جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۶۷

راهنمای کامل سوماتروپین (هورمون رشد) + فواید، عوارض و دوز مصرف

سوماتروپین,افزایش قد با سوماتروپین,سوماتروپین برای افزایش قدمصرف سوماتروپین در دوزهای نامناسب و بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک و پرعارضه است
مکمل سوماتروپین امروزه در میان طرفداران بدنسازی به واسطه تاثیرات جادویی و فوق العاده اش به شدت باب شده است.بخصوص افرادی که تمایل به انجام ورزش به شیوه سنتی نیستند.

سوماتروپین

در بدن انسان نوعی هورمون رشد وجود دارد که برای رشد استخوان ها و عضلات بسیار حیاتی میباشد ، به این هورمون، سوماتروپین می گویند. برای درمان نارسایی رشد در خردسالان و بزرگسالانی که هورمون رشد طبیعی ندارند، از آمپول سوما استفاده می شود. این امپول برای افرادی توصیه می شود که از بدو تولد قد آنها به علت ابتلا به سندرم نونان، سندرم تونر و سندرم پریدر- ویلی رشد نکرده است. برای درمان سندرم روده کوچک بزرگسالان و یا جلوگیری از کاهش وزن ناگهانی ناشی از بیماری ایدز از امپول سوما استفاده می شود.

سوماتروپین به نوعی هورمون پپتید گفته میشود که باعث تحریک رشد در سطح سلولی می شود. هورمون GH وضعیت تولید و بازسازی سلولی را در بدن انسان تحریک می کند. اگر از هورمون رشد سنتز استفاده شود، در بیشتر قسمت های مختلف بدن تأثير میگذارد و باعث بهبود وضعیت کلی بدن می شود. با این حال ورزشکاران صرفا از آمپول سوما خیلی کم استفاده می کنند ولی با ترکیب HGH و استروئید آنابولیک آندروژنی نتایج مطلوبی بدست می آید. ترکیب استروئید و سوماتروپین اثربخشی بسیار مطلوبی دارد. قرص سوماتروپین قابلیت بهبود ریکاوری را دارد.

تاریخچه سوماتروپین

در سال ۱۹۵۸ برای نخستین بار استفاده از هورمون رشد انسانی با موفقیت به طول انجامید. GH از هیپوفیز استخوان انسان در آن زمان استخراج می شد. برای درمانهای مختلفی هورمون رشد استخراج شده کاربرد داشته است، با این حال سازمان FDA در سال ۱۹۸۵ به علت معایب غیر بهداشتی استفاده از آنرا منع کرد. هورمون رشد مصنوعی انسان بعد از مدت زمان کوتاهی معرفی شد. هورمون رشد به اندازه هورمون HGH طبیعی نبود و وجود یک مولکول تنها تفاوت آن ها محسوب میشد. یک شرکت دیگر در سال بعد، HGH خالص را تولید کرد. پس مانده توسط یک هورمون رشد واقعی ۱۹۱ آمینو اسید حمل می شود. سوماتروپین نام هورمون رشد سنتز شده میباشد که به هورمون رشد طبیعی تولید شده HGH، شباهت دارد.

عوارض سوماتروپین,سوماتروپین,آمپولهای سوماتروپینترکیب استروئید و سوماتروپین اثربخشی بسیار مطلوبی دارد

شرایط نگهداری سوماتروپین

با توجه به برند سوماتروپین، شرایط نگهداری این هورمون فرق دارد، که البته باید آنرا در یخچال نگهداری کنید. توصیه میشود از متصدی داروخانه شرایط نگهداری سوماتروپین را بپرسید. همچنین حتماً به تاریخ مصرف سوما پیش از خرید دقت کنید. فراموش نکنید که درصورت منقضی شدن تاریخ مصرف هورمون رشد، آنرا بی تردید دور بیندازید.

نکات مهم قبل از مصرف سوماتروپین

با توجه به شرایط درمان شما، دوز مصرفی و زمان مصرف آمپول سوماتروپین تعیین میشود. روی برچسب و برگه راهنمای محصول دستورالعمل را با دقت بخوانید. از سوماتروپین باید بطور دقیق طبق دستورالعمل استفاده کنید. محل تزریق آمپول سوماتروپین درون عضله یا زیر پوست میباشد که هر دو حالت تزریق، اثر یکسانی دارند. با دقت تمامی دستورالعمل های استفاده از این دارو را مطالعه کنید و اگر قسمتی را متوجه نشدید، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. اگر هر سوالی داشتید حتماً باید از پزشک خود مشورت بگیرید. اصلاً دارو را نباید تکان بدهید.

درصورت مشاهده ی ذرات داخل سوماتروپین و تغییر رنگ و تیره شدن آن، نباید استفاده کنید. با استفاده از سرنگ، کارتریج و یا قلم تزریق می توانید سوماتروپین را تزریق کنید. برای کمک به کنترل درمان بیماری از هر گونه رژیم غذایی که دکتر و یا مشاوره تغذیه برایتان توصیه کرده، پیروی کنید. باتوجه به نام تجاری و غلظت دارو، نحوه نگهداری اش تعیین میشود. هر چه سریعتر بعد از تهیه آمپول سوماتروپین از آن استفاده کنید.

نحوه مصرف و دوز مصرفی سوماتروپین

برای اهداف پزشکی و درمانی، مصرف سوماتروپین برای آقایان به اندازه ۱ الی ۳ واحد و برای خانم‌ها به اندازه ۱ الی ۲ واحد توصیه شده است. البته این میزان باتوجه به نظر پزشک معالج تغییر می کند و بالاتر و یا پایین تر میشود. برای بهبود عملکرد ورزشی، مصرف سوماتروپین در بین ورزشکاران مرسوم است. دوز مصرفی سوماتروپین که ورزشکاران از آن استفاده می کنند به اندازه ۲ تا ۵ واحد برای آقایان و ۱ تا ۳ واحد برای خانم‌ها می باشد. برای ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و هاکی این میزان برای ریکاوری سریعتر و یا چربیسوزی استفاده می شود.

برای ورزشکاران رشته بدنسازی که میخواهند در مسابقات آماتوری یا حرفه ای شرکت کنند دوز مصرفی سوماتروپین  به میزان ۷ الی ۲۰ واحد روزانه برای آقایان و ۵ تا۱۲ واحد روزانه برای خانم هاست که بسته به شرایط بدنی و دوره ورزشی( دوره حجم یا کات) تفاوت دارد ولی در نظر داشته باشید که وقتی در هر روز ، دوز مصرفی از ۹ واحد بیشتر شود، عوارض بیشتری به دنبال دارد. ورزشکاران بدنسازی به منظور افزایش عملکرد از سوماتروپین بهمراه استروئیدهای آنابولیک و یا انسولین استفاده می کنند.

سوماتروپین در بدن سازی,دوره سوماتروپین,سوماتروپینمصرف سوماتروپین در بین ورزشکاران مرسوم است

ضرورت تزریق سوماتروپین برای بدنسازان

بدنسازان حرفه ای هرکاری انجام دهند به این منظور نیست که ما هم باید انجام دهیم به علت این که هر ورزشکاری خصوصیات منحصر بفردی دارد و حتی امکان دارد ورزشکاران حرفه ای هم اشتباه کنند. از آنجا که تزریق یا مصرف سوماتروپین یک داروی حساس و مهمی تلقی میشود باید زیر نظر پزشک تلقی شود و هیچ گاه هیچکس نباید در هیچ سنی به صورت خودسر و بدون تجویز پزشک از آن استفاده کند به علت این که نظر پزشک، برای مقدار و نحوه استفاده از سوماتروپین الزامی است.

سوماتروپین به خودی خود چیز بدی نیست ولی در صورت استفاده از دوزهای نامناسب و تزریق زیاد به عارضه آکرومگالی مبتلا می شوید! درصورت استفاده از این دارو در دوز نامناسب امکان دارد باعث بروز توده سرطانی شود یا مشکلات جدی در دستگاه قلبی عروقی شما بوجود آید. مصرف سوماتروپین در دوزهای نامناسب و بدون تجویز پزشک بسیار خطرناک و پرعارضه است.

موارد منع مصرف سوماتروپین

چنانچه بیماری هایی نظیر سرطان، رتینوپاتی دیابتی، اضافه وزن و مشکلات تنفسی شدید دارید بهتر است که از هورمون سوماتروپین استفاده نکنید، همینطور اگر به بیماری های جدی که از نارسایی ریه و یا عوارضی که از جراحی، آسیب و یا هر نوع ضربه ی جسمی ناشی شود، مبتلا هستید این دارو را مصرف نکنید.

در صورت فراموشی یک وعده دوز مصرفی سوماتروپین چه باید کرد؟

در صورتیکه فراموش کردید سوماتروپین را مصرف کنید، وقتی که به نوبت مصرف بعدی دارو زمان کمی مانده است نباید داروی فراموش شده را مصرف کنید و از مصرف داروی اضافی برای جبران نوبت از دست رفته بپرهیزید. در صورتیکه فراموش کردید بطور مکرر بیش از سه نوبت از سوماتروپین استفاده کنید برای نحوه ادامه مصرف این دارو باید با پزشک مشورت کنید.

سوماتروپین با چه داروهای دیگری تداخل دارد؟

در مورد تمام دارو های مصرفی، به خصوص موارد ذکر شده در لیست زیر با پزشک مشورت کنید.

- قرص های جلوگیری از بارداری یا درمان جایگزین هورمون

- انسولین یا دارو های خوراکی دیابت

- دارو های استروئیدی( پردنیزون،  دگزامتازون،  متیل پردنیزولون و سایر دارو ها)

سایر داروها که شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی میشوند نیز ممکن است با سوماتروپین تداخل ایجاد کنند.

سوماتروپین,آمپول سوماتروپین چیست,داروی سوماتروپینمحل تزریق آمپول سوماتروپین درون عضله یا زیر پوست میباشد

بهترین زمان تزریق سوماتروپین برای چربی سوزی

* بهتر است شب ها آمپول سوماتروپین را تزریق کنید. توصیه میشود که بطور مداوم در برهه زمانی یک ساعته آنرا مصرف کنید، یعنی مثلا بین ساعت ۹ تا ۱۰ شب( هر شب).

* بعضی اوقات امکان دارد زمان تزریق سوماتروپین را چند ساعت زودتر یا دیرتر تغییر دهید، ولی نباید پیش از ساعت ۵ بعدازظهر آن را تزریق کنید، مگر در شرایط خاص( مانند عزیمت به سفر، خواب بیش از حد و غیره).

* برای این که از تزریق سوماتروپین نتیجه بهتری بگیرید، سعی کنید نوبت تزریق را بیش از یک بار در ماه فراموش نکنید!

مکان های مناسب تزریق سوماتروپین

> از بین ۸ محلی که برای تزریق سوماتروپین مناسب است ۴ مورد را انتخاب کنید و هر دفعه آن ها را جا به جا کنید. پشت بازو، بالای ران یا خارج ران، دو طرف شکم و ربع خارجی باسن از محل های مناسب برای تزریق آمپول سوماتروپین محسوب میشود.

> پس از باز کردن کارتریج جدید، یادداشت های لازم را برای ثبت تاریخ انقضا و تعداد تزریقاتی که از هر کارتریج استفاده شده، بردارید.

فواید آمپول سوماتروپین برای بدن

اگر ورزشکاران و بدنسازان بالغ از آمپول سوماتروپین مصرف کنند، علاوه بر عوارضی که این آمپول دارد، دارای یکسری فواید هم میباشد که بهتر است نسبت به آنها مطلع باشید. در ادامه این فواید عبارتند از:

>> ترمیم عضلات، مفصل و استخوان

>> رشد عضلانی

>> کاهش اثرات افزایش سن

>> افزایش چربی سوزی

>> اندام بهتروباریکتر

>> افزایش زمان ریکاوری

>> پوست سالم تر

>> افزایش انرژی

>> کاهش استرس

>> بهبود تمرکز و شفاف سازی اندیشه

زمان تزریق سوماتروپین,سوماتروپین,عوارض تزریق سوماتروپینبا توجه به شرایط درمان شما، دوز مصرفی و زمان مصرف آمپول سوماتروپین تعیین میشود

عوارض جانبی سوماتروپین

چنانچه سوماتروپین را بطور خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و بدون نسخه استفاده کنید، عوارض جانبی بسیار خطرناکی بهمراه دارد. مصرف این دارو باعث افزایش سطوح انسولین می شود و همچنین امکان دارد موجب هیپوگلیسمی شود، یعنی بدن مشکل کمبود گلوکز دارد. از علائم استفاده نادرست سوماتروپین می توان به درد شدید مفصل و سندروم تونل مچ دستی اشاره کرد. اگر بیش از دوزهای نرمال مصرف کنید به دردهای شکمی ممتد مبتلا میشوید خصوصا اگر بدنسازان به خاطر افزایش عضله از آن استفاده کنند.

عوارض آمپول سوماتروپین شامل حالت تهوع و استفراغ، تب، تعریق، ضربان قلب سریع، زردشدن پوست یا چشم ها( زردی)، افزایش تشنگی و تکرر ادرار، بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ها، درد ناگهانی شدید در پشت چشم ها یا تغییرات بینایی، مچ دست یا انگشتان، یا تورم سر، صورت، دست ها و یا اندام های دیگر می باشد.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 12
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۲۵ شهریور
  لیگ اروپا
  گالاتاسارای - لاتزیو
  ساعت: ۲۱:۱۵
 • جام جهانی فوتسال
  برزیل - جمهوری چک
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • جمعه ۲۶ شهریور
  قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا
  ساعت: ۱۱:۳۰ زنده از سایت آنتن
  ساعت: ۱۱:۳۰
ویژه سرپوش