چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۰۹ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۲۲۷۳
محیط زیست و گردشگری

رئیس سازمان محیط‌ زیست: آفرود سواران قانونمند می‌شوند

علی سلاجقه,رئیس سازمان محیط زیست
معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اکنون هیچ آیین نامه‌ای بر آفرودسواران یا همان بیراهه سواران حاکم نیست که تهیه آیین نامه فعالیت آنها در طبیعت در دستور سازمان محیط‌زیست قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، علی سلاجقه در حاشیه مانور آفرود سواران در تهران گفت: آفرود سواران در طبیعت آشفتگی ایجاد می کنند هم از لحاظ صوتی و هم آواره کردن زیستمندان مناطقی که از آن عبور می کنند.

وی اظهارداشت: چون هیچ قانونی بر فعالیت آنها حاکم نیست از این رو موجب تخریب محیط زیست می شوند و چرخ خودروهایشان خاک مسیر را می کوبد و منطقه را برای بروز گرد و غبار آماده می کنند.

وی ادامه داد: اما امروز در این مانوری که آفرود سواران برگزار کردند نشان دادند که یک محیط بان هستند و مشتاقند تا آموزش های لازم را در این زمینه ببینند ما هم باید با هم به یک گفتمان مشترک برسیم تا بدون آسیب به طبیعت از آن استفاده کنند.

سلاجقه تاکید کرد: نکته ای که ما از این افراد می خواهیم این است که طبیعت را آشفته و مغشوش نکنند طبیعت نظم خودش را دارد اگر به هر دلیلی به هم بخورد به ضرر انسان خواهد بود.

وی اظهارداشت: ما هم به عنوان سازمان حفاظت محیط‌زیست در راستای شعارهایی که دولت مردمی برای مردمی سازی محیط‌زیست می دهد پیش می رویم.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: میثاق نامه ای که امروز آفرود سواران امضا کردند نشان داد که عاشق طبیعت هستند و ما هم مکلفیم آیین نامه های خاص آفرود را تهیه و در اختیارشان قرار دهیم در این صورت هر آفرود سواری به عنوان راهنما وارد طبیعت می شود و طبق آن آیین نامه مسیر خودرو و لوازمی که می توانند با خود به طبیعت ببرند، مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: فرهنگ سازی و آموزش محیط زیست جزو برنامه های سازمان محیط‌زیست است و ما باید حتما محتوای آموزشی را تهیه و تدوین کنیم چون دیگر فرهنگ مردم ارتقاء یافته و همه دنبال این هستند که حافظ طبیعت باشند.

مانور آفرود سواران با شعار «من یک محیط بانم» امروز پنجشنبه همزمان با هفته محیط زیست با حضور ٧٠ نفر از آفرودر از ورزشگاه تختی تا پارک پردیسان برگزار شد.

ورزش اتومبیل رانی بیابانی یا ماشین سواری آفرود یا خارج از جاده، چند سالی است در کشور رونق گرفته و بیشتر با هدف گردشگری ورزشی انجام می‌شود اما به دلیل عدم آگاهی و آموزش تخصصی، این گروه در مواجه با طبیعت و محیط زیست، همواره آسیب های جبران ناپذیری را برای محیط زیست در پی دارد.

آفرودسواری غیر مسوولانه و نا آگاهانه موجب کاهش پوشش گیاهی مناطق، تخریب پوشش سطحی خاک و تپه های شنی و به حرکت در آمدن تپه ها می شود.

آموزش، تغییر نگرش، ایجاد حساسیت و سپردن مسوولیت در حفظ محیط زیست می تواند نقش به سزایی را در کاهش تخریب و یاری رسانی در حفظ محیط زیست و کمک به محیط بانان کشور با توجه به پتانسیل عظیمی که در این گروه وجود دارد، ایفا کند.

سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به منظور برقراری تعامل و ارتباط موثر با آفرود سوران ضمن هماهنگی با هیات اتومبیل رانی به عنوان اولین قدم در شروع تحول و تغییرات در نحوه عمل این گروه، برنامه مانور آفرود سواران با شعار من یک محیط بانم را همزمان با هفته محیط زیست از ورزشگاه تختی تا پارک طبیعت پردیسان برگزار کرد.

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش