جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۲۷

با رشته دوچرخه سواری و تجهیزات آن آشنا شوید

رشته دوچرخه سواری,رشته دوچرخه سواری چیست,رشته دوچرخه سواری جادهرشته دوچرخه سواری به ۵ دسته نظیر جاده، پیست، کوهستان،bmx و فورکراس تقسیم میشود
مسابقهٔ دوچرخه سواری یکی از رشته های المپیکی تأییدشده است. این مسابقات در همهٔ جهان، به خصوص در اروپا، محبوب هستند. بيش ترین ترویج دوچرخه سواری در کشورهای بلژیک، دانمارک، فرانسه، کشور آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و سوئیس مشاهده می شود.

دوچرخه سواری

یکی از رشته های بسیار جذاب ورزشی، دوچرخه سواری نام دارد که بعنوان تفریح از دوران کودکی به زندگی بسیاری از افراد وارد شده است.

تاریخچه دوچرخه سواری

در قرن ۱۹ دوچرخه بوجود آمد. یکی از قدیمی ترین ورزش های المپیک، رشته دوچرخه سواری می باشد. این رشته ورزشی در سال ۱۸۹۶ که نخستین دوره المپیک مدرن برگزار شد، در المپیک حضور داشته است. در زمان برگزاری رقابت های دوچرخه سواری آن المپیک ۱۹ دوچرخه سوار مرد از ۵ کشور در ۶ رشته حضور داشتند. ۹ دوچرخه سوار یونانی، ۵ دوچرخه سوار آلمانی، ۲ دوچرخه سوار بریتانیایی، ۲ دوچرخه سوار فرانسوی و ۱ دوچرخه سوار اتریشی در این رقابت حاضر شدند. فرانسه در آن دوره و در این رشته، موفق به کسب ۶ مدال شد که در میان این مدالها ۴ طلا بود و یونان میزبان هم توانست ۴ مدال را از آن خود کند. جالب این که اتریش در این رقابت، موفق به کسب ۳ مدال با همان یک شرکت کننده شد که یکی از مدال ها طلا بود.

معرفی رشته دوچرخه سواری

رشته دوچرخه سواری به ۵ دسته نظیر جاده، پیست، کوهستان، bmx و فورکراس تقسیم میشود.

۱. دسته مسابقات Road یا جاده:

برگزاری مسابقات جاده ای به سه روش میباشد که عبارتست از:

> استقامت جاده:

مهم ترین رشته دوچرخه سواری در المپیک تحت عنوان استقامت جاده شناخته میشود که برگزاری آن به صورت یکروزه ، لوپ یا مرحله ای( مثل تور دو فرانس) می باشد.

> تایم تریل انفرادی:

محبوبیت این دسته از رشته دوچرخه سواری تقریباً به اندازه مسابقات جاده بوده و در المپیک نیز پذیرفته شده است. دوچرخه سواران با فاصله زمانی از یکدیگر، شروع به رکاب زدن به صورت انفرادی می کنند و طبعا در این رقابت، کسی برنده میشود که مسافت تعریف شده را در کم ترین زمان، طی کند.

> تایم تریل تیمی:

هنوز از رشته تایم تریل تیمی در میان رشته های المپیکی استفاده نشده است. این مسابقه دوچرخه سواری مثل تایم تریل انفرادی برگزار میشود و تنها تفاوتشان در اینست که در گروه‌های ۳ تا ۱۰ نفره به صورت گروهی اجرا می شود.

رشته ورزشی دوچرخه سواری,رشته دوچرخه سواری چیست,لباس دوچرخه سوارانمهم ترین رشته دوچرخه سواری در المپیک تحت عنوان استقامت جاده شناخته میشود

۲. دسته مسابقات Track یا پیست:

مسابقات رشته دوچرخه سواری پیست، متشکل از سه خانواده به شرح زیر میباشد :

الف. رویدادهای نیمه استقامت:

- تعقیبی تیمی:

در این ماده از دو جهت مخالف پیست، دو تیم ۴ نفره( برای بانوان ۳ رکابزن) به مسافت ۴ کیلومتر( برای بانوان سه کیلومتر) با هم رقابت می کنند. عاقبت تیمی، برنده میشود که توانایی سبقت گرفتن از حریف را داشته باشد یا مسابقه را در کم ترین زمان به پایان برساند.

- تعقیبی انفرادی:

دو رکابزن دراین ماده در یک سوی پیست بطور هم زمان، شروع به رکاب زدن به مسافت ۴ کیلومتر( برای بانوان ۳ کیلومتر) می کنند. در نهایت کسی برنده میشود که مسافت مسابقه را با زمان کمتری به پایان برساند یا از حریفش سبقت بگیرد.

- اسکرش:

۲۴ رکابزن در این رشته دوچرخه سواری به صورت انفرادی در مسیر ۱۵ کیلومتری( ۱۰ کیلومتر برای بانوان) در پیست، مسابقه می دهند. برنده ی این مسابقه کسی است که از خط پایان نسبت به بقیه ی رکابزن ها سریعتر عبور کند.

- دور امتیازی:

تعدادی رکابزن( که تعداد آنها توسط برگزار کننده و باتوجه به عرض پیست مشخص می شود) شروع به رقابت بطور هم زمان می کنند. طول مسیر مسابقه در مسابقات قهرمانی جهان، ۴۰ کیلومتر( برای بانوان ۲۵ کیلومتر) می باشد. بعد از طی کردن هر ۱۰ دوره مسابقه در یک پیست ۲۵۰ متری، یک خط امتیازی تعبیه می شود که نحوه ی امتیازدهی به رکابزنان به ترتیب اولویتیست که از خط، عبور می کنند. رکابزنان در پایان مسابقه برحسب امتیازاتی که گرفته اند، رده بندی می شوند.

- مدیسون:

تعداد تیمهایی که در این مسابقه از رشته دوچرخه سواری می توانند شرکت کنند، حداکثر ۱۸ تیم می باشند که هریک از ۲ رکابزن تشکسل شده است ولی توجه کنید که در هرتیم، فقط یکی از رکابزنان مسابقه می دهد و نفر دیگر بمنظور استراحت کردن، سرعتش را کم می کند. این دو نفر از خطوط امتیازی میانی مسابقه با همکاری یکدیگر عبور می کنند تا طول مسیر مسابقه را طی نمایند که برای مردان، بین ۲۵ تا ۴۰ کیلومتر می باشد.

ب. رویدادهای سرعت:

* اسپرینت یا سرعتی انفرادی:

شروع مسابقه اسپرینت در دوچرخه سواری هنگامی است که ۲ تا ۴ نفر در آن حاضر شوند و رکابزنان باید در پیست بتوانند ۲ یا ۳ دور بزنند.

* تیم اسپرینت یا سرعتی تیمی:

در مسابقه تیم اسپرینت، سه رکابزن در بخش مردان و دو رکابزن در بخش بانوان حضور دارند و هر کدام از آن ها باید در جلوی تیم خود، یک دور پیست ولدروم را رکاب بزند.

* کایرین:

کایرین از جالب ترین رشته های المپیک به شمار می رود. در این رشته دوچرخه سواری سرعت حرکت رکابزنان باتوجه به سرعت حرکت یک موتور سوار در جلوی دوچرخه سواران تعيين میشود. دوچرخه سوارن نباید به هچ عنوان از موتور سوار، سبقت بگیرند. این مسابقات در کشور ژاپن در سال ۱۹۴۸ مرسوم شد و در سال ۲۰۰۰ به المپیک وارد شد و در ژاپن، کلمه ی کیرین به معنای دوچرخه سواری است. طول مسافت مسابقه کایرین، ۲ کیلومتر می باشد. در ابتدا موتور سوار باید با ۲۵ کیلومتر بر ساعت براند ولی در ادامه سرعت او به ۵۰ کیلومتر بر ساعت هم می رسد. او حدود ۷۰۰ متر، پیش از این که مسابقه را تمام کند؛ از پیست بیرون میرود و دوچرخه سواران با سرعتی خارق العاده به رقابت می پردازند.

* کیلومتر( ۵۰۰ متر برای بانوان):

نحوه ی برگزاری این رویداد به صورت انفرادی است و زمان رکابزنان پس از یک کیلومتر( ۵۰۰ متر برای بانوان) رکاب زدن، محاسبه می شود. در این مسابقه برای تمامی شرکت کنندگان به صورت انفرادی زمان گیری می شود و سرانجام قهرمان، کسی است که این مسیر را با کم ترین زمان ممکن تمام کرده باشد. در بازی های المپیک، مسابقه یک کیلومتر جایی ندارد.

ج. رویدادهای سرعتی- استقامتی:

* اومنیوم:

یکی از مواد المپیکی رشته دوچرخه سواری در پیست به نام اومنیوم میباشد که از ۶ ماده مختلف ترکیب شده و نحوه ی برگزاری آن به صورت دو روز متوالی می باشد. رده بندی نهایی آن به اینصورتست که در جدول رده بندی هرکدام از این ۶ ماده، اعداد مربوط به رتبه هر دوچرخه سوار را جمع میکنند. کسی که کوچکترین عدد مجموع را داشته باشد، به عنوان برنده ی این مسابقه محسوب میشود.

در زیر مواردی که در قالب اومنیوم برای زنان و مردان برگزار می گردد لیست شده است:

- بانوان:

> یک دور متحرک

> دور امتیازی( ۲۰ کیلومتر)

> دور حذفی

> تعقیبی انفرادی( ۳ کیلومتر)

> اسکرش

> ۵۰۰ متر تایم تریل

رشته دوچرخه سواری تریال,رشته دوچرخه سواری,کاپشن های دوچرخه سواریركابزنان در رشته دوچرخه سواری تریال باید بصورت جمعی توانایی عبور از موانع را داشته باشند

- مردان:

>> یک دور متحرک

>> دور امتیازی( ۳۰ کیلومتر)

>> دور حذفی( که طی این مسابقه هر دور یک رکابزن حذف می شود تا در دور آخر یک رکابزن بعنوان برنده معرفی شود.)

>> تعقیبی تیمی( ۴ کیلومتر)

>> اسکرش

>> یک کیلومتر تایم تریل

۳. دوچرخه سواری کوهستان:

روش برگزاری مسابقات دوچرخه سواری کوهستان به چهار صورت کراس کانتری و کراس کانتری ماراتن و دانهیل و فور کراس میباشد و رکاب زنان از جاهایی مثل سنگ با استفاده از دوچرخه های مخصوصشان بالا میروند و به انجام کارهایی از این قبیل می پردازند.

۴. BMX:

BMX به عنوان موتورکراس برای دوچرخه ها می باشد. طول مسیر آن که باید با دوچرخه پرش کرد، حدود ۳۰۰ و ۴۰۰ متر است.

۵. تریال:

ركابزنان در رشته دوچرخه سواری تریال باید به صورت گروهی توانایی عبور از روی موانع، بدون برخورد چرخ های دوچرخه به زمین را داشته باشند؛ در غیر این صورت برایشان امتیاز منفی درنظر گرفته میشود. ركابزنی در این مسابقه برنده میشود كه كمترین امتیاز منفی را داشته باشد( زمان در این رشته هیچ تاثیری ندارد).

وسایل دوچرخه سواران

- لباس دوچرخه سواران:

از لباس‌های دوچرخه سواران می توان به پیراهن و شورت مخصوصی اشاره کرد که جنس آن، حالت آیرودینامیکی بهتری داشته باشد و امکان افزایش عملکرد دوچرخه سوار را با کم کردن مقاومت هوا در سرعت های بالا تأمین کند.

- کلاه دوچرخه سواری:

دوچرخه سواران، قابلیت استفاده از دو نوع کلاه نظیر جنس فایبرگلاس با حالت آیرودینامیکی و جنس چرم را دارند که البته امروزه از کلاه چرم استفاده نمی شود.

- شلوارک های مخصوص دوچرخه سواری:

شلوارک های مخصوص دوچرخه سواری، متفاوت از شلوارک های معمولی است. این شلوارک ها برای راحت تر حرکت کردن، کشسانی بالایی دارند. در طراحی این شلوارک ها از پدهای مخصوصی استفاده شده که می تواند رطوبت را جذب کند و اصطکاک کم تری بر روی زین دارد.

- دامن های دوچرخه سواری:

بعضی از برند ها اقدام به تولید دامن های مخصوص دوچرخه سواری برای بانوان می نمایند. استفاده از این دامن ها درصورتی مناسب است که بانوان از آن ها برای دوچرخه سواری در کوهستان، دوچرخه سواری جاده ای و شهر استفاده کنند.

- کاپشن های دوچرخه سواری:

بر اساس بارش و میزان دمای هوای احتمالی می توان نوع کاپشن دوچرخه سواری را انتخاب کرد .

مسابقه کایرین دوچرخه سواری,رشته دوچرخه سواری چیست,معرفی رشته دوچرخه سواریکایرین از جالب ترین رشته های دوچرخه سواری المپیک به شمار می رود

- دستکش دوچرخه سواری:

معمولاً جنس زیر دستکش از چرم و جیر است، درحالیکه روی آنرا با نخهای ابریشمی بافته اند و به صورت توری است.

- کفش دوچرخه سواری:

جنس کفش دوچرخه سواران، فایبرگلاس فشرده است، یعنی به فنر نیازی ندارد و پلهای مخصوص آن برای پنجه رکاب، مناسب است.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 19
 • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ اسفند
  لیگ برتر ایران
  هوادار - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  برزیل - ژاپن
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  -
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - فولاد
  ۱۶:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  بلاروس - پرتغال
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - استقلال
  ۱۷:۱۵
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایران - امارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الاتحاد - نوبهار نمنگان
  ۱۹:۳۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایتالیا - تاهیتی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ اروپا
  رن - آث میلان
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  تولوز - بنفیکا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  قره باغ - براگا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  بوده - آژاکس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  دیناموزاگرب - رئال بتیس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الهلال - سپاهان
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  تورینو - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
 • لیگ اروپا
  مارسی - شاختار
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  آاس رم - فاینورد
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  اسپارتا پراگ - گالاتاسرای
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۴ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - فینیکس سانز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  گلدن استیت واریرز - لس آنجلس لیکرز
  ۰۶:۳۰
 • فینال لیگ برتر والیبال زنان
  مهرسان تهران - سایپا تهران
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - شهرداری ساوه
  ۱۵:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - ماینتس
  ۲۳:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - ویارئال
  ۲۳:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  لیدز - لسترسیتی
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۵ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  فیلادلفیا - کلیولند کاوالیرز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  لس آنجلس لیکرز - سن آنتونیو اسپرز
  ۰۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - آنکاراگوچو
  ۱۴:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  گرانادا - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - ناتینگهام فارست
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - اورتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - برنلی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - فولام
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - ختافه
  ۱۸:۴۵
 • سوپرلیگ ترکیه
  فنرباغچه - کاسیم پاشا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  شارجه امارات - الاتحاد کلبا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  بورنموث - منچسترسیتی
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - لایپزیش
  ۲۱:۰۰
 • اردیویسه هلند
  زووله - آیندهوون
  ۲۲:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  جنوا - اودینزه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - نیوکسل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلمریا - اتلتیکومادرید
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۶ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - بوستون سلتیکس
  ۰۵:۰۰
ویژه سرپوش