صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اجتماعی

تحلیل اجتماعی

سرپوش - تحلیل اجتماعی

«جامعه» در معادلات توسعه چه نقش و جایگاهی دارد؟ مدرسه تابستانی با موضوع «توسعه ایران؛ چالش‌های گذشته و چشم‌انداز آینده» در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی شکل‌ گرفت که در این کلاس‌ها چهار محور عمده «موانع توسعه ایران»، «دولت و توسعه»، «سیاست و توسعه» و «جامعه و توسعه» در قالب درسگفتار توسط دکتر حسین راغفر، دکتر محمد فاضلی، دکتر علیرضا علوی

نهاد شورایاری، باور به دموکراسی  به گزارش همدلی، پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران قرار است روز جمعه چهارم مردادماه برگزار ‌شود، بیان چند نکته درباره این انتخابات ضروری است: ۱- ایران از نظر برگزاری انتخابات مختلف در سطح کشورهای منطقه پیشرو و سرآمد است، انتخابات مجلس خبرگان، ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلا

دلایل کاهش نرخ گفت‌وگو در میان خانواده‌های ایرانی «سکوت» زبان رایج اغلب خانواده‌های ایرانی شده است. بسیاری از آنان ساعت‌ها در کنار هم حضور فیزیکی دارند ولی اغلب زبان به سخن باز نمی‌کنند و سر در گریبان برده تا شاید بر درد سکوت دوایی یابند.

متاسفيم؛ طلاق ركورد شكست ازدواج نخستین سنگ بنای تشكیل خانواده، جامعه و اجتماع محسوب می‌شود و میزان اندیشه و تدبر در آن بر میزان پیشرفت، انحطاط، صعود و سقوط جامعه تاثیر دارد. از این رو، اسلام به‌عنوان یك مكتب آسمانی، این موضوع را نه‌تنها امری مقدس می‌داند بلكه جوانان را به انجام‌دادن آن توصیه می‌كند.

‌تفکیک استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه‌های اداری و اجرایی طرح تفکیک استان اصفهان، گفت: به واسطه فناوری و گرایش به تشکیل دولت الکترونیک، امروز بسیاری از فواصل جغرافیایی در حال کاهش است و تفکیک استان بزرگی همچون استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد. .

واکنش سه قربانی اسیدپاشی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس سه تن از قربانیان اسیدپاشی در کشور با استقبال از تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در مجلس شورای اسلامی، خواستار افزایش حمایت‌های درمانی، بیمه ای و روانی از قربانیان اسیدپاشی و خانواده‌هایشان شدند.

موج‌دوم‌آسيب‌های طبيعی در راه است... دکتر سیدجواد میری جامعه‌شناس معتقد است: پس از موج اول بلایای طبیعی چون سیل، زلزله و... که شامل حضور نیروهای امدادی در منطقه و فعالیت‌های اورژانسی می‌شود موج دومی هم وجود دارد که بسیار عمیق‌تر است و می‌تواند در درازمدت تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر روح و روان جامعه باشد.

یک جامعه شناس: به فروپاشی جامعه معتقد نیستم قدم باد بهار، اینبار، نه شادی و ترنم که با خود رنج به همراه آورد. سیلاب اخیر، نوروز را با تصاویر و خاطره‌های بد گره زد.کام مردم ایران از ویرانی‌های سیل تلخ است. اما تقلای مضاعف جامعه برای بازسازی و تقویت حس همدلی و همبستگی هرچه بیشتر، قابل‌اعتنا و درخور بررسی است.

یک وکیل دادگستری: بخش اصلی نزاع‌ها ناشی از فشارهای اجتماعی و اقتصادی است یک عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در رابطه با علت وقوع نزاع‌عا و دعاوی منجر به تشکیل پرونده‌های کثیر قضایی گفت: بخش اصلی این اتفاقات ریشه در مشکلات عصبی افراد جامعه دارد که ناشی از فشارهای اجتماعی و اقتصادی است.

ترامپ چگونه جزایر ایرانی خلیج فارس را محبوب عام و خاص کرد؟ بلومبرگ نوشت: همه ساله در آستانه سال نوی ایرانی، حیات وحش نادر و دره‌های چشمگیر، موجب جذب گردشگران بسیار به هتل ها در جزیره قشم می‌شود. افزایش تعداد مسافران در سال جاری مرهون اقدامات ترامپ نیز است.

اسم آن خیابان از قدیم سیل‌آباد بود یک فعال محیط زیست جزئیات فنی سیل دروازه قرآن شیراز و خطاهای انسانی متعددی که به خسارات جانی و مالی این سیل منجر شد را برشمرد. یک فعال محیط زیست در تشریح جزئیات سیل شیراز و واکاوی آن گفت: حرکت سیل آب از ضلع جنوب شرقی تنگ الله اکبر که دروازه قرآن در جبهه شمال غرب آن قرار دارد آغاز شد.

معضل حاجی‌ فیروزهای گدا از کجا می‌آید؟ یک کارگردان و پژوهشگر تئاتر با انتقاد از بی‌توجهی برخی دستگاه‌ها نسبت به راه‌اندازی کاروان نوروزی که به زنده‌نگه داشتن سنت‌های نوروزی کمک می‌کند، گفت: متاسفانه «حاجی فیروز» که پیام‌آور شادی و نوروز بوده این روزها به نماد تکدی‌گری در آستانه سال نو تبدیل شده است.

ازدواج سفید پدیده‌ای تحمیلی به جوانان زندگی طبیعی براساس استانداردهای شناخته شده و مورد عمل در جهان شامل تامین نیازهای طبیعی انسان و همچنین آرزوهای مورد ترویج و هدفگذاری محیط اجتماعی است. جوامع معمولا اهدافی را برای مردم خود تعریف و در یک جامعه متعادل ابزار مشروع و قانونی وصول به آن اهداف را فراهم می‌کنند.

پيشنهاد رأی باز برای زنان زندانی طی ۴۰ سال اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، زنان جایگاه ویژه‌ای را در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... پیدا کردند. به‌ویژه در عرصه سیاسی زنان ایرانی از رتبه و مرتبه بالایی برخوردار شدند.

ایرانیزه شدن فوتبال درجامعه ایرانی می‌گویند پدیده دنیای مدرن است و جهانی را مسخ خود کرده آنقدر که به هر نقطه از جهان پا بگذاریم نشانه‌ای از آن می‌یابیم. «فوتبال»، غم، شادی، غرور، همدلی، هیجان، رفاقت و همه آنچه نداشته‌های انسان عصر مدرن است را در خود دارد.

کمبود سرانه شادی و هجوم مردم فصل زمستان است و در یک شهر مقدار زیادی برف کف خیابان‌ها را سفیدپوش کرده است.مردم هجوم می‌برند به مکان‌های تفریحی شهر و به سر و صورت هم گلوله‌های برفی می‌کوبند.مکانی تاریخی و تفریحی به خاطر بارش‌های سال جاری جان گرفته و آب دوباره در آن به جریان افتاده، از این رو باز هم شاهد یک هجوم سراسری هستیم و به

جریان سوم شهروندی و فرمان مدنی جریان سوم شهروندی جریان حقوق عمومی با محوریت شهروند که بر اساس حقوق بشر و شهروندی بنیان گذاری شده و دارای تعریف،اهداف،اصول وارکانی است که در پی ترویج مفاهیم حقوق بشر و شهروندی به گفتمانی غالب در منظومه فکری ،سیاسی،اجتماعی و اخلاقی شهروندان ایرانی، پذیرش جمعی ضرورت حاکمیت این حقوق،ایجاد فرهنگ حقوق ب

دلایل و آسیب های ۱۰ برابر شدن مصرف قلیان توسط دختران دانشجو «رئیس شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در جدیدترین مصاحبه اش گفته است: «۳۵ تا ۴۰ درصد دانشجویان کشور تجربه مصرف قلیان را دارند و مصرف این ماده دخانی در دختران دانشجو، ۱۰ برابر افزایش یافته است.

اصلی‌ترین عامل گریز جوانان از ازدواج کدام است؟ این روزها اخبار و آمار زیادی از ازدواج گریزی جوانان و ازدواج در سنین بالا به گوش می‌خورد.

دختر ماجرای سیرجان دو بار قربانی شد ماجرای سیرجان که دیروز در فضای مجازی پربازتاب شد، نمودی از خشونت عریان در جامعه است که همگان را دلنگران می‌کند. اما با نگاهی عمیق‌تر می‌توان خشونتی پنهان را در واکنش طیفی از کاربران شبکه‌های مجازی دید که با تحقیر و سرزنش قربانی، بازگشت او به زندگی را دشوار می ‌کنند.

۱۲۳۴۵آرشیو
دکتر مقصود فراستخواه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
انتخابات شورایاری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
گفت‌وگو در بین خانواده ایرانی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
طلاق,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
قربانیلن اسیدپاشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
مناطق بحران‌زده,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
society
محمدرضا پاسبان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
خلیج فارس,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
سیل شیراز,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
حاجی فیروز,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
ازدواج سفید,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
معصومه ابتکار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
داروین صبوری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
برف بازی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
جامعه مدنی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
مصرف قلیان دختران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
عامل گریز جوانان از ازدواج,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
ماجرای دختری در سیرجان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
شاید از دست داده باشید
استعفای لاریجانی صحت ندارد
پایان رویای حذف یارانه سه دهک
آیه یاس خواندن و منفعل بودن چاره کار نیست/ گفتمان اصلاحات ظرفیت جبران اشتباه را دارد
عضو مجلس خبرگان:دعوای یزدی و آملی دعوای روحانیت نیست/ آقای یزدی افراط و تفریطی حرف می‌زند
فرمانده انتظامی تهران: منتشرکننده فیلم آزار سگها به‌زودی بازداشت می‌شود
قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال طلا امروز (۹۸/۰۵/۳۰)/ قیمت طلا مجدد ۱۵۰۰ دلاری شد
اعتراف موبایل‌قاپها به ۱۲۰۰ فقره قاپ‌زنی/ بازداشت ۱۸۸ سارق در طرح کاشف
کاهش شمارگان کتاب‌ در ایران؛ میانگین تیراژ عمومی‌ها به ۸۰۰ نسخه رسید!
اعتراض به رأی دادگاه بررسی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی
یکه تازی دولت در خودروسازی
سودان رسما تشکیل شورای حاکمیتی را اعلام کرد
تلف شدن ۵۰۰ میلیون زنبور در برزیل/ علت چه بود؟
تایید مذاکرات مقام‌های ونزوئلا با آمریکا از سوی مادورو
نفت برنت از ۶۰ دلار عبور کرد
نخستین غایب دربی مشخص شد؟