شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۱۳۸

اصطلاحات و قوانین بازی بیسبال

بیسبال,تاریخچه بیسبال,معرفی بیسبالبیسبال ورزش پرهیجانی است
بیسبال نوعی ورزش گروهی است که با چوب و توپ توسط ۹ بازی کن در یک زمین چمن بازي می شود.

تاریخچه بیسبال

بیسبال (Baseball) از بازي های متعددی كه با چوب و توپ بازي می شدند اشتقاق پیدا كرده است. از جمله این بازي ها میتوان به ورزش قدیمی راوندر كه در امریکای شمالی بازي می شد، ورزش انگلیسی کریکت و ورزش بسیار قدیمی رومانیایی اُینا اسم برد.

اولین مسابقه ورزش مدرن بیسبال كه در اسناد نوشتاری گزارش شده است، به مسابقه ای در ۴ ژوئن ۱۸۳۸ در بیچ ویل، انتاریو، کانادا مربوط می شود.

بیسبال در دهه ۱۸۶۰ حالت نیمه حرفه ای پیداكرد. اولین تیم كاملا حرفه ای بیسبال در کشور آمریکا ، تیم سینسیناتی رد استاكینگز بود كه در ۱۸۶۹ تشكیل شد.

ژاپن یكی از نخستین كشورهایی بود كه بیسبال به آن راه یافت. بیسبال خيلي زود مهمترین ورزش گروهی ژاپن شد. در سال ۱۹۳۶ نیپون بیسبال لیگ شروع به كار كرد.

در سال ۱۳۷۴ فدراسیون این رشته در ایران تشکیل شد در سال ۱۳۸۶ نخستین دوره لیگ با حضور ۶تیم برگزار شد ولی در سال بعد تعداد تیم ها به ۱۲ رسید. بیسبال در سال ۱۹۹۴ وارد بازی های آسیایی هم شد. ژاپنی ها این رشته را در تقویم مسابقه های هیروشیما قرار دادند، سه دوره اول این مسابقات با قهرمانی تیم ملی ژاپن به پایان رسید.

قوانین بیسبال,بیسبال,بیسبال چیستقدمت و تاریخچه بیسبال به قرن نوزدهم بر می گردد

رقابت های زيادی در کشور ایران شبیه به بیسبال انجام می شود و در گوشه کنار کشور و در نقاط مختلف بازي با چوب و توپ با نامهای گوناگون مانند، زنجیر پله، توپ و چوب، توپ تخته، چوگو، کُرد توپی و … صورت می گیرد که شباهت هایی با بازي امروزی بیسبال دارد.

بیسبال چیست؟

بیسبال ورزش ملی یا پرطرفدار ترین ورزش ایالات متحده امریکا، کوبا، پورتوریکو، دومینیکن، پاناما، نیکاراگوا، ونزوئلا در قاره امریكا و همینطور ژاپن، کره جنوبی و تایوان در آسیا است.بیسبال ورزش ملی ایالت متحده آمریکا به حساب می آید. 

در ورزش بیسبال هر فرد پست ثابتی دارد. در هر مسابقه بیسبال دو تیم هر کدام با ترکیب ۹ بازی کن در برابر هم قرار می گیرند. تیمی که داخل زمین قرار می گیرد تیم مدافع و تیمی که برای زدن توپ و گرفتن امتیاز اقدام می کند را تیم مهاجم می گویند.

زمین بیسبال از دو قسمت اوتفیلد( Outfield) و اینفیلد( Infield)  تشکیل شده است. مساحت این زمین، تقریبا دو برابر زمین فوتبال است و  از ۳ بیس( base)  و بیس خانه( Home plate) تشکیل می شود. فاصله بین هربیس ۲۷/۴ متر بوده و فاصله شخص پرتاب کننده تا بیسِ خانه ۱۸/۵ متر هست. همینطور چهار داور در بازي حضور دارند و هریک از آن ها در کنار یک بیس قرار میگیرد.

اصطلاحات بیسبال:

بت در بیسبال

در بیسبال بت استوانه ای است از جنس های متفاوت چوب، آلومینیوم و یا الیاژی از فلزات تا بتر بتواند توپی را که توسط پیچر پرتاب می شود توسط آن بزند و ضربه زدن به رانر برای کسب امتیاز تبدیل شود. وزن و اندازه بت برای سنین مختلف مختلف است. بت از نظر ظاهری به سه گروه تقسیم میشود: بارل، هندل، توپ

بتر در بیسبال

به فردی اطلاق می شود که با بَت در محل بَتر باکس نزدیک بیس خانه برای زدن توپ پرتاب شده توسط پیچر می ایستد و در این زمان عضو تیم حمله است. هدف بَتر باید رساندن خود و یا یارش به امتیاز باشد که این امر با راهبردهای مختلفی همراه است که بَتر باید در تمرینات انجام دهد.

بتر رانر

بتر رانر به شخصی اطلاق میشود که پس از ضربه زدن به توپ در حال دویدن به بیس باول باشد و تا هنگامی که به بیس اول نرسیده بتر رانر است پس از این که به بیس اول رسید در اصطلاح رانر گفته میشود 

بتر باکس

مكانی است كه batter می بایست جهت زدن توپ پرتاب شده توسط پیچر در آن قرار گیرد.

اصطلاحات در بیسبال,آشنایی با بیسبال,بیسبالمسابقات و رقابت های بیسبال

بتینگ

عملی است که یک بتر به عنوان بازی کن تیم مهاجم به تنهایی در برابر مدافعان انجام می دهد و به معنی ضربه زدن توپ پرتاب شده توسط پیچر است و با این کار به حمله و مبارزه با تیم مهاجم برای کسب امتیاز خودش و یارانش می پردازد.

بتینگ اوریج

میانگین بتینگ در آمار بیسبال برای شناخت عملکرد بتر بسیار مؤثر است. این آمار را هنری چاودیک در ورزش کریکت اختراع کرد. 

بتینگ گلاو

بتینگ گلاو یکی از تجهيزات بتر است که برای سهولت در کار با بت تمرکز بیشتر برای گرفتن و سرنخوردن بت استفاده میشود و اغلب از نوع چرم یا فوم خوب است و نازک و راحت.

بتینگ تی در بیسبال

وسیله ای است از جنس فلز و پلاستیک که در فسمت بالای آن از لاستیک یا فن استفاده میشود برای بازي و یا تمرین تی بال توپ را روی این پایه می گذارند و با بت به آن ضربه میزنند این وسیله هم در تمرین برای بتینگ و هم برای بازي تی بال است.

مفهوم تی بال در بیسبال,بیسبال,بازی های بیس بالبرای انتخاب توپ بیسبال باید به وزن و اندازه آن توجه کرد

تی بال

بازي تی بال شکل ساده بازي بیسبال برای دختران و پسران ۶ تا ۱۲ سال است که آن ها را قادر به یادگیری و تمرین مهارت هایی مانند: ضربه زدن،  پرتاب کردن، گرفتن توپ و دویدن در یک محیط و بازی دوستانه که متناسب با اندازه و توانایی آن ها هست میسازد.

بانت در بیسبال

در بیسبال بانت ضربه ای اهسته و فنی است که بتر ها در زدن توپ ها برای استراتژی بازی به کار می برند. در بانت زدن بتر بت را بالای همپلیت در استرایک زون نگه می دارد و توپی که توسط پیچر پرتاب شده را به آهستگی و بطور فنی به داخل زمین می زنند.

سوئینگ

این اصطلاح در بیسبال (Baseball) به عمل چرخانیدن بت به وسیله بتر اطلاق می شود که در صورت چرخاندن بت و نزدن توپ استرایک اعلام می شود و در غیر این صورت در صورتیکه توپ را بزنند و توپ در منطقه بازي باشد ادامه بازي باید انجام شود.

بیسبال,بازی بیسبال,روش بازی بیسبالزمین بیسبال

هیت

 در بیسبال و به ویژه امار آن هیت به ضربه ای دلالت می شود كه بَتر با اطمینان به وسیله آن به بیس اول برسد. رسیدن بَتر به بیس اول با ارور یا اشتباه مدافعان هیت محسوب نمی شود. هیتی كه به وسیله آن بَتر به بیس اول برسد یك سینگل محسوب می شود . لازم به ذكر است كه هُم ران نیز یك هیت به حساب می آید . در امار از هیت به اختصار ( H) یاد می كنند.

هوم ران در بیسبال

در بیسبال هوم ران به ضربه ای که گفته میشود که به وسیله بتر زده شده و او بتواند با این ضربه تمام بیس ها را بدود و به بیس خانه ودر آمار به اختصار با( hr) نشان داده می شود. در تیمها بازیکنانی که هوم ران میزنند به ستارگان تیم معروف هستند. این افراد در میجر لیگ مشهور و با آنها قراردادهای مالی کلانی بسته می شوند.

روش بازی بیسبال

در بیسبال هر تیم ۹ بازیکن اصلی و ۱۵ بازیکن ذخیره دارد. بازیکنان بیسبال از یک توپ سفت با پوشش چرمی، یک باتوم چوبی(در بازی های حرفه ای جنس آن تنها از چوب است) یا آلومینیومی و دستکش های حفاظ دار استفاده می کنند. همچنين ضربه زننده و گیرنده ی توپ هم لباس‌های مخصوص می پوشند.

در زمین بازي یک پرتاب کننده ی توپ، یک گیرنده ی توپ، چهار بازیکن داخلی و سه بازیکن خارجی قرار می گیرند. هر تیم سعی می کند که امتیاز بیش تری بیاورد. در بیسبال اصطلاحاً به بردن هر دور« score runs» می گویند.

وسایل و تجهیزات بیسبال

۱- توپ:توپ های بیسبال از جنس پشم هستند و سطح شان با نخ و الیاف پوشانده شده است. سطح خارجی توپ چرمی است و از دو تکه تشکیل شده که به هم بخیه زده شده اند. وزن توپ بیسبال معمولاً ۱۵۰ گرم بوده و نباید کم تر و یا بیش از این اندازه باشد.

۲- چوب:به چوب بازی بیسبال چفته هم گفته می شود و این چوب ها و البته توپ های مخصوص "بازی بیسبال" با نهایت دقت تهیه میشوند ، توپ ها از چوب پنبه، لاستیک، نخ و بعضا چرم اسب تهیه میشوند حدودا ۱۵۰ گرم وزن و ۷ سانتیمتر نیز قطر دارند، حداکثر طول چوب بیسبال ۱۰۶ سانتیمتر است یعنی حداقل یک متر طول چوب میباشد .

لیست تجهیزات بیسبال,بیسبال,چوب بیسبالتوپ و چوب بیسبال

۳- زمین: زمین بازی بیسبال به صورت لوزی است. مساحت زمین توپ گیری ۲۷.۴۳ متر مربع است و در هر گوشه یک پایه وجود دارد. گوشه ای که دو خط مرزی به هم می رسند گوشه ی اصلی است. هر توپی که خارج این خطوط بیفتد قانون را نقض کرده است. 

۴- لباس: بیشتر لباس‌های بیسبال دارای اعداد و اسم های افراد پوشنده به لباس‌های خود هستند که معمولاً برای نشان دادن بازیکن های مختلف بکار میرود. کلاه بیسبال، پیراهن، شلوار، کفش، جوراب، و دستکش ها قسمتی از فرم بیسبال هستند. اکثر لباس‌های بیسبال رنگ های مختلف و ارم ها را برای نشان دادن تیمهای خود دارند. 

دانستنی درباره بیسبال

اطلاعات درباره بیسبال,قوانین بیسبال,بیسبالروش بازی بیسبال
 • وقتی که یک مهاجم جدید در منطقه ضربه زدن قرار بگیرد، تمام استرایک ها و تمام بال های گذشته پاک میشوند.
 • اگه یک بازی کن مهاجم بتونه ۴ تا" بال" از حریف بگیرد، اون وقت یک بیس جایزه میگیرد و قدم زنان میرود و بیس ۱ رو تصاحب میکند. به این وضعیت Based on Ball یا Walk میگویند.
 • در هر نیمه درصورتی که تیم مدافع موفق بشه ۳ بازی کن از تیم مهاجم رو اوت کند، اون نیمه تموم  و جای تیم مهاجم و مدافع با هم عوض و نیمه بعد شروع میشود.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 13
 • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۹ شهریور
  هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  اورتون - وست برومویچ
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  لیدز - فولام
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • هفته اول سری آ ایتالیا
  هلاس ورونا - آاس رم
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۳۰ شهریور
  لیگ قهرمانان آسیا
  شهر خودرو - الهلال عربستان
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  استقلال - الشرطه عراق
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته اول سری آ ایتالیا
  یوونتوس - سمپدوریا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۳۱ شهریور
  لیگ قهرمانان آسیا
  پرسپولیس - الدحیل
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  سپاهان - العین امارات
  ساعت: ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش