پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۶:۳۸ - ۰۳ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۱۹۳
سایر حوزه های اجتماعی

سرنوشت کارت‌های ملی هوشمند چه شد؟

سرنوشت کارت‌های ملی هوشمند,کرات ملی
معاون برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی با بیان این‌که بودجه تخصیصی دولت برای صندوق ملی مسکن “نسیه” است، گفت:مصالح اصلی ساختمانی ۶۰ درصد رشد قیمت داشته است.

به گزارش ایسنا،هاشم کارگر در مراسم گرامیداشت روز ملی ثبت احوال و رونمایی از پایگاه اطلاعات خانوار و طرح‌های هویتی کشور گفت: سوم دی‌ماه روز ملی ثبت احوال را به همکارانم تبریک می‌گویم. بیش از یک قرن از عمر این سازمان می‌گذرد و میراثی است که به ما رسیده و ارائه خدمات آن همچنان ادامه دارد.

وی افزود: مردم ایران در طول این سال‌ها از خدمات این سازمان بهره‌مند بودند و هر کس که هویت ایرانی دارد و به دنیا می‌آید این سازمان مدارک هویتی را به وی ارائه می‌کند. دستگاه‌های حاکمیتی و حتی بخش خصوصی هنگامی که می‌خواهند خدماتی ارائه دهند، بر اساس مدارک هویتی که ثبت احوال می‌دهد خدمات خود را ارائه می‌دهند. ثبت احوال جنس خدماتی داشته و خواهد داشت اما در تلاش است تاثیرگذاری بیشتری در موضوعات تصمیم ساز و برنامه‌های اصلی کشور داشته باشد.

وی ادامه داد: از پایگاه‌های اطلاعاتی ایجاد شده باید بهره بگیریم و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مجموعه‌های مختلف قرار دهیم. آمارها و گزارش‌های هویتی مختلفی که ما باید تولید کنیم قطعا مورد استفاده دستگاه‌های مختلف قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان ظرف یک سال گذشته گفت: ما در یک سال گذشته به سمتی حرکت کرده‌ایم که باید برخی کمبودهای گذشته را جبران می‌کردیم همانند موضوع کارت‌های ملی که تعویقی در آن وجود داشت، اما توانستیم تولید انبوه را آغاز کنیم و در حال حاضر بیش از هشت میلیون از ۱۰ میلیون کارت ملی هوشمندی که بدهی سازمان به شهروندان بود را تحویل داده‌ایم و مابقی را نیز به زودی تحویل خواهیم داد.

وی تاکید کرد: صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور یکی دیگر از دغدغه‌های موجود بود که خوشبختانه ارتباط با این عزیزان برقرار شد و با هماهنگی وزارت امور خارجه درخواست کارت ملی در نمایندگی‌های ایران دریافت و پس از دریافت بر خط اطلاعات، کارت‌های ملی صادر و از طریق همین نمایندگی‌ها به شهروندان ایرانی ارائه شد و فعال سازی کارت‌ها نیز در همین نمایندگی‌ها انجام می‌شود. بیش از هشت نمایندگی که آخرین آنها در واشنگتن و سازمان ملل با حضور رئیس جمهور کار خود را آغاز کرد، به صورت نمادین چند کارت ملی به ایرانیان تقدیم شد.

کارگر با اشاره به اینکه برای ارائه اطلاعات هویتی تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است، افزود: تخصیص شناسه و کارت شناسه ایرانیان فاقد شناسنامه از دغدغه هموطنان بود که تابعیت آنها مشخص نبود و شناسنامه نداشتند و به تبع این موضوع از خدمات اجتماعی محروم می‌ماندند. این شناسه ایجاد و کارت آن طراحی شده که امروز از آن رونمایی شد. همچنین ایجاد پایگاه خانوار که توسط وزیر کشور رونمایی شد سرویس‌هایی را در خرداد ماه سال جاری در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار داد و در شهریور ماه نیز نسخه عمومی آن راه اندازی شد.

وی افزود: سامانه هویت یکتا ایرانیان (سهیم) که در این درگاه خدمات بسیاری ارائه می‌شود علاوه بر اطلاعات خانوار نشانی هموطنان نیز در آن وجود دارد که قابلیت ویرایش نیز در آن دیده شده است. نرخ باروری نیز مبتنی بر اطلاعات ثبتی برای اولین بار در کشور ارائه شد. در حقیقت سازمان به سمتی حرکت کرده که اطلاعات هویتی را مبتنی بر آمار ثبتی ارائه دهد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به سامانه روابط سببی و نسبی گفت: این سامانه به عنوان پایگاهی مهم در کشور شناسانده شد و خوشبختانه در بودجه سال آینده ردیفی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. همچنین سامانه‌ای با عنوان سامانه تصاویر راه اندازی شده که برای موضوعات هویتی بکار گرفته می‌شود و چند سالی است که روی آن کار انجام شده است. همچنین اقدام دیگر موثر و ارزشمند، گرفتن مجوز تشکیل اداره کل فناوری اطلاعات در سازمان ثبت احوال است که مجوز آن از سازمان امور استخدامی دریافت شده و می‌تواند کمک موثری در سازمان باشد.

وی تاکید کرد: وضعیت معیشت کارکنان وزارت کشور و به ویژه ثبت احوال بارها توسط وزیر کشور پیگیری شده لذا ما هم در جهت ارتقاء معیشت همکاران نجیب و سخت کوشمان در سازمان ثبت احوال ورود پیدا کردیم و در ابتدای کار قولی دادیم که نظام معیشت و پرداخت در سازمان عادلانه شود. لذا با تمام مشکلات موضوع ارتقاء و حرکت به سمت عادلانه شدن پیگیری شد و خوشبختانه شورای حقوق و دستمزد با ۵۰ درصد افزایش فوق‌العاده ویژه کارکنان ثبت احوال موافقت کرد و امیدواریم این موضوع در هیات وزیران نیز به نتیجه برسد.

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش