چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۲۵

استحاضه چیست/ احکام استحاضه

احکام استحاضه,استحاضه,استحاضه چیستفتوای مراجع تقلید در جزئیات احکام استحاضه متفاوت است
احکام استحاضه از دیدگاه مشهور فقیهان به سه نوع استحاضه قلیله، استحاضه متوسطه و استحاضه کثیره تقسیم می شود و زن مُسْتَحاضه برای انجام بعضی امور مانند نماز و روزه لازم است احکام خاصی را رعایت کند.

آشنایی با احکام استحاضه

اِسْتِحاضه یکی از انواع خون هایی است که از رحم بانوان جاری می شود و زن را در این موقع «مُستحاضه» مى گویند. خون استحاضه اکثراً زرد، سرد و رقیق میباشد و بدون فشار و گزش و سوزش خارج‏‎ ‎‏می شود و همانطور که گذشت گاهی دارای اوصاف حیض است و حداقل و حداکثر‏‎ ‎‏ندارد و هر خونی را که زن پیش از بلوغ یا پس از یائسه شدن یا کم تر از سه روز ببیند و‏‎ ‎‏خون دمل یا زخم یا نفاس نباشد، خون استحاضه است اگرچه به اینصورت کلی،‎ ‎‏استحاضه بودن آن بی اشکال نیست و همچنین اگر خونی مشخص نباشد از دمل یا زخم‏‎ ‎‏است، در صورتی که زن دارای زخم و دمل نباشد بنابر احتیاط (واجب) استحاضه است.‏‎ ‎همچنین است اگر خون از ده روز تجاوز کند، لکن در اینصورت استحاضه و حیض‏‎ ‎‏مختلط شده که جهت تعیین آنها باید به احکام مربوط به حیض در کتاب توضیح المسائل مرجع تقلید رجوع شود.

انواع استحاضه

استحاضه سه قسم است که عبارتند از:

۱. استحاضه قلیله: در استحاضه قلیله باید زن برای هر نماز یک وضو بگیرد و بنا بر احتیاط مستحب، پنبه را آب کشیده و یا عوض کند و باید ظاهر فرج را اگر خون به آن رسیده آب بکشد. استحاضه قلیله، یکی از احکام استحاضه است.

۲. استحاضه متوسطه: در احکام استحاضه، استحاضه متوسطه آن است که خون در پنبه نفوذ کرده و از طرف دیگر‏‎ ‎‏نمایان شود ولی از پنبه به پارچۀ روی آن جاری نشود و حکمش علاوه بر آنچه که در‏‎ ‎‏قلیله ذکر شد این است که (در هر شبانه روز) یک غسل برای نماز صبح بر او واجب است،‏‎ ‎‏بلکه بنابر اقوی برای هر نمازی که قبل از آن یا در بین آن خون استحاضه متوسطه ببیند،‏‎ ‎‏بنا بر این اگر بعد از نماز صبح مستحاضۀ متوسطه شود باید برای نماز ظهر و عصر غسل‏‎ ‎‏نماید و اگر بعد از نماز ظهر و عصر مستحاضۀ متوسطه شود باید برای نماز مغرب و عشا،‏‎ ‎‏غسل نماید.‏

۳. استحاضه کثیره: در استحاضه کثیره علاوه بر کارهای استحاضه متوسطه، باید برای هر نماز دستمال را عوض کند، یا آب بکشد و یک‏‎ ‎‏غسل برای نماز ظهر و عصر و یکی برای نماز مغرب و عشا به جا آورد و بین نماز‏‎ ‎‏ظهر و عصر فاصله نیندازد، اگر فاصله بیندازد باید برای نماز عصر دوباره غسل کند‏‎ ‎‏و نیز اگر بین نماز مغرب و عشا فاصله بیندازد باید برای نماز عشا دوباره غسل نماید.‏

احکام استحاضه کثیره,احکام استحاضه,احکام استحاضه زناناحکام شرعی استحاضه زنان

احکام استحاضه

- خون استحاضه مثل سایر خون ها نجس است و نباید هیچ بخشی (حتی کم تر از درهم) از بدن یا لباس نمازگزار به خون حیض یا استحاضه آلوده باشد.

- احکام استحاضه در دیدگاه مشهور فقیهان به سه دسته قلیله، متوسطه و کثیره تقسیم می شود. توقف در مساجد، خواندن آیات سجده دار و رابطه جنسی بر مُستحاضه با رعایت احکامی جایز است. اگر خون استحاضه قبل از وقت نماز هم بیاید، درصورتی که زن براى آن خون وضو یا غسل به جا نیاورده باشد باید در هنگام نماز، وضو یا غسل به جا آورد اگر چه در آن موقع مستحاضه نباشد.

- چنانچه زن نداند استحاضه وی چه قسم است، موقعی که می‏خواهد نماز بخواند، باید بنا بر احتیاط، خود را بررسی کند، به طور مثال مقداری پنبه داخل فرج نماید و اندکی صبر کند و بیرون آورد و پس از آنکه فهمید استحاضه او کدامیک از آن سه قسم است، کارهایی را که برای آن قسم دستور داده شده انجام دهد، ولی اگر بداند تا وقتی که می‏خواهد نماز بخواند استحاضه او تغییر نمی کند، قبل از داخل شدن وقت هم می تواند خود را بررسی کند.

‏‏

احکام روزه در حال استحاضه,احکام غسل استحاضه,احکام استحاضهسوالاتی در مورد احکام استحاضه

- در احکام استحاضه، در صورتی باید برای هر نماز وضو بگیرد و وظایف ذکر شده را انجام دهد‏‎ ‎‏که خون ادامه داشته باشد، پس در صورتیکه پیش از نماز ظهر، خون قطع شود باید صرفا برای نماز‏‎ ‎‏ظهر وضو بگیرد و دیگر وظایف را انجام دهد و برای نماز عصر و مغرب و عشا واجب‏‎ ‎‏نیست و اگر پس از نماز ظهر خون قطع شود، واجب است فقط برای نماز عصر وضو‏‎ ‎‏بگیرد و به همین منوال، بلکه اگر خون پیش از نماز ظهر قطع شود و برای نماز ظهر وضو‏‎ ‎‏بگیرد و تا مغرب و عشا وضویش باقی بماند با همان وضو، آنها را می خواند و نیازی به‏‎ ‎‏وضو گرفتن مجدد ندارد.‏

احکام روزه در حال استحاضه

روزه گرفتن بر زن مُستحاضه واجب است. بعضی معتقد هستند لازم است مستحاضه در طول روزه تا آنجا که میتواند از خروج خون از محل خود جلوگیری کند.

روزه مستحاضه بر اساس احکام استحاضه، در صورتی درست است که غسل هایی که برای نمازها لازم است را انجام دهد. در استحاضه کثیره، یکی از شرایط صحت روزه، انجام غسل نماز مغرب و عشای شب گذشته دانسته شده است.

احکام استحاضه,احکام استحاضه متوسطه,احکام استحاضه قلیلهاحکام استحاضه از دیدگاه فقها

احکام غسل استحاضه

احکام غسل استحاضه مثل سایر غسل ها به دو شکل ترتیبی و ارتماسی انجام می شود و تنها در نیت با آن ها تفاوت دارد. میتوان یک غسل به نیت چند غسل متعدد انجام داد. به طور مثال به نیت غسل جمعه و غسل استحاضه و غسل جنابت تنها یک غسل انجام داد. اگر در بین غسل خون قطع نشود اشکالی ندارد، ولی چنانچه در بین غسل، استحاضه متوسطه به استحاضه کثیره تبدیل شود باید غسل را از ابتدا انجام دهد. (بیشتر بخوانید: احکام جنابت)

در مورد کفایت غسل استحاضه از وضو در میان مراجع تقلید اختلاف است و مشهور فقیهان نظریه عدم کفایت را برگزیده اند. غسل استحاضه باید بعد از داخل شدن وقت نماز انجام شده و بین وضو و غسل با نماز فاصله نیفتد.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

نام اصلی: علی جهانبخش

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
ویژه سرپوش