پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
۱۱:۴۲ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۲۵۸
محیط زیست و گردشگری

همه آنچه که بر 'برومند نجفی' گذشت / اولین واکنش رسمی واکنش سازمان محیط زیست به قتل محیط بان نجفی

برومند نجفی,قتل
خبر کوتاه و شوکه کننده بود، در حالیکه هزار امید زنده شده بود تا سایه اعدام از سر محیط بان کرمانشاهی کم شود، در اتفاق ناباورانه‌ای که کسی فکرش را نمی‌کرد به ضرب گلوله کشته شد تا از محیط بان "برومند نجفی" تنها فیلم‌هایی به یادگار بماند که با دستان خالی تلاش می‌کرد آتشی که به جان درختان افتاده بود را خاموش کند.

همه چیز از ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ آغاز شد، شاید جزئیات دقیق را کسی به خوبی نداند اما ماجرا از این قرار بود که در این روز و درحالیکه هوا رو به تاریکی می‌رفت و دید کافی وجود نداشت نیروهای اجرایی یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه در حال انجام ماموریت قانونی خود برای حفاظت از منطقه بودند، کاری که همه این سال‌ها شغل برومند نجفی بود و لحظه‌ای در انجام آن فروگذار نکرد.

 در پی اعلام گزارش حضور یک گروه شکارچی در منطقه بیستون، محیط بان برومند نجفی با همکاران خود راهی منطقه‌ای می‌شود که گزارش شده بود شکارچیان در آن‌جا حضور دارند، و بنا بر اظهارات وکیل این محیط‌بان، در همین محل به قصد متوقف کردن خودرو پرایدی که به فرمانده برومند نجفی حمله‌ور شده است درگیری رخ می‌دهد.

در جریان این درگیری محیط‌بان کرمانشاهی اول ایست می‌دهد، بعد تیرهوایی شلیک می‌کند و بعد لاستیک ماشین را هدف قرار می‌گیرد که تیر چون سطح ماشین پایین بوده به جای لاستیک به شیشه عقب می‌خورد و به فرد اصابت می‌کند.

متاسفانه یک نفر از سرنشینان این خودرو به نام "یوسف فلاحی داروندی"  به دلیل تیراندازی صورت گرفته جان خود را از دست می دهد و از آن زمان محیط بان برومند نجفی متهم به قتل می شود.

این اتفاق در منطقه حفاظت شده بیستون و در حد فاصل روستای "سه‌چک" و پادگان حاجی آباد رخ می‌دهد و از آن زمان پیگیری قضایی پرونده آغاز می‌شود و برومند نجفی نیز بازداشت می‌شود.

صدور حکم اعدام برای محیط‌بان کرمانشاهی

۲۱ دی ماه سال ۱۴۰۰ بود که خبر تایید حکم اعدام محیط بان برومند نجفی از سوی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اعلام و رسانه ای  شد.

 سرهنگ جمشید محبت‌خانی گفت: علیرغم پیگیری‌های قضایی صورت گرفته و تلاش گروهی وکلای مدافع پرونده‌ محیط‌بان برومند نجفی، در خصوص جان باختن یک فرد در منطقه حفاظت شده‌ بیستون استان کرمانشاه، دیوان عالی کشور، حکم دادگاه بدوی در خصوص قصاص محیط بان برومند نجفی را تایید و ابلاغ کرد.

او اما ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌های سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی قوه قضائیه، زمینه‌ بازنگری و تجدید نظر در این حکم فراهم شود.

از همان زمان تلاش‌ها از چندین جبهه برای تغییر حکم آغاز شد، نکته مهم و مورد مناقشه آنجا بود که باید ثابت می‌شد این اقدام درست در منطقه حفاظت شده رخ داده و هیچ عمدی هم در کار نبوده است بلکه حین یک ماموریت کاری و در اثر یک سهل انگاری این قتل تلخ رخ داده است.

درست فردای روزی که خبر حکم اعدام اعلام شد، رئیس اداره حقوقی محیط زیست کرمانشاه از پیگیری برای کمک به محیط بان محکوم به اعدام خبر داد.

حسین ویسی با بیان اینکه اقدامات محیط زیست برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول از مدتی قبل و حتی پیش از آنکه صحبت از تایید حکم باشد آغاز شده، عنوان کرد: مکاتباتی نیز با شورای حل اختلاف انجام دادیم.

وی افزود:  با افراد خیر سطح استان که در زمینه جلب رضایت از خانواده‌های مقتول فعالیت دارند مانند حاج آقای "عربی" رایزنی کردیم و امیدواریم به نتیجه برسد.

از یک سو وکیل پرونده و سازمان محیط زیست از روش‌های قانونی پیگیر پرونده بودند تا با ارائه مدارک و مستندات ثابت کنند قتل عمدی رخ نداده و همه چیز یک حادثه بوده است و از سوی دیگر خیرین و ریش سفیدان نیز دست به کار شدند تا دل خانواده مقتول را به دست بیاورند.

درخواست بخشش برای قتلی که عمد نبود

در این بین خانواده محیط بان برومند نجفی هم مدام بر این موضوع تاکید داشتند که هیچ عمدی در کار نبوده و بابت این رویداد تلخ از خانوده مقتول درخواست بخشش داشتند.

حبیب الله نجفی برادر محیط بان کرمانشاهی با تاکید بر غیرعمد بودن قتل و حادثه‌ای که رخ داده، گفت: از خانواده مقتول می‌خواهیم از برادرم گذشت کنند.

وی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تایید حکم قصاص برادرش، گفت: برادرم و فرد مقتول پیش از این همدیگر را نمی‌شناختند که عمد و یا قصدی در کار باشد. همه چیز یک حادثه بود که نتیجه شومی داشت و ما نیز عمیقا از آن متاثر و متاسفیم.

نجفی افزود: برادرم هرگز آدمی نبوده که در زندگی به کسی آسیب بزند و دلش بخواهد خراشی به کسی بیفتد. این حادثه ناگوار هم حین ماموریت کاری رخ داده است و بعد اضافه کرد: در ملاقات‌هایی که داشتیم، برادرم بارها اعلام کرد که اگر فکر می‌کرد چنین حادثه‌ای حین کار برایش رخ می‌دهد حاضر به استعفا بود و قید کارش را می‌زد، اما به این ماموریت نمی‌رفت.

نجفی افزود: سنگین‌ترین قسم برادرم به روح پدرمان است که بارها به روح ایشان قسم خورده که این اتفاق فقط یک حادثه غیرعمد بوده است. فردی که شغل محیط بانی با این همه سختی را می‌پذیرد تا جان حیوانات را حفظ کند و مشکلی برای حیات وحش رخ ندهد، چطور حاضر می‌شود به عمد به یک انسان آسیب بزند.

وی خاطرنشان کرد: برادرم  کسی نبود که دیگران را از خود برنجاند. افرادی که در آن منطقه کوه می‌رفتند همه با او سلام و احوالپرسی داشتند و کسی از دستش ناراضی نبود.

برادر محیط بان کرمانشاه از شرایط سخت خانواده اش هم یاد کرد و ادامه داد: برادرم زمانی که این حادثه برایش رخ داد تنها ۴۰ روز از ازدواجش می‌گذشت و اکنون همسر او و همه ما در شرایط سختی به سر می‌بریم.

وی با درخواست بخشش از خانواده مقتول، گفت: می دانیم این حادثه بسیار ناگوار است که یک جوان از دست رفته، اما تقاضا داریم برادرم را ببخشند تا جوان ۳۹ ساله دیگری از دست نرود.

در این مدت جلسات صلح و سازش به صورت مستمر برگزار می‌شد و دادگستری کرمانشاه نیز در تلاش بود با تشکیل ستاد صلح علوی به نجات محیط بان کرمانشاهی کمک کند.

تقاضای تجدیدنظر در پرونده و توقف حکم اعدام

در اسفندماه سال ۱۴۰۰ ، مسئولان محیط زیست خواستار تجدید نظر به حکم قصاص محیط بان برومند نجفی شدند تا از طریق اعمال ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری کارها پیش برود.

در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ بود که خبر رسید درخواست اعاده دادرسی در پرونده محیط بان کرمانشاهی پذیرفته شده و نقطه امیدی در دل همه ایجاد شد تا برای مدتی سایه حکم اعدام از سر این محیط‌بان کوتاه و پرونده دوباره با جزئیات بیشتر بررسی شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: با پذیرش اعاده دادرسی توسط دیوان عالی کشور، تا زمان صدور رای مجدد برای پرونده نیز اجرای حکم قصاص متوقف خواهد شد.

جمشید محبت خانی در گفت و گو با ایسنا ضمن تشریح آخرین وضعیت پرونده برومند نجفی خاطرنشان کرد: ما درخواست اعاده دادرسی را بر اساس مواد ۴۷۷ و ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری انجام دادیم و این درخواست دادرسی پذیرفته شد.این پرونده باید به یک شعبه هم عرض در همان استان منتقل شود تا قاضی دیگری از ابتدا به این پرونده رسیدگی کند.

و خبر خوب آنجا بود که تازمانی که  دوباره به این پرونده رسیدگی شود، صدور رای حکم قصاص متوقف خواهد شد.

توقف حکم اعدام امیدها را دو چندان کرد تا دو فرصت مهم فراهم شود، از یک سو هم وکلای پرونده بتوانند ادله کافی برای غیرعمد بودن این ماجرا ارائه کنند هم بزرگان و ریش سفیدان فرصت بیشتری برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول داشته باشند.

همه این روندها در حال پیگیری بود و هزار امید در دل مردم، خانواده برومند و همکارانش ایجاد شده بود تا این محیط بان کرمانشاهی در یک قدمی اعدام، از چوبه دار نجات پیدا کند.

گلوله جای طناب را گرفت

خبر تلخ و شوکه کننده بود، کسی باور نمی‌کرد اما پیگیری از مراجع آگاه نشان داد همه چیز صحت دارد و برومند نجفی به ضرب گلوله کشته شده است.

ظهر روز شنبه ۲۲ مرداد خبر همه جا اعلام شد که محیط بان کرمانشاهی توسط پدر فرد مقتول ( یوسف فلاحی) به قتل رسیده و دادستان کرمانشاه نیز جزئیات این قتل را تشریح کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه جزئیات قتل «برومند نجفی» محیط بان کرمانشاهی را تشریح کرد.

شهرام کرمی روز گذشته در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ساعت ۱۱:۴۴ امروز (۲۲ مرداد) پس از برگزاری جلسه اول رسیدگی مجدد به پرونده برومند نجفی، به محض خروج او از مجتمع قضایی کرمانشاه، یکی از نزدیکان مقتول با تبر به سمت سرباز زندان که محیط بان را همراهی می کرد حمله ور شده و او را از ناحیه دست مجروح  می‌کند.  

وی اضافه کرد: در همین زمان پدر مقتول که از قبل در بیرون از محوطه دادگاه کمین کرده بود، بیرون آمده و هشت گلوله از اسلحه کلاشینکف به سمت محیط‌بان شلیک می‌کند که سه گلوله آن به «برومند نجفی» اصابت کرده و باعث مرگ وی می‌شود.

دادستان کرمانشاه اضافه کرد: در حال حاضر پدر مقتول و کسی که او را در این ماجرای خونین همراهی کرده است، متواری شده‌اند و دستورات لازم جهت دستگیری متهمان صادر و تحت تعقیب قرار دارند. 

پرونده محیط‌بان کرمانشاهی بعد از آن همه تلاش، امید، جلسه و پیگیری به همین راحتی بسته شد، با چند گلوله، با هزاران خلاء که باعث شد امنیت جانی وی تامین نشود و برومند نجفی در حالیکه دستبند به دست داشت و نمی‌توانست از خود دفاع کند مظلومانه از دنیا رفت.

حالا نه تنها داغ یوسف فلاحی سرد نشد، بلکه داغ جدیدی بر دل خانواده نجفی این جوان ۴۰ ساله نشست ، درست در روزهایی که امیدوار بودند برومند نجات پیدا کند و به خانه برگردد این پرونده نیز به جمع ده‌ها پرونده دردناک محیط بانان اضافه شد تا شاید تلنگری باشد برای اصلاح قوانین حمایتی از محیط بانان.

واکنش سازمان محیط زیست به قتل محیط بان نجفی

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: بر خلاف ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه سازمان در پرونده محیطبان نجفی، یک بعدی جلو رفته است، ما هر دو بعد را دنبال کردیم یعنی هم اقداماتی برای شکستن رای انجام دادیم و هم تلاش کردیم رضایت اولیای دم را جلب کنیم.

برومند نجفی,قتل

به گزارش ایسنا جمشید محبت خانی با اشاره به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص روند پرونده محیطبان نجفی گفت: ما از ابتدای تشکیل این پرونده چندین بار برای اخذ رضایت از خانواده مقتول فلاحی به کرمانشاه سفر کردیم. یک بار هم به همراه دکتر سلاجقه - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - به این استان رفتیم و با بزرگان، ریش سفیدان، متنفذین و مسوولان استانی دیدار کردیم و آنان قول دادند که برای اخذ رضایت از خانواده مقتول تلاش کنند و این کار را هم کردند. 

وی تصریح کرد: بر خلاف ادعای برخی از رسانه‌ها مبنی بر اینکه سازمان در این پرونده یک بعدی جلو رفته است، ما هر دو بعد را دنبال کردیم یعنی هم اقداماتی برای شکستن رای انجام دادیم و هم تلاش کردیم رضایت اولیای دم را جلب کنیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست افزود: پس از دیدارهای متعدد ما با اولیای دم و نیز تلاش‌های گسترده مقامات و ریش سفیدان محلی، پدر مرحوم فلاحی مرتب می‌گفت باید محیطبان نجفی پای چوبه دار بیاید و من آنجا رضایت می دهم. موردی که در جلسه امروز دادگاه هم تکرار کرده است که البته می‌توانست یک ترفند باشد.

محبت‌خانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما موضوع قتل محیطبان نجفی را از دو وجه دنبال می کنیم؛ اول آنکه از مقامات ذیربط پیگیر هستیم که قاتل هرچه زودتر دستگیر شود. در این زمینه دادستانی کرمانشاه حکم دستگیری را صادر کرده است و عوامل انتظامی استان هم پیگیر هستند که در اسرع وقت قاتل را دستگیر کنند. 

وی ادامه داد: موضوع دوم این است که چرا باید محیطبان به این راحتی آن هم در مقابل مجتمع قضایی که می‌بایست ضریب امنیت بالایی داشته باشد، مورد سوء قصد قرار بگیرد؟ این سوالی است که محیطبانان مرتب از خود من می پرسند چراکه برای جامعه محیطبانی کشور ایجاد نگرانی کرده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست تاکید کرد: ما باید بتوانیم امنیت محیطبانان خود را در صورت استفاده بجا و قانونی از سلاح خود در حین انجام وظایف قانونی شان به طور کامل تامین کنیم. 

وی درباره حادثه قتل محیطبان «برومند نجفی» پس از برگزاری جلسه دادگاهش با بیان اینکه من خبر قتل محیطبان نجفی را وقتی در دفتر خودم بودم، دریافت کردم، اظهار کرد: روز گذشته اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محیطبان نجفی بود و قاضی پرونده، اولیای دم یعنی خانواده فلاحی را احضار کرده و از زندان نیز خواسته بود که محیطبان را به دادگاه بیاورند. 

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست افزود: پس از برگزاری جلسه دادگاه و آنطور که شهود روایت کرده‌اند، در زمانی که ماموران قصد انتقال محیطبان نجفی از مجتمع قضایی کرمانشاه به زندان را داشتند، یکی از اقوام مقتول به سرباز زندان که محیطبان را همراهی می کرد، حمله ور شده است و او را از ناحیه دست مجروح می کند. در همین زمان پدر مقتول هم با سلاح گرم که احتمالا کلاشینکف بوده به سمت محیطبان نجفی تیراندازی  و او را به قتل می رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به گفته محبت خانی در حال حاضر قاتل محیطبان نجفی (فلاحی) و کسی که به سرباز زندان حمله کرده، متواری هستند و تحت تعقیب قرار دارند.

  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش