سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۳۴

همه چیز درباره ی بازی پینت بال (+ قوانین بازی)

پینت بال,تجهیزات بازی پینت بال,تاریخچه پینت بالپینت بال، ورزش پنهان ‌شدن، پیداکردن و شلیک به حریف است
پینت بال بعنوان یکی از هیجان انگیز ترین فعالیت های خارج از منزل شناخته شده است. پینت بال ورزش بسیار هیجان انگیزی است که در فضای باز و با شلیک گلوله های پر از رنگ انجام می شود و قوانین خاصی دارد.

پینت بال چیست؟

پینت بال ( Paintball) یک نوع ورزش گروهی است که بطور کلی دو گروه از بازیکنان تلاش در حذف یک دیگر با گلوله های رنگی می کنند. بازی پینت بال حاوی گلوله هایی است که پر از رنگ میباشد و یک فعالیت در فضای باز عالی، بسیار سرگرم کننده و مطلوب برای کسانی است که برای هیجان شکار زندگی می کنند. هدف از بازی پینت بال حذف اعضای تیم مخالف با اسپری کردن آنها با رنگ محلول در آب است.

پینت بال را می شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ اندازی» نامید.

پینت بال چگونه به وجود آمد؟

فردی به اسم چارلز نلسون در اواسط دهه ۶۰ میلادی توپ پینت بال را با استفاده از ژلاتین و رنگ خوراکی ابداع کرد؛ ولی علتی که سبب این اختراع شد، هیچگونه ارتباطی با استفاده ای که امروزه از آن ها می شود، یعنی بازی پینت بال ندارد. نلسون که با شرکتهای جنگل داری قرارداد داشت. این توپ ها را برای علامت گذاری درختانی که احتیاج به قطع شدن داشتند ساخت. پیش از این اختراع جنگلبان ها برای علامت گذاری هر درخت، تک تک به سراغ درختان رفته و آنها را از نزدیک رنگ می کردند ولی با توپ های پینت بال که به محض برخورد منفجر می شدند و رنگ داخل آنها به سطح برخورد پاشیده می شد، این امکان وجود داشت تا به راحتی و به کمک یک تفنگ نشانه گذار یا مارکر، از فاصله ای دور درختان مورد نظر را علامت گذاری کرد.

زمین بازی پینت بال چه زمینی است؟

زمین مناسب برای ورزش پینت بال شامل خیلی از موانع طبیعی یا مصنوعی باشد که میتوان آنها را به صورت یک محیط خاص جنگلی یا شهری کرد و یا حتی میتواند حاوی محتوایی تاریخی باشد.

زمین مسابقه پینت بال باید زمینی صاف و هموار به ابعاد ۵۵×۳۳ متر و در یک منطقه بدون شیب باشد، تا میزان حوادث را تقلیل داده و کاملاً توسط توری مورد تأیید انجمن محصور گردد تا امنیت مسابقه را تضمین نماید. در زمین بازی پینت بال دست کم ۲۵ مانع به فاصله حداقل ۵/۱ متر از خطوط اطراف زمین قرار می گیرد.

پینت بال چیست,پینت بال,قوانین پینت بالزمین پینت بال باید زمینی صاف و هموار باشد تا میزان حوادث را کاهش دهد

تجهیزات پینت بال

برخلاف اکثر باشگاه های پینت بال در کشور های مختلف، در اغلب باشگاه های پینت بال تهران و ایران، تجهیزات مایحتاج برای بازی از قبل تهیه شده است و در اختیار بازیکنان قرار می گیرد.

- مارکر: مارکر‌های پینت بال که همان اسلحه ی پینت بال هستند با گاز فشرده کار می‌کنند. گاز فشرده مورد استفاده در گذشته نه چندان دور کربن دی اکسید بود ولی به دلیل نا پاک بودن این گاز و همچنین خطراتی که کپسول‌ها ایجاد می‌کردند تقریبا منسوخ شد. امروزه از هوای فشرده برای تغذیه کپسول مارکر استفاده می شود. مارکر های پینت بال به دو دسته الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می‌شوند.

- هاپر یا لودر: مخزن گلوله اسلحه پینت بال است.

- گوگلز (Goggles): همان ماسک محافظ است که شامل محافظ چشم (شیشه استاندارد)، محافظ گوش و صورت می باشد. تمام بازیکنان موظفند در تمام مدتی که در میدان بازی پینت بال هستند برای حفاظت خود در برابر توپ‌ها از ماسک استفاده کنند. ماسک‌ها به طور کامل از چشم ها، دهان، گوش ها و سوراخ بینی حفاظت می‌کنند و برای استفاده های مختلف، طرح ها و اندازه های مختلفی دارند؛ مثلاً ماسک های باشگاهی پوشیده تر و ماسک های مسابقاتی کوچک تر هستند.

پینت بال,مشخصات تفنگ پینت بال,انواع اسلحه پینت بال تجهیزات پینت بال به نوع بازی بستگی دارند

- بانکر: به مانع های بادی ورزش پینت بال که در مسابقات و به طور کلی استفاده می شوند، اطلاق می شود.

- کلاه و لباس مخصوص پینت بال: هر بازیکن می تواند از دو لایه لباس استفاده نماید، ولی در صورتیکه رسما اعلام شود که دمای هوا زیر ۱۰ درجه سانتی گراد است استفاده از سه لایه لباس نیز بلا مانع خواهد بود. لباس بازیکنان یک تیم می بایست یکسان بوده و نباید مانند لباس داوران سیاه و راه راه سفید داشته باشد.

قوانین مربوط به اجرای بازی پینت بال در هر باشگاه پینتبال چیست؟

امکان دارد قانون های بازی پینت بال متفاوت باشد و بازیکنان میتوانند طبق نوع بازی، قوانین مشخصی را برای آن وضع کنند. ولی چند قانون همیشه در اکثر باشگاه ها وجود دارد تا باعث شود بازی پینت بال جذاب تر برگزار شود که عبارتند از: 

 • بعد از مورد اصابت واقع شدن با توپ پینت بال، خودتان آنرا اعلام کنید.
 • در بازی پینت بال، رنگ پاشیده شده بر اثر اصابت گلوله به پیراهنتان را پاک نکنید.
 • از محیط مقرر برای بازی پینت بال خارج نشوید.
 • به نظر داور بازی پینت بال احترام بگذارید.

قوانین بازی حذفی پینت بال چیست؟

۱- در بازی پینت بال، دو تیم باید تشکیل شود و هدف هر بازیکن این است که بازیکن حریف را از مسابقه حذف کند.

۲- در صورتیکه گلوله رنگی به شما اصابت کرد، شما از مسابقه پینت بال حذف می شوید.

۳- در مسابقه پینت بال، هیچ قلمرو یا قسمتی برای تیم ها وجود ندارد.

نکات ایمنی در بازی پینت بال

 • زمان بازی پینت بال، همیشه ماسک بزنید.
 • حواس خود را در بازی پینت بال بکار گیرید.
 • در بازی پینت بال، به تسلیم شوندگان اجازه دهید.
 • از سرپوش های اسلحه پینت بال استفاده کنید.
 • در هنگام مسابقه ی پینت بال با چشمان بسته شلیک نکنید.

تجهیزات بازی پینت بال,زمین پینت بال,پینت بالدرد و آسیب توپ رنگی پینت بال به میزان پوشش های حفاظتی فرد بستگی دارد

فواید بازی پینت بال

>>کاهش وزن از فواید پینت بال است.

>>پینت بال، لذت بخش و تقویت کننده روح و روان است.

>>تسکین استرس با انجام ورزش پینت بال.

>>پینت بال، مهارت های شخصی و خود باوری را ارتقاء میدهد.

معایب بازی پینت بال

>>تفنگ پینت بال بیش از هر ورزش دیگری باعث از بین رفتن بینایی می شود.

>>اشیاء بزرگ مانند توپ باعث شکستگی استخوان اطراف چشم میشوند در حالی که گلوله و ساچمه به خود چشم آسیب می رسانند و حتی باعث پارگی آن می شوند. از آنجائیکه گلوله های رنگی پینت بال بسیار کوچک هستند، خطرشان هم بیشتر است.

نحوه بازی پینت بال

۱- زمان بازی پینت بال ۲۰ دقیقه بوده و تیمی برنده است که موفق شود در این بازه زمانی بدون اصابت گلوله پرچم تیم مقابل را برداشته و در داخل زمین خود در جایگاه مخصوص قرار دهد. 

۲- مسابقات پینت بال به صورت تیمی و به تعداد ۵ و ۷ نفره برگزار می شود. در مسابقه های هفت نفره، حداکثر تا ۷ بازیکن و پنج نفره حداکثر تا ۵ بازیکن بعنوان بازیکن اصلی داخل زمین می گردند. تیم ها میتوانند درمسابقات تا ۸ نفر ذخیره داشته باشند.

۳- درصورتی که در مسابقه ی پینت بال، در زمان تعیین شده تیمی نتواند پرچم تیم حریف را تصاحب نماید تعداد بازیکنان داخل زمین ملاک برنده بودن می باشد.

۴- برای انجام مسابقات لااقل ۸ داور و یک سرداور باید حضور داشته باشند.

۵- برنده مسابقه پینت بال تیمی است که بتواند در زمان مقرر پرچم تیم حریف را از زمین حریف به زمین خودی آورده و در جای ویژه قرار دهد.

۶- پیراهن داورها در بازی پینت بال، مشکی رنگ یا راه راه عمودی سفید می باشد.

۷- بازیکنان هر تیم در بازی پینت بال تلاش می نمایند در زمان تعیین شده با همکاری و پشتیبانی یکدیگر پرچم تیم حریف را که در زمین مقابل قرار دارد تصاحب کرده و به زمین خود بیاورند در جای مخصوص قرار دهند و مورد اصابت گلوله قرار نگیرند اگر هر بازیکن در زمان تعیین شده مورد اصابت گلوله قرار بگیرد از دور بازی پینت بال حذف و اخراج خواهد شد.

پینت بال,بازی پینت بال,تفنگ پینت بالپینت‌بال امکان رقابت بین افرادی با پیش‌زمینه‌های اجتماعی را ایجاد می کند

۸- داورها در طول بازی پینت بال هیچ گونه اطلاعاتی در اختیار تیم ها نمی گذارند، مگر در موارد مربوط به ایمنی، اخطارها و اخراجها

انواع اسلحه های پینت بال

اکثر تفنگ های اتوماتیک پینت بال سلاح هایی با آتش انتخابی هستند، یعنی هم در حالت اتوماتیک و هم در حالت نیمه اتوماتیک میتوان از آن ها استفاده کرد و حتی بعضی از آنها قابلیت رگبار در تعداد محدود( مثلآ شلیک رگبار فقط سه تیر) را هم دارند. اسلحه های پینت بال دو نوع هستند: 

- نیمه اتومات: گلوله به صورت اتومات پس از شليک اسلحه بارگذاری می شود. اسلحه پینت بال می تواند به سرعتی که بازيکن ماشه را می کشد گلوله ها را شليک نمايد.

- گلن گدنی: يک مکانيسم گلن گدنی دستی گلوله ها را در اسلحه پینت بال بارگذاری می نمايد. بازيکن بايستی پس از هر شليک گلن گدن را بکشد. 

آماده کردن تفنگ پینت بال برای تیراندازی

ابتدا بایستی هاپر یا همان محفظه‌ی توپ پینت بال را نصب کنید. هاپر معمولا با پیچاندن و یا بستن گیره‌ی مخصوص، روی تفنگ نصب می‌شود.

مرحله ی بعد بستن محفظه ی هوای تفنگ پینت بال می باشد. محفظه ی هوا که با هوای فشرده پر شده است باید بطور درست نصب شود تا تفنگ عملکرد مناسب را داشته باشد. برای این کار لازم است اول چند قطره روغن به محل اتصال تفنگ پینت بال با محفظه ریخته شود و بعد از آن محفظه رنگ بر روی تفنگ پینتبال سوار شود. برای این که راحت تر بتوانید عمل بستن را انجام دهید، تفنگ را به حالت عمودی و به طوری بگیرید که لوله آن به طرف زمین باشد.

قوانین پینت بال,پینت بال,آشنایی با ورزش پینت بالپینت بال، ورزشی بر پایه دوومیدانی و نزدیک به تیراندازی است

به محض این که محفظه چند دور ابتدایی چرخید، تفنگ پینت بال را به حالت افقی در آورید و چرخاندن را در این حالت تا هنگامی که محفظه محکم شود ادامه دهید. این کار بخاطر این است که کربن دی اکسید مایع داخل محفظه تفنگ پینتبال به بقیه قسمت ها نشت نکند و سبب خرابی آن ها نشود.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 13
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۳ مرداد
  نیمه نهایی جام حذفی
  استقلال - گل گهر
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • نیمه نهایی جام حذفی
  فولاد - ملوان
  ساعت: ۲۱:۰۰
ویژه سرپوش