۱۴:۵۱ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۶۹۸
خارج از گود ورزش

تایسون فیوری کتاب زندگی‌نامه‌اش را منتشر می‌کند

من میمون سیرک بودم!

تایسون فیوری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,اخبار ورزشکاران

تایسون فیوری یکی از جنجالی‌ترین ستارگان ورزش بریتانیا است. او عاشق پوشیدن لباس‌های عجیب است و سبک زندگی او جنجالی است، اما این بوکسور سنگین‌وزن می‌گوید که دچار افسردگی شده بود. او در سال ۲۰۱۵ توانست عنوان قهرمانی دنیا را از ولادیمیر کلیچکو بگیرد و به این ترتیب به شهرتی که آرزویش بود برسد، اما او پس از آن قهرمانی احساس پوچی و افسردگی کرد.

این بوکسور ۰۵/۲متری در آن مدت دچار اضافه‌وزن شدید شد، اعتیاد به الکل پیدا کرد و حتی کوکائین هم مصرف کرد.

او در بدترین روزهایش حتی یک‌بار سوار فراری‌اش شد و به سمت پل رفت تا خودکشی کند اما در آخرین لحظه با یادآوری پنج فرزندش از این کار منصرف شد. قرار است کتاب خاطرات او در این هفته منتشر شود. این مشتزن ۳۱ساله گفته که توانسته است زندگی خود را دگرگون کند و سرانجام، خودش باشد. فیوری که به‌دلیل مصرف مواد غیرمجاز از بوکس محروم شده بود، می‌گوید مشکلات روانی باعث رفتار بدش شده است. با این حال زمانی که از او سؤال شد آیا حرف‌های عجیبش درباره مسائل روانی نقشه‌ای بوده که از پیش طراحی شده، او حاضر نشد این موضوع را تکذیب کند.

او در مصاحبه‌ای گفته است: «در گذشته دیپلماسی لازم را نداشتم. شاید کارهایم از روی نقشه بود. شاید این کارها را می‌کردم تا مشهور شوم چون می‌دانم جنجالی بودن باعث می‌شود جلب توجه کنید و درآمد داشته باشید. مردم واقعاً به فردی که طبیعی زندگی می‌کند علاقه‌ای ندارند. مردم دوست دارند ماجراهای عجیب را ببینند و این باعث فروش روزنامه‌ها و پربیننده شدن برنامه‌های تلویزیونی می‌شود. پیش‌تر من تبدیل به میمون سیرک شده بودم. من هر کاری، دقیقاً هر کاری انجام می‌دادم تا مشهور شوم و این کار هم باعث شد به جایی که می‌خواهم برسم. کار به جایی رسید که هر کسی می‌دانست تایسون فیوری کیست، اما حالا می‌توانم خودم باشم.»

او در کتاب زندگی‌نامه‌اش که «پشت نقاب» نام دارد، به تعریف داستان‌های زندگی‌اش پرداخته است. این کتاب به‌زودی منتشر می‌شود و البته او حاضر نشده با جزئیات بگوید که در آن چه مسائلی را مطرح کرده است. او به دکا آیتکنهد نویسنده گفته است: «من دوقطبی نیستم.» اختلال دوقطبی نوعی اختلال روانی است که در آن فرد دچار نوسانات شدید در حس و حالش می‌شود. آیتکهند به او گفت او در کتابش نوشته که اختلال دوقطبی داشته است اما فیوری می‌گوید: «من که کتابم را هنوز منتشر نکرده‌ام، پس تو نمی‌توانی چیزی بگویی.»

یکی از مشکلاتی که درباره زندگی فیوری وجود دارد این است که نمی‌توان تشخیص داد کدام قسمت زندگی او حقیقت دارد و کدام بخش آن ساختگی است. گفته می‌شد او در یک خانه متعلق به شهرداری در شهر منچستر بزرگ شده و کودکی سختی داشته است اما او در کتاب خود نوشته که در روستای زیبا در چشایر بزرگ شده است.

زمانی گفته می‌شد او به همسرش خیانت کرده است. او حالا می‌گوید: «پس از ۱۱ سال زندگی مشترک با همسرم و تمام دردسرهایی که برایش ساخته‌‌ام، دیگر نمی‌خواهم کار بدی انجام دهم.»

این خانواده در لنکس زندگی می‌کنند و سه پسر و دو دختر دارند. فیوری تقریباً نیمی از سال در سفر است و می‌گوید زمانی که به خانه برمی‌گردد، پدر نمونه‌ای است که پوشک بچه‌هایش را هم عوض می‌کند. او می‌گوید: «من شب‌ها بیدار می‌شوم و به کودکانم غذا می‌دهم، پوشک‌شان را عوض می‌کنم، آنها را بیدار  و آماده‌شان می‌کنم که به مدرسه بروند. من این کارها را هر روز انجام می‌دهم.»

فیوری همچنین از مشکل اضافه‌وزن رنج می‌برده است. او هنگام مبارزه ۱۱۴کیلوگرم وزن دارد اما وزن او مرتباً بالا و پایین رفته و در بدترین روزهای او به ۱۷۷کیلو هم رسیده است. او می‌گوید روزانه دوبار به باشگاه بدنسازی می‌رود و همین باعث شده از نظر ذهنی قوی شود. تایسون می‌گوید: «چاق بودن دلیل افسردگی من بود.» او حالا به آمادگی جسمانی لازم برگشته و قرار است در زمستان به مصاف دئونتای وایلدر بوکسور سنگین‌وزن آمریکایی برود. این بازی تکرار نبرد قبلی آنها است و بسیاری چشم‌انتظار دیدن آن هستند. مبارزه قبلی آنها زمستان سال گذشته بود و به شکلی جنجالی به تساوی کشیده شد. فیوری در آن مبارزه دوبار به زمین افتاد اما بسیاری بر این باور بودند که حق او پیروزی بوده است. تایسون منتظر است قهرمانی جهان را پس بگیرد و در این میان یک ورزش دیگر را هم امتحان کرده است. فیوری در مسابقات کشتی‌کچ در عربستان شرکت کرد و ۱۲میلیون پوند به‌دست آورد. او که مولتی‌میلیونر است از شهرتش استفاده‌های خوبی هم داشته است. او سفیر مؤسسه فرانک برونو است که خیریه‌ای است که در زمینه سلامت روان فعالیت می‌کند. برونو بوکسور سنگین‌وزن بازنشسته‌ای است که به سلامت روان می‌پردازد.

فیوری درباره مشکلات روانی خود صحبت کرده و امیدوار است دیگران هم همین کار را انجام دهند. او در زندگی‌نامه‌اش نوشته از ۹سالگی توهمات هولناکی را تجربه کرده است. او می‌نویسد: «خونم به جوش می‌آمد و توهم می‌زدم. من بر سر پدر و مادرم فریاد می‌زدم و می‌گفتم شیرها آمده‌اند من را بخورند یا اینکه پرده‌های خانه آتش گرفته‌اند.»

ضربه بعدی که او خورد در ۲۲سالگی بود؛ زمانی که پدرش، جان فیوری به ۱۱ سال زندان محکوم شد. او چشم یک مرد را از حدقه درآورده بود. جان که بوکسور سابق بود در یک دعوا نیمی از بینایی اوتی سایکز را از او گرفت. جان استاد تایسون بود و دریافته بود که پسرش به‌دلیل سرعت ذهنی بالا و دستان بلند، استعدادی استثنائی در زمینه بوکس است. تایسون می‌نویسد: «انگار پتک بر سرم کوبیده بودند. او همیشه در دوران آماتور و حرفه‌ای من در کنارم بود و حالا قرار بود سال‌ها او را نبینم. از آنجا به بعد بود که نتوانستم ذهنیت مثبت خود را حفظ کنم، چون جای خالی پدرم بشدت حس می‌شد.» تنها پنج ماه بعد از زندانی شدن پدرش بود که او قهرمان بوکس سنگین‌وزن بریتانیا شد.

او توانست برخلاف انتظارات، درک چیسورا را در ویمبلی شکست دهد. او در سال ۲۰۱۵ که قهرمان دنیا شد، مشکلات بسیاری با وزنش داشت و به ۱۶۰کیلو هم رسید. او تلاش بسیاری کرد وزنش را کم کند به همین دلیل ضعیف شد. او نمی‌خواست هنگام نشست خبری با کلیچکو ضعف نشان دهد، به همین دلیل لباس بتمن را به تن کرد. او می‌نویسد: «حس یک بازنده را داشتم اما نمی‌خواستم دنیا این را بفهمد.» آن پیروزی برخلاف انتظار او طعم شیرینی نداشت. تایسون پس از شکست کلیچکو، احساس تهی بودن کرد و همین باعث شد به فکر خودکشی بیفتد.

او در سال ۲۰۱۶ دچار حس و حالی شد که به گفته خودش به اندازه رنگ کفشش سیاه بود. او با فراری خود با سرعت ۲۶۰ کیلومتر در ساعت راند و قصدش این بود که از بالای پل منچستر خود را به پایین بیندازد. او می‌نویسد: «موتور فراری می‌غرید. این آخرین صدایی بود که می‌شنیدم. در عرض چند ثانیه مغزم از تمام صداها خالی شد.

ناگهان یک صدا شنیدم که در ذهنم می‌گفت: بس است! به فکر بچه‌هایت باش. من هم از پل عبور کردم.» کمتر از یک سال بعد بود که او تصمیم گرفت زندگی‌اش را تغییر دهد. او از زمانی که به افسردگی‌اش غلبه کرده، توانسته به شخصیت غیرواقعی که از خودش ساخته بود غلبه کند و حالا دیگر علاقه زیادی به کسب شهرت ندارد. او می‌نویسد: «راستش را بگویم، تنها بخشی از زندگی قهرمانی که از آن لذت می‌برم رفتن به باشگاه بدنسازی است. این من را شاد می‌کند. هر کار دیگری که انجام می‌دهم را از سر اجبار انجام می‌دهم.»

iran-varzesh​i.‎​com
  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • جمعه ۱۵ آذر
    هفته ۱۵ سری آ ایتالیا
    اینتر - آاس‌رم
    ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید