پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۲۷

ژیمناستیک هنری چیست و چه تفاوت هایی با ژیمناستیک ریتمیک دارد؟

ژیمناستیک هنری,عکس ژیمناستیک هنری,ژیمناستیک هنری چیستمحبوب ترین سبک ورزشی ژیمناستیک، ژیمناستیک هنری است
ژیمناستیک هنری در المپیک بعنوان یک ورزش بسیار محبوب و مدال آور میباشد و به انجام هرگونه حرکات خاص ژیمناستیک اطلاق میشود که در قالب نمایش نیرو، چابکی، انعطاف پذیری، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن ورزشکار است. در این مطلب از سرپوش با رشته ژیمناستیک هنری بیشتر آشنا خواهید شد.

ژیمناستیک هنری

فدراسیون بین المللی ژیمناستیک، وظیفه ی مدیریت و اداره ی ژیمناستیک هنری را بر عهده دارد. درواقع ژیمناستیک هنری در رشته ژیمناستیک بعنوان محبوب ترین ورزش یا سبک ورزشی شناخته میشود.

ژیمناستیک هنری، در دو گروه مردان و زنان انجام می شود و اساساً بر روی مواردی همچون چابکی، تعادل و قدرت، متمرکز است. یک ژیمناست هنری، در رویدادهای بسیاری در طول مسابقه به رقابت می پردازد و مجوز شرکت در هر چهار رویداد مسابقات را دارد. مردان در برخی از حرکات به رقابت می پردازند که از آن ها می توان به حرکات زمینی، حلقه های ثابت، اسب پومل، خرک، میله های موازی و میله های افقی اشاره کرد درحالیکه ژیمناست های هنری زن به رقابت با یکدیگر در حرکات زمینی، میله های غیر همسطح ، میله های تعادل و خرک می پردازند.

حرکات زمینی به عنوان تنها رویدادی محسوب میشود که با موسیقی در این نوع ژیمناستیک، هماهنگ می شود. از معروفترین و مدرن ترین ورزش ها برای زنان می توان ژیمناستیک هنری را نام ببرد که شاید تغییرات بیشتری نسبت به ورزش های المپیکی دیگر داشته است.

وجه تمایز ژیمناستیک هنری با ژیمناستیک ریتمیک

شاخه های اصلی ژیمناستیک، متشکل از ژیمناستیک هنری و ژیمناستیک ریتمیک می باشد. درواقع این دو شاخه به صورت مجزا دو نوع رشته ورزشی است.

راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک,تفاوت ژیمناستیک هنری با ژیمناستیک ریتمیکمدرن ترین ورزش برای بانوان ژیمناستیک هنری می باشد

ژیمناستیک کاران در ژیمناستیک هنری به دو گروه بر اساس جنسیت تقسیم میشوند در حالی که جنسیت شرکت کنندگان در ژیمناستیک ریتمیک به بانوان محدود می گردد.

یکی از تفاوت های ژیمناستیک هنری و ریتمیک در نوع رقابت آن ها می باشد. شرکت کنندگان در ژیمناستیک هنری مجوز شرکت در چهار رویداد حرکات زمینی، چوب موازنه، پارالل ناهم سطح یا میله های نامتقارن، پرش از خرک را دارند ولی دامنه حرکت ورزشکاران در ژیمناستیک ریتمیک، محدود است و تنها بر روی زمین صورت می گیرد.

علاوه بر این، ورزشکاران در طول تمرینات ژیمناستیک هنری از دستگاه ویژه ای استفاده نمی کنند. از ابزارهای قابل استفاده در ژیمناستیک ریتمیک می توان به حلقه یا طناب، روبان، توپ و چوب دستی بهمراه موسیقی اشاره کرد.

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری به این صورت است که تمامی شرکت کنندگان، امتیاز کاملی به صورت پیشفرض دارند و اگر تیم داوری در زمان انجام هر حرکت، مرتکب اشتباه یا خطایی شوند مقداری امتیاز از آن ها کسر می شود، ورزشکاری برنده است که کم ترین امتیاز منفی را کسب کند. ژیمناستیک هنری در یونان باستان از قدیمی ترین ورزشها محسوب میشود که در سده ۱۹۰۰ در دنیا بعنوان یک ورزش رسمی معرفی شد.

ژیمناستیک هنری بانوان و ژیمناستیک هنری مردان

ژیمناستیک هنری در دو گروه مختلف مردان و زنان انجام می شود؛ به انصورت که آن ها حرکات را بر روی سطوح و وسایل مختلف انجام می دهند. حرکات مردان در این ورزش ژیمناستیک، ۶ نوع میباشد درحالیکه حرکات گروه زنان در ۴ نوع انجام می شود.

۱. چهار اسباب ژیمناستیک هنری زنان:

>> پرش از خرک:

از موقعیت های مختلف بدن در ژیمناستیک هنری می توان به خم شدن ، دویدن و کشش بدن اشاره کرد که به نحوهٔ اجرا و میزان پیچیدگی و سختی حرکت، امتیاز می دهند. نحوه ی امتیازدهی به زن ژیمناستیک کار براساس میزان پروازش از تخته پرش و نحوهٔ فرودش و عدم برداشتن قدم اضافه بعد از فرود بر روی زمین می باشد.

>> پارالل ناهم سطح:

یکی از رشته های ژیمناستیکِ زنان، پارالل ناهم سطح میباشد که توسط بسیاری از تماشاچیان، مورد استقبال قرار گرفته است. حرکات و قدرتِ قسمت بالای بدنِ ژیمناست در این رشته به نمایش گذاشته می شود. برخی از موارد موثر در این رشته، میزان زمان بندی و شدت نزدیک شدن است. درواقع درپارالل ناهم سطح براساس میزان ادامه دادن حرکت بدون توقف و وقفه به ژیمناستیک کاران امتیاز می دهند.

>> چوب موازنه:

زن ژیمناست باید از قدرتِ نمایش تعادل و استقامت خود بر روی میله ی ۴ اینچ( حدود ۱۰ سانتیمتر ) برخوردار باشد.

>> حرکات زمینی:

به ترکیبی از حرکات رقص و آهنگ، حرکات زمینی می گویند. ویژگی هایی نظیر استفادهٔ بهینه و مختلف از حداکثر فضای زمین و سطح پیچیدگی حرکات انجام شده بر روی زمین از ویژگی های حرکات زمینی به شمار می رود. در این حرکات می توانید شخصیت یک فرد ژیمناست که کنترل کلیِ بدن را به نمایش می گذارد؛ ببینید.

۲. شش اسباب ژیمناستیک مردان:

- حرکات زمینی:

در این رشته برای انجام حرکات زمینی، کل زمین و فضای موجود استفاده میشود. از موارد امتیازآور در این رشته می توان به سالتوس های مختلف. حرکات چرخشی و پیچشی و فرودهای متعدد اشاره کرد.

- خرک حلقه:

رشته خرک حلقه از دشوارترین بخش حرکات دسته و جا به جایی دست ها بهمراه حرکات پیچیده بدن بر روی خرک به شمار می رود. ژیمناستیک کار با استفاده از این موقعیت می تواند بدن خود را بطور فوق العاده ای از یک پرتاب به چرخش دیگر، موج دهد.

- دار حلقه:

این حلقه ها باید کاملاً ثابت و تحت کنترل باشند. شخص ژیمناست باید بتواند برای انجام حرکات در این حلقه ها موقعیت بدن خود را حفظ کند.

راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک,ژیمناستیک,ژیمناستیک هنریشرکت کنندگان در ژیمناستیک هنری براساس جنسیت در دو بخش گروه بندی میشوند

- پرش از خرک:

برخی از موارد مؤثر در رشته پرش از خرک، شامل ارتفاع و کل مسافت طی شده و شتاب مرد ژیمناست می باشد. شخص ورزشکار با استفاده از حرکت مانوری آکروباتیک در هوا پرش می کند و یک فرود ثابت و تعادلی باعث ایجاد جلوه در حرکت او می شود.

- پارالل:

برخی از قسمت های مهم رشته پارالل، تاب خوردن و پرواز می باشد. سخت ترین قسمت حرکات این رشته زمانیست که فرد ژیمناست باید بتواند میله ها را برای انجام حرکت و جابجایی در قسمت جلو و پشت سالتوس رها کند.

- بارفیکس:

برای این که میزان جرأت و مهارت ژیمناست مرد، نمایش داده شود؛ از این میله های افقی یا میله ارتفاع استفاده میشود.

راهنمایی برای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک

وقتی که یک ژیمناست در تلاش برای انتخاب ژیمناستیک هنری یا ژیمناستیک ریتمیک است؛ باید به چندین نکته توجه کند. او باید بداند که موفق ترین ژیمناست های هنری، بسیار قوی و نیرومند هستند. لازمه ی پیشروی بر روی خرک و پاس های چرخشی دشوار بر روی زمین اینست که قدرت و نیرو داشته باشید. ژیمناستهایی که از انعطاف پذیری و ظرافت بیشتری برخوردارند، احتمالا عملکرد بهتری در ژیمناستیک ریتمیک دارند.

با توجه به اینکه مردان نمیتوانند در ژیمناستیک ریتمیک بازی کنند؛ تمرکز ژیمناست های مرد باید روی ژیمناستیک هنری باشد. چنانچه کمیته بین المللی المپیک، ژیمناستیک ریتمیک مردان را تصویب کند و این نوع ژیمناستیک به مسابقات المپیک راه یابد، ژیمناست های هنری مرد میتوانند در مسابقات به راحتی رقابت کنند.

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری,تصاویر ژیمناستیک هنری,راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیکبه طور کلی شاخه های اصلی ژیمناستیک شامل ژیمناستیک هنری و ژیمناستیک ریتمیک است

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 16
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۸ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  صربستان - چین
  ۰۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  لهستان - ایران
  ۱۲:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  هلند - کوبا
  ۱۸:۳۰
 • جمعه ۱۹ خرداد
  نیمه نهایی جام جهانی زیر ۲۰ سال
  ایتالیا - کره جنوبی
  ۰۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  آرژانتین - برزیل
  ۰۳:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  چین - فرانسه
  ۰۷:۴۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  لهستان - بلغارستان
  ۱۰:۴۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - صربستان
  ۱۴:۱۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  هلند - آلمان
  ۱۸:۳۰
 • شنبه ۲۰ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  ایتالیا - کوبا
  ۰۰:۰۰
ویژه سرپوش