پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۶۰۰۶۷

شهید کریم اندرابی و ماجرای شهادت او

شهید کریم اندرابیشهید کریم اندرابی
شهید کریم اندرابی یکی از شهدای هشت سال دفاع مقدس بودند که در سال ۱۳۳۳ به دنیا آمد و در سال ۱۳۶۳ در عملیات عملیات عاشورا در منطقه میمک به شهادت رسید. در ادامه این مقاله از سرپوش به زندگینامه این شهید پرداخته می شود.

چکیده بیوگرافی شهید کریم اندرابی

نام کامل: کریم اندرابی

تاریخ تولد: ۱۰ آبان ۱۳۳۳

محل تولد: نیشابور

حرفه: کشاورز 

تحصیلات: اول دبیرستان

شهادت: ۲۸ مهر ۱۳۶۳ در عملیات عاشورا در منطقه میمک

محل دفن: بهشت زهرای نیشابور

کارت شناسایی شهید کریم اندرابیزندگینامه شهید کریم اندرابی

زندگینامه شهید کریم اندرابی

کریم اندرابی در ۱۰ آبان ۱۳۳۳ در نیشابور به دنیا آمد. او فرزند حبیب الله اندرابی بود که براساس گفته مادرش خدا او را زمان برگشت از سفر مکه به آنها داده است. زمانی که ۶ ساله بود در چاه افتاد اما با معجزه خدا نجات پیدا کرد و زنده ماند. 

تحصیلات خود را تا اول دبیرستان ادامه داد زیرا می گفت این رژيم طاغوتی است به همین دلیل به روستا برگشت و به کار کشاورزی مشغول شد تا زمانی که برای خدمت سربازی حاضر شد. 

در دوران سربازى دوست نداشت زیر سلطه‏ ى گروهبان یا فرمانده‏اى باشد. در اواسط خدمت سربازى در اوج خفقان پیام حضرت امام را شنید و عزم خود را جزم به عنوان مخالفت با رژیم از سرباز خانه فرار کرد.

زمانی که انقلاب آغاز شد به صورت خودکار در تظاهرات و راهپیمایی ها حاضر می شد، همچنین پخش اعلامیه و رساله های امام را نیز برعهده داشت، از طرفی با برخی از دانشجویان نوارهای امام را تکثیر می کرد. 

ازدواج کریم اندرابی

کریم اندرابی زمانی که ۱۷ ساله بود با فاطمه حاجی بیگلو ازدواج کرد البته مدت زمان زیادی از ازدواج آنها نگذشت و تنها ۵ سال توانستند باهمدیگر زندگی کنند. ثمره این ازدواج پسری به نام یوشع بود که در ۲۴ دی ۱۳۵۹ به دنیا آمد. او به همسر خود توصیه می کند برای شهادتش اشک نریزد و گوشه گیر نباشد تا فرزندش کمبود پدر را احساس نکند، از طرفی به او می گوید که برای فرزندشان هم پدر باشد و هم مادر.

شهید کریم اندرابی در خاکسپاری همرزمششهید کریم اندرابی در کنار همرزمانش

آغاز جنگ تحمیلی

بعد از انقلاب تا زمان شهادت در خدمت سپاه بود و زمانی که جنگ تحمیلی شروع شد برای حفظ و حراست از ارزش ها اسلامی و دفاع از کشور وارد جبهه های جنگی شد. او رفتن به جنگ را وظیفه شرعی خودش می دانست و برای دفاع از کشور و ناموس راهی جبهه ها شد. زمانی که اعلام کردند به هر پاسدار مبلغی تعلق خواهد گرفت عنوان کرد: «من براى پول به جبهه نمى‏روم.»

کریم اندرابی فرمانده گردان روح الله لشکر ۵ نصر بود، در زمان فعالیت خود پشت جبهه را نیز رها نمی کرد و به خانواده های شهدا سرکشی می کرد. در زمان جنگ تک و تنها حدود چهارصد نفر عراقى را اسیر کرده بود. به خاطر شجاعتش در جنگ به او لقب «شیر خوزستان» داده بودند.

همسر شهید کریم اندرابی به نقل از همسرش می گوید: 

«یک شب در خطّ مقدّم جبهه در حال نماز شب خواندن بودم که فرداى آن روز عملیّات داشتیم. در سنگر مشغول نماز شب بودم که ناگهان پرده‏ى سنگر کنار رفت و آقایى با لباس شخصى وارد سنگر شد و به من گفت: شما از صبح خسته شدید، برایتان چایى بیاورم؟ من که در حال نماز بودم به او گفتم: بعدا مى‏خورم. بعد آن آقا رفت. بعد از مدّتى که به خود آمدم، فهمیدم که در این مکان کسى که با لباس شخصى نمى‏تواند باشد؟!»

در اوایل جنگ به مناطق کردستان منتقل شدند اما تحت محاصره منافقان و دموکرات ها قرار گرفتند. به مدت ۳ روز بدون هیچ غذایی جنگیدند توانستند منافقان را ناامید کنند درنهایت نیز از محاصره آنها بیرون آمدند. دست اندرابی در آن درگیر مجروح شد اما با وجود این مجروحیت بازهم به جبهه پیوست. 

همچنین مى‏گوید: «در عملیّات بیت المقدس در کنار رود کارون شهید اندرابى سخت مریض بود. چهل درجه تب داشت. ناى راه رفتن نداشت. از طرفى خمپاره‏اى به دیگ غذا خورده بود. گرسنه و خسته بودیم. وقتى عملیّات شروع شد، شهید پیشاپیش نیروها در حرکت بود، در صورتى که کسى را یاراى رفتن نبود.»

همسر کریم اندرابی می گوید: 

«آخرین بارى که او به جبهه اعزام شد و در حال حاضر شدن بود، من وسایل او را آماده مى‏کردم که پسرم از خواب بلند شد و گفت: بابا، الآن تفنگت تو کوچه بود و خونى و من آن را برداشتم. شهید به فکر فرو رفت و گفت: این دفعه آخرى است که شما را مى‏بینم. دیگر برنمى‏گردم و تفنگ مرا یوشع برمى‏دارد. پس از مدّتى که در جبهه بود، تلفن کرد و گفت: امشب عملیّات داریم، از من راضى باش. دعا کن خواب پسرم درست باشد.»

ابوالفضل فروعى‏راد همرزم کریم اندرابی مى‏گوید: 

«در عملیّات میمک به شکم او تیر خورد. در شرایطى بود که نمى‏توانست راه برود،ولى طورى عمل کرد که نیروها متوجّه نشدند. نیروها را به جلو هدایت کرد که به راه خود ادامه دهند. بعد او را به بیمارستان منتقل مى‏کنند که در راه به شهادت مى‏رسد.»

شهید کریم اندرابی همراه دوستانش در جبهه جنگشهید کریم اندرابی در جبهه

شهادت کریم اندرابی

کریم اندرابی در ۲۸ مهر ۱۳۶۳ برای دفاع در عملیات عاشورا در منطقه میمک به شهادت رسید. علت شهادت را اصابت ترکش به ناحیه سینه و شکم می دانند. جسد پاک شهید در بهشت فضل نیشابور به خاک سپرده شد. 

پیکر شهید کریم اندرابیپیکر شهید کریم اندرابی

شهید در وصیت نامه ‏ى خود مى‏گوید: 

«چیزى ندارم بگویم، ولى سفارش کوتاه به خانواده‏ى عزیز، همسر مهربانم، فرزند مهربان و عزیزم، برادران با غیرت و خواهران عزیزم، از شما تقاضا دارم که صبرو استقامت را پیشه کنید و از شما مى‏خواهم از من راضى باشید.م خصوصا پدر مهربان و همسر عزیزم که من شما را زیاد زحمت دادم. و شما پدر و خانواده‏ ى عزیز و همسر مهربانم، مى‏خواهم که امام را تنها نگذارید که تنها گذاشتن امام، تنها گذاشتن اسلام عزیز و امام حسین (ع) است. همسر مهربانم، مى‏خواهم که صبر کنید که صبر درراه خدا اجر زیاد دارد و از شما تقاضا دارم که فرزندم را حسین‏ وار تربیت کنى و خودتان چون زینب (س) باشید.

امیدوارم که همگى از من راضى باشید. باز هم مى‏گویم اسلام را رها نکنید که همه چیز در اسلام نهفته است.

خانواده‏ى عزیز و مهربانم، از شما مى‏خواهم که از من راضى باشید، چون اگر راضى نباشید، شهادت ما شهادت نقص‏دار مى‏باشد.صبر و استقامت کنید، همچون امام زین‏العابدین (ع) و زینب کبرى(س).»

گردآوری: بخش دین و شریعت سرپوش

  • 9
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش