پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۱۵:۵۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۵۱۳۹
خارج از گود سیاست

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست
کیم جونگ اون بعد از یک عمر زندگی پنهانی در ساختمان مجللی در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی و تحصیل به عنوان یک دانش آموز گمنام در سوئیس، در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید. از یونیفورم نظامی دوران کودکی او گرفته تا کت ترنچ چرمی مشکی جسورانه اش، پوشش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اغلب از نگاه او به خود، رهبری و جایگاهش در دنیا حکایت دارد.

کیم جونگ اون شباهت ظاهری قابل توجهی به پدربزرگش، کیم ایل سونگ، اولین رهبر کره شمالی، دارد – حقیقتی که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران کیم جونگ اون از آن به نفع خود استفاده می برد. کیم جونگ اون عینک هایی به سبک و سیاق دهه ی ۱۹۵۰ به چشم می زند و کت و شلوارهایی به سبک «مائو» به تن می کند تا این شباهت را هر چه بیشتر سازد.

در این صورت لباس ها و استایل کیم جونگ اون چه چیزی درباره ی این رهبر، کشورش و رابطه ی او با دشمنان کشورش به ما می گوید؟

بسیاری از عکس های کودکی کیم جونگ اون او را در حالی که یونیفورم نظامی بچگانه ای به تن دارد نشان می دهد

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

همانطور که در تصویر بالا می بینید، بسیاری از دانش آموزان در کره شمالی یونیفورم نظامی به تن می کنند – هر چه باشد کره شمالی یکی از نظامی ترین کشورهای دنیا است. به گفته ی هیون لی، پناهنده ی اهل کره شمالی، به مردم این کشور از سن بسیار کم یاد می دهند حضور در ارتش فرمانده کیم را یک افتخار بدانند و تقریباً تمام کار آموزش کودکان صرف قبولاندن وفاداری به دیکتاتور می شود.

اما یونیفورم نظامی بچگانه ی کیم جونگ اون ِ کوچک از آینده ی او به عنوان رهبر ارتش کره شمالی و در حقیقت نظامی شدن هر چه بیشتر سیاست خارجی این کشور در دوران حکومت او خبر می داد.

گرچه کره شمالی آزمایش سلاح های اتمی را در سال ۲۰۰۶ شروع کرد، مسأله ای که منجر به تحریم این کشور از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد شد، اما در دوره ی حکومت کیم جونگ اون بود که آزمایش سلاح های اتمی و موشک های بالستیک قاره پیما افزایش یافت.

کیم جونگ اون بخشی از دوران کودکی اش را در کشور سوئیس، به همراه عمه و عمویش گذارنده. او در آنجا به مدرسه می رفت اما هیچ کس نمی دانست او در واقع یکی از اعضای خاندان کیم است

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

طبق کتاب زندگی نامه ای آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست، درباره ی کیم جونگ اون (The Great Successor: The Divinely Perfect Destiny of Brilliant Comrade Kim Jong Un) رهبر کره شمالی که در آن زمان با نام مستعار «پاک اون» در سوئد تحصیل می کرد، مثل اغلب نوجوان ها لباس نمی پوشید و این مسأله تا حدودی باعث طرد شدن او در دبیرستان از جانب همسن و سالانش شده بود.

آنطور که دوستان دوران مدرسه اش به خاطر دارند، کیم جونگ اون از نظر بقیه ی دانش آموزان یک خارجی عجیب و غریب بود، به خصوص به خاطر آنکه همیشه گرمکن ورزشی به تن داشت و هرگز شلوار جین به پا نمی کرد، در حالی که در همه جای دنیا شلوار جین یونیفورم استاندارد نوجوان ها محسوب می شود.

در کره شمالی، شلوار جین نماد نظام منفور سرمایه داری است.

با این حال، کیم در آن زمان علاقه ی بسیار زیادی به تیم بسکتبال آمریکایی شیکاگو بولز پیدا کرده بود – علاقه ای که تا به امروز هم ادامه داشته. سفر چندین باره ی دنیس رادمن، بازیکن سابق این تیم به کره شمالی و رابطه ی دوستی او با کیم جونگ اون این نکته را اثبات می کند.

کیم جونگ اون رهبری کره شمالی را زمانی پذیرفت که بسیار جوان بود. اون در آن زمان تنها ۲۷ سال داشت اما همان زمان هم به استایل جاافتاده ی پدربزرگش، کیم ایل سونگ، علاقه داشت

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

کیم جونگ اون بعد از بازگشت به کره شمالی برای اتمام تحصیلاتش، به ندرت در ملأ عام حضور پیدا می کرد، تا سال ۲۰۰۹ که به عنوان جانشین پدرش پا به صحنه ی جهانی گذاشت. کیم جونگ اون ِ جوان پوششی سنتی داشت؛ او کت و شلوارهایی به سبک «مائو» به تن می کرد و عینک قاب لاکپشتی می زد که استایل مورد علاقه ی پدربزرگش بودند.

بعضی معتقدند این پوشش تصادفی نیست و کیم جونگ اون سعی دارد روزهای خوش دوران حکومت کیم ایل سونگ را به یاد مردم کره شمالی آورد، یعنی همان دورانی که اقتصاد کره شمالی از کره جنوبی پیشی گرفت. علاوه بر این، به اعتقاد تحلیلگران، کیم جونگ اون با این استایل قصد دارد جایگاه خود به عنوان جانشین برحق خاندان کیم را محکم سازد.

آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست تردیدی ندارد که کیم جونگ سعی داشته از ظاهرش به نفع خود استفاده برد، اما در عین حال او معتقد است رهبر کره شمالی از نظر شخصیتی هم به پدربزرگ خود شبیه به نظر می رسد یا دست کم از این جهت بیشتر به کیم ایل سونگ شباهت دارد تا پدرش.

در تصاویری که از کیم جونگ اون در کوهستان پکتو، محل مبارزه ی کیم ایل سونگ با نیروهای نظامی ژاپنی، منتشر شد، ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، لباس هایی نسبتاً غیر رسمی به تن داشت

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

کیم جونگ اون خود پوششی کاملاً کلاسیک داشت. مایکل مادن، عضو اندیشکده ی Stimson Center  او را به یک هیپستر تشبیه کرده (هیپسترها افرادی هستند که سبک زندگی و استایلی خاص و متفاوت از جریان مرسوم جامعه، اما نه از مد افتاده بلکه طبق سلیقه و معیارهای خود دارند).

مادن در اینباره گفته: «کیم جونگ اون لباس های جالبی پوشیده بود. اگر اهل آمریکا بود یکی از همان مردهایی می شد که در هلند و بروکلین می بینیم، یکی از همان مردهای هیپستر. او علاقه ی زیادی به استایل قدیمی دارد و من انتقادی به او ندارم.» در واقع مادن پوشش کیم جونگ اون را بیشتر سلیقه ی شخصی او می داند تا ابزاری برای یادآوری پدربزرگش به مردمش.

در عکس هایی که اخیراً از کیم و همراهانش منتشر شده، تصویر ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، توجه مادن را به دلیل استایل غیر رسمی اش به خود جلب کرده بود.

مادن تغییر پوشش را اصلی ترین ویژگی فرهنگ کره شمالی در دوران حکومت کیم جونگ اون می داند، به خصوص که پیش از دوران کیم، پوشیدن جوراب شلواری برای زنان در مکان های عمومی امری ناپسند محسوب می شد.

ممکن است این مسأله به تعداد زنانی مربوط باشد که حالا در کره شمالی در رأس قدرت قرار دارند، که یکی از آن ها کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی است. او حالا رئیس سازمان تبلیغات حزب کارگر کره شمالی است و در عکس ها اغلب در کنار کیم جونگ اون دیده می شود.

به اعتقاد مادن، کیم جونگ اون و لباس هایش از تغییر ارزش های اجتماعی در کره شمالی حکایت دارند

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

در جریان مراسم افتتاح «سام جیون»، منطقه ی کوهستانی خوش منظره ای در نزدیکی کوهستان پکتو که کیم جونگ اون برای تبدیل آن به «آرمانشهری سوسیالیستی» از «دل و جان مایه گذاشته بود»، رهبر کره شمالی یک کت ترنچ جالب توجه به تن داشت.

مادن کت کیم جونگ اون را منحصر به فرد می داند و معتقد است هدف از پوشیدن آن هم همین بوده.

مادن در اینباره گفته: «وقتی او رفت و روی آن سکو نشست، او شبیه کیم جونگ اون بود، نه فقط یک مردی که کت چرمی پوشیده.»

به گفته ی مادن، این کت چرمی احتمالاً او را از تمامی اطرافیانش و نه فقط پدربزرگش متمایز ساخت.

مادن معتقد است کیم جونگ اون برخلاف پدرش، کیم جونگ ایل، آزمایش کردن را دوست دارد. کیم ِ پدر همیشه با لباس خلبانی زیتونی رنگ، موهای پوش داده شده، عینک طبی یا آفتابی ای به شکل هندسی و کفش های پاشنه داری که قد کوتاهش را بلندتر می کرد، به تصویر کشیده می شد.

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش