پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۵۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۵۱۳۹
خارج از گود سیاست

رمزگشایی از استایل رهبر کره شمالی؛ لباس‌های «کیم جونگ اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست
کیم جونگ اون بعد از یک عمر زندگی پنهانی در ساختمان مجللی در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی و تحصیل به عنوان یک دانش آموز گمنام در سوئیس، در سال ۲۰۱۱ به قدرت رسید. از یونیفورم نظامی دوران کودکی او گرفته تا کت ترنچ چرمی مشکی جسورانه اش، پوشش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اغلب از نگاه او به خود، رهبری و جایگاهش در دنیا حکایت دارد.

کیم جونگ اون شباهت ظاهری قابل توجهی به پدربزرگش، کیم ایل سونگ، اولین رهبر کره شمالی، دارد – حقیقتی که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران کیم جونگ اون از آن به نفع خود استفاده می برد. کیم جونگ اون عینک هایی به سبک و سیاق دهه ی ۱۹۵۰ به چشم می زند و کت و شلوارهایی به سبک «مائو» به تن می کند تا این شباهت را هر چه بیشتر سازد.

در این صورت لباس ها و استایل کیم جونگ اون چه چیزی درباره ی این رهبر، کشورش و رابطه ی او با دشمنان کشورش به ما می گوید؟

بسیاری از عکس های کودکی کیم جونگ اون او را در حالی که یونیفورم نظامی بچگانه ای به تن دارد نشان می دهد

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

همانطور که در تصویر بالا می بینید، بسیاری از دانش آموزان در کره شمالی یونیفورم نظامی به تن می کنند – هر چه باشد کره شمالی یکی از نظامی ترین کشورهای دنیا است. به گفته ی هیون لی، پناهنده ی اهل کره شمالی، به مردم این کشور از سن بسیار کم یاد می دهند حضور در ارتش فرمانده کیم را یک افتخار بدانند و تقریباً تمام کار آموزش کودکان صرف قبولاندن وفاداری به دیکتاتور می شود.

اما یونیفورم نظامی بچگانه ی کیم جونگ اون ِ کوچک از آینده ی او به عنوان رهبر ارتش کره شمالی و در حقیقت نظامی شدن هر چه بیشتر سیاست خارجی این کشور در دوران حکومت او خبر می داد.

گرچه کره شمالی آزمایش سلاح های اتمی را در سال ۲۰۰۶ شروع کرد، مسأله ای که منجر به تحریم این کشور از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد شد، اما در دوره ی حکومت کیم جونگ اون بود که آزمایش سلاح های اتمی و موشک های بالستیک قاره پیما افزایش یافت.

کیم جونگ اون بخشی از دوران کودکی اش را در کشور سوئیس، به همراه عمه و عمویش گذارنده. او در آنجا به مدرسه می رفت اما هیچ کس نمی دانست او در واقع یکی از اعضای خاندان کیم است

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

طبق کتاب زندگی نامه ای آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست، درباره ی کیم جونگ اون (The Great Successor: The Divinely Perfect Destiny of Brilliant Comrade Kim Jong Un) رهبر کره شمالی که در آن زمان با نام مستعار «پاک اون» در سوئد تحصیل می کرد، مثل اغلب نوجوان ها لباس نمی پوشید و این مسأله تا حدودی باعث طرد شدن او در دبیرستان از جانب همسن و سالانش شده بود.

آنطور که دوستان دوران مدرسه اش به خاطر دارند، کیم جونگ اون از نظر بقیه ی دانش آموزان یک خارجی عجیب و غریب بود، به خصوص به خاطر آنکه همیشه گرمکن ورزشی به تن داشت و هرگز شلوار جین به پا نمی کرد، در حالی که در همه جای دنیا شلوار جین یونیفورم استاندارد نوجوان ها محسوب می شود.

در کره شمالی، شلوار جین نماد نظام منفور سرمایه داری است.

با این حال، کیم در آن زمان علاقه ی بسیار زیادی به تیم بسکتبال آمریکایی شیکاگو بولز پیدا کرده بود – علاقه ای که تا به امروز هم ادامه داشته. سفر چندین باره ی دنیس رادمن، بازیکن سابق این تیم به کره شمالی و رابطه ی دوستی او با کیم جونگ اون این نکته را اثبات می کند.

کیم جونگ اون رهبری کره شمالی را زمانی پذیرفت که بسیار جوان بود. اون در آن زمان تنها ۲۷ سال داشت اما همان زمان هم به استایل جاافتاده ی پدربزرگش، کیم ایل سونگ، علاقه داشت

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

کیم جونگ اون بعد از بازگشت به کره شمالی برای اتمام تحصیلاتش، به ندرت در ملأ عام حضور پیدا می کرد، تا سال ۲۰۰۹ که به عنوان جانشین پدرش پا به صحنه ی جهانی گذاشت. کیم جونگ اون ِ جوان پوششی سنتی داشت؛ او کت و شلوارهایی به سبک «مائو» به تن می کرد و عینک قاب لاکپشتی می زد که استایل مورد علاقه ی پدربزرگش بودند.

بعضی معتقدند این پوشش تصادفی نیست و کیم جونگ اون سعی دارد روزهای خوش دوران حکومت کیم ایل سونگ را به یاد مردم کره شمالی آورد، یعنی همان دورانی که اقتصاد کره شمالی از کره جنوبی پیشی گرفت. علاوه بر این، به اعتقاد تحلیلگران، کیم جونگ اون با این استایل قصد دارد جایگاه خود به عنوان جانشین برحق خاندان کیم را محکم سازد.

آنا فیلد، خبرنگار واشنگتن پست تردیدی ندارد که کیم جونگ سعی داشته از ظاهرش به نفع خود استفاده برد، اما در عین حال او معتقد است رهبر کره شمالی از نظر شخصیتی هم به پدربزرگ خود شبیه به نظر می رسد یا دست کم از این جهت بیشتر به کیم ایل سونگ شباهت دارد تا پدرش.

در تصاویری که از کیم جونگ اون در کوهستان پکتو، محل مبارزه ی کیم ایل سونگ با نیروهای نظامی ژاپنی، منتشر شد، ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، لباس هایی نسبتاً غیر رسمی به تن داشت

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

کیم جونگ اون خود پوششی کاملاً کلاسیک داشت. مایکل مادن، عضو اندیشکده ی Stimson Center  او را به یک هیپستر تشبیه کرده (هیپسترها افرادی هستند که سبک زندگی و استایلی خاص و متفاوت از جریان مرسوم جامعه، اما نه از مد افتاده بلکه طبق سلیقه و معیارهای خود دارند).

مادن در اینباره گفته: «کیم جونگ اون لباس های جالبی پوشیده بود. اگر اهل آمریکا بود یکی از همان مردهایی می شد که در هلند و بروکلین می بینیم، یکی از همان مردهای هیپستر. او علاقه ی زیادی به استایل قدیمی دارد و من انتقادی به او ندارم.» در واقع مادن پوشش کیم جونگ اون را بیشتر سلیقه ی شخصی او می داند تا ابزاری برای یادآوری پدربزرگش به مردمش.

در عکس هایی که اخیراً از کیم و همراهانش منتشر شده، تصویر ری سول جو، همسر کیم جونگ اون، توجه مادن را به دلیل استایل غیر رسمی اش به خود جلب کرده بود.

مادن تغییر پوشش را اصلی ترین ویژگی فرهنگ کره شمالی در دوران حکومت کیم جونگ اون می داند، به خصوص که پیش از دوران کیم، پوشیدن جوراب شلواری برای زنان در مکان های عمومی امری ناپسند محسوب می شد.

ممکن است این مسأله به تعداد زنانی مربوط باشد که حالا در کره شمالی در رأس قدرت قرار دارند، که یکی از آن ها کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی است. او حالا رئیس سازمان تبلیغات حزب کارگر کره شمالی است و در عکس ها اغلب در کنار کیم جونگ اون دیده می شود.

به اعتقاد مادن، کیم جونگ اون و لباس هایش از تغییر ارزش های اجتماعی در کره شمالی حکایت دارند

کیم جونگ اون,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست

در جریان مراسم افتتاح «سام جیون»، منطقه ی کوهستانی خوش منظره ای در نزدیکی کوهستان پکتو که کیم جونگ اون برای تبدیل آن به «آرمانشهری سوسیالیستی» از «دل و جان مایه گذاشته بود»، رهبر کره شمالی یک کت ترنچ جالب توجه به تن داشت.

مادن کت کیم جونگ اون را منحصر به فرد می داند و معتقد است هدف از پوشیدن آن هم همین بوده.

مادن در اینباره گفته: «وقتی او رفت و روی آن سکو نشست، او شبیه کیم جونگ اون بود، نه فقط یک مردی که کت چرمی پوشیده.»

به گفته ی مادن، این کت چرمی احتمالاً او را از تمامی اطرافیانش و نه فقط پدربزرگش متمایز ساخت.

مادن معتقد است کیم جونگ اون برخلاف پدرش، کیم جونگ ایل، آزمایش کردن را دوست دارد. کیم ِ پدر همیشه با لباس خلبانی زیتونی رنگ، موهای پوش داده شده، عینک طبی یا آفتابی ای به شکل هندسی و کفش های پاشنه داری که قد کوتاهش را بلندتر می کرد، به تصویر کشیده می شد.

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش