یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۴:۵۵ - ۰۱ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۰۱۶۴
حج و عتبات عالیات

وزیر کشور: مردم، تمام هزینه‌های کنگره اربعین را می‌پردازند/ذوالفقاری: برخی طوری وانمود می‌کنند انگار هزینه مختصر اربعین ظلم به همه است

عبدالرضا رحمانی فضلی,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حج و زیارت
وزیر کشور گفت: کمک‌های دولت برای امور زیرساختی است و همه هزینه‌های کنگره عظیم اربعین با کمک مردم تأمین می‌شود.

به گزارش فارس، نشست هماهنگی ستاد مرکزی اربعین با حضور رحمانی فضلی وزیر کشور و نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در محل وزارت کشور برگزار شد.

در پایان این نشست وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران به ارائه گزارشی از دستورات جلسه پرداخت و گفت: ستاد اربعین کارش را با حضور همه دستگاه‌های مربوطه آغاز کرده و در این زمینه ۱۴ کمیته نقش دارند و در این جلسه پیشنهادهایی ارائه دادند.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که با توجه به بازگشایی مرز خسروی و حذف روادید امسال حداقل ۳ میلیون زائر وارد کشور عراق شوند در حالی که رکورد زائران ایرانی در مراسم اربعین در سال ۹۶ تعداد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

رحمانی فضلی از برپایی ۲۶۰۰ موکب در ایام اربعین در کشور عراق خبر داد و گفت: امسال قرار است ۱۶۴ میلیون وعده غذا در قالب دو هزار و ۶۰۰ موکب در کشور عراق به زائران ارائه شود در حالی که تا سال گذشته تعداد ۲۰۸۰ موکب ایرانی در عراق برپا شده بودند.

وی از افزایش بازه زمانی ارائه خدمات در ایام اربعین خبر داد و گفت: بازه زمانی ارائه خدمات در ایام اربعین پنج روز افزایش داشته در مجموع همه خدمات امسال با توجه به پیش‌بینی افزایش زائر در ایام اربعین افزوده خواهد شد.

وزیر کشور، موضوع حمل و نقل را یکی از مباحث مورد توجه امسال برشمرد و گفت: در حوزه حمل و نقل تلاش ما این است که هم قطار و هواپیما افزایش پیدا کند و همچنین ۱۲ هزار اتوبوس برای حمل و نقل زائران در نظر گرفته شده است البته بنا داریم تدارک بیشتری هم داشته باشیم.

رحمانی فضلی در خصوص پیش بینی‌های امنیتی برای ایام اربعین گفت: در این زمینه دو نشست با مرزداران و مسئولان استان‌های مرزی کشور عراق برگزار کردیم و همه پیش بینی‌ها انجام شده است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه همه هزینه‌های مراسم کنگره اربعین با کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، گفت: کمک‌های دولت برای امور زیرساختی است و همه هزینه‌های کنگره عظیم اربعین با کمک مردم تأمین می‌شود. پس ضروری است مردم در این زمینه در کنار ما باشند. البته موضوع مهمتر توجه عموم زائران به بیانیه‌ها و نکاتی است که از سوی مسئولان ارائه می‌شود باید توجه داشته باشید که جابجا کردن ۳ میلیون زائر در بازه زمانی حدود ۲۰ روز کاری بسیار عظیم است و کوچکترین کوتاهی باعث بروز مشکلات مختلف برای زائران می‌شود.

ذوالفقاری: برخی طوری وانمود می‌کنند انگار هزینه مختصر اربعین ظلم به همه است

رئیس ستاد اربعین کشور گفت: در کشور ما هر جا هزینه‌ای صورت بگیرد، مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر هزینه مختصری برای سفر اربعین انجام شود گویی به همه ظلم شده است.

به گزارش ایسنا، حسین ذوالفقاری ظهر امروز (دوشنبه - ۱ مهر) در حاشیه نشست ستاد اربعین در جمع خبرنگاران درباره کاپوتاژ خودروها و اتوبوس‌های مسافربری برای سفر اربعین اظهار کرد: سال گذشته بدون هماهنگی ستاد مرکزی، اتوبوس‌های بسیاری کاپوتاژ شده و به کشور عراق رفتند و این باعث شد اتوبوس‌ها از چرخه حمل و نقل عمومی در کشور خارج شوند. بنابراین امسال برای کاپوتاژ اتوبوس‌ها سقفی را در نظر گرفته و فقط برخی گروه‌های خاص مانند جانبازان و معلولان می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین سهمیه لازم را به استان‌ها اعلام کرده‌ایم و غیر از آن نمی‌توانند سهمیه‌ای اختصاص دهند.

رئیس ستاد اربعین کشور با بیان اینکه با توجه به افزایش جمعیتی که پیش‌بینی می‌شود امسال در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند، ناوگان حمل و نقل عمومی‌مان قاعدتا جوابگو نیست، اظهار کرد: با کاپوتاژ ممکن است با مشکل بیشتری مواجه شویم. پس اعلام کردیم تنها ۴۰۰ دستگاه در کل کشور کاپوتاژ شود.

ذوالفقاری افزود: زائران می‌توانند با مراجعه به گمرکات براساس مقررات توافق شده با عراق، وسیله نقلیه خود را کاپوتاژ کرده و از کشور خارج شوند. در حال حاضر مرزهای چزابه و خسروی برای کاپوتاژ اتوبوس‌ها و خودروها در نظر گرفته شده‌اند. مشکلاتی در مرز مهران وجود دارد که تلاش می‌کنیم، برطرف شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور درباره نحوه تردد زائرانی که بیش از یک بار در ماه محرم و صفر بخواهند به عراق سفر کنند، اعلام کرد: کسب ویزا تنها برای یک بار خواهد بود و هرکس گذرنامه‌اش مهر خورد و وارد کشور عراق شد و بازگشت برای بار دوم امکان‌پذیر نیست.

ذوالفقاری در خصوص مبلغ دریافتی در سامانه سماح نیز گفت: یک نگاه این است که برای بیمه از مردم پول دریافت نشود، اما اگر ما بخواهیم اینگونه رفتار کنیم، باعث می‌شود که در قبال افراد و زائرانی که به کشور عراق سفر می‌کنند، بی‌مسئولیت شویم. سال گذشته ۲۰۰ تن دارو به کشور عراق منتقل شد همچنین تعداد زیادی از افراد برای ارائه خدمات داوطلبانه وارد این کشور شدند.

رئیس ستاد اربعین کشور با بیان اینکه این ستاد هیچگونه نرخی را تعیین نمی‌کند، گفت: جمعیت هلال احمر نیز در طول سال از زائرانی که به کشور عراق سفر می‌کنند مبلغ ۱۶ هزار تومان دریافت می‌کند که ما از آن‌ها درخواست کردیم این مبلغ را کاهش داده و به ۷۰۰۰ تومان برسانند. از سوی دیگر برای ارائه خدمات بیمه در کشور عراق همه بیمه‌گذاران نمی‌توانند خدمات در آنجا ارائه دهند از همین رو مزایده‌ای بین چند شرکت بیمه برگزار شد. سال گذشته مبلغ بیمه‌ای برای زائران اربعین ۱۶ هزار تومان بود که امسال این مبلغ را کاهش داده و به ۱۵ هزار تومان رساندیم، اما از سوی دیگر خدمات بیمه‌ای را برای زائران افزایش داده و تعهدات بیمه‌گذار نسبت به زائر بالاتر رفته است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تاکید کرد: ما در جریان مشکلات مردم در کشور عراق هستیم. اگر بر اثر حادثه‌ای فردی فوت کند، برای ترخیص و انتقال جنازه به کشورمان، خانواده فرد متوفی باید ۲۰ میلیون تومان هزینه کنند. همچنین خانواده زائران در عراق بسیار سرگردان می‌شوند. اگر ما در ستاد اربعین اعلام می‌کردیم که مسئولیتی در قبال اینگونه موارد و یا ارائه خدمات درمانی مانند درمان‌های سرپایی به زائران نداشتیم و چنانچه حادثه‌ای اتفاق بیفتد مردم خود مسئولیت آن را برعهده دارند، آیا مردم از ستاد اربعین نمی‌پرسیدند که شما چه کاره هستید؟ در حال حاضر برای دریافت این مبالغ با دیوان محاسبات کشور، سازمان بازرسی کل کشور و حج و زیارت هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است. ستاد مرکزی اربعین مدافع زائران است و یک ریال از احدی دریافت نمی‌کند.

ذوالفقاری در پایان تاکید کرد: در کشور ما هر جا هزینه‌ای صورت بگیرد، مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر هزینه مختصری برای سفر اربعین انجام شود گویی به همه ظلم شده است. ما در خصوص لغو ویزا سه سال است که با کشور عراق مذاکره می‌کنیم. دولت عراق موافق لغو ویزا نبود چرا که می‌گوید با لغو ویزا، زائران بیشتری به کشور عراق سفر می‌کنند و آن‌ها نمی‌توانند پاسخگوی حمل و نقل، اسکان و تغذیه زائران باشند، اما ما توانستیم با مذاکراتی که با آن‌ها انجام دادیم، ویزا را لغو کنیم تا زائران بتوانند راحت‌تر سفر کنند.

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش