جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۳۶

بیوگرافی شهید علی صیاد شیرازی سرلشکر نیروی زمینی ارتش کشور (+ تصاویر)

شهید علی صیاد شیرازی,فعالیت های شهید علی صیاد شیرازی,شهادت شهید علی صیاد شیرازیشهید علی صیاد شیرازی از جمله افسران انقلابی ارتش در دوران نهضت اسلامی بود
شهید علی صیاد شیرازی سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده آن بود. او بعد از این که از فرماندهی نیروی زمینی ارتش استعفا داد ، عضو شورای عالی دفاع ملی شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش های وی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلی شد. 

چکیده ای از بیوگرافی شهید علی صیاد شیرازی

نام:علی صیاد شیرازی

زاده:۲۳ خرداد ۱۳۲۳

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۲۱ فروردین ۱۳۷۸

مدفن:قطعه ۲۹،  بهشت زهرا،  تهران

بیوگرافی شهید علی صیاد شیرازی

علی صیاد شیرازی در ۲۳ خرداد سال ۱۳۲۳ در شهرستان درگز از توابع استان خراسان رضوی دیده به جهان گشود. نام مادر وی شهربانو بود و نام پدرش زیاد بود. پدر وی از عشایر قشقایی بود که به استخدام ژاندارمری درآمد و سپس به ارتش منتقل شد. وی دو خواهر و شش برادر داشت كه یكی از برادرانش در جوانی درگذشت. او بهمراه پدر و خانواده، مانند دیگر خانواده های نظامیان، از شهری به شهر دیگر مهاجرت می کرد. محلّ پرورش شهید علی صیاد شیرازی شهرهای مشهد،  گرگان، شاهرود، آمل، گنبد و سرانجام گرگان بود. شهربانو شجاع که مادر او بود در ۴ مرداد ۱۳۹۵ فوت کرد.

وصیت نامه ی شهید علی صیاد شیرازی,شهید علی صیاد شیرازی,سپهبد شهید علی صیاد شیرازیاز ويژگي هاي شهید علی صیاد شیرازی میتوان به شخصیت مذهبی و فعالش اشاره کرد

تحصیلات شهید علی صیاد شیرازی

شهید علی صیاد شیرازی در شهرهای مشهد، آمل، گنبد کاوس و تهران دوران دبستان تا دبیرستان خود را سپری کرد. وی یکی از شاگردان ممتاز در تمام دوران تحصیل خود بود. عاقبت او در سال ۱۳۴۳ وارد دانشگاه افسری شد و چند سال بعد با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل شد و به انجام وظیفه مشغول شد. برای گذراندن دوره مقدماتی توپخانه در همین سال عازم اصفهان شد. وقتی که دوره مقدماتی اش تمام شد ، چند وقتی را در مناطق غرب کشور در مشاغل افسر دیده بان توپخانه و معاون آتش بار و فرمانده آتشبار ، در تبریز و سپس لشکر ۸۱ کرمانشاه به خدمت خود ادامه داد. وی در سال ۱۳۵۰ برای گذراندن دوره آموزشی زبان انگلیسی به تهران آمد و بعد از پایان دوره و جدیت در تحصیل، یکی از استادان زبان انگلیسی شد.

ازدواج شهید علی صیاد شیرازی

شهید علی صیاد شیرازی هنگامی که تصمیم داشت در سال ۱۳۵۰ با دختر دایی خود، عفت شجاع، ازدواج کند، با مخالفت ارتش حکومت پهلوی مواجه شد. حکومت پهلوی دلیل مخالفت ازدواجش با این دختر را سابقه مبارزاتی پدر عفت شجاع با حکومت مطرح کرد. سرانجام ارتش حکومت پهلوی در اثر اصرار ستوان شیرازی، با این ازدواج موافقت کرد. ثمره ی این ازدواج سه فرزند شامل یک دختر به نام مریم متولد ۱۳۵۲ و دو پسر به نام های مهدی متولد ۱۳۶۰ و محمد زاده ی سال ۱۳۶۳  بوده است.

بیوگرافی شهید علی صیاد شیرازی,امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی,شهید علی صیاد شیرازیشهید علی صیاد شیرازی یکی از فرماندهان بزرگ ارتش ایران در دوران جنگ تحمیلی به شمار می‌رود

فعالیت های شهید علی صیاد شیرازی

پس از این که تحصیلات شهید علی صیاد شیرازی به اتمام رسید، دوره« رنجر» و چتربازی را در شیراز با رتبه عالی گذراند. دوره تخصصی توپخانه را در اصفهان سپری کرد و به لشکر زرهی تبریز از سال ۱۳۴۸ پیوست و در نیروی زمینی خدمت رسمی خود را آغاز کرد. افسر دیده بان توپخانه و معاون آتش بار نخستین سمت او می باشد. لشکر مزبور در پایان ۹ ماه حضور وی در تبریز، منحل شد. لشکر تبریز پس از انحلال در اسفند سال ۱۳۴۹، به لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه منتقل و بعنوان فرمانده آتش بار در« گردان ۳۱۷» توپخانه مشغول به خدمت شد.

شهید علی صیاد شیرازی در آزمون اعزام به خارج دانش آموختگان دانشکده افسری در اوایل سال ۱۳۵۱ شرکت کرد و برای تکمیل تخصص توپخانه بعد از قبولی به آمریکا اعزام شد. او در شهر« فورت سیل» ایالت« اوکلاهما» دوره سه ماهه تخصص« هواسنجی بالستیک» را با نمره عالی و احراز رتبه اول از میان ۲۰ افسر آمریکایی و ایرانی به پایان رسانید. در اواخر سال ۱۳۵۲ بعد از بازگشت به میهن، به اصفهان رفت و در دانشکده توپخانه مشغول تدریس شد و  به تدریس زبان انگلیسی به طلاب حوزه علمیه« حاج حسن امامی» در کنار انجام وظایف نظامی و شغلی می پرداخت. 

در مهر ماه سال  ۱۳۶۰ شهید علی صیاد شیرازی به پیشنهاد رییس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد. وظیفه ی او در این منصب فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس بود. عملیاتی که سرنوشت جبهه های اسلام علیه کفر را به پیروزی رقم زد و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی ارتش اسلام قرار داد. بعد از آن در ۲۳ تیرماه ۱۳۶۵، علی صیاد شیرازی طی حکمی از طرف حضرت امام خمینی به عضویت شورای عالی دفاع منصوب شد. مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش به خاطر مسئولیت خطیری که شهید صیاد شیرازی در شورای عالی دفاع داشت، در مرداد ماه سال ۱۳۶۵با درخواست رئیس شورای عالی دفاع و موافقت حضرت امام خمینی، به شخص دیگری واگذار شد.

شهید علی صیاد شیرازی,زندگی نامه شهید علی صیاد شیرازی,مسئول عملیات ترور سپهبد شهید علی صیاد شیرازیشهید علی صیاد شیرازی با دختر دایی خود عفت شجاع، ازدواج کرد

در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ شهید علی صیاد شیرازی بهمراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رییس شورای عالی دفاع و موافقت امام خمینی به درجه سرتیپی ارتقای مقام یافت. وی در مهرماه سال ۱۳۶۸ به سمت معاونت بازرسی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح به تقاضای رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح و موافقت مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا منصوب شد. در شهریورماه سال ۱۳۷۲ امیر شجاع سپاه اسلام با حکم فرماندهی معظم کل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد. در ۱۶ فروردین ماه ۱۳۷۸ صیاد شیرازی هم زمان با عید غدیر به درجه سرلشگری با حکم مقام معظم فرماندهی کل قوا نایل آمد.

شهادت شهید علی صیاد شیرازی

شهید علی صیاد شیرازی در ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح روز شنبه ۲۱ فروردین ماه ۱۳۷۸، که با اتومبیلش قصد رفتن به محل کارش را داشت، در مسیر مورد سوء قصد عوامل تروریست منافقین قرار گرفت و شدیداً مجروح شد. بعد از مطلع شدن اهالی محل از این حادثه، فورا او را به بیمارستان فرهنگ انتقال دادند که متأسفانه در بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده، به شهادت رسید.

پیام رهبر انقلاب به شهید علی صیاد شیرازی

قسمتی از پیام مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای در مورد شهادت شهید علی صیاد شیرازی اینگونه است:امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداکار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزکار، سپهبد علی صیاد شیرازی امروز بدست منافقین مجرم و خون خوار و روسیاه به شهادت رسید او از روزی که قدم در راه انقلاب نهادند، مانند دیگر مردان حق، همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا به روی دست داشتند. سرزمین های داغ خوزستان و گردنه های برافراشته کردستان سالها شاهد آمادگی و فداکاری این انسان پاک نهاد و مصمم و شجاع بوده است.

وصیت نامه شهید علی صیاد شیرازی

بسم الله الرحمن الرحیم، ارحم الراحمین، رب العالمین و صلی الله علی محمد واله الطاهرین و سلم.انالله و اناالیه راجعون... خداوندا! این تو هستی که قلبم را مالامال از عشق به راهت، اسلامت، نظامت و ولایتت قرار دادی. خدایا؛ تو خود می دانی که همواره آماده بوده ام آنچه را که تو خود به من دادی، در راه عشقی که به راهت دارم، نثار کنم. در صورتیکه چنین نبود، آن هم خواست تو بود. پروردگارا؛ رفتن در دست تواست، من نمی دانم چه موقع خواهم رفت، ولی می دانم که از تو باید بخواهم تا مرا در رکاب امام زمانم قرار دهی و به قدری با دشمنان قسم خورده ات بجنگم تا به فیض شهادت نائل آیم. از پدر و مادرم که حق بزرگی بر گردنم دارند می خواهم که مرا عفو کنند؛ من نیز همواره برایشان دعا کرده ام که عاقبت به خیر شوند.

زندگینامه شهید علی صیاد شیرازی,شهید علی صیاد شیرازی,ازدواج شهید علی صیاد شیرازیشهید علی صیاد شیرازی به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید

از همسر گرامی و فداکار و فرزندانم تقاضا دارم که مرا ببخشند که کم تر توانسته ام به آن ها برسم و بیشتر می خواهم وقف راهی باشم که خداوند متعال به امت زمان ما عطا فرموده است. آنچه برایم از دنیا باقی می ماند، حق است که در اختیار همسرم قرار گیرد. از همه ی آن هایی که از من بد دیده اند می خواهم که مرا به بزرگی خودشان ببخشند و بالاخره از مردان مخلص خودم به ویژه حاج آقا امیر رنجبر نیک دل، استدعا دارم به امور حساب و کتاب من در غیابم رسیدگی کنند و با برادران دیگر، چون جناب سرهنگ حاج آقا آذریون و تیمسار حاج آقا آراسته در این باب، تشریک مساعی نمایند. خداوندا! ولی امرت حضرت آیت الله خامنه ای را تا ظهور حضرت مهدی( عج) زنده، پاینده و موفق بدار. آمین یا رب العالمین من الله التوفیق علی صیاد شیرازی- ۱۹دی ماه۱۳۷۱

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
ویژه سرپوش