یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۴:۵۱ - ۲۱ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۴۶۹۸
خارج از گود ورزش

تایسون فیوری کتاب زندگی‌نامه‌اش را منتشر می‌کند

من میمون سیرک بودم!

تایسون فیوری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,اخبار ورزشکاران

تایسون فیوری یکی از جنجالی‌ترین ستارگان ورزش بریتانیا است. او عاشق پوشیدن لباس‌های عجیب است و سبک زندگی او جنجالی است، اما این بوکسور سنگین‌وزن می‌گوید که دچار افسردگی شده بود. او در سال ۲۰۱۵ توانست عنوان قهرمانی دنیا را از ولادیمیر کلیچکو بگیرد و به این ترتیب به شهرتی که آرزویش بود برسد، اما او پس از آن قهرمانی احساس پوچی و افسردگی کرد.

این بوکسور ۰۵/۲متری در آن مدت دچار اضافه‌وزن شدید شد، اعتیاد به الکل پیدا کرد و حتی کوکائین هم مصرف کرد.

او در بدترین روزهایش حتی یک‌بار سوار فراری‌اش شد و به سمت پل رفت تا خودکشی کند اما در آخرین لحظه با یادآوری پنج فرزندش از این کار منصرف شد. قرار است کتاب خاطرات او در این هفته منتشر شود. این مشتزن ۳۱ساله گفته که توانسته است زندگی خود را دگرگون کند و سرانجام، خودش باشد. فیوری که به‌دلیل مصرف مواد غیرمجاز از بوکس محروم شده بود، می‌گوید مشکلات روانی باعث رفتار بدش شده است. با این حال زمانی که از او سؤال شد آیا حرف‌های عجیبش درباره مسائل روانی نقشه‌ای بوده که از پیش طراحی شده، او حاضر نشد این موضوع را تکذیب کند.

او در مصاحبه‌ای گفته است: «در گذشته دیپلماسی لازم را نداشتم. شاید کارهایم از روی نقشه بود. شاید این کارها را می‌کردم تا مشهور شوم چون می‌دانم جنجالی بودن باعث می‌شود جلب توجه کنید و درآمد داشته باشید. مردم واقعاً به فردی که طبیعی زندگی می‌کند علاقه‌ای ندارند. مردم دوست دارند ماجراهای عجیب را ببینند و این باعث فروش روزنامه‌ها و پربیننده شدن برنامه‌های تلویزیونی می‌شود. پیش‌تر من تبدیل به میمون سیرک شده بودم. من هر کاری، دقیقاً هر کاری انجام می‌دادم تا مشهور شوم و این کار هم باعث شد به جایی که می‌خواهم برسم. کار به جایی رسید که هر کسی می‌دانست تایسون فیوری کیست، اما حالا می‌توانم خودم باشم.»

او در کتاب زندگی‌نامه‌اش که «پشت نقاب» نام دارد، به تعریف داستان‌های زندگی‌اش پرداخته است. این کتاب به‌زودی منتشر می‌شود و البته او حاضر نشده با جزئیات بگوید که در آن چه مسائلی را مطرح کرده است. او به دکا آیتکنهد نویسنده گفته است: «من دوقطبی نیستم.» اختلال دوقطبی نوعی اختلال روانی است که در آن فرد دچار نوسانات شدید در حس و حالش می‌شود. آیتکهند به او گفت او در کتابش نوشته که اختلال دوقطبی داشته است اما فیوری می‌گوید: «من که کتابم را هنوز منتشر نکرده‌ام، پس تو نمی‌توانی چیزی بگویی.»

یکی از مشکلاتی که درباره زندگی فیوری وجود دارد این است که نمی‌توان تشخیص داد کدام قسمت زندگی او حقیقت دارد و کدام بخش آن ساختگی است. گفته می‌شد او در یک خانه متعلق به شهرداری در شهر منچستر بزرگ شده و کودکی سختی داشته است اما او در کتاب خود نوشته که در روستای زیبا در چشایر بزرگ شده است.

زمانی گفته می‌شد او به همسرش خیانت کرده است. او حالا می‌گوید: «پس از ۱۱ سال زندگی مشترک با همسرم و تمام دردسرهایی که برایش ساخته‌‌ام، دیگر نمی‌خواهم کار بدی انجام دهم.»

این خانواده در لنکس زندگی می‌کنند و سه پسر و دو دختر دارند. فیوری تقریباً نیمی از سال در سفر است و می‌گوید زمانی که به خانه برمی‌گردد، پدر نمونه‌ای است که پوشک بچه‌هایش را هم عوض می‌کند. او می‌گوید: «من شب‌ها بیدار می‌شوم و به کودکانم غذا می‌دهم، پوشک‌شان را عوض می‌کنم، آنها را بیدار  و آماده‌شان می‌کنم که به مدرسه بروند. من این کارها را هر روز انجام می‌دهم.»

فیوری همچنین از مشکل اضافه‌وزن رنج می‌برده است. او هنگام مبارزه ۱۱۴کیلوگرم وزن دارد اما وزن او مرتباً بالا و پایین رفته و در بدترین روزهای او به ۱۷۷کیلو هم رسیده است. او می‌گوید روزانه دوبار به باشگاه بدنسازی می‌رود و همین باعث شده از نظر ذهنی قوی شود. تایسون می‌گوید: «چاق بودن دلیل افسردگی من بود.» او حالا به آمادگی جسمانی لازم برگشته و قرار است در زمستان به مصاف دئونتای وایلدر بوکسور سنگین‌وزن آمریکایی برود. این بازی تکرار نبرد قبلی آنها است و بسیاری چشم‌انتظار دیدن آن هستند. مبارزه قبلی آنها زمستان سال گذشته بود و به شکلی جنجالی به تساوی کشیده شد. فیوری در آن مبارزه دوبار به زمین افتاد اما بسیاری بر این باور بودند که حق او پیروزی بوده است. تایسون منتظر است قهرمانی جهان را پس بگیرد و در این میان یک ورزش دیگر را هم امتحان کرده است. فیوری در مسابقات کشتی‌کچ در عربستان شرکت کرد و ۱۲میلیون پوند به‌دست آورد. او که مولتی‌میلیونر است از شهرتش استفاده‌های خوبی هم داشته است. او سفیر مؤسسه فرانک برونو است که خیریه‌ای است که در زمینه سلامت روان فعالیت می‌کند. برونو بوکسور سنگین‌وزن بازنشسته‌ای است که به سلامت روان می‌پردازد.

فیوری درباره مشکلات روانی خود صحبت کرده و امیدوار است دیگران هم همین کار را انجام دهند. او در زندگی‌نامه‌اش نوشته از ۹سالگی توهمات هولناکی را تجربه کرده است. او می‌نویسد: «خونم به جوش می‌آمد و توهم می‌زدم. من بر سر پدر و مادرم فریاد می‌زدم و می‌گفتم شیرها آمده‌اند من را بخورند یا اینکه پرده‌های خانه آتش گرفته‌اند.»

ضربه بعدی که او خورد در ۲۲سالگی بود؛ زمانی که پدرش، جان فیوری به ۱۱ سال زندان محکوم شد. او چشم یک مرد را از حدقه درآورده بود. جان که بوکسور سابق بود در یک دعوا نیمی از بینایی اوتی سایکز را از او گرفت. جان استاد تایسون بود و دریافته بود که پسرش به‌دلیل سرعت ذهنی بالا و دستان بلند، استعدادی استثنائی در زمینه بوکس است. تایسون می‌نویسد: «انگار پتک بر سرم کوبیده بودند. او همیشه در دوران آماتور و حرفه‌ای من در کنارم بود و حالا قرار بود سال‌ها او را نبینم. از آنجا به بعد بود که نتوانستم ذهنیت مثبت خود را حفظ کنم، چون جای خالی پدرم بشدت حس می‌شد.» تنها پنج ماه بعد از زندانی شدن پدرش بود که او قهرمان بوکس سنگین‌وزن بریتانیا شد.

او توانست برخلاف انتظارات، درک چیسورا را در ویمبلی شکست دهد. او در سال ۲۰۱۵ که قهرمان دنیا شد، مشکلات بسیاری با وزنش داشت و به ۱۶۰کیلو هم رسید. او تلاش بسیاری کرد وزنش را کم کند به همین دلیل ضعیف شد. او نمی‌خواست هنگام نشست خبری با کلیچکو ضعف نشان دهد، به همین دلیل لباس بتمن را به تن کرد. او می‌نویسد: «حس یک بازنده را داشتم اما نمی‌خواستم دنیا این را بفهمد.» آن پیروزی برخلاف انتظار او طعم شیرینی نداشت. تایسون پس از شکست کلیچکو، احساس تهی بودن کرد و همین باعث شد به فکر خودکشی بیفتد.

او در سال ۲۰۱۶ دچار حس و حالی شد که به گفته خودش به اندازه رنگ کفشش سیاه بود. او با فراری خود با سرعت ۲۶۰ کیلومتر در ساعت راند و قصدش این بود که از بالای پل منچستر خود را به پایین بیندازد. او می‌نویسد: «موتور فراری می‌غرید. این آخرین صدایی بود که می‌شنیدم. در عرض چند ثانیه مغزم از تمام صداها خالی شد.

ناگهان یک صدا شنیدم که در ذهنم می‌گفت: بس است! به فکر بچه‌هایت باش. من هم از پل عبور کردم.» کمتر از یک سال بعد بود که او تصمیم گرفت زندگی‌اش را تغییر دهد. او از زمانی که به افسردگی‌اش غلبه کرده، توانسته به شخصیت غیرواقعی که از خودش ساخته بود غلبه کند و حالا دیگر علاقه زیادی به کسب شهرت ندارد. او می‌نویسد: «راستش را بگویم، تنها بخشی از زندگی قهرمانی که از آن لذت می‌برم رفتن به باشگاه بدنسازی است. این من را شاد می‌کند. هر کار دیگری که انجام می‌دهم را از سر اجبار انجام می‌دهم.»

iran-varzeshi.com
 • 13
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۱۵ تير
  هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
  بیلبائو - رئال‌مادرید
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • فرمول ۱ اتریش - مسابقه اصلی
  ساعت: ۱۷:۴۰
 • هفته ۲۳ لیگ برتر ایران
  سایپا - سپاهان
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • دوشنبه ۱۶ تير
  هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
  ویارئال - بارسلونا
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • چهارشنبه ۱۸ تير
  هفته ۳۱ سری آ ایتالیا
  آث میلان - یوونتوس
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • پنجشنبه ۱۹ تير
  هفته ۳۵ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اسپانیول
  ساعت: ۰۰:۳۰
ویژه سرپوش