پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۰۳

رشته اسکیت سرعت چیست؟ (+ تجهیزات)

اسکیت سرعت,رشته اسکیت سرعت,عکس اسکیت سرعترشته اسکیت سرعت مادر همه ی انواع رشته های اسکیت میباشد
یکی از رشته های ورزشی رقابتی به نام رشته اسکیت سرعت میباشد که اسکیت سواران، توانایی های خود را در زمینه سرعت و استقامت با پوشیدن کفش اسکیت های اینلاین بر روی پیست های مخصوصی محک می زنند. در این مطلب از سرپوش با رشته اسکیت سرعتی آشنا خواهید شد.

رشته اسکیت سرعت

مادر تمامی رشته های اسکیت، رشته اسکیت سرعت است که ورزشکاران در آن کفش اسکیت مخصوص این رشته را می پوشند و به محک زدن سرعت و استقامت خود در آن زمان می پردازند. هدف از اسکیت سرعت اینست که بر روی کنترل اسکیت، مهارت پیدا کنید و برای رسیدن به بالاترین سرعت از تمام توانتان استفاده کنید که چنین کاری نیازمند توان و استقامت بدنی است.

تاریخچه اسکیت سرعت

مردمان اسکاتلند در سال ۱۵۹۲، اسکیت های جدیدی را با استفاده از تیغه های آهنی متصل به کفه کفش اختراع کردند. از سال ۱۳۸۰ رشته اسکیت سرعت به ایران، وارد شد و در حال حاضر ، مسابقات مختلفی در شاخه های مختلف آن در کشور برگزار می شود.

آموزش دوره پایه اسکیت سرعت

شما با استفاده از اسکیت های معمولی می توانید اموزش دوره پایه اسکیت سرعت را بگذرانید که اغلب مربیان حرفه ای نیز همین توصیه را می کنند که ابتدا افراد برای ورود به این رشته از کفش های معمولی استفاده کنند و وقتی که اموزش های اولیه و دوره ی پایه را گذراندند باید کفش اسکیت تخصصی سرعت بخرند. افراد در این دوره با مواردی اشنا میشوند که از آن ها می توان به استایل اولیه اسکیت سواری به سبک رشته سرعت و شکل وضعیت بدن روی اسکیت، همچنین نحوه حرکات دست و پا اشاره کرد.

در رشته اسکیت سرعت،  استایل و وضعیت بدن شما باید بطور کامل، خم شود؛ یعنی پاهایتان باید موازی هم باشد، سپس با قرار دادن کف دست ها بر روی ران پا، از قسمت کمر به سمت پائین خم شوید بگونه ای که کف دست هایتان به زانوها برسند و سه نقطه شانه ها، زانو ها و جلوی کفش اسکیت در یک راستا باشند. شما در این حالت باید در وضعیت پایه اسکیت سرعت باشید. دقت کنید که کمرتان در این حالت باید بطور کامل، صاف و بدون هیچ قوسی باشد.

اموزش اولیه اسکیت سرعت و حرکات پایه آن براساس استعداد و مهارت افراد، بمدت ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد و درصورت تلاش و تمرینات بیشتر شما بطور مستمر می توانید در مدت زمان کمتری یاد بگیرید. میزان علاقه و عطش فرد برای یادگیری، تأثير به سزایی در موفقیت او دارد.

عکس اسکیت سرعت,مقاله اسکیت سرعت,اسکیت سرعتی چیستاسکیت سرعت اینلاین به دو دسته ی کلی داخل و خارج سالن تقسیم می‌شود

آموزش دوره تخصصی اسکیت سرعت

دوره تخصصی رشته اسکیت سرعت، بعد از تکمیل دوره پایه اسکیت سرعت، مورد استفاده قرار می گیرد. افراد مبتدی در ابتدا به سختی میتوانستند اسکیت سرعت را به دلیل داشتن چرخ های بزرگ و همچنین نداشتن ساق، کنترل کنند که کسب مهارت های حرکتی و تعادلی روی اسکیت تخصصی سرعت از اهداف تمرینات در این دوره محسوب میشد. در دوره ی تخصصی، علاوه بر این که شخص باید حرکات قبل را تمرین کند؛ باید به انجام کارهای دیگری همچون تمرکز تمرینات روی بالا بردن استقامت خودد، بالابردن سطح کیفی تکنیک ها و اماده سازی خود جهت حضور در مسابقات بپردازد.

در ابتدا برای آشنایی افراد با شرایط مسابقات باید از مسابقات بین باشگاهی شروع کنیم و درصورت افزایش میزان آمادگی فرد، مجوز شرکت در مسابقات با سطح بالاتر را دارد. مدت زمان شروع اولین مسابقه تا شروع مسابقات حرفه ای، حدود ۱ سال میباشد و فرد در این دوره می تواند تسلط خوب و قابل قبولی را بر روی تمام تکنیک ها داشته باشد و در نتیجه به قدرت بدنی با سطح بالاتر برسد. البته چنانچه شخص، انگیزه بالا و تمرینات مستمر داشته باشد؛ میتواند در مدت زمان کمتری به این مهارت دست یابد.

 تجهیزات اسکیت سرعت

* کفش اسکیت سرعت:

یک جفت کفش اسکیت مناسب، اولین و مهمترین وسیله موردنیاز برای تجهیزات رشته اسکیت سرعت می باشد. دقت کنید که برای این که اسکیت سرعت را یاد بگیرید؛ ضرورتی به استفاده از کفشهای چهار چرخ و ساق بلند نیست بلکه توصیه می شود که از این مدل کفش، بخرید اما وقتی که این رشته را یاد گرفتید؛ باید اقدام به تمرین با کفشهای پنج چرخ و ساق کوتاه بنمایید تا برایتان عادی شود زیرا این کفشها موجب پیشرفت و موفقیت شما در مسابقات میشود. بهتر است که نزد باشگاههای معتبر و افراد دارای عنوان این رشته بروید تا بتوانید این نوع کفشها را بخرید و در انتخاب نوع کفش دلخواه و مناسب از آن ها کمک بگیرید.

* کلاه ایمنی:

کلاه ایمنی به عنوان یکی از تجهیزات شخصی و ایمنی اسکیت بازان برای شرکت در مسابقات می باشد. ساخت این کلاه ها از نکات قابل توجه به شمار میرود و مالک باید از نوع کلاه ایمنی خود، آگاهی کاملی داشته باشد.

شرط حضور مسابقه دهندگان اسکیت سرعت اینست که دارای یک کلاه ایمنی باشند و در طول مسابقه برای ایمنی بیشتر، آن را به سر کنند.

نحوه ی گذاشتن کلاه بر روی سر بطور ایمنی، اجباری است. دقت کنید که نباید کلاه ایمنی را پشت سر بگذارید بلکه باید جلوی سر و بالای ابرو بگذارید. مسابقه دهندگان بایستی در تمام مدت مسابقه، بند کلاهشان را ببندند و نباید هیچ مویی، زیر کلاه مشخص باشد به گونه ای که مشکلی برای کارایی کلاه ایمنی بر روی سر بوجود نیاید و با لیز خوردن آن بر روی سر در طول مدت مسابقه یا تمرین، در دید اسکیت باز، مشکلی ایجاد نکند.

* لباس اسکیت سرعت:

شرایط و قوانین خاصی برای لباس یا یونیفورم اسکیت باز تعيين شده است اما باید باتوجه به شئونات اسلامی حاکم در کشور ما از آن استفاده کرد.

* عینک آفتابی :

یکی دیگر از تجهیزات اسکیت سرعتی، عینک آفتابی مناسب میباشد که قابلیت دید بهتر را برای شما فراهم می کند و باعث محافظت از چشمتان در برابر انعکاس نور های محیطی میشود.

شاخه های مختلف اسکیت سرعتی

اسکیت سرعتی را از جهات مختلفی میتوان دسته بندی کرد که یکی از دسته بندی ها به داخل سالن و یا خارج سالن بودن آن مربوط میباشد و هر کدام از این دو بخش، دسته بندی های متفاوتی را تشکیل می دهند.

> مسابقات اسپیرینت:

در مسافت های کوتاه صد تا سیصد متری، مسابقات اسپیرینت که یکی از زیرمجموعه های اسکیت به شمار می رود؛ برگزار می شود و تمرکزش بر روی مقوله سرعت است. شما می توانید به صورت تک نفره در این مسابقات، شرکت کنید و رکورد شرکت کنندگان بر اساس مدت زمان ثبت می شود.

کفش اسکیت سرعت,رشته اسکیت سرعت,عکس اسکیت سرعتاکثر اسکیت های سرعت دارای ۴ چرخ هستند

> مسابقات امتیازی:

مسابقات اسکیت به صورت امتیازی، از دیگر زیرمجموعه های اسکیت محسوب میشود که برگزاری آن در مسافت های کوتاه، صورت می گیرد. اسکیت سواران در این مسابقه با هم رقابت می کنند و نهایتا امتیاز هایشان محاسبه می شود. در این مسابقات، افراد اول تا سومی امتیاز می گیرند که در هر دور توانسته اند از خط، عبور کرده اند. این امتیازات، پس از پایان دورها جمع میشود و درنهایت به اعلام برنده می پردازند. بهتر است بدانید که گاهی اوقات، برنده الزاما نسبت به بقیه، زودتر از خط عبور نکرده است.

> مسابقات حذفی:

مسابقات حذفی، از دیگر بخش های هیجان انگیز اسکیت سرعتی می باشد. آخرین نفر از لیست مسابقه دهندگان، در هر دور این مسابقه حذف می شود و روند مسابقه تا جایی ادامه دارد که چهار یا پنج اسکیت باز، باقی بمانند و اولین نفری برنده میشوند که بتواند دور آخر را نسبت به بقیه زودتر طی کند.

> مسابقات امدادی:

نحوه ی برگزاری مسابقات امدادی به صورت تیمی است و افراد تیم، جای خود را با یکدیگر در طول مسیر، عوض می کنند.

> مسابقات تایم تریلز:

مسابقات تایم تریلز در اسکیت سرعتی، یک بخش بسیار سخت و مشکل میباشد که نیازمند قدرت بدنی و آمادگی جسمانی و هیجان بالا است.

با توجه به انواع مختلف این مسابقات، انتخاب برنده بر اساس اولین فردیست که بتواند مسابقه را در کم ترین زمان به اتمام برساند.

> مسابقات مسافتی و ماراتن:

مسابقات مسافتی و ماراتن که در زیر گروه اسکیت سرعتی قرار دارند؛ وارد بخش مسافت های بالا میشوند که اسکیت سرعتی در بخش ماراتن به مسافت چهل و دو کیلومتر میرسد و شرکت کنندگان بیشتری در این مسابقات، نسبت به سایر رشته ها حضور دارند.

تجهیزات اسکیت سرعت,اسکیت سرعت,اسکیت سرعتی چیستاسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 14
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۶ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ایران - اندونزی
  ۱۷:۳۰
 • پنج شنبه ۷ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ازبکستان
  ۱۴:۳۰
ویژه سرپوش