پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۳۳

آشنایی با بدمینتون(+ جزئیات)

بدمینتون,ورزش بدمینتون,تاریخچه بدمینتونورزش بدمینتون
بدمینتون ورزشی است که با توپ پردار و راکت بدمینتون در سالن مخصوص آن انجام می شود. ورزش بدمینتون به دو صورت انفرادی و گروهی انجام می شود.

تاریخچه بدمینتون

بدمینتون ( به انگلیسی: Badminton) به وسیله مردم هند ابداع گردید که در هند به آن پونا( Poona) میگفتند و افسران ارتش انگلستان آنرا با خود به بریتانیا بردند و آنرا به نام خود ثبت کردند. گرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد ولی آسیایی ها آنرا دوباره پس گرفتند.

علت نام گذاری ورزش بدمینتون به این علت است که  یک« دوک انگلیسی» رسما این بازی را به انگلستان معرفی کرد. و ورزش بدمینتون در یک مجلس ضیافتی معرفی شد و از آن پس بازی پونا به بدمینتون (Badminton) تغییر نام پیدا کرد. پس از ان بازي جدید را به اسم محل زندگی دوک« بدمینتون» نامیدند. بدمینتون از بازی های آسیایی ۱۹۶۲ کشور اندونزی وارد چرخه مسابقات شد. 

نخستین زمین بدمینتون کشور ایران حدود صد سال قبل در سالنی در شهر مسجد سلیمان خط کشی و مورد بهره برداری قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون ایران تاسیس گردید.

ویژگی های بدمینتون

بدمینتون ورزشی است که چابکی و انعطاف پذیری بدن را بالا می برد و به مفاصل و ماهیچه های بدن کمک می کند.

بدمینتون را با راکت و شاتل پری و پلاستیکی، در زمینی که با تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است بازی میکنند. باید توجه داشت توپ بدمینتون سبک می‎باشد، در نتیجه در مکان‎ هایی که باد می‎ وزد بطور دلخواه نمی‎توان بازی کرد. هرگاه در هر قسمت زمین یک نفر قرار گیرند آنرا بازي دو نفره یا دوبل می‎گویند.هر شخصی نمی تواند به کمک یک راکت سبک وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور از این بازی لذتبخش استفاده کند.

فعالیت ها در بدمینتون,بدمینتون,امتیازگیری در بدمینتونتمرینات ورزش بدمینتون

بازی بدمینتون یه دلیل جذابیت و تحرکات و همینطور ظرفیت و دقت زيادي که دارد و به جهت رد و بدل شدن سریع ضربات و امتیازات، تماشاچیان زيادي را بخود اختصاص داده است.

بدمینتون ورزشی است که کارایی ماهیچه ها و مفاصل بدن را افزایش می دهد و ورزشی خطرناک نیست، اما باید بعضی موارد را در نظر گرفت:باید مراقب اعضای پائین بدن بود و از پیچ خوردگی پا جلوگیری کرد. باید به تاندون ها و کبودی ها توجه کرد. امکان درد در شانه ها و عضله دلتوئید وجود دارد.

انواع مسابقات بدمینتون

 • انفرادی مردان
 • انفرادی زنان
 • دوبله مردان
 • دوبله زنان
 • دوبله میکس( مردان و زنان)

تجهيزات لازم برای بازی بدمینتون

توپ( شاتل)

توپ بدمینتون,ظاهر توپ بدمینتون,بدمینتونتوپ بدمینتون

دو نوع توپ بدمینتون داریم: پلاستیکی و پری و توپ پلاستیکی. توپ بدمینتون باید ۵۰٫۵ گرم تا ۷۳٫۴ گرم باشد. توپ های پری دارای ۱۴ تا ۱۶ پرک از جنس پر اردک می باشند که بر قسمت چوب پنبه ای انتهایی آنها که به قطر۵٫۲ تا ۷٫۲ سانتیمتر می باشند، قرار گرفته اند. در مسابقات از توپ های پری استفاده می شود.

راکت بدمینتون

مهمترین ابزار برای بدمینتون، راکت بدمینتون است. راکت‎ های بدمینتون در سه نوع سبک، متوسط و سنگین ساخته می‎شود. سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد. راکت بدمینتون اصولا از جنس چوبی یا فلزی میباشد که وزن راکت بدمینتون بین ۸۰ تا ۹۵ گرم می باشد. راکت بدمینتون از قسمت های:دسته- میله- گلو یا سه راهی- صفحه راکت( کله راکت) تشکیل شده است. در کل راکت های بدمینتون سبک و متعادل قابل کنترل تر و مناسبتر هستند.

لباس ورزشی

خصوصیات لباس ورزشی مناسب بدمینتون شامل:۱- رطوبت را جذب کند، ۲- مانع از ایجاد بوی بد در بدن شود، ۳- در طول تمرین شما را خنک نگه دارد ۴- توانایی گردش هوا را داشته باشد. شلوار ورزشی حتماً باید از پارچه سبک تهیه شده باشد، هر دو لایه درونی و بیرونی از الیافی تهیه میشوند که ساختار شبکه ای دارند و رطوبت را خارج می کنند. کمر آن ها حتما باید خاصیت کششی خوب داشته باشد.

کفش مناسب

کفش بدمینتون باید به خوبی با زمین درگیر شود، حالت بالشتکی داشته باشد و در قسمت جلو انعطاف پذیر باشد. هرگز هر مدل کفشی را برای بدمینتون انتخاب نکنید. کفش شما باید مخصوص بدمینتون باشد. به هیچ وجه از آن در ورزش های دیگر و پیاده روی استفاده نکنید. کفش های پیاده روی  و دو  دارای کفی ضعیف هستند و مقاومت مورد نیاز شما را فراهم نمی کنند. در صورت استفاده از کفش بدمینتون در ورزشهایی مثل دو میدانی انتظار کاهش چسبندگی کف کفش بدمینتون را داشته باشید.

کفش بدمینتون,بدمینتون,لباس ورزشی بدمینتونمسابقات ورزش بدمینتون

کفش بدمینتون با پاشنه مناسب انتخاب کنید، بهتر است دارای پاشنه ی بلند و نرم باشد .این خصوصیت علاوه بر دادن احساس راحتی به شما در حرکت، باعث افزایش طول عمر کفش بدمینتون شما نیز خواهد شد.اگر در هنگام پرش یا حرکات سریع دردی در زانوی خود حس می کنید این ویژگی کفش بدمینتون خود را مورد بررسی قرار دهید.

فواید ورزش بدمینتون

فعالیت های ورزشی هوازی شبیه به بدمینتون فواید چندگانه ای برای سلامتی دارد و همچنين طول عمر را افزایش می دهد. فواید ورزش بدمینتون شامل موارد زیر است:

۱-  شركت در ورزش بدمینتون، به افراد دارای اضافه وزن، برای كاهش وزن اضافی و رسیدن به وزن متناسب با قد و سنشان كمک می كند.

۲-  ورزش بدمینتون احساس، قدرت، انگیزه، شور و علاقه و جوانی شما را حفظ می كند. به دوركردن افسردگی، استرس و اضطراب و به افزایش اعتمادبه نفس هم كمک می كند.

۳-  بدمینتون تراکم استخوان ها را افزایش می دهد و واقعا شما را نسبت به قبل قوی تر می کند. واقعیت این است که وقتی بدمینتون بازي می کنید، تمام بدن تان فعال می شود.

۴- بدمینتون ورزش مناسب برای جلوگیری از دیابت است.اگر روزی یک ساعت بدمینتون بازي کنید سطح قند خون بدن تان کاهش می یابد. درضمن، کبد هم قند کمتری تولید خواهد کرد و درنهایت، در برابر بیماری ها مقاوم تر خواهد بود.

۵-  وقتی بدمینتون بازی کنید، ضربان قلب شما در هر دقیقه چند ضربه کاهش می یابد و درنتیجه فشار خون تان هم پائین خواهد آمد؛ این برای افراد مبتلا به فشار خون بالا خیلی مفید است. 

۶-  فایده دیگر بطور منظم ورزش كردن بدمینتون، كاهش بروز سرطان هایی نظیر سرطان روده بزرگ (کانسر کولون) و پستان است.

۷- بدمینتون سبب افزایش عملکرد قلب و ریه ها میشود. اگر روزی حداقل ۲۰ دقیقه بدمینتون بازي کنید، تنفس شما تنظیم شده و عضلات قلب قوی تر کار خواهند کرد و عمل خون رسانی قلب بهبود می یابد. 

امتیازات گیم ها در بازی بدمینتون

راکت بدمینتون,کفش بدمینتون,بدمینتونبازی بدمینتون

نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت، توپ پردار را به طرف زمین حریف می فرستند و سعی می کنند آن را در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو گیم ۱۵ امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم ها ۱۱ امتیاز است.

امتیاز گیم ها در مردان ۱۵ تایی است و در نونهالان و بانوان ۱۱ تایی است. در بازی های یک نفره و دو نفره مردان کسی که زودتر به امتیاز ۱۵ برسد برنده گیم محسوب می شود و در بانوان و در نونهالان هر کسی زودتر به امتیاز ۱۱ برسد برنده گیم محسوب می شود. هر کس ۲ گیم از ۳ گیم را ببرد برنده بازی است.

خطا در سرویس بدمینتون

 • سرویس را از زمین اشتباه زده یا دریافت کرده باشد.
 • سرویس را خارج از نوبت زده یا دریافت کرده باشد.
 • در صورتی که اشتباه محوطه سرویس معلوم شد، اشتباه اصلاح می شود ولی امتیازات کسب شده هم چنان باقی خواهد ماند.

بدمینتون,خطاهای بازی بدمینتون,سرویس در بدمینتونرقابت های بدمینتون

خطاهای بازی بدمینتون

 • اگر سرویس صحیح زده نشود.
 • به سقف یا دیوارهای دور زمین اصابت کند.
 • توسط بازی کن دو بار ضربه زده شود.
 • زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.
 • توپ از تور عبور نکند.
 • زمانی که راکت بازکن در هنگام ضربه به تور برخورد کند و یا بدن یا قسمتی از آن به تور برخورد کند.

جرائم در بدمینتون

 • کارت زرد:برای بازیکنی است که مرتکب اعمال ناشایست شده باشد.
 • کارت مشکی:اخراج کامل بازیکن خاطی و سلب صلاحیت برای ادامه کار
 • کارت قرمز:برای تکرار عمل ناشایست که جریمه آن برای بازیکن خاطی، درصورتی که سرویس در اختیار داشت تعویض سرویس و چنانچه دریافت کننده بود ۱ امتیاز برای حریف در نظر گرفته می شود.

نکات مهم درباره بدمینتون

۱- در حین خرید انواع تیشرت های ورزشی باید به آن توجه کنید این است که برخی لباس‌های بدمینتون دارای قواره بندی متفاوتی برای اقایان و خانم‌ها هستند.

۲- کنار انجام این ورزش نسبت به مصدومبت های احتمالی این ورزش آگاه باشید و این ورزش را مناسب با توانایی فیزیکی خود انجام دهید چون این ورزش سرشار از حرکات انعطافی است.

۳-هر فصلي لباس و تی شرت مخصوص بخود دارد.

۴- حتماً قبل از اقدام به انجام آن بدن خود را گرم کرده و بعد از آن اقدام به بازي کنید.

۵- کفش بدمینتون با کفی مشکی نخرید. کفش با کفی مشکی سبب لیز خوردن در سالن خواهد شد.

۶- برای انجام بدمینتون بعد از ۳۵ سالگی تست پیشرفته قلب برای انجام مسابقات الزامی است.

۷- بدمینتون ترکیبی است از ورزش های دو و پرش و کاملاً مبتنی بر حرکات سریع است. بدمینتون بدن ما را انعطاف پذیرتر می کند و سرعت ما را افزایش می دهد.

۸- برد در بدمینتون ۳ امتیاز و باخت یک امتیاز و عدم حضور بدون امتیاز خواهد بود.

۹- Judy Hashman آمریکایی بيش ترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته است.( ۱۷ مرتبه)

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 12
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۱۹ تير
  هفته ۳۵ لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اسپانیول
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  ریوآوه - پورتیموننز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • جمعه ۲۰ تير
  هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌ - پرسپولیس
  ساعت: ۲۰:۱۵
 • هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری‌بوشهر - ذوب آهن
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش