شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۷۰۰۰۵۴

تجاوز به عنف چیست؟/ روش های قانونی اثبات تجاوز به عنف

تجاوز به عنف,اثبات جرم تجاوز به عنف,تجاوز به عنف در چهار چوب قانونتجاوز به عنف در همه کشورها مجازات شدیدی دارد و به جنایت مربوط است
تجاوز به عنف از جرم های جنایی است که در هر کشوری جنایت بوده و برای آن مجازات های گوناگون و شدیدی در نظر گرفته می شود. در واقع چون تجاوز، عملی نامشروع و با زور است هر قانونی در تمامی کشورها آنرا نفی کرده و مخالف انجام چنین عملی هستند. بعبارتی کسی که به بدن دیگری تعرض کند، مجرم است و با توجه به مقدار آسیبی که به بدن دیگری وارد نموده است، مجازات انتظارش را میکشد. 

تجاوز به عنف چیست؟

زنای به عنف یکی از انواع زنا است. زنا یعنی رابطه جنسی بین زن و مردی که با هم زن و شوهر نیستند. عنف هم به معنای خشونت و زور است. از این رو زنای به عنف یعنی این که مردی به اجبار و بدون رضایت زنی اقدام به رابطه جنسی با وی نماید که در اصطلاح به آن تجاوز به عنف نیز می گویند. همچنین در تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ آمده است که هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با وی نباشد در حال بی هوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است. همچنین در زنا از طریق اغفال و گول زدن دختر نابالغ یا از طریق ربابش، تهدید و یا ترساندن زن، هرچند باعث تسلیم وی شود، در حکم تجاوز به عنف است. 

تجاوز به عنف در مورد کودکان

تجاوزهای جنسی یک بزه معرفی شده که معمولاً در قالب کودک آزاری به صورت مختلفی مثل عورت نمایی، پورنوگرافی، سادیسم جنسی، زنای با محارم و تجاوز جنسی انجام می گیرد و به دو حالت سادیسم و ماسوخیسم یعنی دیگر آزاری و خود آزاری خودنمایی می کند. معمولاً افرادی که به آزار جنسی دست می زنند کسانی نیستند که توانایی ندارند رابطه جنسی با جنس موافق و یا جنس مخالف برقرار کنند در واقع دادگاه ها شاهد این بوده افرادی که دارای زن و فرزند هستند مرتکب جرم تجاوز به عنف بوده اند.

بر اساس مطالعاتی که بر روی سریال چنین پرونده هایی شده است گاهی وقت ها که طرف مورد تجاوز کودک بوده منجر به مرگ شده است. در ایران و حتی کشورهای آمریکایی و اروپایی دیده شده که شخص مهاجم پس از این که قربانی را شناسایی می کند در فرصتی مناسب پس از ربایش، آزار و تجاوز جنسی طرف مورد تجاوز را به قتل می رساند در مجموع تجاوز به عنف توسط افرادی انجام می شود که از نظر روانی و شخصیتی متعادل نیستند. اکثر این افراد دوران کودکی بسیار بدی را گذرانده اند و مورد خشونت یا تعرض اطرافیان قرار داشته اند. در بعضی از موارد افراد به بهانه انتقام جویی، کودکان طرف مقابل را مورد تعرض قرار می دهند.

مجازات تجاوز به عنف,تجاوز به عنف,معنی تجاوز به عنفتجاوز به عنف نوعی از زنا است که همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد

اثبات جرم تجاوز به عنف

در اکثر موارد ثابت کردن زنا و این که قربانی با قهر و خشونت مورد تجاوز قرار گرفته روند حکم مجازات را به تعویق می اندازد. بنابراین تنها کسی که میتواند ثابت کند که تجاوز به عنف بدون رضایت او همراه با اجبار و خشونت انجام شده شخص قربانی می باشد.

ثابت کردن نهایی تجاوز های جنسی را پزشک قانونی انجام داده و بر اساس نامه ای که از پزشک قانونی به دادگاه ارائه می شود قاضی مستلزم بوده رأی دادگاه را صادر نماید ولی پزشک قانونی زمانی میتواند این جرم را به صراحت بیان کند که قربانی در اسرع وقت و بدون از بین رفتن آثار جرم به دادگاه مراجعه نموده باشد. چون در صورتیکه شخص قربانی، خانم متاهل باشد تشخیص تعرض برای پزشک قانونی اندکی دشوار بوده و نیازمند رسیدگی سریع دارد. ولیکن اگر فرد مورد تجاوز و تعرض جنسی دختر باشد امکان دارد آثار باقی مانده از آزارهای جنسی و تجاوز به عنف در وی مدت های طولانی ماندگار باشد.

روش های قانونی اثبات تجاوز به عنف

اثبات تجاوز به عنف در قانون شامل چهاربار اعتراف متهم، شهادت چهار مرد و نهایتا علم قاضی است. البته در اغلب موارد تجاوزگر اتهام وارده را منکر می شود، چراکه می داند نتیجه چنین اقراری، مرگ است. در عین حال مراجعه به پزشکی قانونی و ارائه گزارش پزشکی قانونی به دادگاه میتواند مورد استناد قرار گیرد، لکن آثار این نوع از جنایت سریع و آنی بوده و به آسانی محو می شود.

تجاوز به عنف در ایران,حکم تجاوز به عنف,تجاوز به عنفتوسل به خشونت جنسی در روابط میان زن و شوهر تجاوز به عنف محسوب نمی‌گردد

مقصود از تجاوز به عنف چیست و چه نوع رابطه جنسی تجاوز محسوب می شود؟

تجاوز به عنف، عنوانی است برای رفتارها و اعمال جنسی مجرمانه ای که با خشونت همراه بوده و علیرغم مقاومت بزه دیده از وی سلب اختیار می شود و به ضرر او ارتکاب می یابند و عنوان عامی است که هم شامل«زنای به عنف» می شود و هم «لواط از روی عنف»؛ امّا کاربرد آن در «زنای به عنف» بیشتر است. عنف در لغت به معنی خشونت و زور است و منظور از اصطلاح تجاوز به عنف، انجام مقاربت جنسی بدون رضایت زن و با استفاده از قهر و غلبه است. البته باید توجه داشت که اثبات بدون رضایت و خواست قربانی بودن نزدیکی جنسی برعهده قربانی است که این موضوع مشکلاتی را در روند رسیدگی به این پرونده ها بوجود آورده است.

در عین حال باید توجه داشت که تجاوز به عنف تنها در چارچوب رابطه خارج از چهارچوب مشروع ازدواج _ اعم از دائم و موقت ــ به رسمیت شناخته شده است؛ به عبارت دیگر تجاوز به عنف نوعی از زنا است که همراه با عدم رضایت و خواست قربانی باشد. بدین ترتیب توسل به خشونت جنسی در رابطه بین زن و شوهر زنای به عنف محسوب نمی گردد. عنف مادی و عنف معنوی از مصادیق عنف به شمار می روند. منظور از عنف مادی، غلبه پیدا کردن و تعرض همراه با خشونت، آزار و اذیت فیزیکی و جسمی است ولی در عنف معنوی، بزه کار، بدون استفاده از نیروی جسمانی و فشار فیزیکی، روان بزه دیده را تحت تأثیر قرار می دهد و بر وی سلطه و قهر پیدا می کند.

مجازات تجاوز به عنف

مجازات تجاوز به عنف، مجازات حدی است. مجازات این عمل قبیح در ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی آمده است. با توجه به این ماده مجازات زنای به عنف اعدام زانی (کسی که اقدام به زنا کرده است) میباشد. در اجرای این حکم فرقی بین این که زانی جوان یا غیر جوان است و این که محصن با غیرمحصن است وجود ندارد. 

علاوه بر این در تجاوز به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب، باید علاوه بر مجازات زنای به عنف ارش بکارتی که از بین برده است و مهرالمثل زن را بپردازد ولی در صورتیکه زن باکره نباشد، علاوه بر این که به مجازات اصلی محکوم می شود باید تنها مهرالمثل را پرداخت کند.

تجاوز به عنف,تجاوز به عنف چیست,حکم تجاوز به عنف چیستتجاوز به عنف با یکی از روش‌های اقرار، اشهاد و علم قاضی اثبات قضایی می‌شود

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش