دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
۱۲:۱۷ - ۰۹ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۴۸۳
رفاه و آسیب های اجتماعی

خرید و فروش اعضای بدن در کشور به اوج خود رسید/ کلیه ۱۵۰، ‌نیمی از کبد ۲۰۰ میلیون تومان!

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
«آدم از بدبختی این کارا رو می کنه، وگرنه چرا باید کلیه مو بفروشم و خودمو ناقص کنم؟» این جمله مشترک افرادی است که فشار اقتصادی و بسته بودن راه های تامین هزینه، آن ها را وادار کرده که عضوی از بدن خود را بفروشند تا بتوانند زندگی کنند.

به گزارش تجارت نیوز، پیدا کردن افرادی که می خواهند عضوی از بدن خود را بفروشند کار چندان سختی نیست. آگهی های آن ها در جاهای زيادي وجود دارد. از دیوار مقابل بیمارستان ها گرفته تا کوچه هایی که مراکز پیوند عضو در آن ها وجود دارند. کانال های تلگرامی و اینستاگرامی هم جای خود.

آگهی ها زیاد است. بیشتر آگهی فروش کلیه است و کم و بیش آگهی فروش کبد.

یکی از آگهی ها مربوط به مردی است ۲۷ ساله. آگهی فروش کبد. همسرش می گوید: «کلیه همسرم را پارسال ۵۰ میلیون تومان فروختیم تا از مستاجری دربیایم، یک خونه بدون امکانات در سراسیاب خریدیم. اما کلیه را که فروختیم کار برای شوهرم سخت شد. هر کاری نمی تواند انجام دهد. حالا می خوایم بخشی از کبد رو بفروشیم که یا مغازه بگیریم یا ماشین بخریم تا باهاش کار کنه.»

سال ۹۳ ازدواج کرده اند. زن می گوید خانواده ها توان مالی ندارند و نه توانسته اند جهیزیه تهیه کنند و نه می توانند از آن ها حمایت کنند. شش سال است ازدواج کرده اند و در همه این مدت درگیر فقر و نداری بوده اند. زن خیاطی می کند و این تنها منبع درآمد فعلی خانواده است. می گوید «به نهادهای حمایتی هم سر زدیم. قرار شد ۵ میلیون وام بدهند. ولی ضامن می خواست و ما ضامن نداریم. حتی وام ازدواجمان را هم نتوانستیم بگیریم. چون آن هم ضامن می خواست.»

سال قبل کلیه را فروخته اند و حالا آگهی فروش کبد زده اند بلکه کاری راه بیندازند.

داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد در تابستان امسال ۹.۵ درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده اند و این بیکاری برای جمعیت جوان و به خصوص برای جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حدود ۲۳ درصد بوده است. این یعنی از هر ۱۰۰ جوان در این سن، حدود ۲۳ نفر آنان شغل ندارند.

نکته قابل توجه در آمار بی کاری ایران، این است که نرخ بیکاری تابستان امسال در ۱۴ فصل گذشته کمترین نرخ بیکاری رسمی است. این آمار در شرایط کرونا (corona) که بسیاری شغل خود را از دست داده اند کمی عجیب است.

ولی گزارش مرکز پژوهش های مجلس این گره را باز می کند. به روایت مرکز پژوهش های مجلس، در ایران بطور متوسط ۶۰ درصد شاغلان کشور (۵۹ درصد مردان و ۶۲ درصد زنان) در بخش غیررسمی فعالیت می کنند. یعنی شرایطی که در آن افراد فاقد بیمه و حمایت های اجتماعی هستند و حتی درآمد آن ها زیر حداقل حقوق مصوب است. نکته قابل توجه دیگر، کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری شاغلان در تابستان ۹۹ نسبت به تابستان ۹۸ است.

در این بیکاری، افزایش تورم، هزینه خانوارها را افزایش داده. به نحوی که خانوارهای کشور برای تامین اقلام مصرفی خود در مهر ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش، ۴۱.۴ درصد بیشتر هزینه کرده اند.

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعیآگهی فروش اعضای بدن روی دیوارهای کوچه ای حوالی میدان ولیعصر

کلیه (Kidney) چند؟

یکی دیگر از آگهی دهندگان جوانی است ۲۸ ساله که می خواهد کلیه یا بخشی از کبدش را بفروشد. او به تجارت نیوز می گوید: «تو بدبختی موندم، یک سال و خورده ای میشه که می خوام یکی از اعضای بدنم رو بفروش ولی خریدار نیست، شاید تو این مدتی که گذشته ۱۰ نفر زنگ زدن ، ولی هنوز نتونستم کسی رو پیدا کنم که خریدار واقعی باشه، فعلاً منتظریم.»

او هم می گوید «آدم از بدبختی این کارا رو می کنه، وگرنه چرا باید خودمو ناقص کنم؟». براساس گفته هایش، هزینه های اجاره خانه و پرداخت قسط و بزرگ کردن دو بچه آن قدر برایش زیاد است که راه دیگری ندارد.

سال قبل کلیه اش را ۴۰ میلیون تومان می فروخت و حالا اگر مشتری پیدا شود، ۱۵۰ کم تر نمی دهد، «همه کالاها گران شده چرا اعضای بدن نشه؟ قیمت پراید ۲۲ میلیون تومنی امسال شده ۱۵۰! پراید ۱۵۰ میلیونی گرون نیست، کلیه ۱۵۰ میلیون گرونه؟!»

آگهی بعدی هم آگهی فروش کلیه است. فروشنده می گوید از فروش منصرف شده ولی کلیه را به خریدار اهدا کرده. او می گوید:« کلیه را برای فروش گذاشته بودم و مشتری هم پیدا شد. روی ۱۵۰ میلیون توافق کردیم. نزدیک عمل، پولی که می خواستم جور شد. منم کلیه را نفروختم. به همون فرد اهدا کردم. همین سه هفته قبل عمل داشتم.»

برخی هم فروشنده کبد (Liver) هستند. مانند مرد ۲۶ ساله ای که بخشی از کبدش را آگهی کرده و می گوید قیمت آن ۲۰۰ میلیون تومان است.

تماس خبرنگار تجارت نیوز با چند نفر دیگر نشان می دهد که آنها از آگهی فروشی که زده اند پشیمان شد ه اند. یکی می گوید مشکل مالی اش تا حدی برطرف شده و دیگر فروشنده نیست. ولی فرد دیگری می گوید همچنان از طرف خانواده همسرش تحت فشار است اما نظرش برای فروش کلیه عوض شده «چون با یک کلیه زندگی کردن سخت تر می شه.»

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعیآگهی فروش اعضای بدن در صفحات اینستاگرام

در فضای مجازی همه چیز پیدا می شود. قلب و قرنیه و مغز استخوان. فقط کافی است دنبالش باشید. نمونه اش کانالی تلگرامی است با بیش از ۱۴۰ هزار عضو. هم خریدار آن جا حضور دارد و هم فروشنده. تعداد آگهی ها بسیار زیاد است. آگهی فروش اعضای بدن با ذکر جزئیاتی چون سن، جنس، گروه خون و شرایط جسمانی. «بدنم سالم سالمه از پونزده سالگی هم بصورت حرفه ای ورزش میکنم آزمایشات و سونوگرافی انجام دادم»، «کلیه آزمایش های لازم انجام شده و مدارک سلامت پزشکی وجود دارد.»

برخی هم شروطی را در آگهی نوشته اند. اینکه همه هزینه های عمل و تست و آزمایش با خریدار است. برخی هم اعلام آمادگی کرده اند که برای فروش عضو به هر نقطه ای از کره زمین میروند فقط خریدار باید هزینه های سفر را بدهد.

قیمت اعضا متفاوت است. از کبد ۲۰۰ میلیونی تا کلیه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیونی. در میان آگهی ها، آگهی فروش قلب هم دیده می شود. تعداد آن کم است، ولی هست.

ولی فروشندگان سنتی هم وجود دارند. آن ها که روی دیوار برخی از بیمارستان ها و مراکز پیوند عضو آگهی هایی را روی دیوار می نویسند. آن جا فقط مشخصات اصلی و ضروری وجود دارد. «فروش کلیه ۲۰ ساله گروه خونی O- شماره …….. ۰۹۳۵» «کبد فروشی گروه خونی A+ و ….» این دیوارها مدام رنگ می شود، آگهی ها از روی دیوار پاک می شود و فقط چند روز بعد مجددا همان تعداد شماره با همان خطوط روی همان دیوارها نوشته شده.»

  • 12
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
ای وااااااای به کجارفتیم ورسیدییییم
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
روحانی الهام علی اف,تصاویر خانوادگی الهام علی اف,زندگی شخصی الهام علی اف بیوگرافی الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

زادگاه:باکو،  جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی ( اکنون جمهوری آذربایجان)

ملیت:آذربایجانی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام شیعه

ادامه
ویژگیهای خضر,نام فرزندان حضرت خضر,عکس حضرت خضر زندگینامه حضرت خضر(ع) و داستان زندگی او

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

پیامبران هم‌عصر:موسی (ع)

قدمگاه های حضرت خضر: مسجد کوفه، کوه حضرت خضر و ...

سرانجام حضرت خضر: عمری جاودانه

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش