پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۱۰۲

آشنایی با اصول و مراحل پرورش کرم ابریشم

مراحل پرورش کرم ابریشم,پرورش کرم ابریشم در منزل,پرورش کرم ابریشم در خانهآموزش پرورش کرم ابریشم
پرورش کرم ابریشم از دیرباز وجود داشته و علاوه بر اهمیت معنوی آن اهمیت اقتصادی نیز دارد. از پرورش کرم های ابریشم می توان الیاف طبیعی ابریشمی به دست آورد که برای صنعت پوشاک از اهمیت بالایی برخوردار است. این حرفه کم زحمت است و سرمایه زیادی نمی خواهد. در ادامه به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت.

تاریخچه پرورش کرم های ابریشم:

پرورش کرم های ابریشم بیش از ۴۰۰۰ سال پیش تا کنون وجود داشته و برای اولین بار در چین حدود ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح آغاز شد، این موضوع تا سال ها توسط چین از اروپا و آمریکا مخفی مانده بود و آنها با معامله این کالا سود زیادی را به دست می آوردند.

یک افسانه چینی وجود دارد که می گوید کرم ابریشم را یک امپراطور کشف کرد که زیر یک درخت مشغول نوشیدن چای بوده، در همان حین یک نخ ابریشم اطراف انگشت خود می پیچد و با تمام شدن ابریشم مشاهده کرد که یک لارو کوچک از آن باقی مانده است.

از همین طریق او فهمید لارو می تواند منبعی از ابریشم باشد، سپس او نحوه تولید ابریشم را آموخت و به دیگران نیز آموزش داد، البته در رابطه با ابریشم افسانه های زیادی وجود دارند اما در هر صورت ابریشم به عنوان یک کالای لوکس و گران قیمت به شمار می رود که توسط دو راهبه به ایران راه پیدا کرد.

پرورش کرم ابریشم در منزل,پرورش کرم ابریشم در خانه,نحوه پرورش کرم ابریشممراحل پرورش کرم ابریشم

کرم ابریشم را چگونه می توان پرورش داد؟

از آنجا که ابریشم در صنایع گوناگون کاربرد دارد می توان به پرورش کرم ابریشم به عنوان یک منبع درآمد خوب نگاه کرد. در ادامه به مراحل پرورش کرم ابریشم خواهیم پرداخت:

مرحله اول:

تهیه کردن تخم این حشره اولین مرحله است که می تواند هم به صورت آنلاین و هم حضوری تهیه شود. لازم به ذکر است؛ تخم ها در هر زمان از سال قابل دسترس هستند . شما می توانید نوع نژاد آنها را نیز انتخاب کنید، مثلا می توانید پیله‌های رنگی مختلف سفارش دهید. 

در این مرحله تخم ها بسیار ریز هستند و رنگشان زرد است، هنگامی که به دست مصرف کننده می رسند احتمالا رنگ سبز-خاکستری، خاکستری – بنفش یا قهوه‌ای روشن هستند. در صورتی که رنگی غیر از موراد گفته شده باشد ممکن است تخم کرم ابریشمی داشته باشید که دچار جهش نادری شده است.

کرم ابریشم گونه ای وحشی است که در طبیعت وجود ندارد، به همین دلیل در شرق آسیا گونه هایی وحشی وجود دارند که نمی توان آنها را با این روش پرورش داد.

مرحله دوم:

در این مرحله باید از تخم ها تگه داری کنید. برای این کار لازم است آنها را در یک ظرف کوچک با نور و دمای مناسب قرار دهید، ظروف پتری یا جعبه کفش می تواند انتخاب مناسبی باشد که رایج هستند. تخم ها در دمای عادی مشکلی تخواهند داشت اما اگر دما را حدود ۲۹ درجه نگه دارید تخم ها سریع تر رشد خواهند کرد.

نکته ی حائز اهمیت در این باره این است که؛ تخم ها از اتاق گرم خوششان می آید اما نور مستقیم می تواند برایشان خطرآفرین باشد. در صورتی که تخم ها خیلی خشک یا خیلی مرطوب باشند؛ عملکرد خوبی نخواهند داشت، در صورتی که اتاق خشک است؛ استفاده از کمی کاغذ مرطوب می تواند گزینه مناسبی باشد، باید توجه داشته باشید برای این کار نباید تخم ها را لمس کنید، در صورتی هم که رطوبت ظرف زیاد از حد است و در طرفین ظرف قطره مشاهده می کنید آنها را به جای خشک تری منتقل کنید.

مرحله سوم:

در این مرحله باید آماده خروج کرم از تخم باشید؛ به طور کلی با توجه به دمایی که تخم ها در آن قرار دارند ۱ تا ۳ هفته طول می کشد تا از تخم بیرون بیایند. در صورتی که دمای هوا مناسب باشد یعنی حدود ۲۹ درجه، نهایتا تا ۹ روز بعد کرم ها از تخم بیرون می آیند و در دمای معمولی اتاق هم ممکن است ۳ هفته زمان نیاز داشته باشند. باید توجه داشت گاهی کرم ها اصلا از تخم بیرون نمی آیند که هیچ مشکلی وجود ندارد این موضوع امری طبیعی در پرورش کرم ابریشم است.

طرز پرورش کرم ابریشم,طرح پرورش کرم ابریشم,شرایط پرورش کرم ابریشممراقبت از کرم هایی که از تخم بیرون آمده اند

مرحله چهارم:

لاروهایی که از تخم بیرون آمده اند نیاز به نگهداری دارند، بنابراین این مرحله بسیار اهمیت دارد. شما می توانید لاروها را در یک جعبه یا هر چیز دیگری با همین شکل نگهداری کنید. یک کاغذ یا حوله در کف جعبه بیندازید و کرم ها را روی آن قرار دهید. باید راه مبادله هوا را با ایجاد چند سوراخ روی جعبه ایجاد کنید، دما هوا را هم باید بین ۲۰ تا ۲۷ درجه نگه دارید. وجود مقدار کمی نور آفتاب هم مفید است. بعد از بزرگ تر شدن کرم ها می توانید تعدادی از آنها را وارد جعبه دیگری کنید.

مرحله پنجم:

تغذیه کرم های ابریشم بسیار مهم است و باید به آن بسیار توجه شود، اگر برای کرم ها برگ توت پیدا کنید شرایط خیلی خوب می شود. یک برگ پهن تر مخصوص کرم های بزرگ تر و یک برگ باریک تر برای کرم های کوچک تر. در صورتی هم که برگ توت پیدا نکردید می توانید از غذای مخصوص به کرم ها استفاده کنید، این غذا را هم می توانید هم به شکل آنلاین و هم حضوری تهیه کنید اما خرید حضوری بهتر است.

باید توجه داشته باشید که برگ ها باید مرتبا تعویض شوند و در مراحل اول تغذیه باید میزان کمی از برگ به کرم‌ها بدهید و به تدریج مقدار آن را بیشتر کنید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است شستن برگ ها قبل از تغذیه و خشک کردن آنها است، استفاده از برگ های زرد و بدرنگ هم نباید وجود داشته باشد.

مرحله ششم:

در  این مرحله باید کرم‌ ابریشم را تمیز کنید. ترک بیش از حد کرم های ابریشم می تواند زمینه رشد باکتری و کپک را ایجاد کند، بنابراین تمیز کردن کرم های ابریشم بسیار حائز اهمیت است. در چند روز اول پرورش کرم ها ریز هستند و می توانید از یک مسواک یا قاشق برای تمیز کردن آنها استفاده کنید، با بزرگ تر شدن کرم ها می توانید آنها را بردارید و در حین تمیز کردن به جعبه موقت انتقال دهید. دو نکته را باید در این رابطه مورد توجه قرار دهید:

اول: در صورت مشاهده کرم ها در وضعیت پوست اندازی؛ تمیزکاری را به روز دیگری منتقل کنید زیرا کرم ها بعد از پوست اندازی به مدت یک روز می خوابند. 

دوم: شست و شو را با آب و به خصوص صابون انجام ندهید زیرا این کار می تواند لاروها را از بین ببرد. چرخه زندگی به چند هفته کوتاه ختم می شود بنابراین اجازه دهید در پیله بمانند قبل از اینکه یک تمیزکاری کامل را صورت دهید.

مراحل پرورش کرم ابریشم,پرورش کرم ابریشم در منزل,پرورش کرم ابریشم در خانهکرم ها در مرحله پیله گذاشتن

مرحله هفتم:

هنگامی که لاروهای شما کاملا شفاف شدند آنها روی رول یک دستمال قرار دهید. لاروهای کرم ابریشم به طور معمول چهار مرتبه تغییر می کنند. بعد از آن شش یا هفت پایانی را قبل از آماده شدن برای تهیه پیله کرم ابریشم بگذرانید. 

بدن کرم ها شفاف می شوند و دیگر غذایی نمی خورند، با پرسه زدن در اطراف سر خود را مدام بالا می برند تا مکانی برای نصب پیله پیدا کنند، شما می توانید در این زمینه به آنها کمک کنید تا رول دتمال را به شکل دایره ای برش بزنند یا کرم ها را روی روزنامه پیچیده یا حوله‌های کاغذی انتقال دهید و انتها را ببیندید. با شروع چرخش ابریشم کرم ها باید آنها را تنها بگذارید، در صورتی که چرخش آنها قطع شود ممکن است از بین بروند.

پرورش کرم ابریشم,طرز پرورش کرم ابریشم,طرح پرورش کرم ابریشمجمع آوری پیله های ابریشم

مرحله هشتم:

بین ۸ تا ۱۴ روز طول می کشد تا پیله به پروانه تبدیل شود. شما باید پیله ها را بدون هیچ مزاحمتی رها کنید تا بهترین فرصت برای تبدیل کرم ابریشم به بزرگسال سالم فراهم شود. ۲ الی ۳ روز دیگر هم صبر کنید . سپس انتهای پیله را با تیغ ببُرید و شفیره را بیرون بیاورید. البته پیشنهاد می شود این کار را انجام ندهید تا کرم کار خودش را انجام دهد. 

نکته ی جالبی که در این باره وجود دارد این است که پروانه ها معمولا صبح از پیله بیرون می آیند بنابراین اگر می خواهید شاهد این صحنه باشید؛ باید صبح زودتر از خواب بیدار شوید.

گردآوری: بخش پاورقی علمی سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش