پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۴۴

عوام فریبی (پوپولیسم) چیست و چگونه به وجود آمد؟

پوپولیسم,پوپولیسم چیست,شگردهای عوام فریبی در سازماندر عوام فریبی، شخص گروه زیادی از مردم را مخاطب قرار میدهد
پدیده ی فریب عوام توسط عوام فریبان بعنوان یک واحد اجتماعی در رفتاری که حکومت ها و اربابان قدرت با مردم دارند؛ از زمان گذشته مورد توجه بوده است.

عوام فریبی

شخصی که برای اثبات یک عقیده به جای استدلال و اقامهٔ برهان( منطق)، سعی می کند نوعی تصدیق جمعی نسبت به نتیجهٔ مطلوب خود از راه تحریک احساسات و هیجان های جمعی و توسل به عواطف و جوّ حاکم بدست‌آورد ، به چنین حالتی عوام فریبی می گویند. هر کدام از افراد در این روش بر این تصورند که به نوعی یگانگی با گروه از روش پذیرش عقیده رسیده اند و آن ها با این یگانگی به امنیت و قدرتی دست می یابند و درصورت مخالفت کسی با عقیدهٔ جمع، امنیت و قدرت به او نمی دهند.

گروه زیادی از مردم در عوام فریبی توسط شخص، مخاطب قرار داده می شوند و این شخص، احساسات و عواطف آنان را با بیاناتی هیجان آور و شورانگیز، تحریک می کند و آنها را با تکیه بر همین شور و هیجان عوام، نسبت به نتیجه و مدعایشان متقاعد می کند. گاهی وقت ها از وسایل دیگری برای افزایش تأثیر روی تک تک افراد در عوام فریبی استفاده میشود که از آن ها می توان به برافراشتن پرچم ها و نواختن موسیقی مناسب اشاره کرد.

احساس درونی به عنوان حربه اصلی عوام فریبی به شمار میرود که هر شخصی از این راه، قصد مورد تحسین قرار گرفتن در نزد دیگران را دارد تا ارزش و احترامش ارتقاء یابد. این احساس باعث میشود که افراد، تمایل پیدا کنند که شبیه افراد مشهور شوند. افردی که حداکثر بهره را از این روحیه میبرند؛ تهیه کنندگان تبلیغات و آگهی های تجاری هستند؛ مانند پوستری میباشد که نشاندهنده ی شخصیت معروفی در حال نوشیدن چای مخصوصی است. علاوه بر این، تلاش به برقراری ارتباط در میان کالای مورد تبلیغ و امور مورد علاقه مخاطب، دارد؛ بدین ترتیب صحنه هایی از طبیعت یا صحنه های مهیج ورزشی در تبلیغات تصویری، در پی تبلیغ یک کالا استفاده می شود.

پوپولیسم سیاسی,عوام فریبی و پوپولیسم,عوام فریبی دینیعوام فریبی یکی از محوریترین عوامل عقب ماندگی و عدم توسعه در جوامع در حال رشد است

دماگوگ کیست؟

کسی که میخواهد مردم را با تحریف حقایق از طریق دروغ گفتن و وعده های بی پایه و بدون پشتوانه ، بسوی خود جذب کند و موجب جلب موافقت و تحسین و پشتیبانی آنان شود ؛ دماگوگ یا عوام فریب نامیده میشود. حکومت ها یا دولت های دارای مشروعیت در بین توده مردم و بیرون آمده از بطن جامعه به دماگوژی احتیاج ندارند. هنگامی که حکومت ها ملی نباشند و بخواهند حقانیت و مشروعیتشان را ثابت کنند؛ به عوام فریبی دست می زنند.

ریشه کلمه در زبان های لاتین

دماگوژی در لغت به معنای« عوام فریبی» یا« مردم فریبی » میباشد و در اصطلاح در این روش با وعده ها و شعارهای دروغین، مردم را گمراه می کنند.

روش های دماگوژیست ها

دماگوژیست ها در میان توده های تحقیرشده اجتماع و در جوامع عقب افتاده ، روش هایی را به کار می گیرند که در ادامه شرح داده شده است:مردم را به چند گروه قومی یا زبانی یا دینی یا تاریخی تقسیم می کنند و از این طریق، میان ساکنان جوامع مجاور یکدیگر، نزاع و تفرقه ایجاد میکنند. از طریق برگزاری سخنرانی های شورانگیز، موزیک ها و سرودهای مهیج، احساسات جوامع رشدنیافته را پرورش می دهند. به هر یک از آن ها حس خوشایند افتخارات دروغین و غرور کاذب و نژادپرستی را تلقین می کنند.

برای برگزاری تظاهر و تفاخر و اعمال نمایشی و کلی بافی ها و شعارگویی های پوچ بجای این که گردهمایی های اجتماعی و جلسات علمی یا کاربردی تشکیل دهند؛ مکانی را ایجاد کنند. از اقامه برهان و ارائه استدلال و نحوه تفکر علمی، جلوگیری می کنند و اگر نیاز بود در پوسته عالم نمایانه و عوام پسند ، ادعاهای بی اساس و خرافات را بیان میکنند. برای کسب حمایت مردم به عواطف میهنی یا مذهبی آنان متوسل میشوند. اندکی از حقیقت را با انبوهی از موهومات، ترکیب می کنند.

پوپولیسم و عوام فریبی

پوپولیسم با عوام فریبی رابطه تنگاتنگی دارد. ریشه ی این واژه، برگرفته از کلمه ی یونانی demos به معنای مردم و agein به معنای رهبری کردن می باشد. سیاست عوام فریبانه، قصد دارد که بطور دائم، احساسات مردم را تحریک کند تا آن ها شعار بدهند و به دموکراسی، اعتقاد ندارد. حاکمان در سیاست عوام فریبانه، اعتقادات خود را با یک نگاه ساده بینانه به نفع مردم معرفی می کند. در واقع عوام فریبی، بیان کننده ی حقایق به شکل نادرست میباشد و بر این باور است که نیاز بشر با این سیاست، رفع میشود. این تفکرات با یک پوپولیست، ارتباط خوبی برقرار می کنند. همانطور که مردم، یک پوپولیست را بالا می برند؛ یک پوپولیست نیز از نظر خودش در جایگاه بالا و خوبی قرار دارد.

عوام فریبی دینی,عوام فریبی,شعر عوام فریبیمستمسک عوام فریبان ، به نوع خواسته ها و مطالبات مردم هر جامعه بستگی دارد

شاید پوپولیسم و دماگوژی به هم شباهت داشته باشند ولی تنها به یک دلیل با هم تفاوت دارند. یک سیاست مدار پوپولیست به گفته های خودش باور دارد و قصد عملی کردن ادعاهایش را دارد ولی درواقع شعارهای پوپولیستی به لحاظ کلیت و جامعیتش، غیرعملیاتی هستند ولی یک دماگوک یا سیاست مدار عوام فریب به گفته های خودش هیچ اعتقادی ندارد و باتوجه به نادرست بودن عملکردش، مردم آن را بر نمی تابند و بطور واضح، حقایق را وارونه جلوه میدهند و تلاش می کنند که با دروغ گفتن های پی در پی، حقیقت را مخفی کنند.

« گوبلز» براساس عقیده ی بسیاری از افراد، به عنوان بزرگترین دروغ گوی عالم سیاست شناخته میشود. او با استفاده از مشی« دروغ بزرگ» در سیاست تبلیغاتی خویش بر این باور بود که یکی از دلایل کارایی زیاد دروغ های بزرگ اینست که مردم به کسی که قادر به گفتن چنین دروغی باشد نمیتوانند اطمینان داشته باشند. به همین خاطر، وقتی که چنین دروغ هایی را میشنوند؛ شوک زده و غافلگیر میشوند و به محض این که بخواهند واکنشی نشان دهند؛ خیلی دیر شده است.

تاثیر عوام فریبی در توسعه نیافتگی

از محوری ترین عوامل عقب ماندگی و عدم توسعه در جوامع در حال رشد می توان به عوام فریبی اشاره کرد. براساس نوع خواسته ها و مطالبات مردم هر جامعه می توان به مستمسک عوام فریبان پی برد. در جامعه ای که معیارهای دینی و ارزشهای اعتقادی وعلمی و خدمت به مردم از اولویت بسیاری برخوردار باشد؛ عوام فریبان برای حفظ وضع موجود با تظاهر به پایبندی به این معیارها مردم را فریب میدهند و پایه های توسعه یافتگی را متزلزل تر از قبل می کنند.

واقعه بر سر نیزه کردن قرآنها توسط عمروعاص در زمان معاویه به عنوان بارزترین نمونه عوام فریبی با اعتقادات مردم محسوب میشد و این دسیسه ی جذب کننده باعث شد که یاران امام علی( ع)، امام را بخاطر التزام و اعتقاد به آن قرانها ترک کنند و اقدام به ایجاد جریان حکمیت با آن همه پیامدش بکنند ولی عاقبت چهره پلید آن ها در تاریخ برملا شد و اکنون تاریخ برای تشبیه چنین کسانی در جامعه ما مجددا تکرار میشود و داوری خواهد کرد.

پوپولیسم سیاسی,عوام فریبی و پوپولیسم,عوام فریبی دینیپوپولیسم ارتباط تنگاتنگی با عوام فریبی دارد

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
ویژه سرپوش