پنجشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۶۷

راهنمای کامل سوماتروپین (هورمون رشد) + فواید، عوارض و دوز مصرف

سوماتروپین,افزایش قد با سوماتروپین,سوماتروپین برای افزایش قدمصرف سوماتروپین در دوزهای نامناسب و بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک و پرعارضه است
مکمل سوماتروپین امروزه در میان طرفداران بدنسازی به واسطه تاثیرات جادویی و فوق العاده اش به شدت باب شده است.بخصوص افرادی که تمایل به انجام ورزش به شیوه سنتی نیستند.

سوماتروپین

در بدن انسان نوعی هورمون رشد وجود دارد که برای رشد استخوان ها و عضلات بسیار حیاتی میباشد ، به این هورمون، سوماتروپین می گویند. برای درمان نارسایی رشد در خردسالان و بزرگسالانی که هورمون رشد طبیعی ندارند، از آمپول سوما استفاده می شود. این امپول برای افرادی توصیه می شود که از بدو تولد قد آنها به علت ابتلا به سندرم نونان، سندرم تونر و سندرم پریدر- ویلی رشد نکرده است. برای درمان سندرم روده کوچک بزرگسالان و یا جلوگیری از کاهش وزن ناگهانی ناشی از بیماری ایدز از امپول سوما استفاده می شود.

سوماتروپین به نوعی هورمون پپتید گفته میشود که باعث تحریک رشد در سطح سلولی می شود. هورمون GH وضعیت تولید و بازسازی سلولی را در بدن انسان تحریک می کند. اگر از هورمون رشد سنتز استفاده شود، در بیشتر قسمت های مختلف بدن تأثير میگذارد و باعث بهبود وضعیت کلی بدن می شود. با این حال ورزشکاران صرفا از آمپول سوما خیلی کم استفاده می کنند ولی با ترکیب HGH و استروئید آنابولیک آندروژنی نتایج مطلوبی بدست می آید. ترکیب استروئید و سوماتروپین اثربخشی بسیار مطلوبی دارد. قرص سوماتروپین قابلیت بهبود ریکاوری را دارد.

تاریخچه سوماتروپین

در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار استفاده از هورمون رشد انسانی با موفقیت به طول انجامید. GH از هیپوفیز استخوان انسان در آن زمان استخراج می شد. برای درمانهای مختلفی هورمون رشد استخراج شده کاربرد داشته است، با این حال سازمان FDA در سال ۱۹۸۵ به علت معایب غیر بهداشتی استفاده از آنرا منع کرد. هورمون رشد مصنوعی انسان بعد از مدت زمان کوتاهی معرفی شد. هورمون رشد به اندازه هورمون HGH طبیعی نبود و وجود یک مولکول تنها تفاوت آن ها محسوب میشد. یک شرکت دیگر در سال بعد، HGH خالص را تولید کرد. پس مانده توسط یک هورمون رشد واقعی ۱۹۱ آمینو اسید حمل می شود. سوماتروپین نام هورمون رشد سنتز شده میباشد که به هورمون رشد طبیعی تولید شده HGH، شباهت دارد.

عوارض سوماتروپین,سوماتروپین,آمپولهای سوماتروپینترکیب استروئید و سوماتروپین اثربخشی بسیار مطلوبی دارد

شرایط نگهداری سوماتروپین

با توجه به برند سوماتروپین، شرایط نگهداری این هورمون فرق دارد، که البته باید آنرا در یخچال نگهداری کنید. توصیه میشود از متصدی داروخانه شرایط نگهداری سوماتروپین را بپرسید. همچنین حتماً به تاریخ مصرف سوما پیش از خرید دقت کنید. فراموش نکنید که درصورت منقضی شدن تاریخ مصرف هورمون رشد، آنرا بی تردید دور بیندازید.

نکات مهم قبل از مصرف سوماتروپین

با توجه به شرایط درمان شما، دوز مصرفی و زمان مصرف آمپول سوماتروپین تعیین میشود. روی برچسب و برگه راهنمای محصول دستورالعمل را با دقت بخوانید. از سوماتروپین باید بطور دقیق طبق دستورالعمل استفاده کنید. محل تزریق آمپول سوماتروپین درون عضله یا زیر پوست میباشد که هر دو حالت تزریق، اثر یکسانی دارند. با دقت تمامی دستورالعمل های استفاده از این دارو را مطالعه کنید و اگر قسمتی را متوجه نشدید، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. اگر هر سوالی داشتید حتماً باید از پزشک خود مشورت بگیرید. اصلاً دارو را نباید تکان بدهید.

درصورت مشاهده ی ذرات داخل سوماتروپین و تغییر رنگ و تیره شدن آن، نباید استفاده کنید. با استفاده از سرنگ، کارتریج و یا قلم تزریق می توانید سوماتروپین را تزریق کنید. برای کمک به کنترل درمان بیماری از هر گونه رژیم غذایی که دکتر و یا مشاوره تغذیه برایتان توصیه کرده، پیروی کنید. باتوجه به نام تجاری و غلظت دارو، نحوه نگهداری اش تعیین میشود. هر چه سریعتر بعد از تهیه آمپول سوماتروپین از آن استفاده کنید.

نحوه مصرف و دوز مصرفی سوماتروپین

برای اهداف پزشکی و درمانی، مصرف سوماتروپین برای آقایان به اندازه ۱ الی ۳ واحد و برای خانم‌ها به اندازه ۱ الی ۲ واحد توصیه شده است. البته این میزان باتوجه به نظر پزشک معالج تغییر می کند و بالاتر و یا پایین تر میشود. برای بهبود عملکرد ورزشی، مصرف سوماتروپین در بین ورزشکاران مرسوم است. دوز مصرفی سوماتروپین که ورزشکاران از آن استفاده می کنند به اندازه ۲ تا ۵ واحد برای آقایان و ۱ تا ۳ واحد برای خانم‌ها می باشد. برای ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و هاکی این میزان برای ریکاوری سریعتر و یا چربیسوزی استفاده می شود.

برای ورزشکاران رشته بدنسازی که میخواهند در مسابقات آماتوری یا حرفه ای شرکت کنند دوز مصرفی سوماتروپین  به میزان ۷ الی ۲۰ واحد روزانه برای آقایان و ۵ تا۱۲ واحد روزانه برای خانم هاست که بسته به شرایط بدنی و دوره ورزشی( دوره حجم یا کات) تفاوت دارد ولی در نظر داشته باشید که وقتی در هر روز ، دوز مصرفی از ۹ واحد بیشتر شود، عوارض بیشتری به دنبال دارد. ورزشکاران بدنسازی به منظور افزایش عملکرد از سوماتروپین بهمراه استروئیدهای آنابولیک و یا انسولین استفاده می کنند.

سوماتروپین در بدن سازی,دوره سوماتروپین,سوماتروپینمصرف سوماتروپین در بین ورزشکاران مرسوم است

ضرورت تزریق سوماتروپین برای بدنسازان

بدنسازان حرفه ای هرکاری انجام دهند به این منظور نیست که ما هم باید انجام دهیم به علت این که هر ورزشکاری خصوصیات منحصر بفردی دارد و حتی امکان دارد ورزشکاران حرفه ای هم اشتباه کنند. از آنجا که تزریق یا مصرف سوماتروپین یک داروی حساس و مهمی تلقی میشود باید زیر نظر پزشک تلقی شود و هیچ گاه هیچکس نباید در هیچ سنی به صورت خودسر و بدون تجویز پزشک از آن استفاده کند به علت این که نظر پزشک، برای مقدار و نحوه استفاده از سوماتروپین الزامی است.

سوماتروپین به خودی خود چیز بدی نیست ولی در صورت استفاده از دوزهای نامناسب و تزریق زیاد به عارضه آکرومگالی مبتلا می شوید! درصورت استفاده از این دارو در دوز نامناسب امکان دارد باعث بروز توده سرطانی شود یا مشکلات جدی در دستگاه قلبی عروقی شما بوجود آید. مصرف سوماتروپین در دوزهای نامناسب و بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک و پرعارضه است.

موارد منع مصرف سوماتروپین

چنانچه بیماری هایی نظیر سرطان، رتینوپاتی دیابتی، اضافه وزن و مشکلات تنفسی شدید دارید بهتر است که از هورمون سوماتروپین استفاده نکنید، همینطور اگر به بیماری های جدی که از نارسایی ریه و یا عوارضی که از جراحی، آسیب و یا هر نوع ضربه ی جسمی ناشی شود، مبتلا هستید این دارو را مصرف نکنید.

در صورت فراموشی یک وعده دوز مصرفی سوماتروپین چه باید کرد؟

در صورتیکه فراموش کردید سوماتروپین را مصرف کنید، وقتی که به نوبت مصرف بعدی دارو زمان کمی مانده است نباید داروی فراموش شده را مصرف کنید و از مصرف داروی اضافی برای جبران نوبت از دست رفته بپرهیزید. در صورتیکه فراموش کردید بطور مکرر بیش از سه نوبت از سوماتروپین استفاده کنید برای نحوه ادامه مصرف این دارو باید با پزشک مشورت کنید.

سوماتروپین با چه داروهای دیگری تداخل دارد؟

در مورد تمام دارو های مصرفی، به خصوص موارد ذکر شده در لیست زیر با پزشک مشورت کنید.

- قرص های جلوگیری از بارداری یا درمان جایگزین هورمون

- انسولین یا دارو های خوراکی دیابت

- دارو های استروئیدی( پردنیزون،  دگزامتازون،  متیل پردنیزولون و سایر دارو ها)

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی میشوند نیز ممکن است با سوماتروپین تداخل ایجاد کنند.

سوماتروپین,آمپول سوماتروپین چیست,داروی سوماتروپینمحل تزریق آمپول سوماتروپین درون عضله یا زیر پوست میباشد

بهترین زمان تزریق سوماتروپین برای چربی سوزی

* بهتر است شب ها آمپول سوماتروپین را تزریق کنید. توصیه میشود که بطور مداوم در برهه زمانی یک ساعته آنرا مصرف کنید، یعنی مثلا بین ساعت ۹ تا ۱۰ شب( هر شب).

* بعضی اوقات امکان دارد زمان تزریق سوماتروپین را چند ساعت زودتر یا دیرتر تغییر دهید، ولی نباید پیش از ساعت ۵ بعدازظهر آن را تزریق کنید، مگر در شرایط خاص( مانند عزیمت به سفر، خواب بیش از حد و غیره).

* برای این که از تزریق سوماتروپین نتیجه بهتری بگیرید، سعی کنید نوبت تزریق را بیش از یک بار در ماه فراموش نکنید!

مکان های مناسب تزریق سوماتروپین

> از بین ۸ محلی که برای تزریق سوماتروپین مناسب است ۴ مورد را انتخاب کنید و هر دفعه آن ها را جا به جا کنید. پشت بازو، بالای ران یا خارج ران، دو طرف شکم و ربع خارجی باسن از محل های مناسب برای تزریق آمپول سوماتروپین محسوب میشود.

> پس از باز کردن کارتریج جدید، یادداشت های لازم را برای ثبت تاریخ انقضا و تعداد تزریقاتی که از هر کارتریج استفاده شده، بردارید.

فواید آمپول سوماتروپین برای بدن

اگر ورزشکاران و بدنسازان بالغ از آمپول سوماتروپین مصرف کنند، علاوه بر عوارضی که این آمپول دارد، دارای یکسری فواید هم میباشد که بهتر است نسبت به آنها مطلع باشید. در ادامه این فواید عبارتند از:

>> ترمیم عضلات، مفصل و استخوان

>> رشد عضلانی

>> کاهش اثرات افزایش سن

>> افزایش چربی سوزی

>> اندام بهتروباریکتر

>> افزایش زمان ریکاوری

>> پوست سالم تر

>> افزایش انرژی

>> کاهش استرس

>> بهبود تمرکز و شفاف سازی اندیشه

زمان تزریق سوماتروپین,سوماتروپین,عوارض تزریق سوماتروپینبا توجه به شرایط درمان شما، دوز مصرفی و زمان مصرف آمپول سوماتروپین تعیین میشود

عوارض جانبی سوماتروپین

چنانچه سوماتروپین را بطور خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و بدون نسخه استفاده کنید، عوارض جانبی بسیار خطرناکی بهمراه دارد. مصرف این دارو باعث افزایش سطوح انسولین می شود و همچنین امکان دارد موجب هیپوگلیسمی شود، یعنی بدن مشکل کمبود گلوکز دارد. از علائم استفاده نادرست سوماتروپین می توان به درد شدید مفصل و سندروم تونل مچ دستی اشاره کرد. اگر بیش از دوزهای نرمال مصرف کنید به دردهای شکمی ممتد مبتلا میشوید خصوصا اگر بدنسازان به خاطر افزایش عضله از آن استفاده کنند.

عوارض آمپول سوماتروپین شامل حالت تهوع و استفراغ، تب، تعریق، ضربان قلب سریع، زردشدن پوست یا چشم ها( زردی)، افزایش تشنگی و تکرر ادرار، بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ها، درد ناگهانی شدید در پشت چشم ها یا تغییرات بینایی، مچ دست یا انگشتان، یا تورم سر، صورت، دست ها و یا اندام های دیگر می باشد.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 15
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

وی توانست کشورهایی از قبیل؛ افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح کند. برای حفظ حاکمیت خود به بغداد؛ پایتخت خلافت عباسی، هجوم برد. بعد از یعقوب برادرش عمرو لیث به حکومت رسید.

یعقوب از جوانی همراه با برادرانش؛ علی و عمرو در عیاری ها شرکت می کرد. کودکی یعقوب با شنیدن داستان های مربوط به پهلوانی زال و سام نریمان در سیستان گذشت که همین موضوع می تواند علت شکل دادن شخصیت او به عنوان یک عیار و پهلوان باشد. او در جوانی چکش رویگری را کنار گذاشت و شمشیر جنگاوری را به دست گرفت زیرا علاقه زیادی به جنگ و نظامی گری داشت.

خانواده یعقوب لیث صفاری,آرامگاه یعقوب لیث,مقبره یعقوب لیث صفاریزندگینامه یعقوب لیث

یعقوب لیث یک شخصیت محبوب و رشید در بین مردم داشت و این موضوع به علت خصلت پهلوانی اش بود. یعقوب لیث به ایرانی بودن خود مفتخر بود و تلاش می کرد در حق فقرا تعدی نکند. وی به شکل داوطلبانه به جنگ می رفت و بعد از آن هم به درهم بن ناصر که زرنگ را از دست عمال طاهریان درآورده بود پیوست. یعقوب توانست از طریق کشتن عمار فرمانده خوارج که در جنگ درهم با خوارج بود، به شهرت بیشتری دست یابد.

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

حجت‌ الله عبدالملکی در سال ۱۳۷۸ موفق به کسب مقام اول المپیاد معارف اسلامی شد همچنین در دوره کارشناس ارشد معارف اسلامی و اقتصاد از دانشگاه امام صادق علیه السالم در سال ۱۳۸۴ مقام اول را کسب کرد.

ایشان ساکن تهران است و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان دریافت کرد و توانست در آن سال (۱۳۸۸) مقام اول دوره را کسب کند. اقتصاددان و جوانترین دانشیار اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۵ است که از طرف مقام معظم رهبری به عنوان عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی منصوب شد.

حجت‌ الله عبدالملکی به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط است و دیپلم ریاضی و فیزیک خود را از دبیرستان سپاه کردستان در سال ۱۳۷۸ اخذ کرد. او توانست گواهی شرکت در دوره بین المللی اقتصاد مالی اسلامی از بانک Finance Islamic in Issues Current کسب کند.

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

مریلا زارعی برنده سه جایزه جشنواره فیلم فجر و یک جایزه حافظ شد. خانم زارعی برای اولین بار با فیلم ساخته (۱۳۷۳) در سینما حضور پیدا کرد.

مریلا زارعی با سلام سینما که توسط محسن مخملباف در سال ۱۳۷۳ ساخته شد برای اولین بار در سینما حضور پیدا کرد. نخستین سریالی که مریلا زارعی در آن نقش آفرینی کرد؛ مجموعه تلویزیونی کارآگاه بود و با مجموعه تلویزیونی هوای تازه به کارگردانی محمد رحمانیان بیشتر شناخته شد. فیلم های دو زن و واکنش پنجم دو نمونه از شانس های بازیگری مریلا زارعی محسوب می شوند که در آنها استعداد خود را به رخ کشید. مریلا زارعی مجرد است اما شایعه ازدواج او با مهدی رجبی در سال ۱۳۸۱ به گوش رسیده است.

مریلا زارعی بازیگر,عکس مریلا زارعی,عکسهای جدید مریلا زارعیمریلا زارعی در کنار خواهرش ملیکا زارعی

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریهمسر امیر جعفری؛ ریما رامینفر

خانواده امیر جعفری:

همسر امیر جعفری ریما رامین فر؛ یکی از بازیگران موفق در سینما و تلویزیون ایران است. این زوج در سال ۱۳۷۳ در طی کلاس های بازیگری زنده یاد حمید سمندریان و در نمایش دوجلاد با هم آشنا شدند و بعد از گذراندن دوره طولانی آشنایی ازدواج کردند. امیر جعفری هنگام آشنایی ۱۹ سال سن داشت و ریما رامین فر ۴ سال از امیر جعفری بزرگ تر است، به دلیل کم سن و سال بودن امیر جعفری و مشکلات اقتصادی که داشتند دوران آشنایی بسیار طولانی شد و حدود ۱۱ سال طول کشید.

امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,همسر امیر جعفریبوسه روی پیشانی امیر جعفری برای همسرش

این زوج یکی از وفادارترین زوج های هنرمند هستند و زندگی و عشق آنها بین سایرین زبانزد است، یکی از دلایل این معروفیت تمجید و تعریف های مثبتی است که در برنامه ها و مراسمات مختلف از یکدیگر می کنند، آنها از خصوصیات، مهربانی و اخلاق خوب همدیگر صحبت می کنند. عشق او به خانواده و همسرش بسیار زیاد است و اعلام کرده سیمرغ من همسرم است که در خانه دارم، در یکی از مراسمات امیر جعفری پیشانی همسرش را در جمع حضار به نشانه احترام بوسید.

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۴ اردیبهشت
  قهرمانی والیبال باشگاه‌های آسیا
  پیکان - گاز جنوبی عراق
  ۱۶:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  وولفسبورگ - بایرن مونیخ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  بایرلورکوزن - فرایبورگ
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۳۴ بوندسلیگا
  دورتموند - هرتابرلین
  ۱۸:۰۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - گل گهرسیرجان
  ۱۹:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  فولاد - استقلال
  ۱۹:۴۵
 • فینال جام حذفی انگلیس
  لیورپول - چلسی
  ۲۰:۱۵
 • هفته ۳۴ لیگ برتر پرتغال
  پورتو - استوریل
  ۲۱:۳۰
 • هفته ۲۷ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ۲۱:۵۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  رم - ونتزیا
  ۲۳:۱۵
 • هفته ۳۷ لیگ یک فرانسه
  مون پلیه - پاری سن ژرمن
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  سانتوری سانبردز - پیکان
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - الریان قطر
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آتالانتا
  ۲۰:۳۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  کالیاری - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • دوشنبه ۲۶ اردیبهشت
  والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  پیکان - راتچاسیمای تایلند
  ۱۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا
  مقاومت شهداب یزد - تاراز قزاقستان
  ۱۹:۰۰
 • هفته ۳۷ سری آ ایتالیا
  یوونتوس - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش