شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹
۱۶:۵۱ - ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۵۴۱
محیط زیست و گردشگری

ورود فاضلاب خانگی به دریای خزر/ میزان بالای آلودگی دریا به 'باکتری روده'

آلودگی دریای خزر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
 رئیس اداره محیط زیست شهرستان محمودآباد گفت:مشکل آلودگی آب دریا در شهرستان ما بیشتر مربوط به بالا بودن حد کلیفرم مدفوعی و باکتری های روده ای است که مشخصا از فاضلاب خانگی نشات می گیرد.

علی محمد دعاگو» رئیس اداره محیط زیست شهرستان محمودآباد در گفت وگو با ایلنا، در مورد وضعیت آلودگی بخش ساحلی شهرستان محمودآباد گفت:سطح آب های زیرزمینی در شهرستان های ساحلی بالا است و مشکل دفع پساب در تمام شهرهای ساحلی شبیه هم است، متاسفانه به غیر از یک الی دو شهر استان مازندران بقیه شهرهای ما مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب شهری نیستند.

وی ادامه داد :در خیلی جاها چون فاضلاب ها قدرت جذب در زمین را ندارند، به خصوص اگر در کنار رودخانه ها و دریا باشند، چاه های فاضلاب سریز شده و نشت می کند و بنابراین مردم مجبور می شوند با ماشین های فاضلاب کش، چاه را تخلیه کنند.ماشین های فاضلاب کش هم مکان مناسب و مجازی را برای تخلیه ی فاضلاب ها ندارند و ما می بینیم که در کنار رودخانه و جاده ها تخلیه می کنند، ما مدام در تعقیب و گریز و درگیری با این خودروها هستیم.

دعاگو افزود:هر ماه چند دستگاه از این فاضلاب کش ها را به دادگاه معرفی می کنیم که محکوم شده و جریمه می دهند ، اما حقیقت این است که در نوار ساحلی چون زیرساخت ها آماده نیست و سیستم تصفیه فاضلاب شهری راه اندازی نشده و قدرت جذب در لایه های خاک در زمین هم بسیار پایین است، ناگزیر این اتفاق دوباره روی داده و خودروهای فاضلاب کش اقدام به تخلیه چاه های فاضلاب انسانی و انتشار این آلودگی در مجاری آبهای سطحی می کنند که این آلودگی در نهایت از طریق همین مجاری آبهای سطحی به دریا منتقل می شود که میزان کلیفرم های مدفوعی و آنتروکوک روده ای در سطح شناگاه ها را از میزان استاندارد بیشتر می کند و به دلیل همین آلودگی در بعضی طرح ها شنا را ممنوع اعلام کردیم.

وی با تاکید بر آلودگی آب ساحلی منطقه گفت:خود ما هم نمونه های آب دریا را به صورت فصلی نمونه برداری و بررسی آزمایشگاهی می کنیم و در بعضی شناگاه ها که میزان آلودگی از حد مجاز بیشتر است، شنا را ممنوع اعلام کردیم.

دعاگو بیان کرد :امسال با وجودی که به دلیل کرونا کل ساحل را برای ورود ممنوع کردیم، اما به دلیل آلودگی هم دو طرح سالم سازی شنا در دریا را تعطیل کردیم و در سال های گذشته هم همین این طور بوده است، نمونه هایی که از دو شناگاه گرفتیم یکی در مجاورات مرکز زباله و دیگری در مجاورت رودخانه است. آلودگی باکتری روده در نمونه های هر دوی این شناگاه ها در سال های اخیر بیشتر از حد مجاز بوده است و به همین دلیل آن مناطق را شنا ممنوع اعلام کردیم و اجازه ندادیم طرح سالم سازی در آنجا اجرا شود.

وی ادامه داد :این موضوع فقط به محمودآباد مربوط نیست، بلکه تمام شهرهای ساحلی این مشکل را دارند، اصول کار این است که تصفیه فاضلاب شهری در شهرهای ساحلی اجرا شود که البته این مهم در شهر ما در فاز مطالعاتی قرار دارد.

دعاگو بیان کرد :موضوع مدیریت فاضلاب کش ها بارها در شورای بهداشت استان و شهرستان مطرح شد، اما هنوز راهی برای کنترل پیدا نشده تا از این معضل خلاص شویم، چون ماشین های فاضلاب کش در شهرهای ساحلی که فاقد سیستم تصفیه فاضلاب شهری هستند، یک معضل هستند و مشکل ما اصلا فاضلاب صنعتی نیست، چون در محمودآباد فقط یک شهرک صنعتی داریم که آن هم ۱۰ کیلومتر از دریا فاصله دارد و دارای تصفیه خانه ای مجهز است. مشکل آلودگی آب دریا در شهر ما بیشتر مربوط به بالا بودن حد کلیفرم مدفوعی و باکتری های روده ای است که مشخصا از فاضلاب خانگی نشات می گیرد.

وی افزود:وظیفه ی اصلی شرکت آب و فاضلاب تامین آب سالم و احداث تصفیه خانه های فاضلاب شهری و روستایی است که هنوز ما تصفیه خانه فاضلاب شهری نداریم، تا چه رسد به اینکه فاضلاب های روستایی را تصفیه کنیم. محمود آباد شهرستانی است که بیشتر ساکنان آن را روستاییان تشکیل می دهند و باید به فاضلاب روستایی هم توجه کرده و مدیریت آن را هم مدنظر قرار داد. راه اصولی این است که وزارت نیرو سیستم تصفیه فاضلاب شهری ایجاد کند.حتی بعضی از ادارات ما از اداره آب و فاضلاب شکایت کردند و آب و فاضلاب هم می گوید، دولت اگر به من اعتبار دهد من این کار را انجام می دهم، البته انتخاب جایگاه تصفیه خانه انجام شده و پژوهش هایی برای مطالعات شبکه انتقال در حال انجام است، اما چون پول و اعتبار کم است شاید سالیان زیادی زمان ببرد.

وی با تاکید بر مشکل فاضلاب منطقه گفت:در برخورد با فاضلاب کش ها آنها را به دادگاه کشاندیم و در نهایت محکوم هم شدند، اما دوباره به کار خود ادامه دادند. البته مشکل خانه های ساخته شده در چند سال اخیر کم تر شده است، چون سال های قبل شهرداری ها برای ساخت و ساز در سواحل دریا از ما استعلام نمی کردند، اما حدود چهار سالی است که از طریق استانداری ملزم شدند در زمان احداث و بهره برداری واحدهای مسکونی از ما استعلام می گیرند و کارشناسان ما مالکان این واحدها را ملزم می کنند تا از سپتیک تانک برای واحدهای با تعداد کم و استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای مجتمع های مسکونی استفاده کنند.

  • 13
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش