پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۸:۰۲ - ۰۳ فروردین ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۱۰۰۱۸۹
المپیک و پارالمپیک

پرسشی که پس از چند ماه مطرح است؛

نمره ورزش ایران در المپیک بالاخره چند شد؟

«ورزش ایران در المپیک چه نمره ای گرفت؟»؛ این سوالی بود که تاکنون پاسخ رسمی و مشخصی از طرف کمیته ملی المپیک یا از طرف فدراسیون ها به آن داده نشده است.

به گزارش مهر، المپیک بزرگترین رویداد ورزش جهان در سال گذشته بود که کاروان ایران با نام امام رضا (ع) و با ترکیبی متشکل از ۶۳ ورزشکار در ۱۴ رشته در آن شرکت کرد. این دوره بازی ها مردادماه به میزبانی ریودوژانیرو برگزار شد و کاروان ایران از حضور در آن موفق شد هشت مدال کسب کند.

 

کیانوش رستمی و سهراب مرادی (وزنه‌برداری) همراه با حسن یزدانی (کشتی آزاد) سه طلایی کاروان ایران در المپیک ریو بودند. کمیل قاسمی (کشتی آزاد) هم تنها مدال‌آور نقره ایران بود ضمن اینکه سعید عبدولی و قاسم رضایی (کشتی فرنگی)، حسن رحیمی (کشتی آزاد) و کیمیا علیزاده (تکواندو) هم توانستند ایران را صاحب ۴ مدال برنز کنند. کاروان ورزش ایران با این تعداد مدال در جایگاه بیست و پنجم المپیک ریو ایستاد و نتوانست جایگاه هفدهمی المپیک لندن که با ۴ مدال طلا، ۶ نقره و ۲ برنز به دست آمده بود را تکرارکند.

 

جدا از این عقبگرد و در کل قیاس کردن عملکرد کاروان ریو با دیگر کاروان های اعزامی به ادوار مختلف المپیک، کاروان امام رضا (ع) عملکردی داشت که با تلخ و شیرینی های زیادی همراه بود. شیرین به جهت اولین مدال تاریخ بانوان و طلایی شدن کشتی آزاد بعد از ۱۶ سال و تلخ از این حیث که در کشتی فرنگی و تکواندو مردان اصلا در حد انتظار نبودیم و با حداقل پیش بینی ها خیلی فاصله داشتیم.

 

در کل به جز کشتی آزاد و وزنه برداری که ورزشکاران شان به لحاظ کیفیت مدال نسبت به همیشه و حتی المپیک لندن که بهترین دوره ورزش ایران بود عملکرد خیلی بهتری داشتند، پیشروی نمایندگان شمشیربازی و دوومیدانی تا مرحله نیمه نهایی و البته عملکرد قابل تقدیر علیزاده در تکواندو بانوان، ورزشکاران مان در در سایر رشته ها نتایج چشمگیری نداشتند و حتی کشتی فرنگی، تکواندو مردان و دوومیدانی ناکام هم داشتیم.

 

با این اوصاف و با توجه به ۱- سرمایه گذاری چهار ساله که بعد از المپیک ۲۰۱۲ لندن در ورزش ایران شد، ۲- رقم های میلیونی و میلیاردی که به خصوص در ماه های منتهی به المپیک ریو در ورزش هزینه شد و ۳- روندی که برای آماده کردن کاروان ایران و ۶۳ ورزشکار اعزامی طی شد، چه نمره ای باید به کاروان ایران داد؟

 

اولین اظهار نظر؛ ۷۰ درصد پیش بینی ها محقق شد 

به گزارش مهر، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک بلافاصله پس از پایان کار کاروان ایران در المپیک یعنی ۳۱ مردادماه طی نشستی که در همان ریودوژانیرو داشت، گفت: «۷۰ درصد پیش بینی ها محقق شد چون ما پیش بینی ۱۲ مدال داشتیم اما ۸ مدال گرفتیم. در این بین برای برای کشتی فرنگی، وزنه بردرای و تکواندو مدال هایی پیش بینی داشتیم که محقق نشد.»

 

در همین نشست بود که کیومرث هاشمی تاکید کرد: «ناکامی تکواندو بیشتر به مسائل فنی مربوط می شود و فدراسیون باید آسیب شناسی کند. در کشتی فرنگی بنا بهترین کارشناس است و باید دلایل ناکامی بررسی شود.»

 

دومین اظهارنظر؛ رشته ها تک به تک ارزیابی می شوند

۱۶ شهریورماه یعنی بعد از گذشت دو هفته از پایان المپیک سی و یکم رئیس کمیته ملی المپیک طی نشست خبری به بررسی ابعاد حضور کاروان ایران در این دوره المپیک، ارزیابی عملکرد ورزشکاران و نتایج به دست آمده پرداخت. وی در بخشی از این نشست گفت: «ارزیابی کاروان باید از چند جهت انجام شود؛ اول از نظر فنی، دوم از نظرکارهایی که فدراسیون ها انجام دادند سوم از نظر فرهنگی. مجموع این ارزیابی ها در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک با حضور تک تک فدراسیون ها مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه آن اعلام می شود.»

 

وی حتی تاکید کرد: «فقط به رشته هایی که امکان مدال داشتند و مدال نگرفتند نباید توجه شود، همه رشته تک به تک ارزیابی می شوند. اگر ما در المپیک ریو چهار مدال طلا می گرفتیم، در جایگاه ٢١ قرار داشتیم. باید تمام نقاط ضغف و قوت بررسی شود.»

 

سومین اظهارنظر؛ فدراسیون ها پاسخگوی نتایج المپیک باشند نه کمیته المپیک

قرار بود کمیته ملی المپیک نتیجه بررسی عملکرد کاروان ریو را به طور رسمی اعلام کند. حتی اصغر رحیمی ۶ مهرماه در گفتگو با خبرنگار مهر از انجام بررسی های اولیه عملکرد کاروان اعزامی به بازی های المپیک خبر داد و اینکه ملاک اولیه ما برای اعلام نتیجه بررسی و ارزیابی عملکرد کاروان ایران، گزارش های ارائه شده از سوی فدراسیون ها و مسئولان آنها است و در کنار آن جمع بندی های اولیه کمیته ملی المپیک را هم لحاظ خواهیم کرد. وی در همین گفتگو اعلام کرد که تا پایان مهرماه نتایج بررسی اعلام می شود.

 

چندماه از این موضوع هم گذشت اما خبری نشد. در همین رابطه رحیمی در گفتگوی دیگری که با خبرنگار مهر داشت، اعلام کرد: «گزارش عملکرد کاروان باید توسط خود فدراسیون ها ارائه شود. کمیته بارها گفته که برخی ورزشکاران در برخی رشته ها نتوانستند انتظارات را برآورده کنند همانگونه که برخی ورزشکاران مان هم بالاتر از حد توقع ظاهر شدند و عملکردی قابل توجه داشتند. کمیته ارزیابی های کلی خود را داشته است. ارزیابی دقیق تر باید توسط خود فدراسیون ها انجام شود. فدراسیون ها باید در مورد چگونگی عملکردشان مورد سوال قرار بگیرند، وظیفه کمیته ملی المپیک حمایت و پشتیبانی بود و اصلا در کار فنی فدراسیون ها دخالتی نداشتیم. بنابراین حالا هم مسئولان فدراسیون ها باید پاسخگوی نتایج و عملکردشان باشند.»

 

سکوت محض در فدراسیون ها

به قول رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی، کمیته ملی المپیک به صورت کلی ارزیابی کاروان ایران را اعلام کرد اما این ارزیابی حتی در همین حد هم از طرف هیچ یک از فدراسیون ها و مسئولان شان انجام نشد و حداقل رسانه ای نشد. انگار نه انگار که برای کسب سهمیه ورزشکاران شان و بعد آماده سازی آنها برای اعزام به ریو بودجه ها گرفته شد، هزینه ها صرف شد و وقت ها گذاشته شد و حالا باید حداقل اگر تصمیمی در حد اجرا کردن نمی گیرند، یک اظهارنظر از چگونگی عملکردشان داشته باشند.

نمره ورزش ایران در المپیک بالاخره چند شد؟

به گزارش خبرنگار مهر، اینگونه شد که با وجود گذشت هفت ماه از پایان المپیک سی و یکم، هنوز هیچ ارزیابی رسمی و دقیقی از عملکرد این کاروان و ورزشکارانش داده نشده به گونه ای که ملاک عمل برای ادوار دیگر این بازی ها و دیگر رویدادهای بین المللی باشد.

 

از طرفی دیگر المپیک رویدادی است که از حضور در هر دوره آن نمره عملکرد ورزش و مدیرانش در چهار سال گذشته مشخص می شود و می توان با توجه به آن به نوعی مسیر چهار سال پیش روی ورزش کشور را هم ترسیم کرد اما نمره ورزش ایران و مسئولانش از المپیکی که ماه ها پیش پشت سر گذاشتیم، چند است؟

 

 

 

 

 

 

 • 19
 • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۲ مرداد
  -
  ۱۸:۰۰
 • دوستانه
  اشتورم گراتس - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - پارتیزان بلگراد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
 • چهارشنبه ۳ مرداد
  دوستانه
  منچسترسیتی - سلتیک
  ۰۳:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - چین تایپه
  ۱۳:۰۰
 • دوستانه
  کاشیما آنتلرز - برایتون
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  سرزو اوزاکا - دورتموند
  ۱۳:۴۵
 • دوستانه
  روتاخ اگرن - بایرن مونیخ
  ۱۵:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید آرژانتین - امید مراکش
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ازبکستان - امید اسپانیا
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید گینه - امید نیوزیلند
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید مصر - امید دومینیکن
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید عراق - امید اوکراین
  ۲۰:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ژاپن - امید پاراگوئه
  ۲۰:۳۰
 • دوستانه
  گالاتاسرای - لچه
  ۲۱:۰۰
 • فوتبال المپیک
  امید فرانسه - امید آمریکا
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۴ مرداد
  دوستانه
  چلسی - رکسام
  ۰۵:۳۰
 • دوستانه
  آرسنال - بورنموث
  ۰۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - قطر
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  فولاد هرمزگان - ایرالکو اراک
  ۱۹:۰۰
ویژه سرپوش