جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۳۰

آموزش شیرجه و خطرات احتمالی آن

شیرجه,رشته شیرجه,رشته شیرجه چیستشیرجه یکی از حرکات ورزش‌های آبی است
داشتن مهارت و دقت بالا، از لازمه های شیرجه زدن می باشد. ورزشكاران رشته شیرجه به خاطر شیرجه زدن از ارتفاع بلند یا كوتاه به عنوان شجاع ترین و هنرمندترین ورزشكاران شناخته میشوند. در این مطلب از سرپوش با رشته شیرجه بیشتر آشنا می شوید.

شیرجه

یکی از حرکات ورزش های آبی به نام شیرجه می باشد. درواقع وقتی فرد، پس از قرار گرفتن در کنار استخر و یا عمقی از آب، اقدام به پریدن در آب می کند؛ به چنین پرشی شیرجه می گویند. افراد صرفا در ورزش های آبی، شیرجه نمی زنند. انواع مختلفی از شیرجه در ورزش هایی ازجمله شنا، فوتبال و والیبال وجود دارد.

تاریخچه شیرجه

عقیده و باور مورخان اینست که مسابقات شیرجه در ابتدا در کشور یونان باستان برگزار شد ولی قدمت آن براساس اطلاعات مربوط به نقوش مقبره ای در شهر ناپل ایتالیا به ۲۵۰۰ سال می رسد. تصویر مردی بر روی سقف این مقبره وجود دارد که از روی سکوی مرتفعی( صخره یا پرتگاه) در حال شیرجه زدن است. افرادی که از روی صخره ها و پرتگاه ها به درون آب های دریای آکاپولکو، پرش کردند؛ از پیشگامان ورزش شیرجه محسوب میشوند.

هنگامی که ژیمناست های آلمانی و سوئدی، حرکات نمایشی خود را در قرن هفدهم برای ایمنی بیشتر در سواحل دریا انجام می دادند و موجب جلب تماشاگرانی به سمت ساحل می شدند، این رشتهٔ ورزشی به تدریج شکل گرفت. پس از تبدیل تمرینات ژیمناستیک آنان به یک رشتهٔ ورزشی، به آن« شیرجهٔ آزاد» می گفتند. در سال ۱۹۰۴ پس از ورود شیرجه به مسابقات المپیک سنت لوئیس آمریکا، از شیرجه ی آزاد، تحت عنوان شیرجه و شنا در زیر آب یاد می کردند.

مسابقات شیرجهٔ ساده در قرن ۱۷ برای نخستین بار در برکه ها و رودخانه ها و بندرها و از روی رودخانه ها و پل ها و صخره های انگلستان انجام می شد. برگزاری مسابقات شیرجهٔ ساده در سال ۱۸۸۹ برای نخستین بار در اسکاتلند با سکوی شیرجه به ارتفاع ۲ متر صورت گرفت. جامعهٔ غریق انگلستان در سال ۱۸۹۵ اقدام به برگزاری اولین مسابقات شیرجهٔ ساده با سکوی پرشی به ارتفاع ۵ و ۱۰ متر کرد و شیرجه در سال ۱۹۰۸ در المپیک بعنوان یک ورزش حرفه ای شناخته شد.

شیرجه,آموزش شیرجه زدن,در مورد رشته شیرجهشیرجه دارای انواع مختلفی است و در چند ورزش مختلف مانند شنا، فوتبال و والیبال وجود‌‌ دارد

مسابقات شیرجه زنی، پس از المپیک ۱۹۲۴ پاریس به صورت مدرن اجرا شد. سیستم تقسیم بندی شیرجه ها در سال ۱۹۲۹ باتوجه به حالت شروع از روی سکو یا تخته به شش گروه تقسیم شدند که از آن ها می توان به حالت رو به آب یا پشت آب یا مسیر چرخش در هوا به طرف جلو یا عقب معکوس یا در چرخش های حول محور عرضی یا طولی اشاره کرد.

تاریخچه شیرجه در ایران

در سال ۱۳۱۹ و در زمان جنگ جهانی دوم، دایو ۱۰ متری استخر قهرمانی ورزشگاه امجدیه در تهران ساخته شد و به منظور اموزش و تمرین شیرجه روها تا ۶۴ سال مورد استفاده قرار گرفت. پس از افتتاح استادیوم آزادی تا سال ۱۳۵۳، صرفا یک استخر دیگر به نام قهرمانی با ارتفاع سکوی پرش ۱۰ متر وجود داشت.

دو شیرجه رو ایرانی در نخستین دوره بازیهای آسیایی دهلی درسال ۱۹۵۱ شرکت کردند که تقی عسگری و منوچهر خموش نام داشتند. عسگری در رشته تخته و سکو، دو مدال نقره را به دست آورد و در رشته تخته، صاحب برنز شد درحالیکه خموش توانست مقام چهارم را در رشته سکو کسب کند.

دو شیرجه رو ایرانی، پس از گذشت هفت سال در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو شرکت کردند. این دو شیرجه رو، منوچهر فصیحی و حسن اعظمی بودند که فصیحی در رشته تخته و اعظمی در رشته سکو، موفق به کسب مدال برنز شدند. پس از برگزاری مسابقات ارتشهای جهان در تهران در سال ۱۹۷۳ یدالله باشی توانست مقام اول را از آن خود کند.

از شاگردان این بزرگان شیرجه می توان به افرادی ازجمله عباس خلیلی، محمد آذر پی، هادی نیکو نژاد، حسین صدری، سعید خانلری، امید حیدر پور، علی حسینی، حسن لطفی، بهمن فضل الهی و افرادی از نسل بعد شیرجه ایران که در مسابقات آسیایی هیروشیما شرکت کرده بودند به نامهای مرحوم عادل میرابیان و غلامرضا خبیری نژاد اشاره کرد که خبیری نژاد، مدال طلای آسیا را به دست آورده بود.

نام سکوی شیرجه,آموزش شیرجه در استخر از روی دایو,تصویر شیرجهبرای انجام شیرجه فرد باید آگاهی کافی در این زمینه داشته و مهارت های لازم را آموزش ببیند

نوجوانانی برای نخستین بار در سال ۱۳۸۲ در تاریخ شیرجه کشور با انجام حرکاتی از این دایو توانستند باعث افتخار جامعه شیرجه کشور شوند که این حرکات، شامل حرکات سنگین ۳/۵ پشتک، ۳/۵ مهتاب و بالانس سه چرخ بود. این دایو در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۸۳ به خاطر تعمیرات اساسی استخر و مشکلات مربوط به آن، پس از دو هفته تلاش و تخریب بلدوزر در ساعت ۹:۱۰ شب سقوط کرد و خاطرات ۶۴ سال افتخار آفرینی را با خود فرود آورد.

آموزش شیرجه در استخر از روی دایو

امروزه شیرجه به مراحل مختلفی تقسیم بندی شده است و شاگرد اموزش شیرجه را از مرحله نشسته در كنار استخر شروع می کند و سرانجام پس از این که تمرینات لازم را اموزش دید با حالت دورخیزوار شیرجه می رود. معمولاً برخی افرادی از قابلیت های جسمانی متعادلی برخوردار هستند و به همین علت میتوانند شیرجه های مقدماتی را در یك یا دو جلسه كه به استخر میروند یاد بگیرند.

اصلی ترین گزینه ی شیرجه، پریدن از روی دایو میباشد. برای این که بتوانید از روی دایو در استخر، شیرجه بزنید باید سه یا پنج قدم به سمت جلو بردارید و بر روی لبه دایو با یک پا، ضربه بزنید تا به میزان کافی ارتفاع بگیرید.

شما برای این که از دایو، شیرجه بزنید؛ باید قدم آخرتان را روی لبه دایو بگذارید و نباید شیرجه به سمت مقابل بزنید بلکه باید به سمت هوا پرتاب شوید. نحوه قرار گیری دست ها و زاویه بدن در اینگونه شیرجه زدن باید حتماً درست باشد. بعد از پرش در آخرین مرحله باید همانند( V) در هوا برعکس شوید؛ سپس دست هایتان را به سمت نوک انگشتان پا بکشید و همانند تیری از کمان به سمت آب شلیک شوید.

نحوه برگزاری مسابقات شیرجه

مربیان و شیرجه روندگان برای برگزاری یک مسابقه باید نسبت به برخی از مسائل، اشنا باشند که از آن ها می توان به تعداد شیرجه و شیرجه از تخته یک متر، تخته سه متر و یا از سکو اشاره کرد.

قوانین مسابقات شیرجه المپیک آمستردام هلند در سال ۱۹۲۸ موجب اجباری و اختیاری شدن شیرجه ها گردید و پس از هر المپیک، شیرجه های اجباری انتخاب می شد. شیرجه ها در این مسابقات براساس مسیر چرخش در هوا به شش خانواده تقسیم شدند که شامل به طرف جلو یا عقب، معکوس یا از تو و چرخشـهای دورانی یا حول محور طولی و نوع شروع آن ها رو به آب و پشت به آب و بالانس هستند.

نحوه شماره گذاری برای شیرجه ها در مسابقات المپیک ملبورن استرالیا در سال ۱۹۵۶ تعيين شد درحالیکه شماره گذاری شیرجه ها تا قبل از آن، از شماره یک تا پنجاه و شش بود و تمام شیرجه های اجرا شده برای تخته سه متر و امثال آن اختیاری بود و به ندرت، شیرجه های پایه و اصلی در مسابقات، قابل رویت بود و شیرجه روندگان بیشتر میخواستند حرکات سنگین را اجرا کنند درحالیکه به اجرای یک شیرجه ساده با مهارت و زیبایی بیشتر، توجه کمتری نشان می دادند. پس از تکامل یافتن مقررات شیرجه، شش خانواده با محدودیت ضریب به مسابقات اضافه شدند.

خطرات احتمالی هنگام شیرجه رفتن

فرد برای شیرجه زدن باید در این زمینه از اطلاعات کافی برخوردار باشد و مهارت های لازم را کسب کرده باشد وگرنه باعث ایجاد آسیب های جدی برای بدن می شود. برخی از مخاطرات شیرجه زدن در آب عبارتند از:

>> ورود بد به آب:

معمولاً آسیب های وارده در اثر برخورد ناشیانه با آب، جدی و خطرناك نیست و احتمالا باعث ایجاد سوزش در بدن برای چند لحظه میشوند که پس از آن رفع می شود. اگر در زمانی که به آب وارد میشوید پاهایتان، بیش از حد برگردد و یا بدنتان را زودتر از زمان لازم بطرف بالا قوس دهید؛ احتمالا به مهره كمرتان ضربه شدیدی وارد میشود.

رشته شیرجه چیست,عکس مسابقات شیرجه,تاریخچه شیرجهشیرجه فقط در ورزش‌های آبی انجام نمی‌شود

>> فشار وارده به گوش ها:

افراد مبتلا به زكام یا ناراحتی های گوش یا سرماخوردگی ، مجاز به پرش در عمق سه متری آب نیستند؛ چون احتمال عفونت گوش داخلی یا پاره شدن پرده صماخ گوش وجود دارد. افزایش فشار آب، هم زمان با عمق آب میباشد یعنی سرعت افزایش آن برای هر فوت( ۳٪متر) حركت به طرف پائین می باشد.

>> برخورد به تخته یا سكوی پرش:

در شیرجه های گروه مهتاب( تو) و فرنگی، صدمات وارده در اثر برخورد با تخته یا سكوی پرش به ناحیه سر محدود می شود و این اتفاق بخاطر خطای جدا شدن از سكو یا تخته پرش رخ می دهد. در هرصورت، اگر جراحتی بر سرتان وارد شد باید آن را جدی بگیرید و برای معالجه پزشكی اقدام کنید.

>> برخورد به كف استخر با عمق كم آب ویا اشیاء زیر آب:

بزرگ ترين خطر تهدید کننده در زمان شیرجه زدن، برخورد با كف استخر یا اشیاء زیر آب از ناحیه سر میباشد که چنین اتفاقی بخاطر آسیب دیدگی نخاع موجب فلج نسبی و یا مرگ میشود. البته شیرجه روندگان در مسابقات با چنین مشکلی مواجه میشوند؛ بدین دلیل که عمق آب، مطابق با قوانین ومقررات رسمی است.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 10
 • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۱۱ اسفند
  لیگ برتر روسیه
  روستوف - سووتوف
  ۱۹:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الاتحاد
  ۲۰:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  فرایبورگ - بایرن مونیخ
  ۲۳:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  لاتزیو - آث میلان
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  موناکو - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۲ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دیترویت پیستونز - کلیولند کاوالیرز
  ۰۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بوستون سلتیکس - دالاس ماوریکس
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  شیکاگو بولز - میلواکی باکس
  ۰۶:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  هادرسفیلد - لیدز
  ۱۶:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  سویا - رئال سوسیداد
  ۱۶:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  ریزه اسپور - کایسری اسپور
  ۱۶:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  یونیون برلین - دورتموند
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - چلسی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - برایتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - ولورهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الوحده امارات - الجزیره امارات
  ۱۹:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  مونزا - آاس رم
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاهلی عربستان - الفتح
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لوتون - استون ویلا
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  ولفسبورگ - اشتوتگارت
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  تورینو - فیورنتینا
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  کلرمون - مارسی
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  والنسیا - رئال مادرید
  ۲۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بروکلین نتس - آتلانتا هاوکس
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ اسفند
  لیگ برتر انگلیس
  برنلی - بورنموث
  ۱۶:۳۰
 • اردیویسه هلند
  آیندهوون - فاینورد
  ۱۷:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  کلن - بایرلورکوزن
  ۱۸:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - رئال بتیس
  ۱۸:۴۵
 • لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - منچستریونایتد
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - یوونتوس
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - بارسلونا
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش