دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۶۸

زندگينامه شهيد حسين فهميده از کودکی تا به شهادت رسیدن

حسين فهميده,عکس های محمدحسین فهمیده,بیوگرافی حسين فهميدهحسین فهمیده یک پسر شجاع، فعال، کوشا و خوش برخورد بود
حسین فهمیده وقتی که نوجوان بود، یک پسر شجاع، فعال، کوشا و خوش برخورد بود و مطالعه کردن را خیلی دوست داشت و با این که به سن تکلیف نرسیده بود، ولی نماز می خواند و احترام خاصی برای والدینش قائل بود.

چکیده ای از بیوگرافی حسین فهمیده

نام:محمد حسین فهمیده

زاده:۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۶

زادگاه:قم، ایران

ملیت:ایرانی

مدفن:بهشت زهرا، تهران، ایران

درگذشت:۳۰ اکتبر ۱۹۸۰

بیوگرافی حسین فهمیده

محمدحسین فهمیده در تاریخ ۱۳۴۶ خورشیدی در قم در محله پامنار متولد شد و در یک محیطی مذهبی و خانواده ی متدین بزرگ شد. نام پدرش محمدتقی بود و نام مادرش فاطمه کریمی بود. فرشته فهمیده که خواهر محمد حسین فهمیده بود، روایت کرد:برادر من در اردیبهشت ماه ۱۳۴۶ هم زمان با ماه محرم متولد شد و پدرم بخاطر ارادت به امام حسین( ع) تصمیم گرفت نام پسرش را حسین بگذارد تا راه شهدای کربلا را ادامه دهد. او وقتی که نوجوان بود، همواره آبستن حادثه ای بود؛ این حوادث در شکل گیری شخصیت وی مؤثر واقع شد.

محمدحسین فهمیده,روز نوجوان,نحوه شهادت حسین فهمیده تاریخ ۸ آبان بدلیل شهادت محمدحسین فهمیده، روز نوجوان نامگذاری شد

بیشتر بخوانید:

در اسفندماه ۱۳۹۸ فاطمه کریمی که مادر حسین و داوود فهمیده بود، فوت کرد. در فروردین ماه ۱۳۹۹ پدر شهید فهمیده که به خاطر بیماری تنفسی در بیمارستان بستری بود، درگذشت.

تحصیلات شهید حسين فهميده

در سال ۱۳۵۲، حسین فهمیده برای تحصیل به مدرسه رفت و با یک معلم روحانی کلاس اول تا چهارم ابتدایی را گذراند. او به علت انتقال خانواده اش به کرج، سال پنجم ابتدایی و اول و دوم راهنمایی را از مهرماه ۱۳۵۸ در دو مدرسه در کرج سپری کرد.

روز نوجوان

محمدحسین فهمیده، که نوجوانی ۱۳ ساله بود، در تاریخ ۸ آبان به شهادت رسید و به این علت این روز را روز نوجوان نامگذاری کردند.

عزیمت حسین فهمیده به سوی جهاد

وقتی که حسین فهمیده دوازده سال داشت، حوادث کردستان اتفاق افتاد. وی که عشق انقلاب وامام قدس سره را در سر داشت، به کردستان رفت، ولی چون سنش کم بود، برادران کمیته او را باز گردانند و درصدد برآمدند که از او درحضور مادرش تعهد بگیرند تا دیگراز کرج خارج نشود ولی او رضایت نداد و به برادران کمیته گفت که خودتان را زحمت ندهید. اگر امام بگوید، به هر کجا که باشد، آماده رفتن هستم.

حسین فهمیده گفت:من باید درصدد خدمت رساني به مملکتم باشم. من نمی نویسم و اگر بنویسم حرف دروغی زده ام. وی حتی حاضر نمی شود با تهدید به زندان تعهد بدهد و سرانجام از مادرش امضا می گیرند. حسین فهمیده درهمان روزهای نخست جنگ تحمیلی، تصمیم می گیرد که به جبهه برود و به جنگ با متجاوزان بعثی برود. او در خانواده و بین دوستانش زمزمه رفتن را می افکند. حسین فهمیده، خودش را در یکی از بیمارستان های کرج به یکی از دوستانش که بستری بود، رساند و با او خداحافظی کرد و برای وی از جبهه و جنگ گفت و تکلیف الهی خود را گوشزد کرد.

یک روزکه حسین فهمیده به بهانه خرید نان از خانه بیرون رفته بود، مبلغ ۵۰ تومان به دوستش داد و از او درخواست کرد تا نان بخرد و به منزل آنها ببرد و برای رفتن به خوزستان، تصمیمش را برای دوستش گفت و از وی خواست که تا سه روز خانواده اش را در جریان نگذارد تا مانع رفتن او نشوند بعد به آنها خبر دهد. دوست وی یکی، دو روز بعد اینگونه خبرداد که:

من رفتم جبهه نگران من نباشید.

یکی از پاسداران کمیته در تهران متوجه تصمیم حسین فهمیده شد و با وی حرف زد و سعی کرد تا او را از تصمیمش منصرف کند، ولی موفق نشد. شهید فهمیده که در عزمش راسخ بود، شهرهای جنوب کشور رفت و هرچه تلاش کرد که با گروه یا دسته ای که قصد داشتند به خطوط مقدم جبهه بروند، موفق نشد. تا این که با جمعی از دانشجویان انقلابی دانشکده افسری برخورد کرد و پیش فرمانده آنان رفت و از او تقاضا کرد تا وی را با خود ببرند. فرمانده از این کار امتناع کرد، ولی شهید فهمیده بقدری پافشاری کرد تا فرمانده را متقاعد کند که وی را برای یک هفته به خرمشهر ببرد.

نحوه شهادت حسين فهميده,زندگی نامه محمدحسین فهمیده,محمدحسین فهمیدهحسین فهمیده برای اثبات لیاقتش به فرمانده، یک مرتبه بین عراقی ها حضور یافت

هر کاری که پیش می آمد دراین مدت کوتاه، حسین فهمیده پیش قدم میشد و در تمامی کارها استعداد و قابلیتش را نشان می داد. وی در خرمشهر با دوستی که درآن جا پیدا کرده بود، یعنی محمد رضا شمس، هر دو مجروح شدند و به بیمارستان منتقل شدند و حسین فهمیده با وجود مخالفت فرمانده آن گروه با حالت مجروحیت، مجدداً در خرمشهر به خطوط مقدم بازگشت. چشمان حسین درحین برخورد با فرمانده و بعد از ممانعت او از حضور درخط مقدم، پراز اشک شد و با ناراحتی به فرمانده گفت:من ثابت می کنم به شما که می توانم به خط بروم ولیاقتش را دارم.

حسین فهمیده برای اثبات لیاقتش به فرمانده، یک مرتبه بین عراقی ها حضور یافت ولباس و اسلحه ای از عراقی ها بدست‌آورد و در هیئت یک عراقی به نیروهای خودی نزدیک شد، بنحوی که رزمندگان دیدند که یک عراقی کوچک به طرفشان می آید! قصد داشتند به او شلیک کنند، که یکی از آنان گفت، صبرکنید تا با پای خودش بیاید آن گاه اسیرش می کنیم. وقتی که نزدیک شد، دیدند که حسین است و می خواهد ثابت کند که میتواند با عراقی ها با دست خالی بجنگد و شجاعت و لیاقت این را دارد که در خط مقدم حاضر شود. مسئول گروه که به توانمندی و اراده ی حسین فهمیده برای رزم در جبهه مطمئن شد، به وی اجازه داد تا درجبهه بماند.

سخن امام پس از شهادت حسین فهمیده

امام خمینی( ره) در مورد شهید محمدحسین فهمیده در دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند:« رهبر ما طفل سیزده ساله ایست که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ تر است، خود را با نارنجک، در زیر تانک دشمن انداخت و آنرا منهدم کرد و شربت شهادت را نوشید.»

نحوه شهادت حسين فهميده

حسین فهمیده در روز هشتم آبان ۱۳۵۹، با دوست شهیدش محمدرضا شمس که هم سنگر بودند در حمله عراقی ها، محاصره شدند. محمدرضا شمس، زخمی شد ولی حسین فهمیده با سختی و زحمت زیاد، دوستش را به پشت خط رساند و بعد از بازگشت به سنگر دید که پنج تانک عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده اند و میخواهند آن را را محاصره و قتل عام کنند. حسین فهمیده تعدادی نارنجک به کمرش بست و به طرف تانک ها حرکت کرد. تیری به پایش خورد ولی خللی در اراده پولادين او وارد نشد و در همان حال توانست به تانک رو به رو برود و خود را به زیر تانک بیاندازد و درنهایت تانک منفجر شد.

دشمنان متجاوز با دیدن این صحنه فکر کردند که حمله ای صورت گرفته و با سرعت تانک ها را رها کرده و فرار کردند. در نتیجه، حلقه محاصره شکسته شد و بعد از مدتی نیروهای کمکی آمدند و آن قسمت را از وجود متجاوزان پاک سازی کردند.

صدای جمهوری اسلامی ایران با قطع برنامه های خود اعلام کرد که نوجوانی ۱۳ساله با فداکاری به زیر تانک عراقیها رفته و آن را منفجر کرده ولی خودش به شهادت رسیده است. بقایای پیکر شهید حسین فهمیده بعد از شهادت در بهشت زهرا، قطعه ۲۴، ردیف ۴۴، شماره ۱۱ دفن شد.

شهید محمد حسین فهمیده,نحوه شهادت حسين فهميده,زندگی نامه محمدحسین فهمیدهحسین فهمیده تعدادی نارنجک به کمرش بست و به زیر تانک ها رفت

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 37
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
عالی بودممنون
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش