صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اجتماعی

تحلیل اجتماعی

سرپوش - تحلیل اجتماعی

دو بحران بزرگ؛ ازدواج سفيد و مهاجرت‌های اجتماعی و علمی جوانان جامعه ایران با چشم‌انداز مبهمی درباره سرنوشت خود مواجه شده‌اند. از یکسو فرصت‌های شغلی و تحصیلی متناسب با توانایی‌های آنها در کشور وجود ندارد و از سوی دیگر نخبگان علمی و اجتماعی جامعه از هر فرصتی برای مهاجرت استفاده می‌کنند و کشور را ترک می‌کنند.

لشگر اضطراب‌آورِ ۲۴میلیون ایرانیِ گرسنه سعید معیدفر، جامعه‌شناس در تحلیل حوادث اخیر می‌گوید: به زودی لشگر میلیونی گرسنگان ایرانی همه چیز را ویران می‌کند.

واکاوی نقش حاشیه‌نشینی در حوادث اخیر: اعتراضات از «تله فضایی فقر»بیرون زد با گذشت دو هفته از اعتراضات و حوادثی که در پی گران شدن قیمت بنزین در کشور روی داد، رسانه ها در گفتگو با کارشناسان ابعاد مختلف این رویداد را واکاوی کردند.

معادله بنزین، مترو و ترافیک مطابق گزارش رئیس شورای شهر تهران، پس از افزایش قیمت بنزین هم استفاده از حمل‌ونقل عمومی افزایش یافته و هم ترافیک کمتر شده، اما حمل‌ونقل عمومی هرسال فرسوده‌تر از قبل شده است، اگر چه اخبار سازندگی حاکی است دولت در جهت حل این مشکل کمک یک میلیارد دلاری کرده است. ۱۱روز از گرانی قیمت بنزین می‌گذرد.

هر سال منتظر یک زلزله ۶ ریشتری باشیم زلزله ۹/۵ ريشتري در استان آذربايجان شرقي و شهرستان ميانه بار ديگر اين هشدار را به ما داد که بايد بيش از هر زمان ديگري براي مقابله با بحران‌ها شرايط را مهيا و آمادگي در مقابل زلزله را جدي بگيريم.

لمپن ها به بهشت نمی‌روند چرا باید نگران برخاستن دوباره پوپولیست‌ها بود؟ پوپولیست‌ها منجی‌های مدرن هستند. چهره‌های نوظهور، کم‌سابقه، کمترشناخته شده و با دیکته‌های نانوشته که رگ خواب جامعه خود را خوب می‌شناسند. پوپولیست‌ها می‌دانند جامعه دقیقاً از چه چیزهایی رنج می‌برد.

فقرو بيكاری،عامل‌افزايش خشونت درخانواده‌ها «مادری که کودکش را به داخل چاه انداخت دستگیر شد»، «فرزندی که از سوئد آمده بود به خاطر ارثیه پدرش را کشت»، «قتل همسر به دلیل ارتباط او در فضای مجازی»؛ اینها تنها چند خبر از اتفاقات دو روز گذشته در صفحه حوادث روزنامه‌هاست. به باور کارشناسان خشونت در جامعه افزایش یافته است.

کاهش سن خودکشی نگران‌کننده است چند روز پیش پایگاه خبری World Population در آماری میزان مرگ‌ومیر به‌علت خودکشی در سال ۲۰۱۹ را نسبت به کشورهای جهان بیان کرد و در این گزارش کشور ایران با نرخ ۴.۱خودکشی از هر ۱۰۰هزار نفر، در رتبه‌ ۱۴۲ در جهان قرار گرفت.

احمق‌ها را بزرگ نکنیم یک ضرب‌المثل قدیمی ایرانی می‌گوید یک سوزن به خودت بزن، یک جوالدوز به دیگران. شاید بتوان ادعا کرد مخاطب این ض‌ب المثل پیشینیان ما و هم‌نسل‌های ماست.

آقای واعظی! مقصر اعتیاد جوانان؛ فضای مجازی است یا سوءمدیریت شما! سخنان رئيس دفتر محترم رئيس‌جمهور هرچند متضمن ابعاد مثبت درخصوص تعاون قضائي، اداري، انتظامي در زمينه مبارزه با موادمخدر بين کشورهاي منطقه و ممالک هدف بود، و از اين جنبه مي‌تواند جنبه راهبردي و تاثيرگذاري داشته باشد، اما متاسفانه شايد به علت عدم عنايت کافي به برآيند پيام اظهارات خود، موضوعي را مطرح ک

حبس برای حضور زنان در استادیوم قانونی نیست کارشناسان از نبود منع قانونی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها و بازتاب اجتماعی خودسوزی و مرگ دختر جوان هوادار تیم استقلال می‌گویند.

حقایق اعجاب‌انگیز از روسپیگری در تهران بر اساس نتايج پژوهش‌هاي اطلس كيفيت زندگي در شهر تهران كه معاونت فرهنگي و اجتماعي شهرداري تهران آن را منتشر كرده است، شهروندان مناطق ۱۷، ۲۰ و ۲ بيشترين آمار زنان خياباني را در مناطق خود گزارش كرده‌اند و در مقابل مناطق ۳، ۱ و ۲۱ داراي كمترين تعداد زنان خياباني از ديدگاه شهروندان بوده‌اند.

کرختی جامعه نسبت به فساد  روزنامه را ورق می‌زنیم با تیتر درشت اختلاس چند هزار میلیاردی یکی از مدیران یا مسئولان کشور مواجه می‌شویم. بی‌تفاوت از کنارش رد می‌شویم وکک‌مان نمی‌گزد.

«جامعه» در معادلات توسعه چه نقش و جایگاهی دارد؟ مدرسه تابستانی با موضوع «توسعه ایران؛ چالش‌های گذشته و چشم‌انداز آینده» در پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی شکل‌ گرفت که در این کلاس‌ها چهار محور عمده «موانع توسعه ایران»، «دولت و توسعه»، «سیاست و توسعه» و «جامعه و توسعه» در قالب درسگفتار توسط دکتر حسین راغفر، دکتر محمد فاضلی، دکتر علیرضا علوی

نهاد شورایاری، باور به دموکراسی  به گزارش همدلی، پنجمین دوره انتخابات شورایاری محلات شهر تهران قرار است روز جمعه چهارم مردادماه برگزار ‌شود، بیان چند نکته درباره این انتخابات ضروری است: ۱- ایران از نظر برگزاری انتخابات مختلف در سطح کشورهای منطقه پیشرو و سرآمد است، انتخابات مجلس خبرگان، ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، شوراهای اسلا

دلایل کاهش نرخ گفت‌وگو در میان خانواده‌های ایرانی «سکوت» زبان رایج اغلب خانواده‌های ایرانی شده است. بسیاری از آنان ساعت‌ها در کنار هم حضور فیزیکی دارند ولی اغلب زبان به سخن باز نمی‌کنند و سر در گریبان برده تا شاید بر درد سکوت دوایی یابند.

متاسفيم؛ طلاق ركورد شكست ازدواج نخستین سنگ بنای تشكیل خانواده، جامعه و اجتماع محسوب می‌شود و میزان اندیشه و تدبر در آن بر میزان پیشرفت، انحطاط، صعود و سقوط جامعه تاثیر دارد. از این رو، اسلام به‌عنوان یك مكتب آسمانی، این موضوع را نه‌تنها امری مقدس می‌داند بلكه جوانان را به انجام‌دادن آن توصیه می‌كند.

‌تفکیک استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه‌های اداری و اجرایی طرح تفکیک استان اصفهان، گفت: به واسطه فناوری و گرایش به تشکیل دولت الکترونیک، امروز بسیاری از فواصل جغرافیایی در حال کاهش است و تفکیک استان بزرگی همچون استان اصفهان توجیه اقتصادی ندارد. .

واکنش سه قربانی اسیدپاشی به طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس سه تن از قربانیان اسیدپاشی در کشور با استقبال از تصویب یک فوریت طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن در مجلس شورای اسلامی، خواستار افزایش حمایت‌های درمانی، بیمه ای و روانی از قربانیان اسیدپاشی و خانواده‌هایشان شدند.

موج‌دوم‌آسيب‌های طبيعی در راه است... دکتر سیدجواد میری جامعه‌شناس معتقد است: پس از موج اول بلایای طبیعی چون سیل، زلزله و... که شامل حضور نیروهای امدادی در منطقه و فعالیت‌های اورژانسی می‌شود موج دومی هم وجود دارد که بسیار عمیق‌تر است و می‌تواند در درازمدت تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر روح و روان جامعه باشد.

۱۲۳۴۵آرشیو
مهندس محمدمهدی تندگویان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
سعید معیدفر، جامعه‌شناس,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
کمال اطهاری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
کمبود خطوط مترو در تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
بهرام عکاشه,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
دکتر ناصر فکوهی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
فقرو بيكاری در کشور,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
خودکشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
اپلیکیشن اینستاگرام,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
محمود واعظی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
حضور بانوان به ورزشگاه آزادی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
روسپیگری در تهران,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
فسادهای مالی مسئولان,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
دکتر مقصود فراستخواه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه
انتخابات شورایاری,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
گفت‌وگو در بین خانواده ایرانی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,خانواده و جوانان
طلاق,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,شهر و روستا
قربانیلن اسیدپاشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
مناطق بحران‌زده,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
شاید از دست داده باشید
هشدارها نسبت به احتمال درگیری نظامی ناخواسته 'ایران و آمریکا' در عراق!
تبخیر ریسک در ذهن سهامداران؟
چالش برسر آمار جانباختگان
چین تعرفه های اضافی بر محصولات آمریکا را تعلیق کرد
پیش‌فروش خودروسازان روی هوا؟
عجیب‌ترین رشته‌های دانشگاه؛ از دلقک‌شناسی تا مدیریت بولینگ
شهر شهروندکش
مخالفانFATF كاسبان تحريم هستند!
هجوم ناکام نوسان‌گیران دلار
عباس عبدی خطاب به اصولگرایان تندرو: پیشنهاد استعفا و کناررفتن رئیس جمهور را که خودتان دادید/ حالا که من تکرارش کردم با آن مخالفید؟!
شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد
پشت‌پرده‌ غول‌های کنکور که دود از سرتان بلند می‌کند / پشت کنکوری‌های ۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومانی
سوء مدیریت، باعث جدایی استراماچونی
پای جانسون در جای پای ترامپ!
نمایش غیرواقعی «بازگشت استرا»/ حرفه‌ای نیستید، حداقل صادق باشید!