یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۶۷

معرفی کامل تانگ سو دو

تانگ سو دو,ورزش تانگ سو دو,معرفی رشته تانگ سو دوتانگ سو دو یک سبک قدیمی ومتعلق به بیش از دو هزار سال پیش است
یکی از هنرهای رزمی کلاسیک به نام تانگ سو دو کاراته کره ای میباشد که اکثراً استادان رشته های رزمی، از این سبک استفاده می کنند؛ چون بیانگر یکی از بهترین استیل های ضربات پا می باشد. در این مطلب از سرپوش با رشته رزمی تانگ سو دو بیشتر آشنا خواهید شد

تانگ سو دو

از تانگ سو دو، به عنوان یک سبک قدیمی یاد میشود که قدمتی بیش از دو هزار سال دارد و در کشور کره برای نخستین بار از این سبک استفاده شد؛ سپس در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

معنی تانگ سو دو

معنای کلمه ی سبک و هنر رزمی تانگ سودو، راه و روش دست و بازوی سلسله و خاندان پادشاهان کشور چین می باشد. سلسله پادشاهی در چین در زمان های قدیم جهت رویایی با خطرات احتمالی، کلیه مهارتهای رزمی کلاسیک و پیشرفته را فرا میگرفتند.

تاریخچه سبک تانگ سو دو

تانگ سو دو برای رسیدن مرحله تکمیل، مراحل بسیار سختی را گذرانده است. در سال ۱۹۴۵ کوان جانگ نیم هوانگ کی از کشور کره، سبک تانگ سو دو را بوجود آورد. استاد بزرگ هوانگ کی، هنرهای رزمی کره ای گوناگونی را در سن ۷ سالگی یاد گرفت که از آن ها می توان به تکیون و هنر دفاع شخصی و دیگر هنرهای رزمی سلاح سنتی کره اشاره کرد. او در راه آهن منچوری، بعد از اتمام تحصیلات متوسطه و دبیرستان، فعالیت خود را شروع کرد. او با ۲۲ سال سن برای یادگیری هنرهای رزمی به یک استاد چینی معرفی گردید که نامش یانگ کوک جین بود و از تبحر خاصی در زمینه هنرهای رزمی برخوردار بود.

کوان جانگ نیم هوانگ کی، پس از یادگیری تلفیقی از هنرهای رزمی کره ای و چینی بمدت یک سال، به کره اشغال شده توسط ژاپن بازگشت ولی اجازه نداشت در کشور خودش هنرهای رزمی را تدریس کند. او در زمان جنگ جهانی دوم با مطالعه کتب رزمی و بررسی سبکهای ژاپنی بخصوص کاراته ژاپنی توانست مدرسه تقوا و پرهیزکاری و فضیلت در هنرهای رزمی را در نوامبر ۱۹۴۵ تاسیس کند.

تاریخچه سبک تانگ سو دو,فلسفه سبک تانگ سودو,مبارزات تانگ سو دوبنیانگذار سبک تانگ سودو در ایران استاد رحیم سهراب زاده بود

استاد برای معرفی هنر خود میتوانست از یکی از ۵سبک اصلی هنرهای رزمی کره ای به نام مودوک کوان استفاده کند. او نام هنر خود را در ابتدای کار، هوا سودو انتخاب کرد و در واقع هنرش به هواسودو مودوک کوان شهرت یافت اما استاد که در هنرهای رزمی چینی و ژاپنی مطالعه عمیقی داشت؛ به خاطر عدم استقبال از هوا سودو، نام آن را به تانگ سودو تغییر داد که به معنی هنر تیغه دست یا راه وروش دست چین با ادغام کاراته ژاپنی در مو دوک کوان می باشد.

روند گسترش تانگ سودو در کره جنوبی، خیلی سریع بود و چون از سبکهای کاراته اوکیناوا و سبکهای چینی و کره ای به دست آمده بود به کاراته کره ای شهرت جهانی پیدا کرد و امروزه علاقه مندان زیادی در سراسر جهان، مشغول به فعالیت در این هنر رزمی زیبا و دفاع شخصی کره ای شده اند. در سال ۲۰۰۲ استاد بزرگ هوانگ کی دار فوت کرد و برای همیشه هنر ابداعی خود را برای جهانیان به یادگارگذاشت.

نماینده رسمی سبک تانگ سودو در ایران

استاد رحیم سهراب زاده بعنوان سازمان جهانی و بین قاره ای در کشور و تنها نماینده فدراسیون جهانی و دولتی مودوکوان تانگ سودو کره جنوبی شناخته میشود که نمایندگی سبک را برای ایران، در اثر حضور در سمینارهای مختلف بین المللی و جهانی در کشورهای مختلف و دریافت دان ۵ از فدراسیون جهانی مودوکوان تانگ سودو کره جنوبی و سازمان جهانی بین قاره ای آمریکا گرفتند.

از سمت های استاد سهراب زاده می توان به عضو کمیته دفاع شخصی و عضو کمیته فنی و همچنین یکی از مدرسین برجسته و جویای نام کمیته دفاع شخصی در سازمان جهانی تانگ سودو اشاره کرد. او همچنین عضو اغلب سازمانهای معتبر هنرهای رزمی در کشورهای آسیایی و اروپایی میباشد و سابقه ی حضور در سمینارهای سراسری رشته های مختلف رزمی را داشته است.

در واقع یکی از اساتید قدیمی سبک هاپکیدو کشور به نام استاد سهراب زاده میباشد که تجربه ی شرکت در ورزشهای کوک سول وان، کاراته و رزم آوران را تا درجه استادی داشته است و تانگ سودو و نزد استاد بزرگ دومنیک جیگوبه، یوگای نظامی را آموزش دید؛ اکنون در بیشتر استانهای کشور، مدیریت تانگ سودو( کاراته کره ای) را بر عهده دارد و موجب جذب علاقه مندان بسیار زیادی به این رشته شده است.

تانگ سو دو,ورزش تانگ سو دو,هنر تانگ سو دو,معرفی رشته تانگ سو دوسبک تانگ سو دو توسط کوان جانگ نیم هوانگ کی ابداع گردید

فلسفه سبک تانگ سودو

انسان، سیستم های متفاوتی را با روشهای خاص در دنیای هنرهای رزمی می یابد که استادان بطور مداوم و مستمر به معرفی هنرهای رزمی استیل های قدیمی و ناشناخته می پردازند. بعضی از افراد بر روی کاتا تأکید دارند درحالیکه بعضی ها بر روی قدرت و بعضی فرم و فلسفه وجودی آن را به صحنه می آورند ولی یک هنر رزمی مرموز سلحشوران کره ای، تانگ سودو نام دارد که یک پایه فلسفی و فیولوژیکی غنی، علاوه بر در نظر گرفتن فرم و قدرت دارد. متدهای گوناگونی برای جنگیدن در هر دوره تاریخ امپراطوری بکار برده می شد.

برای مثال، از سادوموسول پرتاب شن و سنگ در دوران قدیم بعنوان روش رزمی استفاده می کردند و دیگران در جنگ، از شیوه های شمشیر زنی استفاده می کردند. سپس تمرینات پیچیده تری با تکامل سیستم های قدیمی مطرح شدند، از تکنیک های مهم می توان به استفاده از نیزه و عصا و پرتاب چاقو و ستاره های پره دار اشاه کرد، سپس برای ضربه زدن برعلیه خود او، مفهوم بکارگیری نیروی دشمن کشف شد. اسلحه های سرد در زمان های دیگر مانند چوبهای بلند و کوتاه، چاقوهای لبه دار، خنجر، بادبزن، طناب و کمربند، شمشیرهای یک سر و دو سر، ترویج زیادی پیدا کردند.

در هنر رزمی تانگ سودو، تمام این متدها و تکنیک ها دیده می شود. امروزه فلسفه اصلی تانگ سودو، به عنوان اتحاد بین ملتها یاد میشود که همه با هم در تلاش برای زندگی پایدار هستند و در رقابت های سالم و دوستانه، تانگ سودو را واسطه این عمل می دانند.

سازمان بین قاره ای سبک تانگ سودو

در آمریکا، قویترین سازمان تانگ سودوسازمان بین قاره ای واقع شده است که گرند مستر دومینیک جیکوبه، مشغول به فعالیت آن است. این سازمان به صورت گسترده در کشورهایی ازجمله آمریکا، بلژیک، ایرلند، یونان، هلند، ایتالیا، انگلیس و ایران به فعالیت می پردازد و در سال ۲۰۰۰ در آمریکا، ریاست سازمان گرند مستر دومینیک تحت عنوان مرد رزمی سال معرفی گردید. استاد رحیم سهراب زاده، سبک تانگ سودو را در ایران تأسیس کرد و در ایران، نمایندگی رسمی از سازمان ITO دارد.

مبارزات تانگ سو دو,رشته تانگ سو دو,عکس ورزش رزمی تانگ سو دوتانگ سو دو در سال ۱۹۴۵ ابداع گردید

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 18
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ تیر
  جی لیگ ژاپن
  ساگان توسو - سانفرسه هیروشیما
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  عربستان - عمان
  ۱۳:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  کویت - کره جنوبی
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  پاتوم تایلند - دورتموند
  ۱۶:۳۰
 • هندبال قهرمانی جوانان پسر آسیا ۲۰۲۴
  ایران - ژاپن
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر روسیه
  اورنبورگ - اسپارتاک
  ۱۸:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  فرانسه - استرالیا
  ۲۲:۳۰
 • دوشنبه ۱ مرداد
  سوپرلیگ آرژانتین
  دفنسا و جاستیسیا - بوکاجونيورز
  ۰۲:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۱۵:۳۰
 • دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش