دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۲۰

مجرب ترین دعاهای حضرت زهرا(س) کدامند؟

دعاهای حضرت زهرا (س),دعاهای حضرت فاطمه (س),دعاهای حضرت زهرا (س) برای رفع گرفتاری و کارهای مهمدعاهای حضرت زهرا (س)
عنایت حضرت زهرا ( س) به امت اسلام به ویژه شیعیان امیرالمؤمنین علی( ع)، از ویژگی های این حضرت به شمار می رود؛ بگونه ای که او در زمان دعا کردن، دیگران را هم چون پدرش بر خود مقدم می داشت و برای خودش دعا نمی کرد بلکه برای مردان و زنان مؤمن دعا می کرد. از حضرت در این باره سوال کردند که در جواب به آنها فرمود: نخست همسایه وانگه اهل خانه. در این مطلب از سرپوش دعاهای حضرت فاطمه (س) آورده شده است.

دعاهای حضرت زهرا (س)

دعاهایی منسوب به حضرت فاطمه زهرا( س) براساس برخی از منابع دعا وجود دارد که در ادامه آورده شده است:

>> حرز مشهور حضرت فاطمه زهرا( سلام الله علیها ):

بِسْمِ اللَّه الرَّحْمنِ الرَّحیمِ یا حَىُّ یا قَیومُ بِرَحْمَتِک اَسْتَغیثُ فَاَغِثْنى وَلا تَکلْنى اِلى نَفْسى طَرْفَةَ عَینِ اَبَداً وَ اَصْلِحْ لى شَاْنى کلَّه

ترجمه:به نام خداوند بخشنده ی مهربان. ای زنده ی پایدار، به رحمتت پناه آورده ام پس مرا پناه ده، و مرا به قدر لحظه ای به حال خود وامگذار، و تمام شئون و همه ی امور مرا اصلاح فرما!

>> حرز دیگر حضرت فاطمه زهرا( سلام الله علیها ):

یا حیُّ وَ یا قَیّومُ برَحمَتِکَ أَستَغیثُ فَأَغثنی، أللّهُمَّ زَخزِحنی عَنِ النّارِ وَ أدخِلنی الجَنَّةَ وَ ألحِقنی بِاَبی مُحَمّدٍ (ص).

ترجمه:ای زنده ی پایدار، به رحمتت پناه آورده ام پس پناهم ده، خداوندا! مرا از آتش دور دار و در بهشت وارد کن، و مرا به پدرم محمد صلی الله علیه و آله و سلم ملحق نما.

>> دعا برای گناهکاران امت:

همسر جعفر طیار به نام اسماء، میگوید:

در لحظه های پایانی زندگانی حضرت زهرا( س) به آن بزرگ زنان عالم، توجه کردم که ابتدا غسل کرد و پس از تعویض لباس هایش در خانه با خدا راز و نیاز کرد. جلو رفتم، فاطمه( س) که رو به قبله نشسته بود را دیدم، وی دست هایش را بسوی اسمان برآورد و اینگونه دعا کرد:

قالَتْ:اِلهی وَ سَیِّدی اَسْئَلُکَ بِالذَّینَ اصْطَفَیتَهُمْ وَ بِبُکاءِ وَلَدَیَّ فی مُفارَقَتی، اَنْ تَغْفِرَ لِعُصاةِ شِیعَتی وَ شِیعَةِ ذُرِّیَّتی.

پروردگارا! بزرگا! به حق پیامبرانی که آن ها را برگزیدی و به گریه های حسن و حسین در فراق من، از تو می خواهم از گناهکاران شیعیان من و شیعیان فرزندان من در گذری.

دعای حضرت زهرا (س) برای برآورده شدن حاجت,دعاهای حضرت زهرا (س) برای رفع گرفتاری و کارهای مهمدعاهای معروف حضرت زهرا(س)

>> دعا برای برآورده شدن حاجتها و کارهای مهم:

بِحَقِّ یس وَ الْقُرآنِ الْکَرِیمِ وَ بِحَقِّ طه وَ الْقُرآنِ الْعَظِیمِ یا مَنْ یَقْدِرُ عَلَی حَوائِجِ السّائِلِینَ یا مَنْ یَعْلَمُ ما فِی الضَّمِیرَ یا مُنَفِّسَ عَنِ الُمَکُرُوبِینَ یا مُفَرِّجَ عَنِ الْمَغْمُوْمِینَ یا راحِمَ الشَّیْخِ الْکَبیرِ یا رازِقَ الطِّفْلِ الصَّغِیرِ، یا مَنْ لا یَحْتاجُ اِلَی التَّفْسِیرِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ افْعَلْ بِی کَذا وَ کَذا

ترجمه:به حق یاسین و قرآن حکیم، به حق طه و قرآن عظیم، ای خدایی که بر حاجتهای حاجتمندان قادر و توانا هستی، ای آنکه اسرار پنهان همه را می دانی، ای برطرف کننده ی مشکل آنان که دچار گرفتاری شده اند، ای برطرف کننده ی غمهای مردم اندوهگین، ای رحم کننده ی به پیرمردان، ای روزی دهنده به کودکان صغیر، ای خدایی که بی نیاز از هر تفسیری، بر محمد و خاندان محمد درود فرست و...( در این قسمت دعا هر حاجتی که دارید بخواهید).

>> دعای رؤیت هلال ماه رمضان:

ربنا و ربک الله رب العالمین، اللهم اجعله علینا هلالا مبارکا، و وفقنا لصیام شهر رمضان، و سلمنا فیه، و تسلمنا منه، فی یسر و عافیه، و استعملنا فیه بطاعتک، انک علی کل شی ء قدیر.

ترجمه:پروردگار ما و تو خلق کننده ی همه ی هستی است؛ پروردگارا! این هلال ماه را برای ما، هلالی مبارک( پر برکت) قرار بده، و مار را برای روزه ی ماه رمضان موفق بدار، و ما را در آن سالم گردان، و این ماه را از ما سلامت قرار ده، در راحتی و آسایش. و ما را در این ماه به طاعت و عبادت خود مشغول دار، بدرستی که تو بر هر کار توانا و قادر می باشی.

>> دعای نور حضرت زهرا( س):

سلمان فارسی درخصوص حضرت زهرا( س) می گوید:وقتی که حضرت زهرا( س)، حوریان بهشتی را ملاقات کرد؛ خرمای خوش بویی را به آن حضرت دادند که مقداری از آن ها را به من داد. سپس من با هر یک از اصحاب رسول خدا ( ص) در شهر مدینه ملاقات کردم. می گفت:« چه عطر دلنشینی؟ آیا مشک ناب با خود داری؟»

این ماجرا را برای حضرت فاطمه( س) شرح دادم و ایشان که متبسم و خوشحال بود فرمود:

« این خرمای معطر بهشتی از درختی است که برای یکی از دعاهای من آفریده شد و من آنرا از رسول خدا ( ص) آموختم» و آن دعا این است:

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِیمِ، بِسْمِ اللّٰهِ النُّورِ، بِسْمِ اللّٰهِ نُورِ النُّورِ، بِسْمِ اللّٰهِ نُورٌ عَلىٰ نُورٍ، بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی هُوَ مُدَبِّرُ الْأُمُورِ، بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ. الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِی خَلَقَ النُّورَ مِنَ النُّورِ، وَأَنْزَلَ النُّورَ عَلَى الطُّورِ، فِی كِتابٍ مَسْطُورٍ، فِی رَقٍّ مَنْشُورٍ، بِقَدَرٍ مَقْدُورٍ، عَلىٰ نَبِیٍّ مَحْبُورٍ. الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِی هُوَ بِالْعِزِّ مَذْكُورٌ، وَبِالْفَخْرِ مَشْهُورٌ، وَعَلَى السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ مَشْكُورٌ. وَصَلَّى اللّٰهُ عَلىٰ سَیِّدِنا مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطَّاهِرِینَ.

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی اش همیشگی است؛ به نام خدای نور، به نام خدای نور نور، به نام خدای نور بر نور، به نام خدایی که تدبیرگر امور است، به نام خدایی که نور را از نور آفرید و سپاس خدایی را که نور را از نور آفرید و نور را در کوه طور فرو فرستاد، در کتابی بر نوشته، در ورقه ای گشوده، با اندازه ای درخور، بر پیامبری آراسته، سپاس خدای را که به عزّت یاد شود و به عظمت مشهور است و بر شادی و بدحالی سپاسگزاری شود، درود خدا بر آقای ما محمّد و خاندان پاکش.

دعاهای حضرت زهرا (س),دعاهای حضرت زهرا برای حاجت گرفتن,دعاهای حضرت فاطمه (س)دعاهای حضرت زهرا(س) برای برآورده شدن حاجات

سلمان می گوید:پس از یاد گرفتن دعای حضرت زهرا( س)، آن را به بیش از هزار نفر از اهل مدینه و مکه آموزش دادم و هرکس که دچار تب میشد، پس از خواندن این دعا به امر خدای سبحان، تبش رفع میشد.

>> دعا برای رفع سردرد و رفع بیخوابی :

یا مشبع الجائعه، و یا کاسی الجسوم العاریه، و یا ساکن العروق الضاربه، و یا منوم العیون الساهره، سکن عروقی الضاربه، و اذن لعینی نوما عاجلا.

ترجمه:ای سیر کننده ی شکمهای خالی و گرسنه، و ای پوشاننده ی بدنهای عریان، و ای آرام کننده ی ضربان آزاردهنده ی رگها، و ای ارامش بخش و خواب کننده ی چشمهای بی خواب، رگهای مرا آرام گردان، و خواب را هر چه زودتر بر چشمهای من غالب گردان.

>> دعای بعد از ظهر روز جمعه:

حضرت زهرا( س) نسبت به دعای روز جمعه از رسول گرامی اسلام( ص) نقل فرمود:

قالت:اِنَّ فِی الْجُمُعَةِ لَساعَةً لا یُوَافِقُها رَجُلٌ مُسْلِمٌ یَسْأَلُ اللهَ عَزَّوَجَلَّ فِیها خَیْراً اِلّا أَعْطاهُ اِیّاهُ. فَقُلْتُ:یا رَسُولَ اللهِ أَیُّ ساعَةٍ هِیَ؟ قالَ:اِذَا تَدَلَّی نِصْفُ عَیْنِ الشَّمْسِ لِلْغُرُوبِ.

در روز جمعه ساعتی است که هر خواسته ی خیر و نیکویی در آن ساعت به اجابت می رسد. پرسیدم یا رسول الله! کدام ساعت است. فرمود:آنگاه که نصف قرص خورشید در افق پنهان شود.

حضرت زهرا( س) در دعا و خیر خواهی مسلمانان در این ساعت از غروب جمعه همت می نمود و فردی را می گماشت تا به او غروب خورشید را اطلاع دهد.

>> دعا برای هنگام خواب:

الحمد لله الکافی، سبحان الله الاعلی، حسبی الله و کفی، ماشاءالله قضی، سمع الله لمن دعا، لیس من الله ملجا و لا وراء الله ملتجا. توکلت علی الله ربی و ربکم، ما من دابه الا هو آخذ بناصیتها، ان ربی علی صراط مستقیم، الحمد لله الذی لم یتخذ ولدا، و لم یکن له شریک فی الملک، و لم یکن له ولی من الذل و کبره تکبیرا.

ترجمه:سپاس و حمد مخصوص است به خداوند یکتا و کفایت کننده ( همه ی امور مخلوقات)، پاک و منزه است پروردگار متعال همو که والاترین و برترین است، خداوند مرا بس است و کفایت می کند، آنچه که او اراده کند واقع می شود، هر که او را بخواند حضرتش شنواست، تنها اوست که پناه می دهد و فقط به او باید پناه برد، توکل بر خدای واحد می کنم همو که آفریدگار من و شماست. جنبنده ای نیست که تقدیرش به دست او نباشد، آفریدگارم بر طریق صحیح و مستقیم است. سپاس و حمد مخصوص اوست که فرزندی ندارد و برایش در سلطنتش شریکی وجود ندارد و سرپرستی نیز بر او متصور نیست، پس او را با بانگ الله اکبر بزرگ و با عظمت دار.

دعاهای حضرت فاطمه (س),دعاهای حضرت فاطمه س برای رفع گرفتاریدعاهای حضرت زهرا(س) برای هنگام خواب

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش