پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۱۴

معرفی کشتی فرنگی بهمراه قوانین و مقررات آن

کشتی فرنگی ایران,نتایج کشتی فرنگی,تاریخچه کشتی فرنگیکشتی فرنگی یک ورزش رزمی است و مسابقات آن روی یک تشک گرد برپا ميشود
در بین انواع ورزش های دنیا، قدیمی ترین و فراگیرترین ورزش، کشتی نام دارد و احتمالا قدمت آن به دوران ماقبل تاریخ با تغيير شکل در جنگ های تن به تن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین برمیگردد. شواهد بسیاری نشان میدهد که در تمامی تمدن های اغازین بشری، کشتی وجود داشته است.

کشتی فرنگی

کشتی فرنگی که برگزاری مسابقات آن بر روی یک تشک گرد می باشد؛ به عنوان یک ورزش رزمی شناخته میشود. ورزشکاران باید بتوانند با استفاده از قسمت بالاتنه خود، حرکات مختلفی را انجام دهند و برای ضربه فنی کردن رقیب خود تلاش کنند و یا اینکه برای برنده شدن در بازی، امتیاز کافی را کسب کنند.

عقیده و باور بسیاری از افراد اینست که کهن ترین ورزش جهان، کشتی فرنگی نام دارد؛ بدین دلیل که باستان شناسان در غار ها، نقاشی هایی را کشف کردند که این ورزش را انجام می دادند که این مسئله نشان میدهد که مسابقه های کشتی در ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، برگزار میشد. درصورت برگزاری بازی های المپیک امروزی در سال ۱۸۹۶ برای نخستین بار ، کشتی فرنگی از مهمترین قسمت های برنامه مسابقات به شمار می رفت. این ورزش از آن زمان تا کنون( به جز وقفه سال ۱۹۰۰) به انواع روشها برگزار شده است. برگزاری کشتی فرنگی در المپیک، صرفا به مردان محدود میشود.

تاریخچه کشتی فرنگی

در کشور فرانسه در سدهٔ ۱۹ میلادی، یکی از سبک های ورزش کشتی به نام کشتی فرنگی ابداع شد و باتوجه به انتخاب نام گِرِکو- رومن برای آن تا پیش از قرن نوزدهم تمرین نمی شد، بدین دلیل که کشتی یونانی ها و رومی های قدیم، مشابه کشتی آزاد بود.

هدف از کشتی فرنگی

ورزش کشتی فرنگی به این منظور بوجود آمد تا ورزشکار، حریف خود را در سه راند( که هر کدام دو دقیقه زمان دارند) با استفاده از تکنیک های بالاتنه شکست دهد. برای برد در این بازی، روش های متعددی وجود دارد .

مقررات کشتی فرنگی

اتحادیه جهانی کشتی یا UWW وظیفه دارد که قوانین کشتی فرنگی و کشتی آزاد را به تصویب برساند. درواقع این اتحادیه در جهان از مدرن ترین و پیشرفته ترین فدراسیون های ورزشی به شمار می رود و برای ورزش رزمی کشتی، سخت ترین قوانین را تصویب می کند.

> هرگونه گرفتن، ضربه زدن و پرتاب کردن آرام رقیب بر مبنای قانون بین المللی کشتی فرنگی، جایز است ولی این نکته را در نظر بگیرید که هر مدل گرفتنی که موجب اسیب به زندگی یا سلامتی اعضای رقیب شود؛ مثل گرفتن گلو ممنوع شده است. همچنین کشتی گیر در مسابقه ی کشتی فرنگی، مجوز استفاده از لگد، مشت، کله زدن و گرفتن دوبنده را ندارد. در ادامه با جديدترين قانون کشتی فیلا که اجرای آن به سال ۲۰۱۳ برمیگردد؛ اشنا شوید:

> یکی از جديدترين قانون کشتی فیلا اینست که شمارش امتیازها به صورت مجموع هر دو زمان خواهد بود.

جام جهانی کشتی فرنگی,مسابقات کشتی فرنگی,مقررات کشتی فرنگیکشتی فرنگی یکی از سبک‌های ورزش کشتی است که در سدهٔ ۱۹ میلادی در فرانسه ابداع شد

> مدت زمان اجرای کشتی فرنگی به صورت دو زمان ۳ دقیقه ای میباشد .

> هنگامی که امتیاز فنی یک کشتی گیر در کشتی فرنگی در مقابل حریفش به اختلاف ۸ برسد، باید فورا کشتی را قطع کرد و آن کشتی گیر را برنده اعلام کرد.

> خاک کردن در کشتی فرنگی دارای ۲ امتیاز می باشد.

> وضعیت اخطار در کشتی فرنگی با کشتی ازاد فرق دارد. درواقع اولین تذکر را در کشتی فرنگی به صورت هشدار میدهند و رقیب در این زمان ، برای این که کشتی را در خاک یا در سرپا ادامه دهد؛ اجازه ی انتخاب دارد. وقتی که به کشتی گیر کم کار، دومین هشدار را می دهند؛ حریف او می تواند کشتی را در خاک یا در سرپا ادامه دهد و برای رقیب، یک امتیاز اختصاص داده میشود. درصورت سه اخطاره شدن یک کشتی گیر باید اتمام رقابت اعلام شود و در چنین موقعیتی حریف این کشتی گیر با امتیاز ضربه فنی برنده میشود.

> در کشتی فرنگی اگر شانه ها با تشک، برخورد داشته باشد؛ ضربه فنی محسوب میشود .

> اجرای مسابقه های کشتی فرنگی باید روی تشک های مخصوص کشتی با حداقل ۱۰ متر قطر، صورت گیرد.

تجهیزات مورد نیاز کشتی فرنگی

برای اجرای کشتی فرنگی در المپیک، صرفا باید مردان، حضور داشته باشند و در وزن های متعددی، بازی های این رشته را برگزار می کنند. در ادامه با انواع تجهیزات برگزاری مسابقه کشتی فرنگی آشنا شوید:

- دوبنده

به لباس کشتی فرنگی، دوبنده می گویند. این لباس سبک و محکم از انعطاف پذیری خاصی برخوردارست که به کشتی گیر، کمک کند.

- کفش های کشتی

ورزشکاران باید باتوجه به برگزاری ورزش کشتی فرنگی بر روی تشک، از کفش های ویژه ای استفاده کنند. این کفش ها باید بتواند نیروی گرفتن، انعطاف و اعتدال مناسبی را در هنگام تکان خوردن ورزشکار بر روی سطح اسفنجی دربرابر رقیب، به وی ارائه دهد.

- خون بند

در مبارزه کشتی فرنگی، خون ریزی ورزشکاران در حین گلاویز شدن ، یک پدیده ی عادیست. پس درصورت بروز چنین موقعیتی، کشتی گیر می تواند برای بند آوردن جریان خونش از" خون بند"( که داخل دوبنده خود قرار داده اند) استفاده کند.

مقررات کشتی فرنگی,عکس کشتی فرنگی,اموزش کشتی فرنگی,کشتی فرنگیقوانین کشتی فرنگی توسط اتحادیه جهانی کشتی یا UWW تصویب می شود

- کلاه ایمنی

از دیگر تجهیزات اختیاری کشتی فرنگی می توان به کلاه ایمنی اشاره کرد. احتمالا بعضی از ورزشکاران، نیازمند کلاه ایمنی به علت حالت فیزیکی خود هستند ولی گاهی وقت ها، ورزشکاران دیگری به علت ترجیحات شخصی، از آن استفاده نمی کنند.

- تشک مبارزه

تشک مسابقات کشتی فرنگی باید گرد باشد. جنس این تشک ها از ماده های پلاستیکی ضخیم میباشد و برای تعيين نقاط" خارج از محدوده" و نقاط" کم کاری"، ناحیه های مختلفی را بر روی آن مشخص کرده اند. اگر کشتی گیر در ناحیه کم کاری، مدت زمان زیادی توقف کند؛ یعنی در حالت تدافعی قرار دارد و نمیخواهد با رقیبش مبارزه کند.

- اوزان:

در کشتی ازاد و فرنگی، گروه‌های وزنی با هم برابر است و چندین مرتبه دچار تغییراتی شده است. برگزاری رقابت های کشتی فرنگی و ازاد از سال ۲۰۰۲ تاکنون در هفت وزن در رده های سنی بزرگسالان انجام میشود که این وزن ها شامل ۵۵ کیلوگرم، ۶۰ کیلوگرم، ۶۶ کیلوگرم، ۷۴ کیلوگرم، ۸۴ کیلوگرم، ۹۶ کیلوگرم، ۱۲۰ کیلوگرم می باشد.

همچنین برگزاری مسابقات کشتی فرنگی در ده وزن در رده نونهالان( ۱۴ و ۱۵ سال) انجام میشود که شامل وزن ۲۹ تا ۸۵ کیلوگرم است، این مسابقه در رده نوجوانان( ۱۶ و ۱۷ سال) در ده وزن از ۳۹ تا ۱۰۰ کیلوگرم برپا میشود درحالیکه در ۸ وزن در رده ی جوانان( ۱۸ تا ۲۰ سال) برگزار میشود که این وزن ها شامل ۴۶ تا ۱۲۰ کیلوگرم است.

برگزاری مسابقات کشتی آزاد در المپیک برای زنان در چهار وزن انجام میشود که شامل ۴۸ کیلوگرم، ۵۵ کیلوگرم، ۶۳ کیلوگرم و ۷۲ کیلوگرم است درحالیکه در هفت وزن( از ۴۴ تا ۷۲ کیلوگرم)، مسابقات قهرمانی جهان را برگزار می کنند.

زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی

زمان رقابت کشتی ازاد و فرنگی بر اساس قوانین بین المللی برای بزرگسالان امید و جوانان، یک زمان ۵ دقیقه ای است درحالیکه این زمان برای نوجوانان، ۴ دقیقه است. در صورت تساوی دو کشتی گیر از نظر امتیاز در وقت قانونی، باید یک وقت ۳ دقیقه ای به کشتی، اضافه کنند تا بنابر قانون فیلا، کشتی گیر برنده اعلام شود.

استفاده از دو سبک المپیکی کشتی در تمام کشورهای دنیا رواج دارد که شامل کشتی فرنگی و کشتی ازاد می باشد. تفاوت کشتی فرنگی با کشتی آزاد در اینست که کشتی فرنگی در اروپای قاره ای، محبوبیت بیش تری دارد. همچنین در کشتی فرنگی نباید پائین کمر را گرفت و یا از پا استفاده کرد درحالیکه کشتی گیران در کشتی ازاد می توانند همین اعمال را انجام دهند. فدراسیون بین المللی کشتی( فیلا) بر اجرای مسابقات این دو رشته نظارت دارد.

روش برد و باخت

>> کشتی گیر برنده در وضعیت ضربه فنی در جدول مسابقه ها موفق به کسب ۴ امتیاز میشود درحالیکه بازنده ۰ امتیاز می گیرد.

>> در صورتیکه کشتی گیری بتواند با تفاوت ۱۰ امتیاز، رقیبش را شکست دهد؛ به برنده ۴ امتیاز، اختصاص داده میشود و به بازنده درصورت داشتن امتیاز فنی، ۱ امتیاز و در غیر این صورت ۰ امتیاز تعلق میگیرد.

>> در صورتیکه کشتی گیری با تفاوت کمتر از ۱۰ امتیاز بتواند رقیب خود را شکست دهد؛ در این صورت به برنده ۳ امتیاز داده میشود و به بازنده ۱ امتیاز اختصاص میدهند ولی درصورت عدم کسب امتیاز فنی توسط کشتی گیر بازنده، به برنده ۳ امتیاز و به بازنده ۰ امتیاز می دهند.

کشتی فرنگی ایران,نتایج کشتی فرنگی,تاریخچه کشتی فرنگیکشتی فرنگی در المپیک تنها در بخش مردان برپا ميشود

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 11
 • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش