صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اجتماعی

تحلیل اجتماعی

سرپوش - تحلیل اجتماعی

فقرو بيكاری،عامل‌افزايش خشونت درخانواده‌ها «مادری که کودکش را به داخل چاه انداخت دستگیر شد»، «فرزندی که از سوئد آمده بود به خاطر ارثیه پدرش را کشت»، «قتل همسر به دلیل ارتباط او در فضای مجازی»؛ اینها تنها چند خبر از اتفاقات دو روز گذشته در صفحه حوادث روزنامه‌هاست. به باور کارشناسان خشونت در جامعه افزایش یافته است.

کاهش سن خودکشی نگران‌کننده است چند روز پیش پایگاه خبری World Population در آماری میزان مرگ‌ومیر به‌علت خودکشی در سال ۲۰۱۹ را نسبت به کشورهای جهان بیان کرد و در این گزارش کشور ایران با نرخ ۴.۱خودکشی از هر ۱۰۰هزار نفر، در رتبه‌ ۱۴۲ در جهان قرار گرفت.

احمق‌ها را بزرگ نکنیم یک ضرب‌المثل قدیمی ایرانی می‌گوید یک سوزن به خودت بزن، یک جوالدوز به دیگران. شاید بتوان ادعا کرد مخاطب این ض‌ب المثل پیشینیان ما و هم‌نسل‌های ماست.

آقای واعظی! مقصر اعتیاد جوانان؛ فضای مجازی است یا سوءمدیریت شما! سخنان رئيس دفتر محترم رئيس‌جمهور هرچند متضمن ابعاد مثبت درخصوص تعاون قضائي، اداري، انتظامي در زمينه مبارزه با موادمخدر بين کشورهاي منطقه و ممالک هدف بود، و از اين جنبه مي‌تواند جنبه راهبردي و تاثيرگذاري داشته باشد، اما متاسفانه شايد به علت عدم عنايت کافي به برآيند پيام اظهارات خود، موضوعي را مطرح ک

حبس برای حضور زنان در استادیوم قانونی نیست کارشناسان از نبود منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها و بازتاب اجتماعی خودسوزی و مرگ دختر جوان هوادار تیم استقلال می‌گویند.

حقایق اعجاب‌انگیز از روسپیگری در تهران بر اساس نتايج پژوهش‌هاي اطلس كيفيت زندگي در شهر تهران كه معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران آن را منتشر كرده است، شهروندان مناطق ۱۷، ۲۰ و ۲ بيشترين آمار زنان خياباني را در مناطق خود گزارش كرده‌اند و در مقابل مناطق ۳، ۱ و ۲۱ داراي كمترين تعداد زنان خياباني از ديدگاه شهروندان بوده‌اند.

کرختی جامعه نسبت به فساد  روزنامه را ورق می‌زنیم با تیتر درشت اختلاس چند هزار میلیاردی یکی از مدیران یا مسئولان کشور مواجه می‌شویم. بی‌تفاوت از کنارش رد می‌شویم وکک‌مان نمی‌گزد.

«جامعه» در معادلات توسعه چه نقش و جایگاهی دارد؟ مدرسه تابستانی با موضوع «توسعه ایران؛ چالش‌های گذشته و چشم‌انداز آینده» در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی شکل‌ گرفت که در این کلاس‌ها چهار محور عمده «موانع توسعه ایران»، «دولت و توسعه»، «سیاست و توسعه» و «جامعه و توسعه» در قالب درسگفتار توسط دکتر حسین راغفر، دکتر محمد فاضلی، دکتر علیرضا علوی

نهاد شورایاری، باور به دموکراسی  به گزارش همدلی، پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران قرار است روز جمعه چهارم مردادماه برگزار ‌شود، بیان چند نکته درباره این انتخابات ضروری است: ۱- ایران از نظر برگزاری انتخابات مختلف در سطح کشورهای منطقه پیشرو و سرآمد است، انتخابات مجلس خبرگان، ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلا

دلایل کاهش نرخ گفت‌وگو در میان خانواده‌های ایرانی «سکوت» زبان رایج اغلب خانواده‌های ایرانی شده است. بسیاری از آنان ساعت‌ها در کنار هم حضور فیزیکی دارند ولی اغلب زبان به سخن باز نمی‌کنند و سر در گریبان برده تا شاید بر درد سکوت دوایی یابند.

متاسفيم؛ طلاق ركورد شكست ازدواج نخستین سنگ بنای تشكیل خانواده، جامعه و اجتماع محسوب می‌شود و میزان اندیشه و تدبر در آن بر میزان پیشرفت، انحطاط، صعود و سقوط جامعه تاثیر دارد. از این رو، اسلام به‌عنوان یك مكتب آسمانی، این موضوع را نه‌تنها امری مقدس می‌داند بلكه جوانان را به انجام‌دادن آن توصیه می‌كند.

‌تفکیک استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه‌های اداری و اجرایی طرح تفکیک استان اصفهان، گفت: به واسطه فناوری و گرایش به تشکیل دولت الکترونیک، امروز بسیاری از فواصل جغرافیایی در حال کاهش است و تفکیک استان بزرگی همچون استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد. .

واکنش سه قربانی اسیدپاشی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس سه تن از قربانیان اسیدپاشی در کشور با استقبال از تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در مجلس شورای اسلامی، خواستار افزایش حمایت‌های درمانی، بیمه ای و روانی از قربانیان اسیدپاشی و خانواده‌هایشان شدند.

موج‌دوم‌آسيب‌های طبيعی در راه است... دکتر سیدجواد میری جامعه‌شناس معتقد است: پس از موج اول بلایای طبیعی چون سیل، زلزله و... که شامل حضور نیروهای امدادی در منطقه و فعالیت‌های اورژانسی می‌شود موج دومی هم وجود دارد که بسیار عمیق‌تر است و می‌تواند در درازمدت تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر روح و روان جامعه باشد.

یک جامعه شناس: به فروپاشی جامعه معتقد نیستم قدم باد بهار، اینبار، نه شادی و ترنم که با خود رنج به همراه آورد. سیلاب اخیر، نوروز را با تصاویر و خاطره‌های بد گره زد.کام مردم ایران از ویرانی‌های سیل تلخ است. اما تقلای مضاعف جامعه برای بازسازی و تقویت حس همدلی و همبستگی هرچه بیشتر، قابل‌اعتنا و درخور بررسی است.

یک وکیل دادگستری: بخش اصلی نزاع‌ها ناشی از فشارهای اجتماعی و اقتصادی است یک عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در رابطه با علت وقوع نزاع‌عا و دعاوی منجر به تشکیل پرونده‌های کثیر قضایی گفت: بخش اصلی این اتفاقات ریشه در مشکلات عصبی افراد جامعه دارد که ناشی از فشارهای اجتماعی و اقتصادی است.

ترامپ چگونه جزایر ایرانی خلیج فارس را محبوب عام و خاص کرد؟ بلومبرگ نوشت: همه ساله در آستانه سال نوی ایرانی، حیات وحش نادر و دره‌های چشمگیر، موجب جذب گردشگران بسیار به هتل ها در جزیره قشم می‌شود. افزایش تعداد مسافران در سال جاری مرهون اقدامات ترامپ نیز است.

اسم آن خیابان از قدیم سیل‌آباد بود یک فعال محیط زیست جزئیات فنی سیل دروازه قرآن شیراز و خطاهای انسانی متعددی که به خسارات جانی و مالی این سیل منجر شد را برشمرد. یک فعال محیط زیست در تشریح جزئیات سیل شیراز و واکاوی آن گفت: حرکت سیل آب از ضلع جنوب شرقی تنگ الله اکبر که دروازه قرآن در جبهه شمال غرب آن قرار دارد آغاز شد.

معضل حاجی‌ فیروزهای گدا از کجا می‌آید؟ یک کارگردان و پژوهشگر تئاتر با انتقاد از بی‌توجهی برخی دستگاه‌ها نسبت به راه‌اندازی کاروان نوروزی که به زنده‌نگه داشتن سنت‌های نوروزی کمک می‌کند، گفت: متاسفانه «حاجی فیروز» که پیام‌آور شادی و نوروز بوده این روزها به نماد تکدی‌گری در آستانه سال نو تبدیل شده است.

ازدواج سفید پدیده‌ای تحمیلی به جوانان زندگی طبیعی براساس استانداردهای شناخته شده و مورد عمل در جهان شامل تامین نیازهای طبیعی انسان و همچنین آرزوهای مورد ترویج و هدفگذاری محیط اجتماعی است. جوامع معمولا اهدافی را برای مردم خود تعریف و در یک جامعه متعادل ابزار مشروع و قانونی وصول به آن اهداف را فراهم می‌کنند.

۱۲۳۴۵آرشیو
فقرو بيكاری در کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
خودکشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
اپلیکیشن اینستاگرام,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
محمود واعظی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
حضور بانوان به ورزشگاه آزادی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
روسپیگری در تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
فسادهای مالی مسئولان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
دکتر مقصود فراستخواه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
انتخابات شورایاری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
گفت‌وگو در بین خانواده ایرانی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
طلاق,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
قربانیلن اسیدپاشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
مناطق بحران‌زده,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
society
محمدرضا پاسبان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
خلیج فارس,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
سیل شیراز,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
حاجی فیروز,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
ازدواج سفید,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
شاید از دست داده باشید
جعجع استعفای وزیران حزبش از دولت سعد حریری را اعلام کرد
زمان آغاز اردوی آماده‌سازی عراق برای دیدار با ایران مشخص شد
بالاترین حجم بازگشت به مرزهای کشور رقم خورد/ ورود زائران روان است
مراسم تشییع پیکر «حسین دهلوی»؛ بزرگمرد موسیقی ایران
تعیین سهمیه وام دانشجویی برای هر دانشگاه
رئیس‌جمهور با وجود تاکید بر برگزاری رفراندوم تاکنون عملا درخواستی به مجلس نداده‌اند
آمریکا چه درسی از استراتژی نظامی ایران می تواند بگیرد؟
نظام قدیمی‌ها در کشاکش اجبار و اختیار/ داوطلبان کنکور نظام قدیم قربانی نظام جدیدی‌ها می‌شوند؟!
ایران برای اولین بار در جمع ۲۵۰دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر
گوشی‌های تاشو به درد نمی‌خورند!
تویوتا از کوپن GR اسپرت رونمایی کرد
آئودی TT RS با تیونینگ ABT و قدرت ۴۵۳ اسب‌بخار معرفی شد
مهمانی مرگ!
فیلم‌هایی که احتمال دارد رکورد «انتقام‌جویان: پایان‌بازی» را بشکنند
عجیب ترین دسته گل عروس سال ۲۰۱۹ ساخته شد / استفاده از ناگت مرغ به جای گل