جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۲۷

ژیمناستیک هنری چیست و چه تفاوت هایی با ژیمناستیک ریتمیک دارد؟

ژیمناستیک هنری,عکس ژیمناستیک هنری,ژیمناستیک هنری چیستمحبوب ترین سبک ورزشی ژیمناستیک، ژیمناستیک هنری است
ژیمناستیک هنری در المپیک بعنوان یک ورزش بسیار محبوب و مدال آور میباشد و به انجام هرگونه حرکات خاص ژیمناستیک اطلاق میشود که در قالب نمایش نیرو، چابکی، انعطاف پذیری، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن ورزشکار است. در این مطلب از سرپوش با رشته ژیمناستیک هنری بیشتر آشنا خواهید شد.

ژیمناستیک هنری

فدراسیون بین المللی ژیمناستیک، وظیفه ی مدیریت و اداره ی ژیمناستیک هنری را بر عهده دارد. درواقع ژیمناستیک هنری در رشته ژیمناستیک بعنوان محبوب ترین ورزش یا سبک ورزشی شناخته میشود.

ژیمناستیک هنری، در دو گروه مردان و زنان انجام می شود و اساساً بر روی مواردی همچون چابکی، تعادل و قدرت، متمرکز است. یک ژیمناست هنری، در رویدادهای بسیاری در طول مسابقه به رقابت می پردازد و مجوز شرکت در هر چهار رویداد مسابقات را دارد. مردان در برخی از حرکات به رقابت می پردازند که از آن ها می توان به حرکات زمینی، حلقه های ثابت، اسب پومل، خرک، میله های موازی و میله های افقی اشاره کرد درحالیکه ژیمناست های هنری زن به رقابت با یکدیگر در حرکات زمینی، میله های غیر همسطح ، میله های تعادل و خرک می پردازند.

حرکات زمینی به عنوان تنها رویدادی محسوب میشود که با موسیقی در این نوع ژیمناستیک، هماهنگ می شود. از معروفترین و مدرن ترین ورزش ها برای زنان می توان ژیمناستیک هنری را نام ببرد که شاید تغییرات بیشتری نسبت به ورزش های المپیکی دیگر داشته است.

وجه تمایز ژیمناستیک هنری با ژیمناستیک ریتمیک

شاخه های اصلی ژیمناستیک، متشکل از ژیمناستیک هنری و ژیمناستیک ریتمیک می باشد. درواقع این دو شاخه به صورت مجزا دو نوع رشته ورزشی است.

راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک,تفاوت ژیمناستیک هنری با ژیمناستیک ریتمیکمدرن ترین ورزش برای بانوان ژیمناستیک هنری می باشد

ژیمناستیک کاران در ژیمناستیک هنری به دو گروه بر اساس جنسیت تقسیم میشوند در حالی که جنسیت شرکت کنندگان در ژیمناستیک ریتمیک به بانوان محدود می گردد.

یکی از تفاوت های ژیمناستیک هنری و ریتمیک در نوع رقابت آن ها می باشد. شرکت کنندگان در ژیمناستیک هنری مجوز شرکت در چهار رویداد حرکات زمینی، چوب موازنه، پارالل ناهم سطح یا میله های نامتقارن، پرش از خرک را دارند ولی دامنه حرکت ورزشکاران در ژیمناستیک ریتمیک، محدود است و تنها بر روی زمین صورت می گیرد.

علاوه بر این، ورزشکاران در طول تمرینات ژیمناستیک هنری از دستگاه ویژه ای استفاده نمی کنند. از ابزارهای قابل استفاده در ژیمناستیک ریتمیک می توان به حلقه یا طناب، روبان، توپ و چوب دستی بهمراه موسیقی اشاره کرد.

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری به این صورت است که تمامی شرکت کنندگان، امتیاز کاملی به صورت پیشفرض دارند و اگر تیم داوری در زمان انجام هر حرکت، مرتکب اشتباه یا خطایی شوند مقداری امتیاز از آن ها کسر می شود، ورزشکاری برنده است که کم ترین امتیاز منفی را کسب کند. ژیمناستیک هنری در یونان باستان از قدیمی ترین ورزشها محسوب میشود که در سده ۱۹۰۰ در دنیا بعنوان یک ورزش رسمی معرفی شد.

ژیمناستیک هنری بانوان و ژیمناستیک هنری مردان

ژیمناستیک هنری در دو گروه مختلف مردان و زنان انجام می شود؛ به انصورت که آن ها حرکات را بر روی سطوح و وسایل مختلف انجام می دهند. حرکات مردان در این ورزش ژیمناستیک، ۶ نوع میباشد درحالیکه حرکات گروه زنان در ۴ نوع انجام می شود.

۱. چهار اسباب ژیمناستیک هنری زنان:

>> پرش از خرک:

از موقعیت های مختلف بدن در ژیمناستیک هنری می توان به خم شدن ، دویدن و کشش بدن اشاره کرد که به نحوهٔ اجرا و میزان پیچیدگی و سختی حرکت، امتیاز می دهند. نحوه ی امتیازدهی به زن ژیمناستیک کار براساس میزان پروازش از تخته پرش و نحوهٔ فرودش و عدم برداشتن قدم اضافه بعد از فرود بر روی زمین می باشد.

>> پارالل ناهم سطح:

یکی از رشته های ژیمناستیکِ زنان، پارالل ناهم سطح میباشد که توسط بسیاری از تماشاچیان، مورد استقبال قرار گرفته است. حرکات و قدرتِ قسمت بالای بدنِ ژیمناست در این رشته به نمایش گذاشته می شود. برخی از موارد موثر در این رشته، میزان زمان بندی و شدت نزدیک شدن است. درواقع درپارالل ناهم سطح براساس میزان ادامه دادن حرکت بدون توقف و وقفه به ژیمناستیک کاران امتیاز می دهند.

>> چوب موازنه:

زن ژیمناست باید از قدرتِ نمایش تعادل و استقامت خود بر روی میله ی ۴ اینچ( حدود ۱۰ سانتیمتر ) برخوردار باشد.

>> حرکات زمینی:

به ترکیبی از حرکات رقص و آهنگ، حرکات زمینی می گویند. ویژگی هایی نظیر استفادهٔ بهینه و مختلف از حداکثر فضای زمین و سطح پیچیدگی حرکات انجام شده بر روی زمین از ویژگی های حرکات زمینی به شمار می رود. در این حرکات می توانید شخصیت یک فرد ژیمناست که کنترل کلیِ بدن را به نمایش می گذارد؛ ببینید.

۲. شش اسباب ژیمناستیک مردان:

- حرکات زمینی:

در این رشته برای انجام حرکات زمینی، کل زمین و فضای موجود استفاده میشود. از موارد امتیازآور در این رشته می توان به سالتوس های مختلف. حرکات چرخشی و پیچشی و فرودهای متعدد اشاره کرد.

- خرک حلقه:

رشته خرک حلقه از دشوارترین بخش حرکات دسته و جا به جایی دست ها بهمراه حرکات پیچیده بدن بر روی خرک به شمار می رود. ژیمناستیک کار با استفاده از این موقعیت می تواند بدن خود را بطور فوق العاده ای از یک پرتاب به چرخش دیگر، موج دهد.

- دار حلقه:

این حلقه ها باید کاملاً ثابت و تحت کنترل باشند. شخص ژیمناست باید بتواند برای انجام حرکات در این حلقه ها موقعیت بدن خود را حفظ کند.

راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک,ژیمناستیک,ژیمناستیک هنریشرکت کنندگان در ژیمناستیک هنری براساس جنسیت در دو بخش گروه بندی میشوند

- پرش از خرک:

برخی از موارد مؤثر در رشته پرش از خرک، شامل ارتفاع و کل مسافت طی شده و شتاب مرد ژیمناست می باشد. شخص ورزشکار با استفاده از حرکت مانوری آکروباتیک در هوا پرش می کند و یک فرود ثابت و تعادلی باعث ایجاد جلوه در حرکت او می شود.

- پارالل:

برخی از قسمت های مهم رشته پارالل، تاب خوردن و پرواز می باشد. سخت ترین قسمت حرکات این رشته زمانیست که فرد ژیمناست باید بتواند میله ها را برای انجام حرکت و جابجایی در قسمت جلو و پشت سالتوس رها کند.

- بارفیکس:

برای این که میزان جرأت و مهارت ژیمناست مرد، نمایش داده شود؛ از این میله های افقی یا میله ارتفاع استفاده میشود.

راهنمایی برای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیک

وقتی که یک ژیمناست در تلاش برای انتخاب ژیمناستیک هنری یا ژیمناستیک ریتمیک است؛ باید به چندین نکته توجه کند. او باید بداند که موفق ترین ژیمناست های هنری، بسیار قوی و نیرومند هستند. لازمه ی پیشروی بر روی خرک و پاس های چرخشی دشوار بر روی زمین اینست که قدرت و نیرو داشته باشید. ژیمناستهایی که از انعطاف پذیری و ظرافت بیشتری برخوردارند، احتمالا عملکرد بهتری در ژیمناستیک ریتمیک دارند.

با توجه به اینکه مردان نمیتوانند در ژیمناستیک ریتمیک بازی کنند؛ تمرکز ژیمناست های مرد باید روی ژیمناستیک هنری باشد. چنانچه کمیته بین المللی المپیک، ژیمناستیک ریتمیک مردان را تصویب کند و این نوع ژیمناستیک به مسابقات المپیک راه یابد، ژیمناست های هنری مرد میتوانند در مسابقات به راحتی رقابت کنند.

روش امتیازدهی در ژیمناستیک هنری,تصاویر ژیمناستیک هنری,راهنمای انتخاب مناسبترین رشته ژیمناستیکبه طور کلی شاخه های اصلی ژیمناستیک شامل ژیمناستیک هنری و ژیمناستیک ریتمیک است

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 16
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - فرانسه
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کانادا - لهستان
  ۱۷:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  کوبا - آلمان
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی ترکیه
  بشیکتاش - ترابزون اسپور
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الریاض - النصر
  ۲۱:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الطائی
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  کالیاری - فیورنتینا
  ۲۲:۱۵
 • جمعه ۴ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  ژاپن - صربستان
  ۰۰:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  آرژانتین - برزیل
  ۰۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بوستون سلتیکس - ایندیانا پیسرز
  ۰۳:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - کانادا
  ۱۴:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  فرانسه - آمریکا
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  عجمان - شارجه امارات
  ۱۷:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - مس رفسنجان
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  سپاهان - هوادار
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - شمس آذر قزوین
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - آلومینیوم اراک
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - استقلال خوزستان
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  فولاد - ذوب آهن
  ۱۹:۴۵
 • لیگ برتر ایران
  نساجی مازندران - استقلال
  ۱۹:۴۵
ویژه سرپوش