کد مقاله: ۹۷۰۶۰۰۰۴۲

ورزش «اسلک لاین» چیست؟

ورزش اسلک لاین,وسایل ورزش اسلک لاین,مربی ورزش اسلک لاین

ورزش اسلک لاین شما را به یک بند باز تبدیل میکند که میتواند در ارتفاع چندان روی طناب راه برود و روی طناب بخوابد! واقعا هیجان انگیز هست. «اسلک لاین» برخلاف اسم خارجی اش ماهیت خیلی پیچیده اي ندارد. عکسش راکه ببیند متوجه میشوید هر کدام از ما در کودکی یکی دو بار نمونه اینکار را انجام داده ایم.

 

شبیه همان تفریح بچگی هاي خود ما هست. راه رفتن روی لبه نرده یا در حالت کم خطرتر راه رفتن روی جدول کنار خیابان. در اسلک لاین شما دو سر تسمه را به جای مطمئنی می بندید و روی آن راه میروید؛ همین.تمام این ورزش در این کلمات خلاصه می‌شود. اما انرژی و هیجانی که پشت این چند کلمه ساده خوابیده خیلی اکثر از این حرف هاست.

 

برای اینکه با این ورزش اکثر آشنا شویم از کیاوش شریفی کمک گرفتیم. او یکی از نخستین کسانی بوده که در ایران اسلک لاین را آغاز کرده و تا همین حالا هم خیلی جدی آن را ادامه داده.

 

اینکه گفتی یعنی چه؟

از دور به نظر می‌آید که انرژی زیادی از انسان گرفته نمیشود. مردم با خودشان فکر می‌کنند راه رفتن هست دیگر. حالا به جای اینکه روی زمین باشد روی یک تکه طناب هست اما واقعیت قضیه این نیست. شخص موقع اسلک لاین کردن کالری زیادی می سوزاند و انرژی زیادی صرف همین عمل به ظاهر ساده می‌شود در نتیجه میشود از آن بعنوان روشی برای لاغر شدن هم بهره گیری کرد.

 

وقتی برای نخستین بار می‌خواهید اسلک لاین کنید، ارتفاع تسمه از زمین را زیر زانو در نظر بگیرید. طول تسمه را هم حدود دو تا سه متر گزینه کنید و بسم الله بگویید و بروید روی تسمه.تدریجی که حرفه اي تر شدید، شرایط عوض میشود. میتوانید طول تسمه را چندان کنید و ارتفاعش از زمین را هم افزایش بدهید. تسمه هاي افراد مبتدی پنج سانتی متر پهنا دارد اما وقتی کارکشته شدید آن را با تسمه هاي ۲.۵ سانتی متری عوض میکنید.

 

در اسلک لاین تمام عضلات بدن درگیر میشود؛ مثلا شاید تنیس نیاز به مچ قوی داشته باشد یا ورزش دیگری پشت بازو بخواهد ولی اسلک لاین از انگشت پا تا فرق سر تمام عضلات را برای حفظ تعادل درگیر میکند. کسانی که تازه شروع می‌کنند شاید در ناحیه پشت کمر، روی پا و پشت پا احساس درد بکنند، چون بدن به این همه ي فشار و انقباض عضلات عادت ندارند. نگران نباشید این درد بعد از مدتی رفع میشود.

 

چه وسایلی نیاز هست و کجا باید تمرین کرد؟

یک تسمه اصلی داریم که روی آن راه میرویم. این تسمه نیاز دارد که به دو نقطه بسته شود. این دو نقطه در پارک می‌تواند دو تا درخت باشد. جغجغه هم وسیله اي هست برای کشیدن تسمه. این وسیله که تسمه به آن وصل می‌شود سرش یک لوپ یا حلقه دارد که آن حلقه دور تنه درخت بسته میشود. هر پارکی که دو تا درخت محکم داشته باشد، زمین بازی شماست.

 

تسمه تان را به ساقه نهال نوپا نبندید. درخت ها باید حداقل ده پانزده ساله باشند و نشود با دست تنه شان را تکان داد. اگر که منزل تان بزرگ هست و دو تا ستون وسطش دارد تحت نظر والدین می‌توانید تمرین کنید. هزینه اي که برای تهیه وسایل مورد نیاز باید انجام بدهید برای نمونه هاي وطنی حدود ۲۷۰ هزار تومان هست.

 

در نمونه وطنی همه ي وسایل به همراه سی دی آموزشی هست که یاد می‌دهد باید تجهیزات را ببندید و چطور ورزش را شروع کنید. گرچه نمونه هاي خارجی هم وجود دارد که قیمتش بالای ۷۰۰ هزار تومان هست. شاید این مقدار هزینه چندان به نظر برسد اما همین یکبار پول میدهید و همۀ وقت} و همه ي خانواده بهره گیری میکنید. چون معمولا این تجهیزات یک عمر کار می‌کنند و پارگی و خراب شدن در کارشان نیست.

 

ورزش اسلک لاین,وسایل ورزش اسلک لاین,مربی ورزش اسلک لاین

حالت بدن باید چگونه باشد؟

دست ها باید باز باشد و همه ي مفصل ها از محل اتصال شکسته باشد، بدن هم باید کاملا آرام باشد و تمام عضلات رها شوند. اگر بدنتان را سفت و محکم نگه دارید، با هر لرزش طناب، بدنتان می لرزد و امکان دارد سقوط کنید. اما وقتی خودتان را رها کنید، ارتعاش در عضلات دفع می‌شود. موقع اسلک لاین نمی‌شود.

 

شوخی کرد یا این طرف و آن طرف را پایید. نگاهتان همه ي وقت باید رو به جلو و انتهای طناب باشد. مکثی هم در راه رفتن وجود دارد چون مکث کردن مساوی هست با افتادن.

 

مربی از کجا پیدا کنیم؟

در این ورزش ما به آن تعریف مشخص مربی، کسی را نداریم. درواقع آن هایي که تجربه بیشتری دارند تجربه شان را به بقیه انتقال می‌دهند. فقط یک باشگاه مخصوص اسلک لاین در اراک وجود دارد که کارگاه آموزشی برگزار میکند و از شهرهای گوناگون علاقه مندان را می کشاند آن جا.

 

گرچه در اکثر شهرها برای اسلک لاین مربی پیدا میشود. در استان تهران، همدان، کرمانشاه، اصفهان، شیراز، گیلان، مازندران، تبریز، بوشهر، زنجان، خراسان شمالی و جنوبی مربی داریم.ضمنا فوتبال را هم می‌شود بدون مربی یادگرفت چه برسد به اسلک لاین. تازه اگر در شهرهای کوچک زندگی می‌کنید که به مربی دسترسی ندارید ناامید نشوید.

 

کیاوش خودش با فیلمهای آموزشی اینترنتی کار را آغاز کرده و هم اکنون به اینجا رسیده هست. اگر «ایران اسلک لاین» را در اینستاگرام و تلگرام سرچ کنید به تیم کیاوش شریفی میرسید. آنها آماده و مشتاق میباشند تا به هر کس که سوالی در این اساس دارد، کمک کنند.

 

تمام پیغام هایي که برایشان ارسال می‌شود توسط ادمین دسته بندی شده، به یکی از مسئولان ارجاع داده می‌شود. مثلا آن هایي که وسیله اي برای خرید می‌خواهند پیغام هایشان میرود زیر دست یکی، آن هایي که سوال دارند به یکی دیگر ارجاع داده می‌شوند و… اسلک لاین فدراسیون جهانی هم دارد و ایران اسلک لاین نماینده رسمی آن هاست که در فدراسیون حق رای هم دارد.

 

ورزش اسلک لاین,وسایل ورزش اسلک لاین,مربی ورزش اسلک لاین

تا کی نیاز به آموزش داریم؟

برعکس خیلی از ورزش ها اسلک لاین در مرحله ابتدایی نیاز به آموزش بیشتری دارد تا مرحله پیشرفته حرفه اي. مبتدی ها نحوه بستن تسمه و راه رفتن نخست را از مربی یاد میگیرند اما حرفه اي ها معمولا خودآموز میشوند. کیاوش و تیمش هر زمان که به ارتفاع می‌روند و هاي لاین می‌کنند یک نکته اخیر را در مورد خودشان می فهمند.

 

این ورزش کاملا به استایل بدن و حالت راه رفتن بستگی دارد و این همان چیزی هست که از یک شخص تا شخص دیگر متفاوت هست. هر شخصی با یک روشی که فقط خودش با تمرین به دست می آورد، می فهمد چگونه باید تعادلش را حفظ کند در نتیجه کار زیادی از دست مربی بر نمی‌آید.

 

• برای همه ي: اسلک لاین به هیچ آمادگی بندی خاصی نیاز ندارد. حتی هیچ مریضی هم جلودار آن نیست. در ایران داریم نمونه هایي راکه یک پایشان قطع شده اما سالک لاین میکنند. محدودیت سنی هم ندارد. از سن سه سال تا ۱۰۳ سال می‌توانند این تفریح را انجام بدهند. چاق یا لاغر بودن یا بلند و کوتاه قد بودن هم تاثیری در آن ندارد. اگر بخواهید حرفه اي آن را دنبال نمایید دیگر قضیه فرق میکند و باید بدنتان ورزیده باشد.

 

• خطر دارد: اگر تجهیزات را درست نصب کنید نه. در بدترین حالت میخورید زمین و اگر تشک و چمن و وسیله نرمی نباشد دست و پایتان می شکند. اما چند سال پیش در برزیل دختری به دلیل محکم نکردن اصولی تسمه و پاره شدن آن مرد.

 

 

• هم خانواده ها: «تریک لاین»، «میدلاین» و «هاي لاین» خانواده هاي اسلک لاین میباشند. تریک لاین مخصوص انجام حرکات نمایشی هست. میدلاین راه رفتن روی تسمه در ارتفاع بین سه تا ۱۰ متر هست. در هاي لاین و میدلاین موارد ایمنی کامل رعایت میشود و خود فرد هم توسط برخی وسایل حمایت می‌شود.

 

اسلک لاین ورزشی نیست که به طبیعت آسیب برساند چون تسمه دور درخت بسته میشود. در هاي لاین هم هر جایی میخ را نمی کوبیم و به جنس سنگ کوه یا ارزش تاریخی منطقه دقت می‌کنیم.

 

 

iran​style.‎​ir
 • 20
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 23 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۰ دی
  جام ملت های آسیا
  اردن - ویتنام
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  تایلند - چین
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملتهای آسیا
  ایران - عمان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • دوشنبه ۱ بهمن
  جام ملت های آسیا
  ژاپن - عربستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  استرالیا - ازبکستان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جام ملت های آسیا
  امارات - قرقیزستان
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ بهمن
  جام ملت های آسیا
  قطر - عراق
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • جام اتحادیه
  بنفیکا - پورتو
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۳ بهمن
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - فولاد سیرجان
  ساعت: ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید