پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۳۱

آشنایی با قوانین وزنه برداری و تاریخچه ی آن

وزنه برداری,وزنه برداری زنان,وزنه برداری ایرانوزنه‌برداری ورزشی است که در آن ورزشکار هالتر را بالای سر می‌برد
برگزاری مسابقات وزنه برداری به صورت دو رقابت یک ضرب و دوضرب میباشد و وزنه بردار در هر بخش می تواند حداکثر سه حرکت را انجام دهد. در این مطلب از سرپوش با رشته وزنه برداری و قوانین آن آشنا خواهید شد.

وزنه برداری

ورزشکار در ورزش وزنه برداری ، هالتری را بالای سرش می برد که سنگین ترین وزن ممکن را دارد. داشتن قدرت بدنی، صرفا لازمه ی موفقیت در وزنه برداری نیست بلکه برای اجرای سریع حرکت، توانایی های پرتابی بدن( قدرت انفجاری)، نقش مهمی دارند و میزان جابجایی و دامنه حرکتی حرکات وزنه برداری ، وسیعتر از حرکات قدرتی دیگر می باشند.

تاریخچه وزنه برداری

ورزشکاران در یونان باستان به وزنه پرانی( پرتاب دیسک و وزنه) عادت داشته اند و لغت یونانی" هالترس"( پرتاب صفحه یا دیسک هالتر) برگرفته از ریشه وزنه برداری امروزی است. اروپاییان توانستند وزنه برداری جدیدی را در اروپا پایه گذاری کنند و احتمالا جوانان روستایی در وهله نخست به سراغ این کار رفتند تا قدرت و برتری خود را نسبت به هم سالانشان نشان دهند و توجه دوشیزگان را با قدرت خود جلب کنند.

نمایش جوانان در بلند کردن وزنه باعث برگزاری مسابقاتی شد و تماشاچیان بسیاری در این مسابقه، گرد هم می آمدند تا محک قدرت و نیرومندی جوانان را مشاهده کنند. نخستین دوره بازیهای المپیک نوین در سال ۱۸۹۶ در شهر آتن برگزار شد. بنابراین جزیی از برنامه های دو و میدانی، وزنه برداری و زورآزمایی با وزنه بود. یک شاهزاده یوانانی به عنوان داور این مسابقات شناخته میشد و مسابقات وزنه برداری در بازیهای المپیک لس آنجلس( ۱۹۳۲)، در پنج حرکت انجام می شد که بخشی از آن وزنه برداشتن با یک دست بود اما وزنه برداری در بازیهای المپیک برلین( ۱۹۳۶) شامل سه حرکت دو دستی( پرس، یک ضرب و دو ضرب) بود.

قوانین وزنه برداری

- هر ورزشکار برطبق قوانین وزنه برداری ، در هر حرکت می تواند ۳ نوبت وزنه بزند.

- زمان در نظر گرفته شده برای وزنه زدن در هر نوبت، بمدت ۱ دقیقه می باشد. شروع این زمان از لحظه ایست که صفحه گذار از روی تخته خارج می شود.

تجهیزات مورد نیاز وزنه برداری,تاریخچه وزنه برداری,وزنه برداریرقابت های وزنه برداری شامل دو مسابقه ی یک ضرب و دو ضرب است

- درصورت تمایل ورزشکار به انجام دو حرکت متوالی، او صرفا ۲ دقیقه برای بار دوم زمان دارد.

- درصورتی حرکت وزنه برداری ، صحیح است که ۳ چراغ سفید یا دو چراغ سفید و یک چراغ قرمز شده باشد و حرکت خطا با ۳ چراغ قرمز یا ۲ چراغ قرمز و یک چراغ سفید نشان داده میشود.

- چنانچه وزنه بردار بتواند هالتر را بالای سرش ببرد؛  از این توانایی برخوردار باشد که آنرا در سر جایش نگهدارد.

- یکی از قوانین وزنه برداری اینست که اگر دستهای وزنه بردار در هنگام بالا بردن هالتر، خم شود و مجددا راست شود؛ خطا است.

- درصورتی که وزنه بردار، توانایی ثابت نگهداشتن هالتر در بالای سرش را داشته باشد باید پس از اجازه ی داوران و یک مکث کوتاه، آنرا پائین بیاورد. این نکته را در نظر داشته باشید که پایین آوردن هالتر بدون فرمان داوران برطبق قوانین وزنه برداری خطاست.

- از دیگر قوانین وزنه برداری اینست که وزنه بردار درصورتی با خطا مواجه میشود که هالتر را از تخته بیرون بیندازد. حتی با وجود مهار کردن درست وزنه، اگر در زمانی که هالتر را پائین می آورد؛ آن را بیرون از تخته بگذارد، مرتکب خطا شده است.

- انداختن وزنه از بالای سر به پائین خطا است.

- اگر تشخیص داور، این باشد که حرکت بطور کامل انجام شده، او به ورزشکار با استفاده از زنگ، اعلام می کند که وزنه را به پائین بیندازد. در چنین شرایطی ورزشکار باید وزنه را پس از شنیدن صدای زنگ، بطور صحیح به زمین بیاندازد.

شیوه ی مسابقه وزنه برداری

رقابت های وزنه برداری از دو مسابقه ی« یک ضرب» و« دو ضرب» تشکیل شده است؛ به این صورت که شرکت کنندگان در ابتدا در حرکت« یک ضرب» مسابقه می‌دهند و سپس وزنه را بالا میبرند. نخست ورزشکارانی، وزنه ها را بالای سرشان می برند که سبک ترین وزنه را انتخاب کرده باشند و سرانجام، سنگین ترن وزنه را بلند می کنند. هر ورزشکار می تواند وزنه های درخواستی خود را سه مرتبه بالای سر ببرد.

هر وزنه بردار، یک دقیقه فرصت دارد تا وزنه را بلند کند؛ یعنی از لحظه ی خارج شدن صفحه گذار از روی تخته و به محض قرار گرفتن وزنه ها در هالتر و آماده شدن وزنه ی موردنظر وزنه بردار، او بمدت یک دقیقه میتواند وزنه را بالای سرش ببرد. اگر وزنه بردار، قادر به بالا بردن وزنه ای در بالای سرش نباشد؛ میتواند وزنه ای سنگین تر از آنرا برای حرکت بعدی درخواست کند.

عکس وزنه برداری زنان,وسایل مورد نیاز وزنه برداری,معرفی رشته وزنه برداریوزنه برداری بیش از هرجایی به ستون مهره، شانه، آرنج و زانو فشار وارد میکند

اگر وزنه بردار، بسته به نوع وزنه های انتخابی مجبور شود که آن را دو مرتبه پشت سر هم بلند کند؛ مدت زمان اختصاص داده شده برای بالا بردن وزنه در بار دوم ، دو دقیقه است. وزنه برداران میتوانند وزنه ی درخواستی خود را تا آخرین لحظه تغییر دهند و بر وزنش بیافزایند. کاربرد این کار برای زمانیست که دو یا چند نفر به رقابت با هم بپردازند و باتوجه به نتایج رقیب، وزنه های خود را انتخاب کنند. مثلا وزنه برداری که قصد بلند کردن وزنه ی ۲۰۰ کیلویی را دارد، وقتی که رقیبش وزنه ی ۲۰۱ کیلویی را بالای سر ببرد؛ می تواند درخواست کند که وزنه ی ۲۰۵ کیلویی را به جای ۲۰۰ کیلو، بالای سر ببرد.

وزنه برداری در ایران

وزنه برداری بهمراه کشتی آزاد به مدت چندین سال، به عنوان مدال آورترین ورزش ایران محسوب میشد و نخستین مدال آورنده ی المپیک در ایران، جعفر سلماسی بود که توانست در بازی های المپیک ۱۹۴۸ لندن موفق شود. سپس محمود نامجو توانست مدالی را در مسابقات جهانی وزنه برداری سال ۱۹۴۹ در لاهه بدست آورد. محمد نصیری در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به عنوان قهرمان المپیک برگزیده شد و او به عنوان نخستین و تنها طلایی ایران تا سال ۲۰۰۰ در المپیک سیدنی معرفی شد. از آن پس این رشته، مخاطبان بسیاری را در ایران به خود جذب کرد و به یک ورزش ملی تبدیل گردید. تا کنون به وزنه برداران ایرانی چندین مرتبه لقب قوی ترین مردان جهان را داده اند.

پرافتخارترین ورزش ایران در بازی های المپیک، وزنه برداری با ۱۶ مدال پس از کشتی( ۳۸ مدال) می باشد.

در زمان گذشته وزنه برداری صرفا برای بخش آقایان بود اما وزنه برداری در بخش بانوان از سال ۱۳۹۶ نیز فعالیت خود را آغاز کرد. علی اکبر خورشیدی فر علاوه بر این که در کادر آقایان تیم ملی فعالیت داشت؛ بعنوان مربی تیم به پست مشاوره فنی بانوان وزنه بردار تیم ملی ایران نائل شد و پس از ۷۰ سال، اولین تیم وزنه برداری بانوان برای نخستین بار در تاریخ ایران به مسابقات بین المللی اعزام شد و نخستین مدال آور تاریخچه وزنه برداری ایران، سیده الهام حسینی بود؛ همچنین در مسابقات جام ترکیه، نعیم سلیمان اوغلو جهت کسب امتیازات سهمیه المپیک توکیو در مسابقات پیروز شد.

ابزار وزنه برداری

ابزار وزنه برداری عبارتند از:

>> هالتر:

وزنه ی هالتر در طرفین یک میله فلزی به شکل صفحه های سنگین فلزی قرار می گیرد. میله هالتر به طول ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر می باشد.

>> صفحه هالتر:

صفحه هالتر به یک وزنه سنگین مدوری اطلاق میشود که در دو انتهای میله هالتر به شکل دیسک بسته می شود. شمار این وزنه ها متناسب با وزنیست که وزنه بردار توانایی بلند کردن آنرا دارد.

شیوه ی مسابقه وزنه برداری,ابزار وزنه برداری,عکس وزنه برداری,موفقیت در وزنه‌برداری فقط به قدرت بدنی بستگی ندارد

 >> تخته هالتر:

تخته هالتر که ابعاد آن۴ متر است؛ یک سکوی چوبین، مربع شکل با ارتفاع کم میباشد که وزنه برداری بر روی آن انجام می شود.

تجهیزات مورد نیاز وزنه برداری

لباس وزنه برداری با مایوی زیر آن به صورت سر هم است و احتمالا ورزشکاران باید یک پیراهن آستین کوتاه و بدون یقه در زیر این لباس، بپوشند. وزنه بردار در صورتی می تواند از کمربند استفاده کند که پهنای کمربند، بیشتر از ۱۰ سانتی متر نباشد. وزنه برداران، مجاز به استفاده از بانداژهای استانداردی هستند که طول و عرض های مجاز دارد. کفش وزنه برداران باید پاشنه ای به اندازه طبیعی و متناسب داشته باشد و از پهلو، پهن تر از طرفین راست و چپ کفش نباشد.

گردآوری: بخش ورزش سرپوش

 • 18
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۱۳ بهمن
  لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - ذوب آهن
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - هوادار
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  مس کرمان - استقلال
  ۱۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - باشاک شهیر
  ۱۷:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الباطن - التعاون
  ۱۸:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  آدانا دمیراسپور - فنرباغچه
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - والنسیا
  ۲۳:۳۰
 • جام حذفی ایتالیا
  لاتزیو - یوونتوس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۴ بهمن
  لیگ حرفه‌ای عربستان
  الفتح - النصر
  ۱۸:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  آگزبورگ - بایرلورکوزن
  ۲۳:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - فولام
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - کادیز
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۵ بهمن
  لیگ برتر انگلیس
  اورتون - آرسنال
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - بورنموث
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - ساوتهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - لسترسیتی
  ۱۸:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - امپولی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - وستهم
  ۲۱:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - ختافه
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
X