یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۰۹:۳۵ - ۱۰ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۱۶۳۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

حکم محمدعلی نجفی بزودی صادر می شود

شمارش معکوس برای پایان جنجالی ترین پرونده سال

دادگاه محمدعلی نجفی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
آخرین جلسه رسیدگی به پرونده محمدعلی نجفی در شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران در حالی برگزار شد که قاضی محمدی کشکولی از صدور حکم نهایی ظرف یک هفته آینده خبر داد.

به‌گزارش ایران، در جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد که صبح دیروز با حضور متهم، وکلای وی، عوامل بررسی صحنه جرم، کارشناسان رسمی دادگستری، مطلعین و نماینده دادستان به‌صورت علنی برگزار شد نخست قاضی از محمدعلی نجفی خواست تا چنانچه دفاعی در ماهیت جرم دارد بیان کند. در ادامه نجفی گفت: اینکه من و وکلایم اصرار به روشن شدن قضیه داریم به‌دلیل اهمیت و حساسیت موضوع است. اغلب کارشناسان بر این نکته اتفاق نظر داشتند که با توجه به محل و پراکندگی اصابت گلوله، درگیری وجود داشته و اصابت گلوله غیرارادی و در حالت کشمکش بوده است اما هنگام درگیری، میترا عقب عقب رفته و سپس به وان افتاده و بعد گلوله‌ای شلیک شده است. اما این نظریه درست نیست. اگر مرحومه در وان گلوله خورده باشد باید در وان نیز خون ریخته شده باشد، اما کارشناسان توضیح دادند که چون گلوله از بدن خارج نشده طبیعتاً در وان خون زیادی نیز وجود ندارد. اگر این اظهارات کارشناسان را درست تلقی کنیم، اما هنوز یک سؤال باقی می‌ماند و آن اینکه چرا خون در کف حمام بوده است که در این مورد کارشناسان نتوانستند جواب روشنی بدهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در خصوص سوختگی محل اصابت گلوله روی سینه نشان می‌دهد که گلوله اصابت کرده از دیوار یا سقف کمانه شده است. اعضای هیأت می‌گویند از روی عکس‌ها فهمیده‌اند که محل سوختگی نداشته و پزشکی قانونی به اشتباه سوختگی اعلام کرده است. گلوله‌ای که به دست خورده به سینه برخورد نکرده بلکه به وان برخورد کرده و گلوله‌ای که به سینه برخورد کرده از دیوار کمانه کرده است. هرچند که اگر مدل هیأت را هم بپذیریم موضوع قتل عمد منتفی است. من تلاش می‌کنم تا حقیقت روشن شود. این دادگاه می‌گذرد، اما فردا باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.

 قاضی کشکولی در ادامه گفت: روانشناس و هیأت سه نفره سلامت روان شما را کاملاً تأیید کردند و ۴ کارشناس در خصوص سلامت روانی شما اعلام نظر کردند.

نجفی پاسخ داد: این موضوع در همان زمان نیز برای من سؤال بود که ۷۲ ساعت پس از این حادثه چگونه می‌توان احراز کرد که فرد در آن زمان شرایط عادی یا غیرعادی داشته، من این موضوع را از کارشناسان پرسیدم و گفتند که ما در گزارش بیان نمی‌کنیم که فرد سلامت روانی داشته، بلکه می‌گوییم که شرایط روانی متهم در رابطه با غیرمتعادل بودن محرز نشد. البته من مدعی نیستم که در آن زمان از نظر روانی مشکل داشتم بلکه زمانی که وارد حمام شدیم غیر از گلوله اول ۴ گلوله بعدی که من فکر می‌کردم سه گلوله شلیک شده در شرایطی بود که مقتول دست مرا گرفته بود و اراده شلیک و عدم شلیک از من گرفته شده بود. بنده هیچ‌گاه بر اساس اراده و با هدف، شلیکی انجام ندادم.

قاضی کشکولی پرسید: با چه هدفی وارد حمام شدید؟

نجفی گفت: از مدتی قبل بحث داشتیم که توافقی از هم جدا شویم، اما قبول نمی‌کرد به خاطر عصبانیت حاد لحظه‌ای رفتم تا با او اتمام حجت کنم و او را بترسانم، بالشی به‌همراه خودم بردم تا اسلحه را نبیند و می‌خواستم بگویم که کار ما دارد به جا‌های باریک می‌کشد فکر می‌کردم او زیر دوش حمام است، اما وقتی وارد شدم دیدم زیر دوش نیست و جلوی در ایستاده و بعد از آن سینه به سینه شدیم و بالش را کنار زدم و گفتم می‌خواهی این داستان را تمام کنی یا نه؟ نمی‌دانم چرا با دیدن اسلحه هول شد و مرا به عقب هول داد و گلوله اول شلیک شد و ۴ گلوله بعدی در حالتی بود که دست مرا گرفته بود.

قاضی کشکولی سؤال کرد: شما خودتان هم ترسیدید؟

متهم نجفی گفت: بله و فریاد می‌زدم که ول کن چراکه امکان برداشتن انگشتم از روی ماشه نبود.

قاضی کشکولی از متهم نجفی پرسید: اسلحه شما چند گلوله داشت؟

نجفی گفت: ۱۳ گلوله.

سپس در ادامه نجفی درباره نحوه اصابت گلوله‌ها گفت: زمانی که میترا دست مرا کامل رها کرد دیگر گلوله‌ای شلیک نکردم و مطمئن هستم که دستش را جلوی سینه نگرفته بود که گلوله از دست وارد سینه شود آنچه که اتفاق افتاده این است که یا گلوله دوم یا سوم یا چهارم به دست او برخورد کرده و وارد وان شده، گلوله آخر نیز به دیوار خورده و کمانه کرده و به سینه او خورده و بعد از آن بود که دست مرا کامل رها کرد و افتاد.

قاضی کشکولی گفت: اگر گلوله به دست بخورد متلاشی می‌شود زمانی که مقتول گلوله خورده و عقب عقب رفته سقوط کرده و آنجایی که ما دیدیم پشت شما دیوار است اگر گلوله کمانه می‌کرد باید به شما نیز اصابت می‌کرد.

متهم پاسخ داد: من حد فاصل دیوار و مرحومه نبودم و دیوار سمت راست من و سمت چپ ایشان بود. ما در حال حرکت بودیم. گلوله سوم گلوله‌ای بوده که به دست او خورده و وارد وان شده است، گلوله بعدی نیز به دیوار سمت راست من برخورد کرده که به او خورده است. حال در مسیر برگشت گلوله از دیوار، می‌توانست به من برخورد کند یا به وی اصابت کند که متأسفانه به او خورد و در پهلوی سمت راست گیر کرد؛ و لذا کمی تغییر شکل داد.

بعد از آخرین دفاعیات محمدعلی نجفی، کارشناس اسلحه و کارشناس پزشکی قانونی به بیان اظهارات خود پرداختند و موضوع کمانه کردن گلوله و جای سوختگی روی بدن مقتول را منتفی دانستند.

همچنین در ادامه دکتر کاهانی دیگر کارشناس پزشکی قانونی با بیان اینکه به نظر من گلوله به‌صورت غیر مستقیم وارد بدن شده است برای روشن شدن برخی ابهامات درباره پرونده پیشنهاد نبش قبر را مطرح کرد که قاضی کشکولی با موضوع نبش قبر مخالفت کرد و آن را ضروری ندانست.

در ادامه حمیدرضا گودرزی وکیل نجفی در جایگاه قرار گرفت و گفت: برگ معاینه جسد از نظر جامعه حقوقی سند رسمی است و این چیزی است که پزشک دیده و امضا و سند زده است. دکتر کیان‌زاده گفته که کمانه نیست، چون آثار سوختگی ندارد و محل قطر اصابت کافی نیست و قطر محل اصابت گلوله یک ونیم در دو سانتیمتر است. به هرحال هیأت کارشناسی در بخش دفرمه شدن گلوله هنوز با نظریات مبهمی روبه‌رو است. دفاع ماهوی این است که این قتل شبه عمد است و بنده نظر کارشناسان را رد می‌کنم.

در ادامه قاضی از لاله عقبایی وکیل دوم نجفی خواست تا توضیحات خود را ارائه کند.

وی در جایگاه قرار گرفت و گفت: موکل من از تاریخ ۸ شهریور با قرار وثیقه بازداشت است و با وجود پیگیری‌های صورت گرفته تاکنون وثیقه او مورد قبول واقع نشده حال امیدواریم بعد از این جلسه دادگاه، به مرحله اجرا درآید.

در این بخش از جلسه دادگاه، اختیاری نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: نجفی می‌گوید که بالش را برای پنهان کردن سلاح به داخل حمام بردم، اما اگر قصد پنهان کردن سلاح را داشت می‌توانست آن را در لباس یا کمر خود پنهان کند. همان طور که گفته شد کارشناسان سعی دارند بگویند علت دفرمه شدن گلوله به خاطر برخورد به کف دست بوده است، اما وکیل اصرار دارد که بگوید دفرمه شدن در پی برخورد با دیوار بوده است. مجموعه دادستانی تقاضای خود را برای متهم در سه عنوان اتهامی اعلام می‌کند و با توجه به خساراتی که ایجاد شده متهم را مستحق هیچ گونه تخفیفی نمی‌داند.

در ادامه قاضی کشکولی ضمن تفهیم اتهام به متهم نجفی گفت: با توجه به شکایت اولیه شکات تحقیقات انجام شده اتهامات شما را دایر بر مباشرت بر قتل عمدی میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح و مهمات به‌صورت غیرمجاز، ایراد صدمه عمدی بدنی غیرمنتهی به فوت و اخلال در نظم و امنیت جامعه می‌دانم، آخرین دفاعیات خود را شرح دهید.

نجفی گفت: از اینکه در امری دخیل بودم که منجر به ایجاد هیجانات کاذب و منفی در جامعه شد و وقت دستگاه قضایی را گرفت شرمنده هستم. اگر من مسئول نبودم این موضوع نیز مانند هزاران واقعه که اتفاق افتاده است محسوب می‌شد. من در حد توانم به مردم، نظام و کشور خدمت کردم در قرآن آمده کسی که حسناتی داشته بواسطه آن حسنات خطایش پاک می‌شود، بنابراین از دادگاه می‌خواهم رأیی که صادر می‌کند مبنی بر عدل و انصاف قانون و شرع اسلام باشد و به هر آنچه که کردم و در کیفرخواست آمده توجه داشته باشد و ان‌شاء‌الله همه ما در دادگاه الهی روسفید باشیم. من هیچ قصدی در اخلال عمومی نداشتم و این اتهام را قبول ندارم در طول ۴۰ سال گذشته سعی من این بوده در حدی که می‌توانم به حفظ نظام و ایجاد آرامش در جامعه کمک کنم.

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی کشکولی ختم رسیدگی را اعلام کرد و از صدور حکم نهایی ظرف یک هفته خبر داد.

نــــگاه

نجفی از خرداد تا دیروز‌

۶ ماه و دو روز از قتل میترا استاد گذشت. قتلی که شاید بتوان گفت خبرسازترین پرونده جنایی سال شد اما در این ۶ ماه تغییرات مختلف و محسوسی رخ داد. از چهره تکیده نجفی در روز قتل گرفته تا آخرین جلسه دادگاه که چهره او به تصویر همیشگی‌اش نزدیک‌تر شده بود. لبخندی که در بسیاری از تصاویر پیش از این واقعه بر صورتش نقش بسته بود دوباره پدیدار شد و رضایت اولیای دم باعث شده بود که دوباره به زندگی امیدوارتر نگاه کند.

دیروز شاید آخرین جلسه‌ای بود که او در جایگاه متهم رو به قاضی ایستاد و از خودش دفاع کرد تا بگوید بی‌گناه است و در حالتی غیرمعمول و غیرارادی مرتکب قتل شده است. او در دادگاه دیروز مسلط و با انگیزه از خودش و اتفاقات منجر به قتل و روز حادثه گفت و تلاش کرد تا همان لبخند همیشگی بر لبانش نقش ببندد.

دیروز نکات جالبی در دادگاه رقم خورد که این متهم را از سایر متهمان متمایز و متفاوت می‌کرد. دوستان و آشنایان او در دادگاه پس از ختم جلسه پیشانی و روی او را می‌بوسیدند. از شاگردان قدیم تا دوستان صمیمی و جدید. حتی در فیلم‌ها همچنین تصاویری را نمی‌توانیم ببینیم که یک متهم تا این حد محبوب باشد و بسیاری چشم انتظار عفو و بخشش او از سوی دادگاه باشند.

نجفی در پاسخ به صحبت‌های نماینده دادستان که گفته بود او به‌خاطر مسئولیت‌ها و سمت‌هایی که داشته برای این قتل باید با اشد مجازات روبه‌رو شود به آیه‌ای از قرآن اشاره کرد و بارها از عدل و انصاف گفت و با گذرا خواندن چنین دادگاه‌هایی عنوان کرد که امیدوار است در دادگاه عدل الهی سربلند باشد و در پایان دفاعیاتش هم به حکایتی از گلستان سعدی اشاره کرد و گفت:

هر چه رود بر سرم چون تو پسندی رواست - بنده چه دعوی کند حکم خداوند راست

دیروز گودرزی وکیل نجفی هم نشان داد که بی‌گدار به آب نمی‌زند  و تلاش می‌کند متبحرانه موکلش را تبرئه کند و برای این هدف چنان انگیزه‌ای داشت که گویی بر بی‌گناهی موکلش ایمان دارد.

دیروز اما حواشی جالبی از سوی گودرزی هم رقم خورد. او در پاسخ به نماینده دادستان که در جلسه گذشته پرونده نجفی را دارای بازتاب بین‌المللی عنوان کرده بود، گفت: این موضوع را به شکلی بیان کردید که گویی ممکن است جنگ جهانی شود! یا در مورد این حرف که بحث نگهداری اسلحه و خطرات احتمالی برای جامعه از سوی نجفی عنوان شده بود گفت: طبق قانون به او اسلحه تعلق نمی‌گیرد بلکه از طرف وزارت دفاع به ایشان یک مسلسل داده بودند، اگر می‌خواست اسلحه بازی کند همان اسلحه را نگه می‌داشت!

 دیروز آخرین جلسه دادگاه نجفی بود. حالا باید منتظر حکم نهایی قاضی ماند تا ببینیم چگونه بر این پرونده پرماجرا مهر پایان می‌زند.‌‌

کامران علمدهی

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش