جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۷۸

آموزش مرحله به مرحله کاشت موسیر در زمین و گلدان

کاشت موسیر,روش کاشت موسیر,زمان کاشت موسیرموقع کاشت موسیر نباید تمام غده زیر خاک فرو رود

گیاه موسیر از گیاهانی به شمار میرود که مثل سیر است و در مقایسه با پیاز، طعم ملایمی دارد. این گیاه، متعلق به نواحی غرب آسیا از لحاظ بومی میباشد و در زمره گیاهان غده دار قرار دارد. بسیاری از افراد به پرورش و کاشت موسیر در منزل، علاقه دارند.

کاشت موسیر

در خانواه ی سیر و پیاز، گیاهی به نام موسیر وجود دارد که برای تهیه بسیاری از غذاها و انواع ترشی از برگ ها و پیاز آن به شکل خشک یا تازه استفاده می کنند. میزان تولید بذر موسیر، خیلی کم است؛ به همین خاطر این گیاه، غده ای در زیر خاک تولید می کند و ریشه ی آن دارای یک پیاز درشت میباشد که به یکدیگر از طریق پایه وصل شده اند و فاقد پوشش هستند.

برگ های گیاه موسیر به رنگ سبز میباشد و از خصوصیات دیگر این گیاه می توان به باریک، دراز و میان تهی بودن آن اشاره کرد. رنگ گل های موسیر، بنفش متمایل به قرمز است و همچنین رنگ حبه های زرین مانند این گیاه، سفید است. برخی از افراد، اقدام به جمع آوری این گیاه در کوهستان ها در فصل بهار و تابستان می کنند و در طب سنتی به خاطر خواص فراوانش، کاربرد بسیاری دارد. تکثیر و ازدیاد این گیاه از طریق پیازهای کوچک غده مانند میباشد که لایه لایه نیست.

شرایط محیطی مورد نیاز کاشت موسیر

بهترین زمان کاشت بذر موسیر

از سبزی های فصل خنک می توان به موسیر اشاره کرد که فصل پائیز یا بهار به عنوان بهترین زمان کاشت بذر آن به شمار می رود. درصورتی که در فصل پائیز( پس از گذر اولین سرما و قبل از رسیدن سرمای زمستانه) بذر موسیر را بکارید؛ فرآیند محصول دهی این گیاه، سریعتر میشود و باتوجه به شرایط ایجاد شده برای گیاه در کشت بهاره( اواخر اسفند یا فروردین ماه )، موسیرهای بزرگ تر و بهتری تولید می شود.

- خاک مناسب برای کاشت موسیر:

خاک با زهکشی مناسب برای کاشت موسیر و برداشت محصول مناسب از آن، به عنوان کلید اصلی محسوب میشود. بهترین خاک برای کشت بذر موسیر، خاک های شنی، سیلتی و لومی می باشد؛ بدین دلیل که به خوبی زهکشی شده اند.

- نیاز نوری برای کاشت بذر موسیر:

موسیر به بستری برای رشد مناسب و ایده‌ال خود نیاز دارد؛ از این رو بمدت ۶ الی ۸ ساعت، نیازمند نور کامل افتاب می باشد.

- دمای مناسب برای کاشت موسیر:

دمای سازگار با کاشت موسیر باید ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتیگراد باشد. بطور کلی دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد یک دمای بهینه است که باعث میشود گیاه موسیر، رشد کند. دماهای بالاتر از ۲۷ درجه سانتیگراد ، موجب افت میزان رشد این گیاه میشود.

طرز کاشت موسیر,کاشت موسیر در خانه,کاشت موسیر در هکتاربهترین زمان کاشت موسیر، فصل پاییز یا بهار می باشد

- میزان آبیاری مورد نیاز برای موسیر:

موسیر نیازمند مراقبت و آبیاری زیادی نیست؛ ولی این نکته را فراموش نکنید که آبیاری متناوب و منظم این گیاه به منظور رشد مناسب، لازم و ضروریست. این گیاه را تا زمانی که برگهایش زرد شود؛ آبیاری دهید( یکبار در هفته) وگرنه آبیاری بیش از حد باعث میشود که موسیرها فاسد شود.

مراحل کاشت موسیر در گلدان

برای کاشت موسیر، با خاک مناسبی گلدان مورد نظرتان را پر کنید. خاک شنی سبک با حاصل خیزی بالا و زهکشی خوب برای کاشت موسیر در گلدان، توصیه شده است. با جدا کردن پیازهای موسیر به آرامی آن را در عمق ۲ تا ۳ سانتیمتری خاک بکارید. فراموش نکنید که نباید تمام غده در موقع کاشت موسیر در زیر خاک فرو برود، بلکه باید قسمتی از آن از خاک بیرون باشد. پس از آن به آبیاری کامل خاک گلدان بپردازید. لازم نیست در دفعات بعدی آب زیادی به گلدان بدهید؛ بدین دلیل که آب اضافی، پیاز موسیر را پوسیده میکند. هنگامی که سطح خاک گلدان، خشک شود؛ در این زمان می توانید نسبت به آبیاری اقدام کنید.

پیازچه بعد از ۱ تا ۲ هفته رشد و شروع به جوانه زدن می کند، با لایه ای از خاک نرم می توانید قسمت بالایی پیاز موسیر را بپوشانید. به اینصورت که در اطراف آن به منظور ترد و سفید شدن قسمت پائین ساقه و یقه پیاز موسیر، حدود ۵ سانتی متر خاک بریزید. معمولاً پیازهای موسیر بمدت ۱۰۰ روز پس از کاشت موسیر، قابل برداشت و استفاده هستند. قبل از این که گیاه، گل بدهد؛ می توانید موسیر را برداشت کنید.

آبیاری گیاه موسیر را زمانی باید متوقف کرد که نخستین برگ های زرد و قهوه ای را مشاهده کنید؛ در این زمان می توانید بوته ها را از خاک خارج کنید. شما میتوانید برای خشک شدنشان، چند روزی آن ها را در مقابل افتاب بگذارید. سپس با دسته بندی پیازها، آن ها را در جایی خنک، آویزان کنید و از آن ها در ماههای بعد استفاده کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که زمانی می توان گیاه موسیر را برداشت کرد که برگ ها زرد و پژمرده شوند. در زمان مشاهده ی چنین نشانه هایی باید غده ها را در یک روز آفتابی از داخل زمین بیرون بیاورید تا با قرار دادنشان در مقابل افتاب بمدت چند روز، خشک شوند. بعد از دسته بندی ، آن ها را در جایی خنک با جریان هوا آویزان کنید.

کاشت موسیر,زمان کاشت موسیر,روش کاشت موسیر از طریق بذرخاک مناسب برای کاشت موسیر در گلدان، خاک شنی سبک با حاصلخیزی بالا میباشد

مراحل کشت موسیر در زمین

مراحل کشت موسیر در زمین به اینصورتست که با آماده کردن مجموعه ای از پیاز موسیر از فروشگاه های محصولات کشاورزی ، اقدام به کاشت آن در فصل پائیز کنید؛ یعنی کاشتن این گیاه باید در فصل پائیز بعد از اولین سرما باشد.

در فصل زمستان، قرار گیری پیازهای موسیر، بسیار خوب است. موسیر می تواند در دمای ۲۰- درجه سانتیگراد زنده بماند. در صورت زندگی در منطقه ی سردی که دمای آن پائین تر از ۲۰- درجه سانتیگراد در فصل زمستان است؛ توصیه میشود که موسیر را در اوایل بهار بکارید.

اگر قصد کاشت موسیر در فصل بهار را دارید؛ دقت کنید که زمین یخ نزند. در صورتی که دمای هوا در فصل زمستان در منطقه زندگی شما از ۱۸- درجه سانتیگراد پائین تر باشد باید با یک لایه ۱۵ سانتی متری مالچ شکل یونجه خشک و یا کاه، زمین موردنظرتان را بطور کامل پوشش دهید. درصورت رشد مجدد گیاه موسیر در فصل بهار باید مالچ را حذف کرد و در هر ردیف برای هر سه متر، حدود یک فنجان کود NPK 1- 2- 1 اضافه کرد.

سپس در این مرحله از کاشت موسیر باید خاک را آماده کنید. موسیر، احتیاجی به خاک یا کود خاص ندارد و رشد خوبی در بیشتر خاک ها دارد. شما باید خاک را پیش از کاشتن، نرم کنید و موسیر را درون زمین به شکل ردیف مانند و یا به شکل فردی بکارید.

در این زمان با قرار دادن پیاز موسیر در درون خاک، بخش بالایی آن را با یک لایه از خاک بپوشانید، لزومی به کاشت پیاز موسیر در اعماق زیاد نیست بلکه باید در اعماق ۲٫۵ سانتی متری، اقدام به کاشت موسیر کنید. باید در یک ردیف، پیازهای موسیر را با فاصله های ۱۵ الی ۲۰ سانتی متری به صورت جداگانه از هم بکارید. هر ردیفی باید حدود ۲۵ الی ۳۰ سانتیمتر از ردیف دیگر فاصله داشته باشد.

معمولاً غده های بزرگ موسیر را بمدت ۱۰۰ روز بعد از کاشت پیازهای کوچک، می توان برداشت کرد. غده های بزرگ، قابلیت استفاده بعنوان سبزی را دارند.

نحوه کاشت موسیر,روش کاشت گیاه موسیر,کاشت موسیرمعمولا ۱۰۰ روز بعد از کاشت موسیر، پیازهای موسیر قابل برداشت و استفاده هستند

گردآوری: بخش علمی سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش