پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
۱۲:۴۲ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۶۳۲۴
رفاه و آسیب های اجتماعی

آقای واعظی! مقصر اعتیاد جوانان؛ فضای مجازی است یا سوءمدیریت شما!

محمود واعظی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

سخنان رئيس دفتر محترم رئيس‌جمهور هرچند متضمن ابعاد مثبت درخصوص تعاون قضائي، اداري، انتظامي در زمينه مبارزه با موادمخدر بين کشورهاي منطقه و ممالک هدف بود، و از اين جنبه مي‌تواند جنبه راهبردي و تاثيرگذاري داشته باشد، اما متاسفانه شايد به علت عدم عنايت کافي به برآيند پيام اظهارات خود، موضوعي را مطرح کرده‌اند که درخور تأمل و نگراني است. شايد جناب ايشان تسامحا از جنبه‌هاي مثبت رسانه‌ها به‌ويژه فضاي مجازي در ترويج آموزه‌هاي مثبت دانش، علم و گردش و چرخش اطلاعات غفلت نموده و از ذکر اين اوصاف و تبعات خودداري نموده‌اند. آنچه مسلم است، فضاي مجازي مانند تمام رسانه‌هاي شنيداري، گفتاري و نوشتاري حامل پيام‌هاي مثبت و منفي فراواني است.

تعجب اين است که با بزرگنمايي يک بخش از آموزه‌هاي فضاي مجازي، علت گرايش جوانان به رفتارهاي غيرمتعارف و استفاده از موادمخدر از توجه به علت اصلي اقبال جوانان به اين بخش از آموزه‌هاي منفي غفلت فرموده‌اند. واقعيت اين است که فضاي مجازي مي‌تواند به صورت يکسان با توجه به نوع مخاطب در اختيار همگان قرار داشته باشد و اطلاع از پيام‌هاي اين فضا، براي همگان از پير و جوان ممکن و ميسور است. اين واقعيت نه تنها در کشور ما بلکه در تمام اقصي نقاط دنيا کاملا محرز و مسلم است. اما چرا نوجوان و جوانان اين سرزمين از لحاظ ميزان آلودگي به موادمخدر يا ساير انحرافات مربوط به فضاي مجازي از لحاظ آماري در صدر بسياري از کشورهاي جهان قرار دارند؟ قطعا جناب ايشان با يک آسيب‌شناسي و با استفاده از امکانات دولت مي‌توانست به علت اصلي اين بحران اعتياد نائل گردد.

براي معتاد شدن بايد توجه داشته باشيم که نوجوان و جوان اگر در شرايطي قرار گيرد که اهداف تعيين شده در جامعه به عنوان اهداف مثبت و مطلوب مديران جامعه تعريف شده باشد، اما ابزار مشروع براي حصول به آن در اختيار نوجوان و جوان قرار نداشته باشد، فضاي آموزشي، فضاي ورزشي، مايحتاج اقتصادي، تغذيه فرهنگي، الگوهاي مثبت مديريتي، اگر در اختيار نوجوان و جوان قرار نگيرد، نوعي احساس محروميت در او ايجاد مي‌شود و اين حرمان در کنار التهاب سياسي، اقتصادي، اجتماعي، مديريتي، موجب فترت و جدايي نوجوان و جوان از خانواده و نسل بزرگسال مي‌گردد و در نتيجه خلأ به‌وجود آمده ناشي از اين عدم تفاهم، پايين آمدن آستانه مقاومت، درگيري‌هاي ذهني، عاطفي، کلامي، از يک طرف فشارهاي ناشي از هجمه فرهنگي و القائات رسانه‌ها اعم از حقيقي يا مجازي به عنوان الگوهاي جايگزين و بسترساز آنها جوان را در يک خلأ و بي‌هويتي شخصيتي قرار داده و او را داراي حالت دوقطبي مي‌کند.

لذا بجا بود که آقاي واعظي با تکيه بر چنين اطلاعات علمي در اجراي اصل يکصد و سيزده قانون اساسي از ارتباط و انتقال در مورد چرخش اطلاعات و گردش آن در فضاي مجازي دفاع مي‌کردند و در ضمن همانگونه که در فرازي از اظهاراتشان بود به جاي پيشگيري انتظامي و قضايي و اداري و ملي و فراملي از نوعي پيشگيري رشدمدار، فردمدار، اجتماعي و فرهنگي استفاده مي‌نمودند و نهادهاي عمومي کشور را براي تقويت بنيه و ساختار شخصيتي، رواني و روحي جوانان با تامين نيازها و احتياجات مادي و معنوي آنها بستري را فراهم مي‌نمودند که نوجوان و جوان براساس توانمندي ايجاد شده، ضمن چرخش در فضاي مجازي و مطالعه تمام اطلاعات و داده‌ها، قدرت نه گفتن و اجتناب و امساک از پذيرش آموزه‌هاي منفي برخوردار مي‌گرديد.

به عبارت ديگر جوانان کشور ما در فضاي ملتهب موجود ناشي از محروميت‌ها، سوءمديريت، تورم، برخوردهاي سليقه‌اي با نيازهاي نوجوان و جوان، به حدي آسيب‌پذير و آماده پذيرش القائات جايگزين قرار دارد، امکان مقاومت در مقابل برخي هنجارها، رفتارها و حتي به طور موقت زمينه فرار از واقعيت‌هاي موجود، خوشي لحظه‌اي و به نوعي ورود در يک حالات روحي و رواني که او را از واقعيت‌هاي ايذايي دور کند، استفاده خواهد نمود.

طبيعتا همگي تصريح خواهيم نمود که نوجوانان و جوانان کشور ما با توجه به شرايط اجتماعي و فرهنگي در يک چهارراه چه‌کنم چه‌کنم، و در يک سرگرداني خاصي گرفتارند که بي‌توجهي مديران بخش‌هاي فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي از يک طرف، کمرنگ شدن روابط والدين با فرزندان از طرف ديگر و همزمان با آن وجود آموزه‌هاي تعقيب کننده و جايگزين از جهت ديگر، شرايطي را فراهم نموده که متاسفانه علايق بخش عمده‌اي از نوجوانان و جوانان با فرهنگ، آموزه‌هاي سنتي و اخلاقي جامعه ما اگر نگوييم کاملا، بايد گفت به حد خطرناکي کمرنگ شده است. توصيه اکيد اين است مقامات به جاي توجه به علت‌ها کمتر به معلول توجه کنند و به عنوان مواضع مسئولان درخصوص مشکلات با تکيه بر مطالعات بيروني، عيني ارائه طريق نموده و از ذهنيت‌گرايي به شدت پرهيز نمايند.

علی نجفی توانا حقوقدان

armanmeli​.‎​ir
  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش