سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۳۳

آشنایی با بدمینتون(+ جزئیات)

بدمینتون,ورزش بدمینتون,تاریخچه بدمینتونورزش بدمینتون
بدمینتون ورزشی است که با توپ پردار و راکت بدمینتون در سالن مخصوص آن انجام می شود. ورزش بدمینتون به دو صورت انفرادی و گروهی انجام می شود.

تاریخچه بدمینتون

بدمینتون ( به انگلیسی: Badminton) به وسیله مردم هند ابداع گردید که در هند به آن پونا( Poona) میگفتند و افسران ارتش انگلستان آنرا با خود به بریتانیا بردند و آنرا به نام خود ثبت کردند. گرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد ولی آسیایی ها آنرا دوباره پس گرفتند.

علت نام گذاری ورزش بدمینتون به این علت است که  یک« دوک انگلیسی» رسما این بازی را به انگلستان معرفی کرد. و ورزش بدمینتون در یک مجلس ضیافتی معرفی شد و از آن پس بازی پونا به بدمینتون (Badminton) تغییر نام پیدا کرد. پس از ان بازي جدید را به اسم محل زندگی دوک« بدمینتون» نامیدند. بدمینتون از بازی های آسیایی ۱۹۶۲ کشور اندونزی وارد چرخه مسابقات شد. 

نخستین زمین بدمینتون کشور ایران حدود صد سال قبل در سالنی در شهر مسجد سلیمان خط کشی و مورد بهره برداری قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۳۵۱ فدراسیون بدمینتون ایران تاسیس گردید.

ویژگی های بدمینتون

بدمینتون ورزشی است که چابکی و انعطاف پذیری بدن را بالا می برد و به مفاصل و ماهیچه های بدن کمک می کند.

بدمینتون را با راکت و شاتل پری و پلاستیکی، در زمینی که با تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است بازی میکنند. باید توجه داشت توپ بدمینتون سبک می‎باشد، در نتیجه در مکان‎ هایی که باد می‎ وزد بطور دلخواه نمی‎توان بازی کرد. هرگاه در هر قسمت زمین یک نفر قرار گیرند آنرا بازي دو نفره یا دوبل می‎گویند.هر شخصی نمی تواند به کمک یک راکت سبک وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور از این بازی لذتبخش استفاده کند.

فعالیت ها در بدمینتون,بدمینتون,امتیازگیری در بدمینتونتمرینات ورزش بدمینتون

بازی بدمینتون یه دلیل جذابیت و تحرکات و همینطور ظرفیت و دقت زيادي که دارد و به جهت رد و بدل شدن سریع ضربات و امتیازات، تماشاچیان زيادي را بخود اختصاص داده است.

بدمینتون ورزشی است که کارایی ماهیچه ها و مفاصل بدن را افزایش می دهد و ورزشی خطرناک نیست، اما باید بعضی موارد را در نظر گرفت:باید مراقب اعضای پائین بدن بود و از پیچ خوردگی پا جلوگیری کرد. باید به تاندون ها و کبودی ها توجه کرد. امکان درد در شانه ها و عضله دلتوئید وجود دارد.

انواع مسابقات بدمینتون

 • انفرادی مردان
 • انفرادی زنان
 • دوبله مردان
 • دوبله زنان
 • دوبله میکس( مردان و زنان)

تجهيزات لازم برای بازی بدمینتون

توپ( شاتل)

توپ بدمینتون,ظاهر توپ بدمینتون,بدمینتونتوپ بدمینتون

دو نوع توپ بدمینتون داریم: پلاستیکی و پری و توپ پلاستیکی. توپ بدمینتون باید ۵۰٫۵ گرم تا ۷۳٫۴ گرم باشد. توپ های پری دارای ۱۴ تا ۱۶ پرک از جنس پر اردک می باشند که بر قسمت چوب پنبه ای انتهایی آنها که به قطر۵٫۲ تا ۷٫۲ سانتیمتر می باشند، قرار گرفته اند. در مسابقات از توپ های پری استفاده می شود.

راکت بدمینتون

مهمترین ابزار برای بدمینتون، راکت بدمینتون است. راکت‎ های بدمینتون در سه نوع سبک، متوسط و سنگین ساخته می‎شود. سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد. راکت بدمینتون اصولا از جنس چوبی یا فلزی میباشد که وزن راکت بدمینتون بین ۸۰ تا ۹۵ گرم می باشد. راکت بدمینتون از قسمت های:دسته- میله- گلو یا سه راهی- صفحه راکت( کله راکت) تشکیل شده است. در کل راکت های بدمینتون سبک و متعادل قابل کنترل تر و مناسبتر هستند.

لباس ورزشی

خصوصیات لباس ورزشی مناسب بدمینتون شامل:۱- رطوبت را جذب کند، ۲- مانع از ایجاد بوی بد در بدن شود، ۳- در طول تمرین شما را خنک نگه دارد ۴- توانایی گردش هوا را داشته باشد. شلوار ورزشی حتماً باید از پارچه سبک تهیه شده باشد، هر دو لایه درونی و بیرونی از الیافی تهیه میشوند که ساختار شبکه ای دارند و رطوبت را خارج می کنند. کمر آن ها حتما باید خاصیت کششی خوب داشته باشد.

کفش مناسب

کفش بدمینتون باید به خوبی با زمین درگیر شود، حالت بالشتکی داشته باشد و در قسمت جلو انعطاف پذیر باشد. هرگز هر مدل کفشی را برای بدمینتون انتخاب نکنید. کفش شما باید مخصوص بدمینتون باشد. به هیچ وجه از آن در ورزش های دیگر و پیاده روی استفاده نکنید. کفش های پیاده روی  و دو  دارای کفی ضعیف هستند و مقاومت مورد نیاز شما را فراهم نمی کنند. در صورت استفاده از کفش بدمینتون در ورزشهایی مثل دو میدانی انتظار کاهش چسبندگی کف کفش بدمینتون را داشته باشید.

کفش بدمینتون,بدمینتون,لباس ورزشی بدمینتونمسابقات ورزش بدمینتون

کفش بدمینتون با پاشنه مناسب انتخاب کنید، بهتر است دارای پاشنه ی بلند و نرم باشد .این خصوصیت علاوه بر دادن احساس راحتی به شما در حرکت، باعث افزایش طول عمر کفش بدمینتون شما نیز خواهد شد.اگر در هنگام پرش یا حرکات سریع دردی در زانوی خود حس می کنید این ویژگی کفش بدمینتون خود را مورد بررسی قرار دهید.

فواید ورزش بدمینتون

فعالیت های ورزشی هوازی شبیه به بدمینتون فواید چندگانه ای برای سلامتی دارد و همچنين طول عمر را افزایش می دهد. فواید ورزش بدمینتون شامل موارد زیر است:

۱-  شركت در ورزش بدمینتون، به افراد دارای اضافه وزن، برای كاهش وزن اضافی و رسیدن به وزن متناسب با قد و سنشان كمک می كند.

۲-  ورزش بدمینتون احساس، قدرت، انگیزه، شور و علاقه و جوانی شما را حفظ می كند. به دوركردن افسردگی، استرس و اضطراب و به افزایش اعتمادبه نفس هم كمک می كند.

۳-  بدمینتون تراکم استخوان ها را افزایش می دهد و واقعا شما را نسبت به قبل قوی تر می کند. واقعیت این است که وقتی بدمینتون بازي می کنید، تمام بدن تان فعال می شود.

۴- بدمینتون ورزش مناسب برای جلوگیری از دیابت است.اگر روزی یک ساعت بدمینتون بازي کنید سطح قند خون بدن تان کاهش می یابد. درضمن، کبد هم قند کمتری تولید خواهد کرد و درنهایت، در برابر بیماری ها مقاوم تر خواهد بود.

۵-  وقتی بدمینتون بازی کنید، ضربان قلب شما در هر دقیقه چند ضربه کاهش می یابد و درنتیجه فشار خون تان هم پائین خواهد آمد؛ این برای افراد مبتلا به فشار خون بالا خیلی مفید است. 

۶-  فایده دیگر بطور منظم ورزش كردن بدمینتون، كاهش بروز سرطان هایی نظیر سرطان روده بزرگ (کانسر کولون) و پستان است.

۷- بدمینتون سبب افزایش عملکرد قلب و ریه ها میشود. اگر روزی حداقل ۲۰ دقیقه بدمینتون بازي کنید، تنفس شما تنظیم شده و عضلات قلب قوی تر کار خواهند کرد و عمل خون رسانی قلب بهبود می یابد. 

امتیازات گیم ها در بازی بدمینتون

راکت بدمینتون,کفش بدمینتون,بدمینتونبازی بدمینتون

نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت، توپ پردار را به طرف زمین حریف می فرستند و سعی می کنند آن را در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو گیم ۱۵ امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم ها ۱۱ امتیاز است.

امتیاز گیم ها در مردان ۱۵ تایی است و در نونهالان و بانوان ۱۱ تایی است. در بازی های یک نفره و دو نفره مردان کسی که زودتر به امتیاز ۱۵ برسد برنده گیم محسوب می شود و در بانوان و در نونهالان هر کسی زودتر به امتیاز ۱۱ برسد برنده گیم محسوب می شود. هر کس ۲ گیم از ۳ گیم را ببرد برنده بازی است.

خطا در سرویس بدمینتون

 • سرویس را از زمین اشتباه زده یا دریافت کرده باشد.
 • سرویس را خارج از نوبت زده یا دریافت کرده باشد.
 • در صورتی که اشتباه محوطه سرویس معلوم شد، اشتباه اصلاح می شود ولی امتیازات کسب شده هم چنان باقی خواهد ماند.

بدمینتون,خطاهای بازی بدمینتون,سرویس در بدمینتونرقابت های بدمینتون

خطاهای بازی بدمینتون

 • اگر سرویس صحیح زده نشود.
 • به سقف یا دیوارهای دور زمین اصابت کند.
 • توسط بازی کن دو بار ضربه زده شود.
 • زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.
 • توپ از تور عبور نکند.
 • زمانی که راکت بازکن در هنگام ضربه به تور برخورد کند و یا بدن یا قسمتی از آن به تور برخورد کند.

جرائم در بدمینتون

 • کارت زرد:برای بازیکنی است که مرتکب اعمال ناشایست شده باشد.
 • کارت مشکی:اخراج کامل بازیکن خاطی و سلب صلاحیت برای ادامه کار
 • کارت قرمز:برای تکرار عمل ناشایست که جریمه آن برای بازیکن خاطی، درصورتی که سرویس در اختیار داشت تعویض سرویس و چنانچه دریافت کننده بود ۱ امتیاز برای حریف در نظر گرفته می شود.

نکات مهم درباره بدمینتون

۱- در حین خرید انواع تیشرت های ورزشی باید به آن توجه کنید این است که برخی لباس‌های بدمینتون دارای قواره بندی متفاوتی برای اقایان و خانم‌ها هستند.

۲- کنار انجام این ورزش نسبت به مصدومبت های احتمالی این ورزش آگاه باشید و این ورزش را مناسب با توانایی فیزیکی خود انجام دهید چون این ورزش سرشار از حرکات انعطافی است.

۳-هر فصلي لباس و تی شرت مخصوص بخود دارد.

۴- حتماً قبل از اقدام به انجام آن بدن خود را گرم کرده و بعد از آن اقدام به بازي کنید.

۵- کفش بدمینتون با کفی مشکی نخرید. کفش با کفی مشکی سبب لیز خوردن در سالن خواهد شد.

۶- برای انجام بدمینتون بعد از ۳۵ سالگی تست پیشرفته قلب برای انجام مسابقات الزامی است.

۷- بدمینتون ترکیبی است از ورزش های دو و پرش و کاملاً مبتنی بر حرکات سریع است. بدمینتون بدن ما را انعطاف پذیرتر می کند و سرعت ما را افزایش می دهد.

۸- برد در بدمینتون ۳ امتیاز و باخت یک امتیاز و عدم حضور بدون امتیاز خواهد بود.

۹- Judy Hashman آمریکایی بيش ترین عنوان را در مسابقات انگلستان در این رشته داشته است.( ۱۷ مرتبه)

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 20
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
خوب بود
خوب بود...
پمن یک بازیکن بدمینتون هستم و این یک حرفه عالی هست تمام نکات درست است
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۳۰ فروردین
  هفته ۳۲ لیگ برتر انگلیس
  لیدز - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۳۱ فروردین
  لیگ قهرمانان آسیا
  نیروی هوایی عراق - تراکتور
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - گوا هند
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  فولاد - النصرعربستان
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۱ ارديبهشت
  هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  آث میلان - ساسولو
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الدحیل - استقلال
  ساعت: ۲۲:۱۵
 • هفته ۳۲ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - پارما
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • پنجشنبه ۲ ارديبهشت
  فینال لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش