دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۲۳:۴۹ - ۲۶ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۵۳۰
زنان، جوانان و خانواده

ازدواج‌نکرده‌های دهه شصتی و پنجاهی و «باید کاری کنیم» آقای نماینده/ می‌خواهید کاری کنید؟ کاری نکنید اصلا!

ازدواج در ایران,پیشنهاد عجیب یک نماینده مجلس برای ازدواج دهه شصتی‌ها
یک نمایندۀ مجلس گفته: «باید کاری کنیم که دختران و پسران دهۀ شصتی با هم ازدواج کنند چون ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دهۀ شصتی و دهۀ پنجاهی مجرد در کشور داریم. اگر دو میلیون نفر از آنها با هم ازدواج کنند و صاحب دو فرزند شوند عدد قابل توجهی به جمعیت اضافه می‌شود.» اما چه کار می توان کرد؟ یادداشت حاضر به ۱۰ نکته در این باره پرداخته است...

عصرایران نوشت: ازدواج‌نکرده‌های دهه شصتی و پنجاهی و «باید کاری کنیم» آقای نماینده/ می‌خواهید کاری کنید؟ کاری نکنید اصلا!یک نمایندۀ مجلس گفته است: «‌باید کاری کنیم که دختران و پسران دهۀ شصتی با هم ازدواج کنند چون ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دهۀ شصتی و دهۀ پنجاهی مجرد در کشور داریم. نیمی از آنان دختر و نیم دیگر پسرند. اگر دو میلیون نفر از آنها با هم ازدواج کنند و صاحب دو فرزند شوند عدد قابل توجهی به جمعیت اضافه می‌شود.»

اسم این نماینده آقای بانکی‌‌پور است. آمار او هم قاعدتا درست است چون با مرکز پژوهش های مجلس در ارتباط است و مانند برخی دیگر با عدد و رقم بیگانه نیست ولی به این بهانه چند نکته قابل یادآوری است:

۱. ازدواج یا جمعیت/ ایشان مشخص نکرده دغدغۀ اصلی، ۴میلیون و ۲۰۰ هزار جوان ازدواج نکرده است یا بحث افزایش جمعیت. به عبارت دیگر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دختر و پسر ازدواج نکرده متولد دهه های ۶۰ و ۵۰ برای ایشان موضوعیت دارد یا طریقیت؟

اگر موضوعیت دارد و خود ازدواج منظور است چه تضمینی وجود دارد که پس از ازدواج صاحب فرزند شوند؟ چون بخشی از زن وشوهرهای تازه ازدواج کرده تصمیم گرفته‌اند صاحب فرزند نشوند و داستان با چند ده سال قبل تفاوت کرده که تنها در صورت ناباروری فرزندآوری منتفی بود.

اگر هم ازدواج طریقیت دارد و غرض افزایش جمعیت است و این دغدغه را به هر قیمت باید رفع کرد یکی از راه‌های افزایش جمعیت توصیه به چند همسری است. آیا حاضرند سراغ این راهکار هم بروند؟!

۲. تبعیض در استخدام/ یکی از دلایل امتناع از ازدواج این است که شغلی ندارند یا دارند ولی درآمد کافی نیست. دوستی می‌گفت فرزند او حایز رتبه ۱۴۴ کنکور شده ولی دانشجوی هم کلاس او واجد رتبه ۲۴ هزار است. چرا؟ چون از سهمیه استفاده کرده است. همان نظام سهمیه‌ای که او را با رتبۀ ۲۴ هزار کنار دانشجوی رتبه ۱۴۴ می‌نشاند، در نظام استخدام هم حاکم است و در آینده برای او شغل در بر دارد و برای اولی نه. 

می‌خواهید کاری کنید؟ تبعیض در پذیرش دانشجو با نظام سهمیه‌ای و پذیرش در استخدام با گزینش ایدیولوژیک را بردارید یا اصلاح کنید.

۳. آموزش و پرورش/ دوست دیگری دارم که یک فرزند دارد. فرزند دوم نمی‌آورند چون نمی‌خواهند ۱۲ سال دیگر، درگیر ساختار فرسودۀ آموزش و پرورش شوند. می‌خواهید کاری کنید آموزش و پرورش را اصلاح کنید.

۴. طلاق دشوار/ دلیل امتناع برخی از دختران از ازدواج این است که اگر نخواهند ادامه دهند و جدا شوند به سادگی میسر نیست. سابق بر این مهریه را بالا می‌گرفتند و ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سکه ابزاری بود تا مرد به طلاق تن دهد. با سکه ۱۷ میلیون تومانی دیگر پسران زیر بار مهریه‌های بالا نمی‌روند و دختران این ابزار را از دست داده‌اند و قبول مهریه سنگین با عقل سلیم سازگار نیست.

می‌خواهید کاری کنید؟ قوانین طلاق را اصلاح کنید. نگویید شرع دست‌تان را بسته. چون در قضایای اخیر گفته شد قانون می‌چربد نه نظرات فقهی.

۵. مسکن اجاره‌ای/ زن وشوهر طبعا باید زیر یک سقف بروند. با این قیمت مسکن که نمی‌شود. وعدۀ ۴ میلیون مسکن آقای رییسی که هم پوچ درآمده فعلا. مگر از قرارداد ۲۵ ساله با چینی ها خانه‌ای ساخته شود. دست کم خانه های استیجاری بسازید و اجاره دهید. 

می‌خواهید کاری کنید؟ پول ندارید؟ نسازید. همین ۵۰۰ هزار خانه خالی را دولت اجاره کند و در اختیار جوانان قرار دهد.

۶. مهاجرت/ روند مهاجرت به خارج از کشور شدت گرفته و عملا از جمعیت داخل ایران باید کسر شود.

می‌خواهید کاری کنید؟ کاری نکنید که مهاجرت کنند یا کاری کنید که برگردند.

۷. وزارت ورزش و جوانان/ این که یک نمایندۀ مجلس بعد از سه سال تازه گفته باید کاری کنیم، یعنی خودش هنوز نمی‌داند چه کار باید بکنند. در حالی که وزارت ورزش و جوانان حاصل ادغام دو سازمان تربیت بدنی و ملی جوانان است و مأموریت وزیر ورزش و جوانان (و نه ورزش به تنهایی) فقط این نبود که در طول جام جهانی به قطر برود و سکوها را مدیریت کند ببیند آیا غیر، وارد ورزشگاه شده یا نه قرار بود به جوانان هم بپردازند ولی در عمل جوانان وزارت ورزش و جوانان مغفول است و در دولت فعلی معاونت آن را به جوانی داده که دغدغه‌های سیاسی خاص خود را دنبال می‌کند و تعریف دیگری از جوان دارد.

می‌خواهید کاری کنید؟ فکری به حال معاونت جوانان در وزارت ورزش و جوانان کنید.

۸. انتخابات آینده/ این که گفته‌اند «باید کاری کنیم» یعنی کارهایی که قبلا انجام داده‌اند یا خیال کرده اند که انجام داده اند کافی نبوده است. می‌خواهید کاری کنید؟ پس کاری کنید تا انتخابات اسفند ۱۴۰۲ مثل اسفند ۹۸ نباشد که مشارکت خالص مردم در شهری چون در تهران تنها ۱۸ درصد بود و حاصل انتخابات سرد غیر رقابتی مجلسی است که نمی‌تواند از کارشناسان بهره گیرد تا کاری کنند.

می‌خواهید کاری کنید؟ کاری کنید که انتخابات ۱۴۰۲ مجلس رقابتی باشد تا نمایندگانی به مجلس بروند که بتوانند کاری کنند و وزیری برگزینند که بتواند کاری کند.

۹. خدمت سربازی/ مشکل سربازی مانع بزرگ بازگشت بخشی از خارج رفته‌هاست حال آن‌که چه بسا بخواهند برگردند و خواستگار دخترانی باشند که ازدواج نکرده‌اند و حالا نه دو فرزند که یکی را بیاورند.

می‌خواهید کاری کنید؟ قانون نظام وظیفه و سربازی اجباری را اصلاح کنید تا این جوانان بتوانند برگردند و دلار و یورو را به ریال تبدیل کنند و خانه و زندگی تشکیل دهند. می‌دانم اختیار این کار را هم از مجلس گرفته‌اند. همان‌ها که اخیتار دارند کاری کنند. در داخل هم سربازی اجباری مانع ازدواج خیلی هاست. درست است که مانع ثبت ازدواج نیست اما سرباز غایب جرات ازدواج ندارد. سیاست علم اولویت هاست. اگر ازدواج جوانان اولویت است دست از این میراث رضاشاهی بردارید. نیم شود که همه چیز را با هم داشت. آقایان دنبال مرواریدی هستند که هم لغزان باشد هم ارزان هم لرزان. هم ازدواج می خواهند هم سربازی اجباری.

۱۰ و سرانجام این که: می‌خواهید کاری کنید؟ کاری نکنید اصلا! چون همین کارها که تا به حال کرده‌اید کافی است و داریم از این قیمت دلار به برکت مانع‌تراشی در قبال احیای برجام و از این هوای پاک به لطف سوزاندن گازوییل و مازوت لذت می‌بریم. مخاطب این جملۀ آخر البته مشخصا نمایندۀ گویندۀ «باید کاری کنیم» نیست. تفکری است که «کاسۀ چه کنم» در دست گرفته چون دریافته بین عالم واقع با خیال و وهم فاصله است. کاری نکنید اصلا!

مهرداد خدیر

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش