دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۰۳

رشته اسکیت سرعت چیست؟ (+ تجهیزات)

اسکیت سرعت,رشته اسکیت سرعت,عکس اسکیت سرعترشته اسکیت سرعت مادر همه ی انواع رشته های اسکیت میباشد
یکی از رشته های ورزشی رقابتی به نام رشته اسکیت سرعت میباشد که اسکیت سواران، توانایی های خود را در زمینه سرعت و استقامت با پوشیدن کفش اسکیت های اینلاین بر روی پیست های مخصوصی محک می زنند. در این مطلب از سرپوش با رشته اسکیت سرعتی آشنا خواهید شد.

رشته اسکیت سرعت

مادر تمامی رشته های اسکیت، رشته اسکیت سرعت است که ورزشکاران در آن کفش اسکیت مخصوص این رشته را می پوشند و به محک زدن سرعت و استقامت خود در آن زمان می پردازند. هدف از اسکیت سرعت اینست که بر روی کنترل اسکیت، مهارت پیدا کنید و برای رسیدن به بالاترین سرعت از تمام توانتان استفاده کنید که چنین کاری نیازمند توان و استقامت بدنی است.

تاریخچه اسکیت سرعت

مردمان اسکاتلند در سال ۱۵۹۲، اسکیت های جدیدی را با استفاده از تیغه های آهنی متصل به کفه کفش اختراع کردند. از سال ۱۳۸۰ رشته اسکیت سرعت به ایران، وارد شد و در حال حاضر ، مسابقات مختلفی در شاخه های مختلف آن در کشور برگزار می شود.

آموزش دوره پایه اسکیت سرعت

شما با استفاده از اسکیت های معمولی می توانید اموزش دوره پایه اسکیت سرعت را بگذرانید که اغلب مربیان حرفه ای نیز همین توصیه را می کنند که ابتدا افراد برای ورود به این رشته از کفش های معمولی استفاده کنند و وقتی که اموزش های اولیه و دوره ی پایه را گذراندند باید کفش اسکیت تخصصی سرعت بخرند. افراد در این دوره با مواردی اشنا میشوند که از آن ها می توان به استایل اولیه اسکیت سواری به سبک رشته سرعت و شکل وضعیت بدن روی اسکیت، همچنین نحوه حرکات دست و پا اشاره کرد.

در رشته اسکیت سرعت،  استایل و وضعیت بدن شما باید بطور کامل، خم شود؛ یعنی پاهایتان باید موازی هم باشد، سپس با قرار دادن کف دست ها بر روی ران پا، از قسمت کمر به سمت پائین خم شوید بگونه ای که کف دست هایتان به زانوها برسند و سه نقطه شانه ها، زانو ها و جلوی کفش اسکیت در یک راستا باشند. شما در این حالت باید در وضعیت پایه اسکیت سرعت باشید. دقت کنید که کمرتان در این حالت باید بطور کامل، صاف و بدون هیچ قوسی باشد.

اموزش اولیه اسکیت سرعت و حرکات پایه آن براساس استعداد و مهارت افراد، بمدت ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد و درصورت تلاش و تمرینات بیشتر شما بطور مستمر می توانید در مدت زمان کمتری یاد بگیرید. میزان علاقه و عطش فرد برای یادگیری، تأثير به سزایی در موفقیت او دارد.

عکس اسکیت سرعت,مقاله اسکیت سرعت,اسکیت سرعتی چیستاسکیت سرعت اینلاین به دو دسته ی کلی داخل و خارج سالن تقسیم می‌شود

آموزش دوره تخصصی اسکیت سرعت

دوره تخصصی رشته اسکیت سرعت، بعد از تکمیل دوره پایه اسکیت سرعت، مورد استفاده قرار می گیرد. افراد مبتدی در ابتدا به سختی میتوانستند اسکیت سرعت را به دلیل داشتن چرخ های بزرگ و همچنین نداشتن ساق، کنترل کنند که کسب مهارت های حرکتی و تعادلی روی اسکیت تخصصی سرعت از اهداف تمرینات در این دوره محسوب میشد. در دوره ی تخصصی، علاوه بر این که شخص باید حرکات قبل را تمرین کند؛ باید به انجام کارهای دیگری همچون تمرکز تمرینات روی بالا بردن استقامت خودد، بالابردن سطح کیفی تکنیک ها و اماده سازی خود جهت حضور در مسابقات بپردازد.

در ابتدا برای آشنایی افراد با شرایط مسابقات باید از مسابقات بین باشگاهی شروع کنیم و درصورت افزایش میزان آمادگی فرد، مجوز شرکت در مسابقات با سطح بالاتر را دارد. مدت زمان شروع اولین مسابقه تا شروع مسابقات حرفه ای، حدود ۱ سال میباشد و فرد در این دوره می تواند تسلط خوب و قابل قبولی را بر روی تمام تکنیک ها داشته باشد و در نتیجه به قدرت بدنی با سطح بالاتر برسد. البته چنانچه شخص، انگیزه بالا و تمرینات مستمر داشته باشد؛ میتواند در مدت زمان کمتری به این مهارت دست یابد.

 تجهیزات اسکیت سرعت

* کفش اسکیت سرعت:

یک جفت کفش اسکیت مناسب، اولین و مهمترین وسیله موردنیاز برای تجهیزات رشته اسکیت سرعت می باشد. دقت کنید که برای این که اسکیت سرعت را یاد بگیرید؛ ضرورتی به استفاده از کفشهای چهار چرخ و ساق بلند نیست بلکه توصیه می شود که از این مدل کفش، بخرید اما وقتی که این رشته را یاد گرفتید؛ باید اقدام به تمرین با کفشهای پنج چرخ و ساق کوتاه بنمایید تا برایتان عادی شود زیرا این کفشها موجب پیشرفت و موفقیت شما در مسابقات میشود. بهتر است که نزد باشگاههای معتبر و افراد دارای عنوان این رشته بروید تا بتوانید این نوع کفشها را بخرید و در انتخاب نوع کفش دلخواه و مناسب از آن ها کمک بگیرید.

* کلاه ایمنی:

کلاه ایمنی به عنوان یکی از تجهیزات شخصی و ایمنی اسکیت بازان برای شرکت در مسابقات می باشد. ساخت این کلاه ها از نکات قابل توجه به شمار میرود و مالک باید از نوع کلاه ایمنی خود، آگاهی کاملی داشته باشد.

شرط حضور مسابقه دهندگان اسکیت سرعت اینست که دارای یک کلاه ایمنی باشند و در طول مسابقه برای ایمنی بیشتر، آن را به سر کنند.

نحوه ی گذاشتن کلاه بر روی سر بطور ایمنی، اجباری است. دقت کنید که نباید کلاه ایمنی را پشت سر بگذارید بلکه باید جلوی سر و بالای ابرو بگذارید. مسابقه دهندگان بایستی در تمام مدت مسابقه، بند کلاهشان را ببندند و نباید هیچ مویی، زیر کلاه مشخص باشد به گونه ای که مشکلی برای کارایی کلاه ایمنی بر روی سر بوجود نیاید و با لیز خوردن آن بر روی سر در طول مدت مسابقه یا تمرین، در دید اسکیت باز، مشکلی ایجاد نکند.

* لباس اسکیت سرعت:

شرایط و قوانین خاصی برای لباس یا یونیفورم اسکیت باز تعيين شده است اما باید باتوجه به شئونات اسلامی حاکم در کشور ما از آن استفاده کرد.

* عینک آفتابی :

یکی دیگر از تجهیزات اسکیت سرعتی، عینک آفتابی مناسب میباشد که قابلیت دید بهتر را برای شما فراهم می کند و باعث محافظت از چشمتان در برابر انعکاس نور های محیطی میشود.

شاخه های مختلف اسکیت سرعتی

اسکیت سرعتی را از جهات مختلفی میتوان دسته بندی کرد که یکی از دسته بندی ها به داخل سالن و یا خارج سالن بودن آن مربوط میباشد و هر کدام از این دو بخش، دسته بندی های متفاوتی را تشکیل می دهند.

> مسابقات اسپیرینت:

در مسافت های کوتاه صد تا سیصد متری، مسابقات اسپیرینت که یکی از زیرمجموعه های اسکیت به شمار می رود؛ برگزار می شود و تمرکزش بر روی مقوله سرعت است. شما می توانید به صورت تک نفره در این مسابقات، شرکت کنید و رکورد شرکت کنندگان بر اساس مدت زمان ثبت می شود.

کفش اسکیت سرعت,رشته اسکیت سرعت,عکس اسکیت سرعتاکثر اسکیت های سرعت دارای ۴ چرخ هستند

> مسابقات امتیازی:

مسابقات اسکیت به صورت امتیازی، از دیگر زیرمجموعه های اسکیت محسوب میشود که برگزاری آن در مسافت های کوتاه، صورت می گیرد. اسکیت سواران در این مسابقه با هم رقابت می کنند و نهایتا امتیاز هایشان محاسبه می شود. در این مسابقات، افراد اول تا سومی امتیاز می گیرند که در هر دور توانسته اند از خط، عبور کرده اند. این امتیازات، پس از پایان دورها جمع میشود و درنهایت به اعلام برنده می پردازند. بهتر است بدانید که گاهی اوقات، برنده الزاما نسبت به بقیه، زودتر از خط عبور نکرده است.

> مسابقات حذفی:

مسابقات حذفی، از دیگر بخش های هیجان انگیز اسکیت سرعتی می باشد. آخرین نفر از لیست مسابقه دهندگان، در هر دور این مسابقه حذف می شود و روند مسابقه تا جایی ادامه دارد که چهار یا پنج اسکیت باز، باقی بمانند و اولین نفری برنده میشوند که بتواند دور آخر را نسبت به بقیه زودتر طی کند.

> مسابقات امدادی:

نحوه ی برگزاری مسابقات امدادی به صورت تیمی است و افراد تیم، جای خود را با یکدیگر در طول مسیر، عوض می کنند.

> مسابقات تایم تریلز:

مسابقات تایم تریلز در اسکیت سرعتی، یک بخش بسیار سخت و مشکل میباشد که نیازمند قدرت بدنی و آمادگی جسمانی و هیجان بالا است.

با توجه به انواع مختلف این مسابقات، انتخاب برنده بر اساس اولین فردیست که بتواند مسابقه را در کم ترین زمان به اتمام برساند.

> مسابقات مسافتی و ماراتن:

مسابقات مسافتی و ماراتن که در زیر گروه اسکیت سرعتی قرار دارند؛ وارد بخش مسافت های بالا میشوند که اسکیت سرعتی در بخش ماراتن به مسافت چهل و دو کیلومتر میرسد و شرکت کنندگان بیشتری در این مسابقات، نسبت به سایر رشته ها حضور دارند.

تجهیزات اسکیت سرعت,اسکیت سرعت,اسکیت سرعتی چیستاسکیت سرعت در ایران از مهر ماه سال ۱۳۸۰ شکل گرفت

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 14
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - تولوز
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • جام باشگاه‌های جهان
  سیاتل ساندرز - الاهلی مصر
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - کاساپیا
  ۲۱:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  تروا - لیون
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  رن - لیل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال بتیس - سلتاویگو
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۶ بهمن
  اردیویسه هلند
  کامبور - آژاکس
  ۱۴:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  اسپتزیا - ناپولی
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  سایپا - گیتی پسند
  ۱۵:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - رئال مادرید
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الاتحاد کلبا - الوحده امارات
  ۱۷:۰۰
 • اردیویسه هلند
  فاینورد - آیندهوون
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - لیدز
  ۱۷:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  گالاتاسرای - ترابزون اسپور
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - منچسترسیتی
  ۲۰:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - وایادولید
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  پورتو - ویزلا
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - آث میلان
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - نیس
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - سویا
  ۲۳:۳۰
 • سه شنبه ۱۸ بهمن
  لیگ برتر ایران
  استقلال - نفت مسجد سلیمان
  ۱۵:۳۰
 • چهارشنبه ۱۹ بهمن
  لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - پرسپولیس
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش
X