکستری می شود. در نشست سالانه مجلس قانونگذاری چین، رشته های متعددی از موهای سفید و خاکستری در موهای شی جین پینگ، رییس جمهور این کشور مشاهده شده که توجه بسیاری از مردم و سیاستمداران در داخل و خارج از چین را به خود جلب کرده و بسیاری در مورد معانی که این تغییر رادیکال در ظاهر رییس جمهور کشور می تواند داشته باشد گمانه زنی می کنند.دهه هاست که رهبران ارشد چینی که اکثر آن ها در دهه هفتم زندگی خود و یا حتی مسن تر هستند، در میان مردم و در رسانه ها با موهای بسیار مشکی براق حاضر می شوند.

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

استفاده از رنگ مو یک سنت سیاسی در چین است که به دوران مائو زدونگ باز می گردد که موسس و رهبر حزب خلق چین بوده است. اما این سنت از دهه ۱۹۹۰ بسیار برجسته تر از همیشه شد. ویلی لام، استادیار دانشگاه چینی هنگ کنگ و از تحلیلگران باسابقه سیاست چین در این باره می گوید که رهبران ارشد چین می خواهند که «بزرگ تر از زندگی… دیده شده و ظاهری بی نقص داشته باشند. شی جین پینگ می خواهد این سنت را بی ارزش سازد تا خود را بیشتر شبیه مردم و شهروندان عادی چینی و یک مرد از میان ملت نشان دهد».

 

چهره ای نرم تر از گذشتگان

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

این چهره پوپولیستی از رهبر کشور با دقت تمام و از زمان به قدرت رسیدنش در اواخر ۲۰۱۲ در رسانه های چین نهادینه شده است. برنامه های او برای کاهش فقر و کمپین بزرگ ضد فساد شی جین پینگ که تاکنون دامان بیش از یک میلیون مقام رسمی حزب کمونیست را گرفته باعث شهرت و محبوبیت رهبر کنونی چین در میان مردم کشور شده است. با این وجود، تصویب اصلاحیه قانون اساسی که در سال گذشته راه را برای ریاست جمهوری مادام العمر شی جین پینگ هموار ساخت و پروپاگاندای دائماً در حال افزایشی که رهبری او را می ستاید برایش دردسرساز و جنجال آفرین بوده است.

 

لام می گوید: «نفی نکردن سفیدی موها می تواند یک استراتژی برای کاهش انتقادات مبنی بر اینکه او در حال ساخت یک کیش شخصیت شبیه مائو است باشد. این کار مانند یک استراتژی استتار است که او را کمتر دیکتاتورمآب نشان دهد، آن هم در فرهنگ و حس چینی ها». در بحبوحه کاهش رشد اقتصادی و افزایش تنش ها با ایالات متحده، تحلیلگران همچنین پذیرفتن رنگ طبیعی موهای رییس جمهور را راهی برای نفی شایعات دوره ای در مورد چالش های درونی حزب کمونیست بر سر انحصار قدرت در دستان شی جین پینگ می دانند.

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

پین هو، موسس و مدیر اجرایی یک موسسه انتشاراتی در نیویورک به نام Mirror Media Group که بر روی سیاست های چین تمرکز دارد در این باره می گوید: «این به معنای اعتماد به نفس در حال افزایش شی است. در میان نخبگان سیاسی هیچ تهدید واقعی متوجه قدرت او نیست. شی می خواهند قدرت خود را به رخ بکشد و نشان دهد که او هر ظاهری که بخواهد می تواند داشته باشد». رهبران چین به طور سنتی موهای خود را با رنگ موی مشکی براق رنگ می کردند تا نوعی از «همنوایی با یک سبک ظاهری واحد و منظم را به عنوان نماد وحدت و توافق» نشان دهند و اکنون شی با دست کشیدن از این سنت می خواهد بگوید که او بالاتر از هر شخص دیگری در سلسله مراتب قدرت چین بوده و دیگر نیازی به ادامه این سنت ندارد زیرا او با بقیه متفاوت است.

 

سیگنال های سیاسی

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

تحلیلگران در سال های اخیر شاهد موارد دیگری از این موضوع بوده اند که برخی از چهره های ارشد حزب کمونیست با موهای طبیعی خود در رسانه ها ظاهر شده اند. فهرست اخیر موهای خاکستری و رنگ نشده به طور خاص در میان دو عضو شناخته شده و ارشد حزب کمونیست در فضای بین المللی بوده است: یکی لیو هه، معاون نخست وزیر چین که در ماه های اخیر و در جریان گفتگوهای ایالات متحده و چین بر سر اختلافات تجاری همواره بین پکن و واشنگتن در حال رفت و آمد است و دیگری وانگ یی، وزیر امور خارجه چین. اما سنت دست کشیدن از رنگ کردن موها در گذشته به دو گروه بازنشستگان یا مقامات رسمی تصفیه شده تعلق داشت که جدایی آن ها از هرم قدرت در چین را نشان می داد.

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

با این وجود، تحلیلگران بر این باورند که این حرکت شی جین پینگ باعث خواهد شد که زیردستان بیشتری از این رویه جدید و ساختارشکنانه او پیروی نمایند. و در حالی که رهبران سابق چین موهایشان را رنگ می کردند تا خود را سالم و سرزنده نشان دهند، شی چین پینگ ۶۵ ساله ظاهراً نیازی به این نمایش ندارد زیرا او یکی از جوان ترین رهبران چین در سال های اخیر است. هونگ هوانگ، یک شخصیت رسانه ای مشهور در چین که در میان نخبگان سیاسی حزب کمونیست چین در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ حضور داشته می گوید: «به نظر من جوانی چیزی نبود که او از بابت از دست دادنش واهمه ای داشته باشد. به احتمال فراوان کاهش چنین سختگیری در سبک سیاسیون برای نشان دادن کمی تفاوت، برای بدست آوردن کمی همدردی که ممکن است نیاز داشته باشند برنامه ریزی شده باشد».

 

رنگ زدن موی رهبران چین,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

در دنیای مبهم سیاست های چین، مدل و رنگ موی رهبران و انتخاب مدل لباس می تواند به عنوان دریچه ای به درون کارکرد لایه های درونی حزب کمونیست باشد. وقتی که مقامات رسمی این حزب در دهه ۱۹۸۰ لباس های متحدالشکل به سبک مائو را دور انداخته و کت و شلوارهای غربی را جایگزین آن ها ساختند، این حرکت پیامی روشن در مورد باز شدن درهای این کشور به روی دنیای خارج بود. رهبرانی که سابقه نظامی نداشتند هنگام ملاقت با ژنرال ها و سربازان و برای نشان دادن تفکرات و ذهنیات انقلابی خود به کت و شلوارهای زیتونی مائویی باز می گشتنند.

 

در سال های اخیر، رهبران حزب کمونیست چین که در گردهمایی های بین المللی حضور یافته اند از یک پیراهن چینی سنتی چینی به نام «تنگ ژوانگ» (tangzhuang) با یقه صاف استفاده کرده اند تا بر میراث فرهنگی و اعتماد به نفس قومیتی خود تاکید داشته باشند. با این وجود مقامات رسمی چین هنوز هم هنگام ملاقات با شهروندان عادی کشور از لباس های معمولی مانند بادگیرهای مشکی استفاده می کنند که نزدیکی و شباهت خود به توده های مردم را نشان دهند.

 

حسین علی پناهی

 

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید