دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۲۶

معرفی رشته ساندا (+ قوانین)

رشته ساندا,معرفی رشته ساندا,سانشوساندا یکی از بخش های ووشو به حساب می آید
به یک ورزش رزمی تن به تن چینی، ساندا یا سانشو می گویند که از پر قابلیت ترین رشته های رزمی به شمار می رود و در دسته سبک های ترکیبی رزمی قرار دارد. در اثر ترکیب کشتی، کیک بوکس، ژیمناستیک، کونگ فو و بوکس غربی، سبک ساندا بوجود آمد. در این مطلب از سرپوش با رشته ساندا بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته ساندا

زبان چینی به عنوان زبان رسمی در ساندا محسوب میشود و نام های به کاررفته و برخی از اعداد در ساندا برای ادای احترام به رزمی کاران و سربازان، به زبان چینی می باشند. ساندا به عنوان پر قابلیت ترین رشته رزمی در دسته سبک های ترکیبی قرار دارد.

نام دیگر سبک ساندا، سانشو میباشد و به نوعی مبارزه آزاد اطلاق میشود که در آن از حرکات دست و پا و ترکیبی از تکنیک های بوکس، کشتی، کیک بوکسینگ و کونگ فو استفاده میکنند.

استفاده از حرکات مشت و لگد در این سبک مسابقه ووشو، کاربرد بیشتری دارد و این سبک از نظر برخی از افراد، مشابه موی تای است. مسابقه سانداوانگ در کشور چین، نوعی ساندا محسوب می شود و علاوه بر ضربات مذکور، میتوان با زانو و آرنج نیز ضربه زد و محل برگزاری این مسابقات بر روی رینگ می باشد.

قدرت بدنی ووشوکاران برای مسابقات ساندا باید زیاد باشد و آن ها نیز باید برای اجرای ضربات و دفاع از خود، هماهنگی و سرعت خوبی داشته باشند. محبوبیت این رشته ورزشی در سطح دنیا بسیار بالاست و تعداد افراد فعال در این زمینه زیاد هستند. از بهترین های سبک ساندا در جهان می توان به سانداکاران ایرانی و چینی اشاره کرد. مشهورترین زنان ووشوکار در سبک ساندا، خواهران منصوریان می باشند که در مسابقات مختلف داخلی و بین المللی، قهرمانی های بسیاری کسب نمودند.

تاریخچه ساندا

ارتش چین، سبک ساندا را اختراع کرد و درواقع برگرفته از سبک های سنتی چینی میباشد که از آن ها می توان به کونگ فو، شائو جیائو و چین نا اشاره کرد.

شالبند های ووشو ساندا,زمان مسابقه ساندا,قوانین ووشو سانداتاریخچه ساندا به چین باستان باز می گردد

از دهه ۱۹۵۰ مسابقات مدرن سانشو در بازی های ملی تایوان برگزار می شد. رشته ورزشی ساندا از سال ۱۹۷۰ در جمهوری خلق چین، مورد توجه دولت قرار گرفت و نخستین تورنمنت بین المللی ووشو که متشکل از مسابقات سانشو و تالو بود؛ در سال ۱۹۸۵ در چین برگزار شد. مسابقات سانشو در بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن بعنوان بخشی از رشته ووشو وارد بازی های آسیایی شد. این رشته طرفداران زیادی در سال های اخیر در کشورهای دیگر پیدا کرده که این کشورها نظیر ایران، مصر، فرانسه، بریتانیا، برزیل، ژاپن، کره، ترکیه، روسیه، آمریکا و ویتنام می باشد.

تاریخچه ووشو ساندا ایران

از سال ۱۳۶۸ رشته ورزشی ووشو تحت پوشش فدراسیون های مختلف، مشغول به فعالیت شد که این فدراسیونها شامل تکواندو، کاراته، ووشو رزم آوران، دفتر جهاد تربیت بدنی و فدراسیون کونگ فو بود. این رشته با ایجاد ” فدراسیون ووشو جمهوری اسلامی ایران ” در اسفند ۱۳۸۲ تحت پوشش این فدراسیون بطور مستقل، کار کرد. در حال حاضر ووشو در خال فعالیت با ۲۰ سبک در سی و یک استان ایران می باشد. افتخارات این رشته ورزشی در ایران باتوجه به قدمتش، زیاد است که از جمله ی آن ها می توان به نایب قهرمانی مسابقات جهانی ووشو ۲۰۱۹، قهرمانی جام جهانی ووشو ساندا ۲۰۱۸ و … اشاره کرد.

برای ارتقای سطح ووشو در ایران براساس چشم انداز فدراسیون ووشو، اقدامات زیادی صورت گرفته است که شامل برگزاری استعدادیابی در رده های سنی پایه، برگزاری ورزش همگانی تایچی در پارک ها، رسانه ملی و …..می باشد.

لباس ساندا

شورت و جلیقه ساندا از لباس‌های مردان در این سبک محسوب میشود که توسط IWUF تایید شده است و شورت و تی شرت ساندا برای خانم‌ها مناسب است.

سانداکار باید از وسایل محافظت کننده برای شرکت در مسابقات استفاده کند که از این وسایل می توان کلاه ایمنی سر, گارد لثه, محافظ قفسه سینه, دستکش, محافظ اندام جنسی( کاپ) و بانداژ دست را نام برد.

استفاده از پوشش های زیر برای خانم های مسلمان شرکت کننده در مسابقات فدراسیون جهانی ووشو مجاز است و ورزشکار زن مسلمان باید تمام این موارد را رعایت کنند:

- بالا تنه آستین بلند( غیر چسبان)

- شلوارهای بلند( غیر چسبان)

- مقنعه( زیر کلاه ورزشی)

رنگ بندی لباس و وسایل محافظ ساندا، آبی و قرمز می باشد.( مشکی منسوخ شده است)

تغییر رنگ لباس سانداکاران

در جلسه کمیته فنی فدراسیون جهانی در بخش داوری و قوانین ووشو تغییرات مهمی صورت گرفت. همچنین رنگ مشکی هوگو، دستکش، کلاه و لباس سانداکاران با تغییرات جدید، حذف شد و بجای آن از رنگ آبی استفاده شد.

لباس رشته ساندا,تفاوت ساندا و سانشو,رشته سانداساندا یکی از پر قابلیت ترین رشته های رزمی است

شالبند های ووشو ساندا

بر اساس شالبند یا همان کمربند، درجه بندی پایه در رشته ساندا( چندان واژه مناسب و صحیحی نیست، بهتر است از واژه شالبند استفاده شود) تعيين میشود. ساندا کاران به علت ساختار لباس ساندا، از شالبند استفاده نمی کنند و در واقع نیازی به تهیه شالبند نیست.

سکوی مسابقه

برگزاری مسابقات سان دا بر روی سکو در مسابقات بین المللی در دو بخش آقایان و بانوان می باشد. فدراسیون جهانی ووشو باید برگزاری مسابقه ساندا در سکو را تائید کند. جنس این سکو از چوب چند لایه در بالای لایه ای از فوم EVA میباشد که پوشیده شده از روکشی با جنس PU است. این سکو به طول و عرض ۸ متر و ارتفاع ۸۰ سانتیمتر می باشد.

قوانین ووشو ساندا

قوانین ووشو ساندا به شرح زیر میباشد :

>> از فنونی که در ساندا مجاز است؛ می توان به تمام تکنیک های مشت زنی، ضربات پا، پرتاب/کشتی ووشو اشاره کرد.

>> فنونی که نمیتوان در ساندا از آن استفاده کرد؛ شامل حمله با سر آرنج یا زانو یا اعمال فشار خلاف جهت بر مفصل های حریف می باشد.

>> استفاده از تکنیک های پرتابی کشتی، از دیگر قوانین ووشو ساندا محسوب میشود به طوریکه حریف، محبور به فرود روی سرش شود.

>> سانداکار به حریفش بطور آگاهانه اسیب وارد کند.

>> در این ورزش به سر حریفی که بر روی زمین افتاده، به هر طریقی حمله کنید.

>> محدودیت ساندا برای رده سنی کودکان و نوجوانان، بیشتر است.

>> هوگو و کلاه در جام جهانی ساندا مورد استفاده قرار نمی گیرد اما از لوازم کامل در سایر مسابقات آسیایی و جهانی استفاده می شود.

مدت زمان مسابقه ساندا

مسابقه ساندا در سه راند دو دقیقه ای برگزار میشود. ووشوکاران باید ضربات مختلف را در این سه زمان مشخص شده بر حریف وارد کنند تا برای پیروزی بتوانند امتیازات لازم را بدست آورند. در صورت پیروز شدن یکی از سانداکاران در دو راند از سه راند، لقب برنده مبارزه به وی می دهند. سانداکاران می توانند بمدت یک دقیقه در بین هر راند استراحت کنند.

فواید ورزش ووشو ساندا,معرفی رشته ساندا,تاریخچه ووشو ساندا سبک ساندا با نام سانشو نیز شناخته می شود

فواید ورزش ووشو ساندا

> افزایش قدرت جسمانی:

برخورداری از آمادگی بدنی بالا، لازمه ی اغلب رشته های رزمی می باشد. ووشو ساندا نیز مستثنی از این قائده نیست و سانداکاران در این مسابقه باید ویژگی هایی ازجمله تکنیک مبارزه بالا، ذهن آماده و بدن آماده داشته باشند. این موضوع، بحث بسیار مهمی در رده های سنی بالاتر می باشد.

اساتید رشته ساندا باتوجه به نیاز این رشته به آمادگی بدنی بالا، بر روی آمادگی جسمانی هنرجویان در باشگاه ساندا کار می کنند تا بدن مبارزینشان آماده باشد. تأکید این رشته و اکثر رشته های رزمی، بر حجم و اندازه آن نیست بلکه بر استقامت و تراکم عضلات است.( بروسلی در مقابل آرلوند)

> افزایش انعطاف پذیری:

یکی از دستاورد ها و الزامات رشته ووشو، انعطاف پذیری است. انعطاف پذیری به این معناست که یك یا گروهی از مفاصل بتوانند در سراسر دامنه حركتی به نرمی و سادگی و بدون هیچ محدودیتی حرکت کنند.

> افزایش حجم ریه، توان تنفسی و استقامت:

در رشته ساندا حجم حرکات هوازی، زیاد است؛ به همین خاطر، توان تنفسی رزمی کار افزایش می یابد به این معنی که اگر فردی قبلا پس از ۳۰۰ متر دویدن دچار نفس تنگی میشد در حال حاضر با ۷۰۰ متر دویدن دچار نفس تنگی میشود.

تفاوت ساندا و سانشو

مسابقات برگزار شده تحت نظر فدراسیون ووشو، تا قبل از سال ۲۰۰۹ به نام سانشو معروف بود و به مبارزات آزاد ساندا اطلاق می شد ولی برگزاری تمام مبارزات( آزاد یا زیر نظر فدارسیون جهانی ووشو) از سال ۲۰۰۹ تحت عنوان ساندا می باشد.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 12
 • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۶ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  اسلوونی - لهستان
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر هندبال
  مس کرمان - فراز بام دهدشت
  ۱۶:۰۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  برزیل - ایتالیا
  ۱۶:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  لیدز - ساوتهمپتون
  ۱۷:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  ترکیه - آمریکا
  ۱۷:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  سلتاویگو - والنسیا
  ۱۷:۴۵
 • لیگ برتر امارات
  الوصل امارات - شباب الاهلی امارات
  ۱۹:۱۰
 • لیگ برتر فوتبال ساحلی
  شهرداری بندرعباس - چادرملو اردکان
  ۱۹:۱۵
 • سری آ ایتالیا
  آتالانتا - تورینو
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - لچه
  ۱۹:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  بلغارستان - هلند
  ۲۰:۳۰
 • لیگ ملت‌های والیبال
  صربستان - آلمان
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی پرتغال
  پورتو - اسپورتینگ
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  امپولی - آاس رم
  ۲۲:۱۵
 • سری آ ایتالیا
  هلاس ورونا - اینتر
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  سویا - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۷ خرداد
  لیگ ملت‌های والیبال
  ایران - آرژانتین
  ۰۰:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - مینه سوتا تیمبرولوز
  ۰۳:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الاتحاد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الوحده - الهلال
  ۲۱:۳۰
 • سه شنبه ۸ خرداد
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  ایندیانا پیسرز - بوستون سلتیکس
  ۰۳:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  فولاد - پیکان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  هوادار - نساجی مازندران
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  استقلال - گل گهرسیرجان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  آلومینیوم اراک - سپاهان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  شمس آذر قزوین - پرسپولیس
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - استقلال خوزستان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  تراکتور - ملوان
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - صنعت نفت آبادان
  ۲۰:۰۰
ویژه سرپوش